Multikopter Kalkış Sorunu

Uçucu Madde

Yeni Uye
Selamlar, aranıza yeni katıldım ve bir multikopter topladım fakat kalkış yapamıyorum. Sistem kısaca şöyle;
KK2.1.5 kontrolcü,
Sunnysky kv980 motorlar,
Allien 500 frame,
30A SimonK ESC,
Turnigy 9X kumanda setiseti,
5000 mAh 40C lipo.
Uçuşa başlamadan önce ESC kalibrasyonu, ACC kalibrasyonu, motor yerleri ve dönüş yönleri, ağırlık merkezi, self-level ayarı, gibi temel ayarları yapmış olmama rağmen multi kalkışta yan yatıyor ve doğal olarak kalkış yapmak yerine takla atıyor. Aynı işlemleri defalarca yapmama rağmen sonuç aynı. Kontrolcü üzerindeki Aileron, Elevator, Throttle ve Rudder sinyalleri -8, -9, -5 gibi degerler gösteriyor. Soruna çözüm yolu önerebilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Merhaba,

Kumandadan yattığı yön tersine trim yapmayı deneyin sonucu hep beraber görelim .

Kolay gelsin.

Merhaba,

Pervaneleri yönleri doğru olacak şekilde taktığınıza emin misiniz?

Siz sorularınızı sormaya başlamadan önce, açacağınız ayrı bir tanışma konusu ile oncelikle biz sizi tanısak nasıl olur ? Üye olurken size gönderilmiş olan özel mesajı okuyabilir ya da şu konuyu inceleyip gereğini yapabilirsiniz

Ama gene de belirteyim "-8, -9, -5 " gibi değerler pilotaj ile rahatlıkla kompanze edilebilecek değerler olsa da, öncelikle bu değerleri subtrimler ile oynayarak sıfıra getirmeniz gerekiyor.

Esc kablolarının yerlerine iyi bakın yanlışlık vardır. Sorunu çözdükten sonra geri dönüş yaparsanız belki sizin gibi bir arkaşında başına gelirse çözümü kolay olur. :RCKolik:

Yattığı yöne trim yaptım sonuç aynı. ESC kabloları, motor sıraları ve pervane yerleri doğru. Subtrim ayar kısmından hepsini 0'a getirdim sonuç değişmedi maalesef. ESC'leri tek tek veya kontrolcü üzerinden kalible etsem de bugün arka iki motorun daha yavaş döndüğünü fark ettim. Ardından trimleri tekrar kontrol ettim yine aynı sonuç. Bir de throttle aileron gibi fonksiyonları konrolcü üzerinden hala 0 konumuna getiremedim.

Düz bir zemine yerleştirip, akselerometre kalibrasyonu yapmayı denermisiniz ? ACC kalibrasyonu olarak da adlandırılmış olabilir. Malesef daha önce KK konrolcü ile uğraşmadım.

Kolay gelsin.

Tamer Yiğit' Alıntı:
Düz bir zemine yerleştirip, akselerometre kalibrasyonu yapmayı denermisiniz ? ACC kalibrasyonu olarak da adlandırılmış olabilir. Malesef daha önce KK konrolcü ile uğraşmadım.

Kolay gelsin.
Tamer hocam defalarca yaptım ACC'yi. Trim desen aynı şekilde.

Sorunu gösteren bir video çekebilir misin ?

Zafer SAHIN' Alıntı:
Sorunu gösteren bir video çekebilir misin ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hocam genelde bu şekilde veya olduğu yerde yana yatıyor.

Eyüp bey videoyu tekrar kontrol edebilirmisiniz? Gizli olarak görünüyor.

Eyüp Aydın' Alıntı:
Hocam genelde bu şekilde veya olduğu yerde yana yatıyor.
Tavsiyem test amaçlı da olsa kesinlikle evde model uçurmamanız gönülde. Bakınız son örnek :-\

Mehmet abiye katılmakla birlikte, karta aşağıdaki videoda gösterilen değerleri girip en sonda kumandanın expo menüsünden stick değerlerini son resimdeki gibi girip dener misin ?

bu durumu düzeltmek adına herhangi bir girişiminiz oldu mu ? videodaki değerler her multide sonuç vermez ama en azından gözle görülür bir değişim olacakmı ona bakarız.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Mehmet abiye katılmakla birlikte, karta aşağıdaki videoda gösterilen değerleri girip en sonda kumandanın expo menüsünden stick değerlerini son resimdeki gibi girip dener misin ?

bu durumu düzeltmek adına herhangi bir girişiminiz oldu mu ? videodaki değerler her multide sonuç vermez ama en azından gözle görülür bir değişim olacakmı ona bakarız.

Mehmet abi tavsiye için teşekkürler. Selçuk hocam deneyip sonucu bildiricem. Daha önce gerek kumada gerekse kart üzerinde birçok oynama yaptım ama maalesef dört motorun da eşit hızla dönmesini başaramadım. :rolleyes: