motorların ısınması

mahmure güler

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
iyi günler arkadaşlar. ben 6 motorlu drone için lipo pil alacağım. Hedefim uçuş süresini 17-20 dk arası olmasını sağlamak. drone pilsiz ağırlığı 11 kg bunun için 22,2 volt, 22000 mah'lık 25C 2 tane lipo pil kullanmayı düşünüyorum. Bu lipo piller ile birlikte toplam ağırlık 15 kg oluyor. Kullandığım drone motorların bir tanesi 450 kv, maksimum sürekli güç 1000 watt ve maksiumum ağırlıkta 25.2 amper akım çekiyor. Sizce hedefime ulaşabilirmiyim?
Bu pilleri kullandığımda bir sitesinin hesaplamasına göre motorların sıcaklığı 80 derece oluyor acaba bu doğrumudur? doğruysa sorun yaratır mı?

Uçuş süresini uzatmak için li-po yerine, li-on kullanmanız lazım ve 6s li-po ile uçan sisteme 7s li-on yapmanızı tavsiye ederim, çünkü 7s li-on yük altında li-po nun full dolu olduğu voltaja yaklaşacağı için performans kaybınız olmaz. Şuan Bursa ekibi olarak 3s üstten kanatlı uçaklarımıza 4s li-on kullanıyoruz 8 dk uçan uçaklarımız da 28 dk uçuş süresini gördük. Ayrıca 3s 450 sınıfı bir helikopter ile de başarılı bir şekilde 3d uçuşu gerçektetirdim.

Uçuş süresini uzatmak için li-po yerine, li-on kullanmanız lazım ve 6s li-po ile uçan sisteme 7s li-on yapmanızı tavsiye ederim, çünkü 7s li-on yük altında li-po nun full dolu olduğu voltaja yaklaşacağı için performans kaybınız olmaz. Şuan Bursa ekibi olarak 3s üstten kanatlı uçaklarımıza 4s li-on kullanıyoruz 8 dk uçan uçaklarımız da 28 dk uçuş süresini gördük. Ayrıca 3s 450 sınıfı bir helikopter ile de başarılı bir şekilde 3d uçuşu gerçektetirdim.

Hay Maşallah :D
Düşününce mantıklı geliyor, minimum performans kaybıyla daha uzun uçuş süresi çok cazibeli.

Lion pillerin c değeri düşük olur, helede 6 motorlu bir quad için lion pil ben sizin yerinizde olsam kullanmam. Lipo piller çok yüksek deşarj oranına sahiptir Ki lipo kullansaniz bile 25c yine düşük olacaktır. İyi araştırın derim. İyi forumlar...

Lion pillerin c değeri düşük olur, helede 6 motorlu bir quad için lion pil ben sizin yerinizde olsam kullanmam. Lipo piller çok yüksek deşarj oranına sahiptir Ki lipo kullansaniz bile 25c yine düşük olacaktır. İyi araştırın derim. İyi forumlar...

Dikkat ettiysen Quadcopter dememişler ki onda da kullanılabilir. 6 motor kullanırsa motorları tam güce yakın kullanmaya gerek kalmadan daha az throttle değerlerinde kalkış yapabilir.
Bu ne işe yarar dersen verimlilik açısından etkili olduğunu söyleyebilirim. Gördüğüm tüm elektrik motorları, istisna var mı bilmem, düşük throttle değerlerinde çok daha verimli olur ki bu da Li-Po batarya yerine kolayca kullanılabilmesine olanak sağlar. Gidip de Octacopter'de Li-Ion kullanılırsa çok daha kolay uçar mesela. Ancak tek motorlu bir uçakta kullanmak daha zor olur ama onu da yapan var mı var.

Yanlışlarım olabilir ama genel olarak bildiğime göre iş bu şekilde yürüyor.

Emsali çok var, Li-Ion kullanılması öğrenilirse çok verimli oluyor şu ana kadar gördüğüme göre, ben de bu konuda araştırmalarıma devam ediyorum, forumda da böyle konuların tartışılması çok yardımcı oluyor.

Artık 30c ve üstünü yeni tip inr piler den almak pek ala mümkün, paralel bağlayıp c değerini katlamak ve lipo gücüne ulaşmak çok kolay Malesef yazdıklarınız gününüz teknolojisi için geçerli değil.

bize en az 30 amper lazım li-on pillerde döner kanatta nasıl yapabilirim

Bende yeni gördüm li-on ile quad bataryası yapmayı araştırdığım çoğu yerde 18650 sony vtc6 veya samsung 35e kullanılıyordu bende sony vtc6 3000mah buldum 3s1p yaparak deneme yaptım evde biraz uçuş yaptım denemelere bakılarak quadı besliyor daha dışarıda denemdim .

2500 mah 18650 pillerden ,12 paralel 7 seri bağlatı yaprsanız toplamda full dolu halde 29.4 v 30 amper bir piliniz olur , maximum deşarj akımı 30 amper ve üzeri pillerden seçim yaprsanız , hemen ,hemen 1600 watt ve üstü bir pil elde edersiniz.

2500 mah 18650 pillerden ,12 paralel 7 seri bağlatı yaprsanız toplamda full dolu halde 29.4 v 30 amper bir piliniz olur , maximum deşarj akımı 30 amper ve üzeri pillerden seçim yaprsanız , hemen ,hemen 1600 watt ve üstü bir pil elde edersiniz.
Abi 18650 batarya quadda en düşük kaç volt olması lazım tekrar kullanılması ve uzun ömürlü olması için birde bu pilde c değerini nasıl hesaplarız

Li-ion piller konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim biraz büyük üstten kanatlı model yapmak istiyorum hangi marka ve değerde li-ion pil gerekiyor

Hocam selamlar,
Belirttiğiniz 3s destekleyen uçağa 4s batarya fikrinde uçağın motoru neydi acaba?