Motora fazladan voltaj verilirse ne olur?

• Konbuyu başlatan Üye silindi 17434
  • Başlangıç tarihi
  • 689
Ü

Üye silindi 17434

Guest
Merhaba arkadaşlar, elimde 2-3s emax xa2212 820kv motor var. Bu motora 4s lipo taksam motor bobinleri yanar mı, sonuçları ne olur ?

Bunun yanında çektiği akım miktarı ne olur, motorlar maksimum kaç w lık bir kuvvete dayanabilir.?

2-3 S bir motora neden 4S bağlıyorsun? 4S bağlayacaksan eğer 4S'e uygun bir motor kullansan?
Ha, ne olur diye merak ediyorsan eğer, dene ve videosunu burada paylaş. Hep beraber öğrenelim. Motor sargıları nasıl sarılır gibi bilgiler forumda mevcut nasıl olsa.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Emax xa2212 1400kv motorum var. Teknik özelliklerinde 2S - 3S yazıyor fakat ben 4s ilede kullandım sorunsuz bir şekilde(throttle genelde %80-%100 arasındaydı). Motoru tasarlayan mühendisler max. 3S dediyse onlarında vardır bir bildiği bunuda unutmamak lazım.

Son düzenleme:
2-3 S bir motora neden 4S bağlıyorsun? 4S bağlayacaksan eğer 4S'e uygun bir motor kullansan?
Ha, ne olur diye merak ediyorsan eğer, dene ve videosunu burada paylaş. Hep beraber öğrenelim. Motor sargıları nasıl sarılır gibi bilgiler forumda mevcut nasıl olsa.
Öğrenci olunca böyle maliyetli bir hobi zorluyor, Pillerin fiyatları malum. Elimde 4s pil var o da hediye geldi pil almaya bütçem yetmiyor. Veya emax xa2212 gibi verimli ve düşük maliyetli motor önerilerine açığım

Emir, eğer 2s de motor pervane ikilin uçağını kaldırmaya gereken gücü veriyorsa, işi bilen birine pilini 4s den 2s e düşürte bilirsin. Güç yetmiyorsa pili 3s e düşürtürsün. En masrafsız yol bu. Yada pilini 12 volt a düşürecek bir devre bulur yada yaparsın, fakat ne kadar verimli olur, ne kadar ısı üretir, 12amp lik devrenin ağırlığı ne olur bilemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Cem
Ben pil bölme işini 2 kez denedim. Sonuç genel anlamda istenildiği şekilde olmuyor. Yaptım oldu oluyor. Kesinlikle tavsiye etmem pil bölme işini. Yaparkenki risk de cabası.
4s pili takas yöntemi ile 3s pile çevirmen mümkün. En masrafsız ve sağlıklısı bu olur bence. Veya risk alıp denenilebilir 3s yerine 4s kullanmak. Yada pil iyiyse en mantıklısı 4s bir motor almak..

• Sevdim
Tepkiler: Erol Semih
Emir, eğer 2s de motor pervane ikilin uçağını kaldırmaya gereken gücü veriyorsa, işi bilen birine pilini 4s den 2s e düşürte bilirsin. Güç yetmiyorsa pili 3s e düşürtürsün. En masrafsız yol bu. Yada pilini 12 volt a düşürecek bir devre bulur yada yaparsın, fakat ne kadar verimli olur, ne kadar ısı üretir, 12amp lik devrenin ağırlığı ne olur bilemiyorum.
Pil bölme işinin teoride kaldığını düşünüyorum(denedim tecrübe ettim yapılabilir ama pil çok sağlam pratik olmuyor), bir kere denemiştim, Üstelik yaptırabileceğim ve yaptırmak istediğim bir yer de yok. elimde 4s motor var yalnız 1 adet var elimde, 2 adet emax var istediğim itki değerini sağlamak adına 2 motoru 4s pil üzerinde kullanıp kullanamayacağımı öğrenmek istemiştim. Tavsiyeniz için teşekkürler.

Ben pil bölme işini 2 kez denedim. Sonuç genel anlamda istenildiği şekilde olmuyor. Yaptım oldu oluyor. Kesinlikle tavsiye etmem pil bölme işini. Yaparkenki risk de cabası.
4s pili takas yöntemi ile 3s pile çevirmen mümkün. En masrafsız ve sağlıklısı bu olur bence. Veya risk alıp denenilebilir 3s yerine 4s kullanmak. Yada pil iyiyse en mantıklısı 4s bir motor almak..
Evet ben de daha önce denedim tecrübe ettim sizin gibi düşünüyorum bu konuda. Elimde zaten motor var 4s fakat çok fazla itki elde edemiyorum bir adet olduğu için. Elimde 2 adet emax var onları kullanabilirsem daha fazla itki elde ederim mantığı ile hareket ettim. Tavsiyeniz için teşekkürler.

Gene herzamanki gibi çok güzel bir konu oldu.

Müneccim olup yardım edelim dedik, olmadı.

Neyse, bu işde ilerleyeceğiz, bizde öğreneceğiz, müneccim olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyoruz.

Pil bölme işinin teoride kaldığını düşünüyorum(denedim tecrübe ettim yapılabilir ama pil çok sağlam pratik olmuyor), bir kere denemiştim, Üstelik yaptırabileceğim ve yaptırmak istediğim bir yer de yok. elimde 4s motor var yalnız 1 adet var elimde, 2 adet emax var istediğim itki değerini sağlamak adına 2 motoru 4s pil üzerinde kullanıp kullanamayacağımı öğrenmek istemiştim. Tavsiyeniz için teşekkürler.
Sağlamlık ve pratiklik kriterlerini de bir öğrenebilsek...
Pil bölme işi teoride kalmıyor, pratikte mükemmel bir şekilde iş görüyor. 2-3S motora 4S pil takmayı pratik bulup pil bölmeye teorik demek de ayrı bir ilginçlik.
Bir yöntemi usulüne uygun bir şekilde uygulayamazsanız kusur yöntemde değildir.