MSH Büyük SUPRIZ: V 3.0.10 : Brain2 - Spektrum Kumanda Entegrasyonu

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Evet MSH firmasından SPEKTRUM kullanıcıları için gerçekten çok büyük bir süpriz geldi arkadaşlar :yuppi: :hoppa:

Malum Brain2 telemetri özelliği geleli çok oldu.

Fakat Spektrum kullanıcıları ne yazık ki piyasada heli için dizayn edilmiş Çift yönlü haberleşme desteği olan alıcı / satellite olmadı için bu özelliği kullanamıyordu. İşin kötüsü Spektrum firması yeni ürün için en iyi ihtimal 2018 tarihini işaret ediyordu.

Bir de bunlar yetmezmiş gibi, standard DSMX satellite bulmak gittikçe zorlaşmış ve aylar sonra fast-lad stoklara giren ürünlerde ciddi bir fiyat artışı olmuştu :-\

İşte Spektrum kullanıcıları olarak bu kadar kötü günlerdenden :laugh: geçerken MSH firması imdatımıza yetişti ve bizlere çok güzel bir süpriz yaptı :hoppa:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Çok yakında çıkacak olan MSH upgrade sonrasında artık Spektrum kullanıcıları da Telemetri gönül rahatlığı ile kullanabilecek, hem de Üniteyi kumanda üzerinde Programlama imkanı veren TAM INTEGRASYON ile

Full Entegrasyon tıpki telemetri özelliğinde olduğu gibi sadece Brain2 / Ikon2 kullanılabilecek, Brain1 bu özelliği desteklemeyecek.

İhtiyaç Duyulan Ekipmanlar:
1- Yeni Nesil Spektrum Kumanda (Üzerinde son yazılım 11/7/2017 yüklü)
2- DSMX Satellite ve Spektrum 4649T Alıcı

Brain ILK defa 3 alıcıyı YEDEK (Redundacy) olarak destekliyor. Yani artık Satellite sorunlarından dolayı model kaybetme devrine son. Her 3 alıcı da birbirinin YEDEĞİ olarak görev yapacak.

Destekleyen Spektrum Kumandalar :
DX6e, DX6 G2/G3 (black), DX7 G2 (black), DX8 G2 (black), DX9, DX10T, DX18 G1/G2, DX18t, DX18QQ, DX20

Şu şekilde konfigurasyon mümkün

1- Sadece Spektrum 4649T Alıcı (Önerilmiyor)
2- 1 adet DSMX Alıcı + Spektrum 4649T Alıcı
3- 2 adet DSMX Alıcı + Spektrum 4649T Alıcı (ÖNERİLEN)

Eğer Spektrum 4649T Alıcı kullanılmaz ise Telemetri ve Entegrasyon özelliği çalışmıyor doğal olarak :D

NOT: İlk çıkan Spektrum 4649T her ne kadar çalışma voltajı 4.0-8.4V yazıyor olsa da 7.5V üzerinde sıkıntı çıkarıyordu. Yeni versiyonlarda bu sorun çözülmüş durumda. Elinde eski versiyon olan arkadaşlar Step-Down kullanabilirler.

Manualine şurdan ulaşabilirsiniz arkadaşlar;

---------------------
Entegrasyon ile ilgili olası yaşanabilecek SORU / CEVAP aşağıdaki konuya ilave edilmiştir :RCKolik:

-- Brain V3.0.10 yükledim ve elimdeki 4649T ile Spektrum kumanda mı entegre etmek istiyorum. Fakat satellite BIND ederken bir türlü 4649T BIND edemiyorum ?

-- Spektrum kumandamı 4649T ve Satellite kullanarak Brain2 ile entegre ettim. Fakat Stick pozisyonları doğru olsa da "BRAIN" sayfasını kumanda üzerinde erişemiyorum

---------------------

Bu da kısa tanıtım videosu.

NOT: Şu an için menüler arasında geçiş pek pratik değil. Ama pek yakında SCROLL ile menüler arasında geçiş yapılması planlanıyormuş :halay:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kablo kargaşası olmadan güzel bir uygulama resmî %p

MSH Büyük SUPRIZ: Brain2 - Spektrum Kumanda Entegrasyonu

Versiyon 3.1.010 (firmware 3.1.010) 01 August 2017

- Doubled the maximum amplitude values of acceptable vibrations on X, Y, Z axis beyond which Auto Level and Rescue become unreliable, so now max vibrations can be double than before
• Added Spektrum "Integration"
• Now with “Spectrum SRLX” protocol selected, is “possible” to connect also one or two DSMX sats on SAT1 and SAT2 connectors for improve the redundancy and security on large models.
- Added in the MANUALS section the "README_for_Spektrum_Integration.pdf" document
• Added in Graupner integration the possibility to setup telemetric alarms values that now warn user with voice, sound and red text on screen.
• Masked an Hobbywing ESC issue that send ghost current value if throttle is fast cut. Now if the ESC values of Power Out and RPM are either zero, the ghost current sent by ESC is masked to zero
- Improved the save routine of modified parameters with additional error checks.
- Further improvements on S.Bus and S.Bus2 signal reception and telemetric transmissions
- Further improvements on Spektrum SRXL signal reception and telemetric transmissions
- Increased the acceptable ghost RPM sent by Castle Creation when unpowered from 150rpm to 170rpm
- Added a new progress bar that during Firmware update display the erasing progress of the older firmware
• Diagnostics -> Events new improved communication protocol with the Brain
• Diagnostics -> Events enabled in demo mode
• Diagnostics -> Vibrations new improved communication protocol with the Brain
• Diagnostics -> Vibrations enabled in demo mode
- Added in wizard step 1 under the list of motor the KDE brand
- Added in wizard step 1 under the list of batteries the Turnigy brand
- Now in basic step 1 selecting from factory default the model, the size of the blades is changed
- In basic step 1 for the OXY 200 model changed the type of swashplate selected from factory default
- Added in basic step 1 Henseleit TDR 700 Electric, Minicopter Diabolo 550 Electric, Minicopter Diabolo 600 Electric, Minicopter Diabolo 700 Electric, Minicopter Diabolo 800 Electric, Align T-Rex 450L Electric
- Added in Servos chart and servo list Futaba servos BLS272sv for cyclic and BLS276sv for tail
- Improved version of "README_for_ESC_datas_log_and_telemetry.pdf"
- Updated in the MANUALS page the "README_for_HOTT_telemetry_and_integration_for_BRAIN.pdf" with some setup for alarms infos
- Removed the debugging labels in Governor ( )
- Added in the firmware update tree window the serial number of the connected Brain
- Changed in the Wizard page 12 and in the Advanced Governor the label "Current Speed xxxx rpm" to "Current Main Rotor xxxx rpm"
- Changed in software each "Fast Gyro Servo" occurrences to "Fast Tail Servo"
- Improved Russian resources
- Minor instructions improvements
- Improvements/optimization/compression/reduction/speed up of the code

Android & iOS will follow max in a week.

Emeğe saygı :saygilar:
Bunun için uğraşan MSH ekibinin ellerine sağlık. Bu saatten sonra hepsi teker teker yapacak.
Tek sıkıntı yükselmiş olan satellite fiyatlarıyla 150$'lık bir alıcı konfigürasyonuna ulaşıyor.
Hıyarlıkta sınır tanımayan Spektrum geliştirici ekibi biraz yardım ederse diğer firmaların bu kadar kıvranmasına gerek kalmayacak, ya birşey değil adamlar Spektrum'a değer katıyor, neden Spektrum bu işi peşlemiyor anlamış değilim :mad:

Bi-directional alıcıyı redundant kullanıp satellite ile uçmak, programlayacağı zaman onun üzerinden haberleşme efsane akıllıca bu arada :saygilar:

Neyse, konuyu dağıtmadan çok sevindirici bu gelişme için Brain2 sahiplerine hayırlı uğurlu olsun diyelim.

Kesinlikle haklısın Kağan. MSH bu işte Spektrum kendisinden kat ve kat çaba sarf etti.. Adamlara gerçekten helal olsun %p

Bu güzel habere rağmen Spektrum olan şahsi tepkim devam ediyor aslında :angry: Neyse şimdilik küçük bir teselli oldu bizler için :D

İnşallah Satellite fiyatları da en kısa süre içerisinde tekrar normalle döner veya en güzel Spektrum zahmet edip, yeni nesil alıcı bir an önce çıkarır.

