Motor Rolanti Düzensizliği ve Sorun Giderme

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
eee uzun zaman oldu konu açmayalı :D güzel bir konuyla geri dönüş yapalım, eğer buralarda unutulmadıysak :)

Şimdi paylaşacağım ilk görseller 50CC lik çin malı bir motordan (markası Braveheart 50 - 3W nin çakması) , ancak en alttaki video benim kendi DLA32 motoruma ait , DLA32 motorumda rolantide tutarsızlık vardı , 50CC lik motordada aynı sorun vardı ve her ikisindede bu sorunu düzeltmek artık farz olmuştu, karbüratörden dediler hep ancak karbüratörlerimde sorun yoktu, bende çek valf görevi gören diaframları kontrol etmeye karar verdim ve sorunun burdan kaynaklandığını anladım.

bu aluminyum döküm parçayı zımparalayarak zeminini tesviye edip düzeltip pürüzsüz hale getirdim ve DLA32 de 2200 den aşşağı düşmeyen rolantim, 1400 lere kadar düştü , 50CC de ise 2800 lerde (çok yüksek bi değer) duran rolanti 1700 lere kadar düştü :)

görsellere geçelim :)

diaframların aralığını burda net görebilirsiniz

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

bu parça 50CC lik motora ait ve döküm kalitesi bukadarmı berbat olur bir ürünün :(

Zımparaya başladık :) ancak zımparaladıkça kötü zemin ortaya çıkmaya başladı , çükürluklar belirginleşti, diafram vida deliklerinin kenarındaki bu çukurlar , diaframı vidaladığımızda , diaframa baskı yaparak üst tarafın açılmasına neden oluyordu , burdaki çukurluk tamamen gidene kadar zımparalamak şarttı.

zımpara işimiz tamamen bitti ve yüzey dümdüz oldu, önce 800 sonrasında 1400 numaralı zımpara ile zımparaladım, zımpara işlemi bitince WD40 ile güzelce tüm zımpara tozlarını tezmiliyoruz :)

Diaframlarımızın nasıl tam kapandığı çok açık belli oluyor.

eskimiş contayıda kazıyıp yenisinide taktıkmı bu iş tamam :)

DLA32 motorumuz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mesut üstadımızın bu konusu ile beraber, yakıtlı motorlara hiç bulaşmamakla ne kadar doğru bir iş yaptığımı bir defa daha anlamış bulunuyorum... Yoksa nereden bulurdum, o şekilde motoru monte edebileceğim bir tahta masayı :).

Zafer SAHIN' Alıntı:
Mesut üstadımızın bu konusu ile beraber, yakıtlı motorlara hiç bulaşmamakla ne kadar doğru bir iş yaptığımı bir defa daha anlamış bulunuyorum... Yoksa nereden bulurdum, o şekilde motoru monte edebileceğim bir tahta masayı :).

hahaha Zafer bey yokluk işte :D Rodaj sehbası yapsam evde koyacak yer yok :D buda 2 basamaklı perde asmak için eşimin aldığı bir merdiven aslında :D gözüme kestirdim , eşim evde yokken 3 tane delik açıverdim :D farketmedi bile :lollol: :lol: :lol: ama benzin motorlarında normalde sorun olmaz, bu çin malıydı 50cc olan , ondaki sorunu bulmaya ve çözmeye kararlıydım :D DLE - 3W - DA gibi markalardan motor alınırsa marşa bas çalıştır sorun çıkmaz :)

Doğukan Ocak' Alıntı:
Mesut abi bu nasıl bir motor sesidir hayran oldum :halay:

Doğukan benzinli motorun güzelliği işte :p elektriklilerde bu sesi duymanın imkanı yok ancak şuan aktif olan bi konudaki ses sisteminden takar, yapay olarak zevk almaya çalışılır :laugh: :laugh: :laugh:

Mesut AKIN' Alıntı:
eee uzun zaman oldu konu açmayalı :D güzel bir konuyla geri dönüş yapalım, eğer buralarda unutulmadıysak :)
Üstad profili "İleti: 2899 -Konu: 125,Begeni: 3157 Tsk: 398" olan birisini unutmak için bundan daha uzun bir sessizlik gerekiyor :D

Yine faydalı ve güzel bir paylaşım için, ellerine sağlık :bravo: Yeni cicimiz DLA32 hayırlı uğurlu olsun %p

Mehmet abi teşekkürler :) DLA32 zaten P47 kullanıyordum ama 7 8 aydır yatıyordu, egzozundada bi kırılma vardı conta kısmında yeni egzoz almıştım onu takmak için sökünce gerekli temizlik bakım vs işlerini yaptım, rolantiside 2000 2200 civarındaydı , onuda halledeyim dedim el atmışken :D

Mesut AKIN' Alıntı:
elektriklilerde bu sesi duymanın imkanı yok ancak şuan aktif olan bi konudaki ses sisteminden takar, yapay olarak zevk almaya çalışılır :laugh: :laugh: :laugh:

Hiç aynı tadı vermez gibi geliyor bana Mesut abi ;D ;D ;D

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi teşekkürler :) DLA32 zaten P47 kullanıyordum ama 7 8 aydır yatıyordu, egzozundada bi kırılma vardı conta kısmında yeni egzoz almıştım onu takmak için sökünce gerekli temizlik bakım vs işlerini yaptım, rolantiside 2000 2200 civarındaydı , onuda halledeyim dedim el atmışken :D
Ben de yeni aldın zannettim. Temizlik iyi yapılınca, sıfır motor gibi geldi bana :laugh: :D

Tanıyan var mı, kim bu Mesut denilen çocuk. Güzel şeyler yapıyo. Yeni mi katıldı foruma?! :lol:

Adam iyice ucakçı olmus ya :laugh: helikopter konularında görelım abi :(p

cengiz okkalı' Alıntı:
Mesut , ben demedim abi , Cengiz Bey daha yeni geldi aramıza...O dedi :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tanıyan var mı, kim bu Mesut denilen çocuk. Güzel şeyler yapıyo. Yeni mi katıldı foruma?! :lol:

:D abi senden aldığım motorada aynısını yapmayı düşünüyorum , gerçi tüm benzinli motorlara yapıcam bunu artık :D Teşekkür ederim abi :)

cengiz okkalı' Alıntı:

Cengiz , kardeşim ben heli konusunda okadar çok paylaşımda bulundimki :) biliyorsunda maksat takılmak işte :p heli konusunda paylaşacak bişey kalmadıki kardeşim :D bildiğim herşeyi paylaştım :)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Mesut , ben demedim abi , Cengiz Bey daha yeni geldi aramıza...O dedi :D

hakan abi o konuda paylaşacak bişey kalmadıki artık :D yüzlerce konum var forumlarda heli ile alakalı :D

şaka takılıyorum abi %p biliyorum seni ben

Mesut bu zımparalama işlemini elle yaptın sanırım. Bir takoz falan mı kullandın? Su zımparası ile yaptığını sanıyorum değil mi?

Sümer Yamaner' Alıntı:
Mesut bu zımparalama işlemini elle yaptın sanırım. Bir takoz falan mı kullandın? Su zımparası ile yaptığını sanıyorum değil mi?

evet abi 2cm enine 10cm uzunluğunda takoz koydum zımparanın arkasına . önce kuru yaprım sonrada wd 40 sıktım biraz onunla yaptım 1400 dü galiba sonuncusu