MultiKopter tavsiyesi

teknokolik

Yeni Uye
Konuyu okudugunuz için öncelikle tşkler.

bir tane multikopter toplamak istiyorum. multikopter daha önce hiç kullanmadım rc merakım bundan ortalama 5 yıl önce off-road aracla başladım. şimdi multopter almak için bir adım attım hazır sistem tavsiye etmeyin lütfen kendim toplamak istiyorum. ilk aşamada görüntü kayıt istemiyorum. elimde nikon d7200 var malum amatorluk aşamasında multikopter yere çok duşerecegiz :) dslr birşey olmasın :) ama surmeyi öğrendikten sonra goruntu kayit ve yerden izleme felan yapacagım bunu için kendim

tarot 680pro şasesinin toplamak istiyorum bütçem 2000tl civarında pil hariç hiç bir malzemem yoktur.

sizden istediğim

1-) Motorlar
2-) ESC'ler
3-) Kanatlar
4-) Ucuş Kontrol kartı
5-) Kumanda
6-) Rf Alıcı Rc verici
7-) Diğer malzemeler

bunların toplamı 2000tl olacak şekilde bir liste istiyorum arkadaşlar şimdiden tşkler

MultiKopter tavsiyesi

Miraç Hoverde kaç dakika uçmasını belirtmemişsin %p

MultiKopter tavsiyesi

uçurma süresinin pil bağlı oldugunu düşündüğüm için yazmadım :) 30dk vicarında ucurmak yeterli gelir sonra pil değiştirir geri kaldırırım :)

MultiKopter tavsiyesi

Bir de modelci adayları için şöyle bir konumuz var, ama modelci adayı olmadığın açıkça belli. Her neyse, yeni çıkan İHA yönetmeliğini de bir oku.

MultiKopter tavsiyesi

ustadım yönetmeliğe soyle bir göz gezdirdim :) ticari bir amaç olmadıgı için eğer 5kg geçerse mevbur ruhsat alacagım :) ben sadece keyif için alacagım dji phetom pro 3 alacagımtım yurt dışı ama rc arac kısmında boyle sabit ürün aldıgım için upgrede etme imkanım olmadı ve boştan yere para harçımız oldum o olaydan ders aldıgım için hazır sistemlere pek fazla yanaşmak istiyorum.

MultiKopter tavsiyesi

miraç öztürk' Alıntı:
ustadım yönetmeliğe soyle bir göz gezdirdim :) ticari bir amaç olmadıgı için eğer 5kg geçerse mevbur ruhsat alacagım :) ben sadece keyif için alacagım dji phetom pro 3 alacagımtım yurt dışı ama rc arac kısmında boyle sabit ürün aldıgım için upgrede etme imkanım olmadı ve boştan yere para harçımız oldum o olaydan ders aldıgım için hazır sistemlere pek fazla yanaşmak istiyorum.

Rc araç dediğin araba sanırım. Uçma işi araba gibi değildir. Baya baya emek ister. O sınır 5kg değil, 500g. Bu istediğin 650'lik quad da oyuncak değil. Yürümeden koşmak istiyorsun. Hele ki d7200 takmak falan...

Her neyse. Amacın model uçurmaksa, yukarıda verdiğim linkleri dikkatle oku.

MultiKopter tavsiyesi

Emre Kaman' Alıntı:
Rc araç dediğin araba sanırım. Uçma işi araba gibi değildir. Baya baya emek ister. O sınır 5kg değil, 500g. Bu istediğin 650'lik quad da oyuncak değil. Yürümeden koşmak istiyorsun. Hele ki d7200 takmak falan...

Her neyse. Amacın model uçurmaksa, yukarıda verdiğim linkleri dikkatle oku.

dediğim gibi ustadadım ilk başta dlsr takmayı duşunmuyorum. tamamen sürmeyi oğrenince dlsr takacağım üzerine birde bana hep tuhaf geliyor bir makine al sonra onu sat veya at koyeşe yeni bir makine al almışken orta düzey birşey alayım 2-3 sene sadece kırılan malzemeleri yenilemek daha mantıklı geliyor bana :) forumda okumadıgım konu kalmadı ama sizin deneyimlerinizden faydalanmak istiyorum fiyat performans ürünlerini illahaki benden iyi biliyorsunuzdan şimdi gidip 40a'lik motora 30a esc alırsak rezil oluruz :) o yuzden sizden yardım bekledim :)

MultiKopter tavsiyesi

Kendim forumda araştırmam sonucunda almaya karar verdiğim malzemeler tabi sizden bu malzemeleri yorumlamanızı istiyorum. birde aşşagıda eksik olanların veya hiç aklıma gelmeyen ürünleri yazarsanız sevinirim.

Şase = FY680 TL68B01
Motor = sunnysky X4108S 600KV
ESC = Hobbywing Pro 50A
Kontrol = APM 2.8 ArduPilot Mega Harici Pusula APM Uçuş Kontrol w/Ublox NEO-6M GPS RC Uçak Bölüm Dropship
Ek1 = APM Akım ve Gerilim Sensörleri
Ek2 = Bec 5 v/3a led kontrol izci düşük voltaj alarmı led & güç hub 5in1 toptan
Ek3 = Ultrasonik Dalga Dedektör Değişen Modülü

Eksik Malzemeler
1-) Kumanda
2-) Rf Alıcı verici
3-) Pervane
4-) .....

MultiKopter tavsiyesi

Miraç Bey,

Multikopteri kendin toplama konusunda, azimli isen, az çok elektronik bilgin var ise, elim havya tutar güzel lehim yaparım diyorsan, bilgisayar ile, firmware upgrade etme ile derdim olmaz, bolca ingilizce dokuman okurum, denerim çözerim diyorsan, zamanın da çoksa, şuan gündem de olan İHA yönetmeliğine de uyarım, kimsenin kafasının tepesinde uçurmam dağda bayırda uçururum multi mi diyorsan.

Toplamak deneme yanılma yapmak kesinlikle çok daha keyifli,

Konfigürasyon tavsiyeleri için internette bolca uygulanmış çalışma video bulabilirsin.

Öncelikle toplam action cam mi, yoksa daha profesyonel bir makine mi uçurmak istiyorsun buna karar verip buna göre ilerlemeniz gerekiyor.

Aşağıdaki linkte bulunan "uçuş süresi hesaplama" yazısını tam anlayana kadar okuman özümsemen, konfigürasyon kararını vermek için ÇOOOOOK faydalı olacaktır. :agreed:

Not: Genel olarak (lafım size değil miraç bey) soru soran tavsiye isteyen arkadaşlardan bir de ricam olacak. lütfen bu işe devam edip etmeyeceğinizi , neye karar verdiğinizi, nasıl bir yol izleyeceğinizi paylaşma zahmetinde bulunun ki, zamanla yardımcı olmak isteyen kişilerde boşa mı yazıyor, doluya mı yazıyor bunu bilsin...

Keyifli günler.