Motor garip ses çıkartıyor!

Berkay ŞAHİN

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Motorun hızını yükselttikçe sesi cızırtılıyor, sonuna kadar açtığım zaman ise ''sanki'' hızı düşüyor.Aşağıya bir video linki bırakıyorum. Sebebi motor mu yoksa ESC mi ?
Motor Emax 2205S, Emax BLHeli 20A ESC. Yardım ederseniz sevinirim.

Oncelikle, kumanda stikleri o sekilde birakilmaz, ortada yaylanacak sekilde yani. Oyle bir kullanim yok pilotajda, elini ona alistirma. Motorun calismasi hic duzgun degil, videodan bisey anlasilmiyor ama sadece sesinden bile birseylerin yolunda olmadigini soylemek mumkun. Ama ne oldugunu soylemek mumkun degil. Onceki konundan yazma-okuma konusunda da pek hevesli olmadigini hatirliyorum, bu durumda, modeli bir modelcinin elden gecirmesi en sagliklisi olacaktir bence. İstanbulda sana yardimci olabilecek bir modelci bulmakta zorlanmazsin.

Katılıyorum. Stickler asla boş bırakılmaz. Hem kötü bir alışkanlık, hem de servoları gereksiz bir şekilde zorlamaktan başka bir şey değil
Motorun mıknatıslarından en az biri yerinden çıkmış ve döndükçe de sürtüyor gibi. Bozuk rulman da buna benzer ses çıkarır ama bu kadar yüksek seviyede değil.
Mıknatısın bir kısmı sürtünmekten muhtemelen toz halinde rulmanlara/şafta ve diğer boşluklara yapışmış ve başta olduğundan daha kötü duruma gelmiştir. Tamirine değmez. Motorun değişmesi gerekir. Bunu da motorun iç yapısını anlamak için ve sonraki muhtelif arızalarda (sökerken zarar vermemek için) tamir edebilmek için parçalamanı öneririm.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Katılıyorum. Stickler asla boş bırakılmaz. Hem kötü bir alışkanlık, hem de servoları gereksiz bir şekilde zorlamaktan başka bir şey değil
Motorun mıknatıslarından en az biri yerinden çıkmış ve döndükçe de sürtüyor gibi. Bozuk rulman da buna benzer ses çıkarır ama bu kadar yüksek seviyede değil.
Mıknatısın bir kısmı sürtünmekten muhtemelen toz halinde rulmanlara/şafta ve diğer boşluklara yapışmış ve başta olduğundan daha kötü duruma gelmiştir. Tamirine değmez. Motorun değişmesi gerekir. Bunu da motorun iç yapısını anlamak için ve sonraki muhtelif arızalarda (sökerken zarar vermemek için) tamir edebilmek için parçalamanı öneririm.

Yok hocam, normalde stikleri öyle kullanmam tabikide. Elimde telefonla çekim yaptığım için dalgınlıkla yaptığım bir şeydi. Daha uçuş dahi yapmadım, şansızlığın daniskasını yaşıyorum resmen :( Motora dikkatlice baktığımda mıknatıslarında bir sorun göremiyorum fakat rulmanlara birşey olmuş mu bilemem! (görünürde birşey yok).Anlaşılan yeni motor lazım. Şu ikili uyum sağlarmı iyi ?

Birde uçak toplam 350gram falan geliyor. 6x3 CCW pervane kullanıyorum. Pervane boyutu bu motora uyum sağlarmı acaba ? Çünkü ''motor performance data'' 5045 prop ile 950gram pull yapabiliyormuş. 6x3 nasıl bir değer sağlar bilmiyorum ama FT bunu kullanmayı öneriyor.

Motoru sök komple yerine takmadan çalıştır. Aynı sesi alacak mısın?

1-Motorun açık yerlerinden bir metal parçası içine kaçmış olabilir. Malum mıknatıslar çeker. Minik bir vida vs.
2-Motor mili yada çan sert bir darbe aldıysa eğilme olup çan üzerindeki mıknatıslar sarım metallerine sürtme yapıyor.
3-Bir ihtimal rulmardan biri dağılmıştır.
Linkteki Motor icin uygun olan 5 inc pervane ve 2s pil

Moderatör tarafında düzenlendi:
Rulmanlardan olduğu anlamak için sadece rulmanların olduğu bölgeye bolca akışkan yağ dök ses değişiyorsa rulmandandır. rulmanlarını değiştirip kullanabilirsin motor masrafı etmeden.:saygilar::saygilar:

1-Motorun açık yerlerinden bir metal parçası içine kaçmış olabilir. Malum mıknatıslar çeker. Minik bir vida vs.
2-Motor mili yada çan sert bir darbe aldıysa eğilme olup çan üzerindeki mıknatıslar sarım metallerine sürtme yapıyor.
3-Bir ihtimal rulmardan biri dağılmıştır.
Linkteki Motor icin uygun olan 5 inc pervane ve 2s pil

3S pil kullanamaz mıyım ? 3s 850Mah 70C pil var. Olur mu ?

3S ile 4 inc pervaneyle olur. Belki 5 inc de olur ama riskkli. yarış tipi quadro kullananlar daha doğru bilir ve yazarlar.
Konu modelin için daha uygun motor bakmalısın. Örn: 1400-1500 kv aralığında 7 inç pervane kullanacak bir motor 3S ile . 30A esc ile.

Moderatör tarafında düzenlendi: