Modelcilikten sogudugum anlar :(

gumush

Uye
Trex basarisizligindan sonra birazda zorla yeni bir heli aldim. Goblin 630 , tamam model guzel , ekipman guzel, toplayan yardim eden adam usta ama bende sorun var :(

Dun deniz sagolsun modeli aksam toplayip calistirdik SK'nin titresim skoru 10-12'lerde :(

Motor bir ara devirde ses yapiyor.

Eee sorun nerede ? Yok arkadas bu heli modelciligi bana gore degil gercekten.

Insallah ucarsam birgun onuda paylasacagim tabii sizlerle , sadece sıkıldığım anları degil. Ama gercekten bana gore degil , daha basta boyle , daha ben ucacagim , kirim olacak , upgrade olacak vs olacak daha oraya yaklasamadik.

Ucak oylemi :)
( Fixed Wing Lobisi kurtar beni bu helicilerin gazabindan )

Modelcilikten nefret ettigim anlar :(

Arabayı boşta bağırtmak gibi düşünün %20 gaz pedalına bassanız bile kesiciye kadar devir çevirebilir motor. Motor yük altında değil haliyle fazla devirleniyor. Esc sınırlıyor gibi geldi. Gov aktif mi acaba.? Yük altında değil diye kıllanıp ayar çekiyor olabilir

Govdede bagliykende bu sekilde , sorunu tespit icin kuyruktan baslayarak parcalari cikardik en son motor bu sekilde calisirkende oldugunu gorduk. Devir arttiginda bu ses kesiliyor. Ancak sonra baslayan bir titresim sorunu var.

Modelcilikten nefret ettigim anlar :(

Sk değerlerindeki limiti bilmiyorum ama ben motorda öyle çok da rahatsız eden bir şey göremedim videoda ??

Sent from my iPhone using Tapatalk

Oncelikle yanitlar icin tesekkur ederim.

Ikinci video icinde ayni seyler gecerli mi ?

SK buradaki vibrasyon limitinin sensorunun limitlerinin uzerinde oldugunu bu nedenle degerlendirilemeyecegini soyluyor. Analyzer'da 18-20 civarinda degerler olur 280-300hz civarinda.

Simdi ikinci videoda belirli bir devire geldiginde , yani videonun sonundaki ses cikmaya basladiginda ciddi bir titresim ellede anlasilabiliyor.

Deniz'de bunlara anlam veremedi ;(

Bu nedenle onerilerinize acigiz.

Evet şimdi anlaşıldı. Motoru içini bir açıp rotor, stator ve mıknatısların durumunu bir kontrol etkiniz mi peki ? Gerçi Deniz zaten bu konuları biliyordur ama ben yine de bir hatırlatayım dedim.

Motordaki durum belli bir devir araliginda oluyor , ancak bunun disinda daha yuksek bir devirde ortaya cikab baska bir titresimde var , motor tel basina bu devirde sorun cikarmiyor.

https://m.youtube.com/watch?v=LOjKymmPnbg

vinlama seklinde basliyor

Bence motoru acın ve iç durumunu kontrol edin

Satin aldigim arkadas forumdan bilinen biri oldugu icin GET onayini paketi alinca verdim. Ancak iade konusunda sorun olacagini sanmam bu nedenle ona sormadan motoru vs acmak istemem. Sonra hakli olarak ben almam diyebilir.

O zaman arkadaş ile teması geç Hikmet. Sorunun sebebi belli, motor. Bir şekilde bir parçası artık düzgün calismiyor. Anlamak icin de icinin açılıp bakılması gerekiyor.

Icinde bir sorun gorunmuyor , sorun rulmanlarda olabilir , bir iki gun icinde Deniz sagolsun degistirecek rulmanlari.

Gelismelerden haberdar edecegim.

Rulmanlari elle kontrol ettiniz mi? Zaten eğer iç kısımda bir dağılma varsa elinizle bile hissedebilirsiniz ? Bu işlemleri ve kontrollü Deniz yapıyor değil mi ?

Tamamini deniz yapiyor :)

Yarin yeni rulmanlar ile bakacagiz. Merakla bekliyorum.

Modelin aktarmalarına kadar herşeyi değiştirdik ama içine testere kaçmış gibi çalışmasını önleyemedik. Benim teorim motordaki sorunun devir aldıkça rezonansı gövdeye aktardığı. Bu yüzden en son olarak rulmanları söktüm aldım. Yarın yeniletini alıp deneyeceğim. Umarım sorun çözülür. Bu zamana kadar hiç ksrşılaşmadığım bişi ve çözemediğim için çok sinir oldum...

esc den de olabilir. Başka esc varsa bi deneyin derim. ayrıca sk nın analiz dosyasını paylaşırsanız bizde bakmış oluruz

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi