Multicopter’e takla attırabilir miyim ?

Tugay selçün

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar öncelikle herkese günaydın. Sizlere bir konu hakkında danışmak istiyorum. Benim İHA projem var, tamamıyla otonom uçucak farklı görevler ve aynı zamanda akrobatik hareketlerde yapmam lazım. Kullanacağım uçuş kontrol kartı APM acaba ben multicopterime takla attırabilir miyim ?bunu nasıl yapabilirim, bilgisi olan varsa cevaplarsa çok sevinirim ☺️

Kontrol Kartınız
Apm
Model Sınıfı
Multicopter
Motor, Pervane ve ESC
Esc
Kumanda Alıcı ve Verici
Kumandasız
Extra Ekipman
Gps
APM kartının hangi modu ile takla atılabilir çok emin değilim ama takla hareketinde pilotaj çok önemli.

Action Quad için paylaşılan Şu konular sana fikir verecektir.

• Beğen
Tepkiler: Özgür Öztürk
Sevgili Tugay

Apm de acro uçuş modunda roll pitch veya her iki eksende de takla attırabilmek mümkündür. Acro öğrenilmesi ve tecrübesi en uzun süre alan uçuş modu olarak kabul edilir. Bu modda ilk kez uçuş yapacaksanız tekrarlayan defalar istemsiz zorunlu inişlere (hard landing) ve düşmelere (crush) vs hazırlıklı olmanızı hatırlatmak isterim. Bu modda line of sight (LOS) uçuş yapacaksanız multicopteri kendinizden fazla uzaklaştırmayın oriantasyonunuz bozulmasın. Fpv yapıyorsanız lafım yok.

İyi şanslar

Sevgi ve saygılarımla
Şakir Polay

hocam bence arkadaşın sorusu yanlış anlaşilmis, tam anlamıyla otonom uçarak takla atmak istiyor :).
otonom olarak takla atmaya gelirsek tabiki mümkündür ancak öyle copy paste hazir yazilimlarla ulasilabilcek bir sey olmayabilir acikcasi hic bakmadim ben de bu islerde yeniyim ancak bu iş hobi kismini biraz aşiyor tabi bu hobide sınırları zorlayan çok var belki yardımcı olabilirler.

• Beğen
Tepkiler: Tugay selçün
Iha projesi denince benim aklima belirli bir amac icin yapilan bir iha geliyor. Yani hobimizde oldugu gibi ucus bir amac degil, bir amaca hizmet eden bir arac. Tabi bu durumda insanlar ciddi caba gerektiren ucabilme eyleminin uzun ogrenme egrisi ile ugrasmak yerine ucusu otonom olarak gerceklestirme yoluna gidiyorlar.

Burada aklima takilan nokta ise su; nasil bir iha gorevi takla gibibir manevrayi gerektirebilir? En karmasik ucus gorevi dahi aslinda cok basit bir seye hizmet eder: A noktasindan B noktasina gitmeye. Bu ucus sirasinda takla gibi son derece verimsiz (enerji tuketimi acisindan) ve riskli bir hareket ucusun yapilma amaci acisindan bize ne saglar? Unutmayalim otonom ucus yapiyoruz ve ucus sadece bir amac.

Eger amacimiz takla atmaksa, akrobasi ucusu yapma amacindaysak, o zaman kendimiz calisip ogrenecegiz.

Amacimiz otonom ucan bir cihaza otonom takla attirmaksa, bunun eglencesi veya gerekliligi nerede, ben goremedim, gorenler bana da soylesin :D

Iha projesi denince benim aklima belirli bir amac icin yapilan bir iha geliyor. Yani hobimizde oldugu gibi ucus bir amac degil, bir amaca hizmet eden bir arac. Tabi bu durumda insanlar ciddi caba gerektiren ucabilme eyleminin uzun ogrenme egrisi ile ugrasmak yerine ucusu otonom olarak gerceklestirme yoluna gidiyorlar.

Burada aklima takilan nokta ise su; nasil bir iha gorevi takla gibibir manevrayi gerektirebilir? En karmasik ucus gorevi dahi aslinda cok basit bir seye hizmet eder: A noktasindan B noktasina gitmeye. Bu ucus sirasinda takla gibi son derece verimsiz (enerji tuketimi acisindan) ve riskli bir hareket ucusun yapilma amaci acisindan bize ne saglar? Unutmayalim otonom ucus yapiyoruz ve ucus sadece bir amac.

Eger amacimiz takla atmaksa, akrobasi ucusu yapma amacindaysak, o zaman kendimiz calisip ogrenecegiz.

Amacimiz otonom ucan bir cihaza otonom takla attirmaksa, bunun eglencesi veya gerekliligi nerede, ben goremedim, gorenler bana da soylesin :D
Hocam belki olaya hem hobi hem geliştirici olarak bakıyordur. Arkadaş bu işin yazılımını yaparsa başarma zevki var :)

• Beğen
Bir de izlemesi de cok zevkli özellikle uçakları, uçurmasam bile otonom gitsin ben izleyeyim yeter :), ah bir de ucagim olsa belki de ucurmasi daha zevklidir. :), ama evde odamda ucak yapmak sıkıntı olabilir, gerci bana kalsa sıkıntı yokda bana kalmiyor, konu cok dagildi neyse ben ucuranlarin videolarini izleyeyim bari :)

• Beğen
APM kartının hangi modu ile takla atılabilir çok emin değilim ama takla hareketinde pilotaj çok önemli.

Action Quad için paylaşılan Şu konular sana fikir verecektir.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ?

Sevgili Tugay

Apm de acro uçuş modunda roll pitch veya her iki eksende de takla attırabilmek mümkündür. Acro öğrenilmesi ve tecrübesi en uzun süre alan uçuş modu olarak kabul edilir. Bu modda ilk kez uçuş yapacaksanız tekrarlayan defalar istemsiz zorunlu inişlere (hard landing) ve düşmelere (crush) vs hazırlıklı olmanızı hatırlatmak isterim. Bu modda line of sight (LOS) uçuş yapacaksanız multicopteri kendinizden fazla uzaklaştırmayın oriantasyonunuz bozulmasın. Fpv yapıyorsanız lafım yok.

İyi şanslar

Sevgi ve saygılarımla
Şakir Polay
Şakir bey çok sağolun verdiğiniz bilgiler için☺️ Bende düşmeler olur diye tahmin ediyordum,onun için çizdiğim drone modelini 3d printer’dan yedek olsun diye her parçadan iki tane alsam iyi olucak. Tekrardan teşekkür ederim ?

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim emre bey ?
Benim için önemli bir proje. Ben bu projeye zorunlu kalarak girmedim aynı zamanda merağım da var. Tabi bu sadece drone değil tüm uçabilen araçlar için geçerli , o yüzden havacılık ile ilgili bölümde okuyorum. Bide şöyle söylemek gerekirse bu yazılımı yazarsam eğer, bu yazılımı yazdığımdaki o mutluluk, o başarma hissi güzel bence , birşeyler başarma hissi.
Bide işin proje yönünden bakarsak, evet projede A noktasından B noktasına otonom uçuş isteniyor ( otonom uçarsa 1 ile çarpılıyor manuel uçarursam 0,5 ile yani yarıya düşüyor puanın) yani oraya gelen herkes zaten A noktasından B noktasına olan görevi yerine getiriyor fakat bir farkın olması lazım gerek tasarımda gerek yaptığı hareketlerde yoksa mantıken hepsi aynı görevi yapıyor ama sadece 1 kişi birinci oluyor onuda diğerlerinden farklı kılan bir yönleri vardır bence.
Tabi beni sakın yanlış anlamayın kötü amaçlar güderek bu cevabı vermiyorum kendimi daha iyi anlatmaya çalışıyorum teşekkür ederim ?