Bu arada bu güzel gelişmenin Spirit en kısa süre içerisinde dahil olacağını düşünüyorum ;)

Zaten bu aralar ne varsa MSH ve Spirit var :bravo: :thumbup: diğerleri hikaye :laugh: ;D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu arada bu güzel gelişmenin Spirit en kısa süre içerisinde dahil olacağını düşünüyorum ;)

Zaten bu aralar ne varsa MSH ve Spirit var :bravo: :thumbup: diğerleri hikaye :laugh: ;D

Spirit'te niye yok diye açtım konuyu, cevap verme hızı efsane olan Tomas cevapladı:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Spirit'te niye yok diye açtım konuyu, cevap verme hızı efsane olan Tomas cevapladı:
Aynı soru HF sorulmuş. Thomas benzer şekilde cevap germiş ama arayan giren MSH'dan birisinin şu cevabı efsane olmuş :laugh:

Corrado MSH nin arkasındaki iki önemli isimden biri, MSH nin S'si... Corrado Steri... M'si Davide Monti, H de heli...

Arka dörtlüde ikinci, sonrasında Davide.. En sağda da Rik, brain geliştiricisi...

:eek: :eek: :eek: Çok fena gömmüş :eek:

Ama benim bildiğim Tomas reyiz altında kalmaz mümkün değil,

konunun takipçisiyim :eek:kuyun:

Edit: Cevaplamış, biz integrasyonun alayını yaptık aslanım manasına gelecek şekilde de Corrado yaw he he demiş :lol:

Vayyy bee tam anlamıyla büyük bir sürpriz oldu. :eek:

Her ne kadar kullandığım kumandanın yazılımı sebebiyle faydalanamayacakta olsam çok güzel bir haber gerçekten. :halay:

Yeni alıcının da çıkmasıyla tadından yenmez olacak. :hoppa: Ayrıca spektrum da biraz zahmete girip yazılımı zamanla daha kullanışlı bir hale getirecektir diye düşünüyorum. :laugh:

Spektruma brain sayesinde sanki tekrar hafif bir ısınma gelir gibi oldu bende. :lollol:

Ahaha :D

Yav koca koca adamlara bak... ;D

Bu arada MSH'a bir kez daha helal olsun diyorum :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Corrado MSH nin arkasındaki iki önemli isimden biri, MSH nin S'si... Corrado Steri... M'si Davide Monti, H de heli...

Arka dörtlüde ikinci, sonrasında Davide.. En sağda da Rik, brain geliştiricisi...
Valla ben sülalemi bu kadar net ve detaylı bilmiyorum :lollol: :lol:

Bir spektrum kullanıcı olduğum için sevindim. Eski kumandalar da en azından telemetri verilerini alacak alt yapıya sahiptir diye düşünüyorum. Mutlaka o konuda çalışma yapacaklardır. Sonuçta hersey bizim için.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bir spektrum kullanıcı olduğum için sevindim. Eski kumandalar da en azından telemetri verilerini alacak alt yapıya sahiptir diye düşünüyorum. Mutlaka o konuda çalışma yapacaklardır. Sonuçta hersey bizim için.
Eski Kuman'da derken Spektrum eski versiyon Kumandasini mi kasdettin Mustafa ? Mesela DX8 ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Version 3.0.10 yayında

Hepimizi ilgilendiren su modifikasyon ilave edilmiş :thumbup: Artık ünitemizin Rescue ve Autolevel olumsuz etkileyen vibrasyona karşı 2 kat daha dayanıklı :thumbup:

- Doubled the maximum amplitude values of acceptable vibrations on X, Y, Z axis beyond which Auto Level and Rescue become unreliable, so now max vibrations can be double than before

OnTheSnap;7424535' Alıntı:
Rescue performance is improved by changing the configuration of the accels.

MSH Büyük SUPRIZ: V 3.0.10 : Brain2 - Spektrum Kumanda Entegrasyonu

Hepimiz Nasıl oluyorda Spektrum'un kendı üretici bu kadar vurdum duymazken, MSH bu Spektrum telemetri soruna bu kadar üzerinde durdu diye merak ediyoruz değil mi .

İşte MSH takımından Onthesnap konuya açıklık getiren mesajı %p

OnTheSnap;7424537' Alıntı:
Our hobby is dominated by spektrum pilots. Of the brain pilots >50% use Spektrum. So it makes sense for us to focus on enhancing their experience and getting them up to date in the hobby.
Bizim hobimizi spektrum pilotları domine ediyor. Brain pilotlarının %50 fazlası Spektrum kullanıyor. Bu nedenle bu sorun üzerine odaklanıp onların deneyimlerini arttırmak ve güncel duruma getirmeye çalışmak en mantıklısıydı.

FUTABA ve diğer kumanda kullanıcılarının kulakları çınlasın :lollol: :lol:

NOT: Bu arada yakında Futabaya geçersem bu mesaj aleyhimde kullanılmasın rica edeceğim ;D