Modellerimizi yurt dışına çıkarken götürebiliyor muyuz?

KazımGökçe

Pilot Adayı
Merhaba abiler kardeşler arkadaşlar :)

2-3 ay sonra Almanya ya gitme ihtimalim var. O yüzden şimdi sormakta fayda var.

Yurtdışına çıkarken modeli demontaj yaparak çantama koyup geçirebilir miyim?

İçinde sim ve modelin kumandaları da olacak.

model yakıtlıdır

Ynt: Modellerimizi yurt dışına çıkarken götürebiliyor muyuz?

Modelde sıkıntı olacağını sanmam, ama lipoları uçağa almazlar diye biliyorum.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ynt: Modellerimizi yurt dışına çıkarken götürebiliyor muyuz?

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Modelde sıkıntı olacağını sanmam, ama lipoları uçağa almazlar diye biliyorum.

Tapatalk kullanılarak gönderildi

Belirtmeyi unuttum bu modeller yakıtlıdır.

Amerika'dan Türkiye'ye gelirken kardeşim bavul içerisinde 2 defa kumanda ve 2 defa kit getirdi. Tevfik abinin de dediği gibi LIPO olmadı müddetçe bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Amerika'dan Türkiye'ye gelirken kardeşim bavul içerisinde 2 defa kumanda ve 2 defa kit getirdi. Tevfik abinin de dediği gibi LIPO olmadı müddetçe bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum :)

Elektrik motorlu değil abi yakıtlı motor olacak. Onda sıkıntı çıkar mı?

Kazım Gökçe' Alıntı:
Elektrik motorlu değil abi yakıtlı motor olacak. Onda sıkıntı çıkar mı?
Bildiğim kadarı ile sıkıntı olmaz.

Bende Erasmus'la Polonya'ya gidebilirim. v931 imi kumandasıyla, şarj aletiyle, 10 tane lipo pille ve kumandasıyla götürmek istesem; lipo pilden baka parçalarda sıkıntı olmaz sanıyorum. Pilleri uçakta götürmek için bir yol var mı?

Hmm... Anladım. Demek lipoları hiçbir şekilde uçağa bindiremiyoruz.

FERDİ İKİZ' Alıntı:
Hmm... Anladım. Demek lipoları hiçbir şekilde uçağa bindiremiyoruz.
Olmadı gittiğinde oradan pil temin edeceksin her halükarda götürmeye uğraşmaktan daha kolay olur.

Mecburen öyle yapacağım Celalettin abi, v931'in pillerini bulmak umarım zor olmaz. :saygilar:

Ben çevremden aldığım birkaç bilgiyi aktarayım.

Birincisi, birkaç sene önce Evren Varol arkadaşım ABD'den dönerken havalimanında görevliye (nasıl olsa bilmez) düşüncesiyle öylesine sormuştu. Sorduğu şey model motoru taşınması konusu idi. Görevli inanılmaz ayrıntılı bir açıklama yapmıştı. Özetle benzinli motoru hiçbir şekilde bagaja ya da kabine almıyorlar, nitro motoru sanırım yakıt değmemiş olma koşulu ile alıyorlardı. Benzinli motorlar fabrikada mutlaka çalıştırıldığı için yakıt değmemiş olması imkansızmış. Ama örneğin Tower'dan sıfır bir nitro motor alırsan bagaja koyabiliyormuşsun. Uzun zaman oldu. Belki ufak ayrıntıları kaçırmış olabilirim ama genel olarak böyle idi.

İkincisi, LiPo pilleri belirli bir kapasite sınırına kadar uçakta taşıyabilirsiniz ama bagaja veremezsiniz, mutlaka kabine almanız gerekiyor.

Üçüncüsü, Burak Kolsuk arkadaşımız hemen her yıl İtalya'da düzenlenen pylon yarışmalarına katılıyor. Uçakları özel sandıklarında ambalajlıyor ve tüm malzeme ile birlikte (yakıt ve LiPo yok) bagaja veriyor. Tabii ki ek ücret falan çıkıyordur ama başkaca bir sorun olmuyor.

Son olarak, F3A uçan arkadaşlar da yurt dışı yarışmalarına giderken uçaklarını götürebiliyorlar.

Anladım Sümer abi, çok sağol. Bu durumda havalimanındakilere sormam gerekecek.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Çok acil değil ise ben arkadaşlara ayrıntıları sorarım.
Acil değil abi, aylar var gidiş tarihime. Micro heli bataryası taşıyacağım, çok küçük bataryalar ama 16 tane falan var. Bilgilendirirsen çok makbule geçer Sümer abi :saygilar: