MSH Protos 500 FBL Öninceleme / Nabız Yoklama / Yorumlarınız

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Selamlar, ülkemizde fazla tanınmayan fakat yurtdışında oldukça fazla kullanıcısı olan MSH Protos modelini mercek altına alalım. Bu modelle ilgili benim dikkatimi çeken hususlar;

MSH Protos Unboxing / Montaj / İnceleme

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

1- Pinyon, ana dişli, kuyruk aktarması çok sade. Tek bir kayış ile olayı çözmüş adamlar. Yere sert indim dişli sıyırdı derdi yok, takır tukur sesler yok.

2- Boyutları tatmin edici... 955mm... Stok halde 425mm palle beraber gelmekle beraber stretch ile 470mm palleri de çevirebiliyor.

3- Hafiflik... Pil dahil ağırlık yaklaşık 1550gr civarlarında... Pilsiz 1200 oluyor olmuyor arası...

4- Kombo kitlerin Brain (autolevel) ünite, scorpion motor, yge esc ile gelmesi...

Özellikleri

Main rotor diameter : 965mm
Tail rotor diameter : 192mm
Lenght without main blades : 955mm
Lenght with main blades : 1185mm
Main blades lenght : 425mm
Overall height : 270mm
Tail rotor - Main rotor ratio : 4,65
Main pulley : 93T
Weight ready to fly with 6sLipo : 1550g (may vary with dierent electronics)

MSH-51063-880Kv

Stator Diameter-------------------------------30.0 mm(1.181 in)
Stator Thickness-------------------------------26.0 mm(1.024 in)
No. of Stator Arms-----------------------------12
Magnet Poles-----------------------------------10
Motor Wind-------------------------------------10 Turn Delta
Motor Wire-------------------------------------14-Strand 0.25 mm
Motor Kv----------------------------------------880Kv RPM/Volt
No-Load Current(Io/10V)--------------------1.93 Amps
Motor Resistance (Rm)------------------------0.026 Ohms
Max Continuous Current----------------------52 Amps
Max Continuous Power------------------------1450 watts
Weight-------------------------------------------192 Grams (6.49 oz)
Outside Diameter-------------------------------37.5 mm (1.476 in)
Shaft Diameter---------------------------------4.98mm (0.196 in)
Body Length------------------------------------48.4 mm (1.906 in)
Overall Shaft Length--------------------------61.9 mm (2.437 in)
Max Lipo Cell-----------------------------------8s

Swashplate servos supported: Mini servos

Tail servo supported: Mini and Regular size servos

Trasmitter / Receiver:
Spektrum : DSM 2 - DSM X
Futaba : S-Bus - S-Bus
2HOTT SumD
MPX Srxl
Standard receiver: all

Battery pack: LiPo 4s 3700mAh ---------- LiPo 5s 3300/3700mAh --------------- LiPo 6s 2500mAh/3000mAh

Maliyet Analizi

Ürünü alırsam fastladden almayı planlıyorum. Şu şekilde bir set olarak geliyor;

MSH Protos 500 FBL Carbon Frame Combo with MSH Brain MSH51200
This is the latest version CARBON Flybarless Kit

Kit includes

MSH Carbon Main Blades
New MSH YGE Controller
MSH Brain controller
Scorpion Motor made specifically for MS Heli.

MSH 500 Protos Specifications

- Mainblade size: 415mm-430mm
- Maingear: 97T
- Pinion: from 15T to 20T - (15T Included in the kit)
- Innovative single belt drive (motor->main gear->tail)
- 2mm flybar, Gorilla Gear programmable paddles
- 4mm tail grip root
- 1520g all-up-weight (AUW) with a 6s lipo 2500mAh
- 17mm OD aluminum tail boom
- Supports mini sized servos having 2 mounting holes or 1 mounting holes
- LiPo from 4S (~3700mAh) to 6S (~2500mAh)
- A123 7S 2300mAh humpback slab pack (2 cells over 5 cells). The auw becomes ~1700g
- Metal hub, metal swashplate, plastic tail box, main grips and tail grips

Bana gelişi 1300tl... Servolara da (align 515m / 525m ) 300 lira kadar vereceğim. 1600 eder... Bundan üniteyi çıkarırsak kombo maliyeti 1100 lira diyebiliriz. (Buna BD3SX ünite ekleme planım var)

Lipo maliyetleri de; Gens ace 2600mAh 22.2V 60C 6S1P = 80 dolar / adet

Model ve genel tablo böyle... Ne düşünüyorsunuz?

MSH Protos Öninceleme / Nabız Yoklama / Yorumlarınız

Modelin görünüşü çok kötü geldi bana, bu kadar paraya goblin bakılamazmı?

Rasim onu bunu bilmem de , daha hiç bir foruma üye değilken , youtube gezintilerimde Tareq'i ilk bu heliyi test ederken izlemiştim.Doğrusu mest olmuştum , phoenix simülatörde arasıra takılırım bu heliyle , diğerlerine göre şöyle bir farkı var , Align!ler standart bir Ford Focus ise bu heli inanın Subaru impreza , sesiyle , gücüyle aynen böyle hissettiriyor.Şimdi sıkı dur Rasim, bu heliyi mutlaka alman lazım ve yine her konuda olduğu gibi , ilk Türkiye'de Msh incelemesi yapan pilot sen olmalısın.Ciddi söylüyorum , aragazı falan değil , gerçekten bu donanıma ve kaliteye değer.Sırf kanopisinin rengi bile çok orjinal bir tasarım bana göre , diğer spor kanopiler gibi renkler degrade değil , basit sade , canlı ve anlaşılır renklerle adamlar 12'den vurmuşlar.
Cidden bu heliyi çok merak ediyorum , 550-600 size alacak güce erişsem , düşünmez çakardım bu modeli.......

kadir kocaman' Alıntı:
Modelin görünüşü çok kötü geldi bana, bu kadar paraya goblin bakılamazmı?

O paraya goblinin kanopisini verirler yalnız :laugh: İçi boş vitrin süsü olur. Ama goblinden kasıt 380 ise, onun da kiti yaklaşık 900 lira... Elektroniği hak getire...

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Sırf kanopisinin rengi bile çok orjinal bir tasarım bana göre , diğer spor kanopiler gibi renkler degrade değil , basit sade , canlı ve anlaşılır renklerle adamlar 12'den vurmuşlar.
Cidden bu heliyi çok merak ediyorum , 550-600 size alacak güce erişsem , düşünmez çakardım bu modeli.......

Ben aslında şöyle bir kanopi de almayı düşünüyordum Hakan abi,

Tabii bir de kuyruk borusu işçiliği...

Ama stok kanopi ile bir süre devam etsem bile alt tarafı turuncu ya, buna turuncu skid takmayı düşünüyorum. Kuyruk tarafına ise neon sarı stabilizer ve pal...

Buda 700-800 lugu, iste mekanigi, aslinda fazla soze gerek yok, alttakide videosu...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

HF de bir başlık; http://www.helifreak.com/showthread.php?t=144943

Bazı dikkat çekici yorumlar;

if u want an ok heli with great part support go with the Trex 500ESP
if you want a kickass flying heli, probably the best flying 500 size along with the Logo 400, get the MSH Protos

+1 for the Protos! I have one and it is amazing. Gotta tell you, your gonna get alot of Align followers which will tell you part availibility and so forth, but its not all about that. You can also get Protos parts from most online shops, plus they are pretty cheap in price and you get two of just about everything. The Protos is a very quick, stable heli which you will love. Its quick on cyclic, has alot of power, and its lighter than the Trex. Maybe you can find some friends that have one of each so you can try it. I would never buy a Trex over the Protos after flying the Protos now. The design is great and I don't want to deal with the TT that the Align has.

The OP doesn't say how experienced a flyer/builder he is. If he is a noob then the
T-rex is probably a better choice. Otherwise the Protos. Regardless they are both great helis.

.... diye gidiyor

Rasim Öztürk' Alıntı:
O paraya goblinin kanopisini verirler yalnız :laugh: İçi boş vitrin süsü olur. Ama goblinden kasıt 380 ise, onun da kiti yaklaşık 900 lira... Elektroniği hak getire...

Ben aslında şöyle bir kanopi de almayı düşünüyordum Hakan abi,

Tabii bir de kuyruk borusu işçiliği...

Ama stok kanopi ile bir süre devam etsem bile alt tarafı turuncu ya, buna turuncu skid takmayı düşünüyorum. Kuyruk tarafına ise neon sarı stabilizer ve pal...

Bu kanopide çok güzelmiş , ama bence o kadar da şart değil , süsleme işi tamamen zevk işi , kimse karışamaz da , bu hali bile bana çok güzel görünüyor , sanki sudan sıçramış bir orca balinasının renklerine benzetmişler....

al pişman olmazsın abi :)

Genel olarak bildigim bir model MSH. Ama yarin ilk firsatta biraz daha detaya girecegim insallah. Rasim konu icin ayrica tesekkurler. Almadan once actigina gore istedigimiz sekilde yorum yazabiliriz :laugh:

Canopy konusu Hakan kardesiminde dedigi gibi zevk isi ama sahsen gorsel olarak havada bu orjinal Canopy rahat gorulemeyecegimi düşünüyorum. Model zaten 500 sinifi, bu nedenle kuyruk fini olsun, Canopy olsun bence gorsel uograde zorunlu. En azindan ben ucuracak olsam, kitle beraber beklemeden siparis ederdim.

Simdi konu 500 sinifi oldugu icin, 550 sinifi Heli konusuna hic gormeyecegim ki zaten bunu diger konuda paylaşmistik.

Simdi bu konuda 500 sinifi bir Heli aliyor olsak, ne alalimi ya da MSH Protos 500 dogru bir tercih midir, +/- nedir bunu ortaya koymaya calisacagiz, dogru anlamis miyim ;)

DenizSERT' Alıntı:
al pişman olmazsın abi :)
Neye gore almasini tavsiye ettigimi ana basliklar altinda ozellikle bildigin avantajlari ile siralarsan Deniz, bundan sonra 500 almayi dusunen arkadaslar icin de guzel bir kaynak olabilir diye dusunuyorum, ne dersin ;)

Bende nezaman sim acsam en az birkere denerim bu heliyi, en azından sesini duysam yetiyor :)

Yedek parçası düşündürüyordu beni ama ingiliz siteleri sağolsun kısa sürede temin edilebiliyor.

Upgrade ihtiyac varmı yokmu, kronik hastalıkları varmı bilmiyorum ama bu heli çok hosuma gidiyor. Gecen sene bir sabah plastik kitini amainhobbieste 200 dolara görüp üye olmuştum akşama alırım diye ama anında bitmişti. Mail bombardımanına tuttum siteyi ama gözyaşlarıma kanmamışlardı :)

Türkiye de az ama öz bir model istersen ilk indirimde kaçırma Rasim :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Simdi konu 500 sinifi oldugu icin, 550 sinifi Heli konusuna hic gormeyecegim ki zaten bunu diger konuda paylaşmistik.

Simdi bu konuda 500 sinifi bir Heli aliyor olsak, ne alalimi ya da MSH Protos 500 dogru bir tercih midir, +/- nedir bunu ortaya koymaya calisacagiz, dogru anlamis miyim ;)

Aynen öyle abi, zaten bu maliyetlere 550 de yoktur. Yani bir orta yol bulmaya çalışıyorum. BD3SX ünitesi nerden bakılsa 1100-1200tl... 500 size + ünite olarak konuştuk ya en son :laugh: onun üzerinden devam ederken biraz da farklı bir marka model olsun forum şenlensin :) Türker Akgün'den de bir test uçuşu koparırsak çok şahane olur ;)

tamerkaymakci' Alıntı:
Türkiye de az ama öz bir model istersen ilk indirimde kaçırma Rasim :)

%10 indirim cebimde Taner hocam ;) Maliyet tablosuna ona göre yazdım. Bi çılgınlık yapmak üzereydim, sağolsun Mehmet abi sağduyulu bir yaklaşımla bu başlığa önayak oldu. ;)

Tablo demişken;

Rasim , öyle görülüyor ki , bu modeli bırak bilmeyi , yakından gören bir arkadaşımız bile çıkmadı şimdiye kadar , her ne kadar cazibeli görüntüsü , kaliteli donanımı , al beni , albeni diye bağıran fiyatı olsa da , biraz daha mı sabretsek , bazen insanın gözü birşey almak isteyince birden kararıveriyor da...
Sen zaten uzun bir süredir araştırıyorsun bu heliyi , az önce imkanım olsa hiç düşünmez alırdım falan dedim diye sakın birden atlama tamam mı...İnanıyorum ki mevcut imkanların dahilinde en mükemmel kararı vereceksin ve güzel bir makine alacaksın.Ama illa bu gerçekten kaçmaz , şansımı denerim dersen , konuyu ilk takip eden kişilerden birisi ben olurum orası kesin.
Geçenlerde benim de bir gözüm karardı , bi halt ettim ben de ...onun için diyorum , azcık daha sabır mı etsek.... :-\

Rasim Öztürk' Alıntı:
... Bundan üniteyi çıkarırsak kombo maliyeti 1100 lira diyebiliriz. (Buna BD3SX ünite ekleme planım var)
Rasim Protos'u bilemiyorum ama bence üniteyle ilgili tercihin son derece yerinde. %p Bu üniteden bir tane edinmek için bende fırsat kolluyorum. :laugh:

Şahsen model hoşuna gidiyorsa ve ayırdığın bütçe içerisinde kalıyorsa neden olmasın. ;) Modelle ilgili bütün verilerde olumlu görünüyor üstelik. :agreed:

Forum ahalisi olarak bir Protos görmektende hiçbirimizin bir şikayeti olmaz. :RCKolik:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Neye gore almasini tavsiye ettigimi ana basliklar altinda ozellikle bildigin avantajlari ile siralarsan Deniz, bundan sonra 500 almayi dusunen arkadaslar icin de guzel bir kaynak olabilir diye dusunuyorum, ne dersin ;)
Amerikadaki Mağaza Sahibi arkadaşım "Vazgeçemediğim tek helikopter" diyor daaa ona istinaden yazdım :)