Multikopter toplama ile ilgili sorularım

Recep Dikici

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba aşağıdaki drone için

-Batarya
-Telemetri

önerisi bekliyorum.Önerileriniz nedir acaba ?

Djı f550 hexacopter gövdesi
6 adet 2122 920 kv motor
6 adet simonk 30a esc
Apm 2.8 uçuş kartı
Gps
1045 carbon pervane
Xt60 pil adaptörü
Flysky fs-i6x 10 kanallı kumanda

skyrc imax b6 mini şarj Aleti

Kontrol Kartınız
APM 2.8
Model Sınıfı
F550
Motor, Pervane ve ESC
2212 SH3OA
Kumanda Alıcı ve Verici
FLYSKY 6X
Extra Ekipman
GPS
Merhabalar öncelikle bu tarz soruları ben çok doğru bulmuyorum. Sistem kişisel bir şey tercih size ait olmalı. Teknik açıdan takıldığınız bir nokta veya model marka olursa tâbi bilen destek olmaya çalışır ama sizin yerinize hesaplama yapmayı doğru bulmuyorum. Bunun özellikle size faydası olmayacağını düşünüyorum. Umarım açıklayabilmişimdir.

Hocam ben bu işi çok anlamadığım halde direk toplamaya çalıştım neyin ne olduğunu tam bilmiyorum o yüzden soruyorum
Merhabalar öncelikle bu tarz soruları ben çok doğru bulmuyorum. Sistem kişisel bir şey tercih size ait olmalı. Teknik açıdan takıldığınız bir nokta veya model marka olursa tâbi bilen destek olmaya çalışır ama sizin yerinize hesaplama yapmayı doğru bulmuyorum. Bunun özellikle size faydası olmayacağını düşünüyorum. Umarım açıklayabilmişimdir.

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Hocam ben bu işi çok anlamadığım halde direk toplamaya çalıştım neyin ne olduğunu tam bilmiyorum o yüzden soruyorum
Recep bey merhabalar öncelikle şunu söyleyeyim yardımcı olmak istiyorum bu yüzden sorunuza cevap vermedim. Ancak bu hobiyle ilgilenmediğiniz ve bilgi sahibi olmadığınız halde doğrudan hekzakopter ile başlamışsınız. Bu gerçekten çok tehlikeli 4 motorlu bile tehlikeli iken havada uçan 6 tane "karbon" pervane olacak. Bu aşamada benim tavsiyem öncelikle gerekli araştırmaları yapıp modelinizinde zarar görmemesi için bir kenara bırakıp daha küçük bir modelle deneyim kazanmanız olacak. Kullandığımız sistemlerin temel dinamiklerini öğrenmeden ilerlemek genelde çok olumsuz sonuçlara sebep oluyor.

En basitinden motorunuz maksimum yük altında 13-14 amper akım çekecektir diye düşünüyorum ki fabrika verileri sanırım karbon pervane ile hesaplanmıyor, bu değerin bile üstüne çıkabilir diyebilirim. Bu durumda 6 motor 78 ampere yakın akım çekmesini bekliyoruz. Kullandığınız xt60 ise 60 ampere kadar önerilen bir bağlantı parçası.

Apm kartı kullanıyorsunuz evet hekzakopterda kullanıma izin veriyor ancak pixhawk kartına göre sorun yaşama ihtimalinizin daha yüksek olduğu bir kart. Ayarları ve güvenlik önlemleri bir tık geride kalan bir kart.

Kartla ilgili hiç deneyiminiz olmadan ben hekzakopterda kullanmanızı pek tavsiye etmem.

Son olarakta parça seçimleri ve sebeplerini açıkladığım iki farklı seri mevcut forumda. Örneğin hekzakopterda kullandığım parçaların nedenlerini bulabilirsiniz. Bu aşamadan sonra devam edecekseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Hocam bir hata ettim.Son paramla aldım parçaları daha farklı bir şey alma şansım yok bununla öğreneceğim galiba

Karar sizin tâbi biz öneri sunabiliriz ama şunu unutmayın kirim yaşanmadan öğrenilmiyor ne yazık ki sizin kırım maliyetiniz bu şartlarda epey yüksek olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Dc devresi nedir bilmiyorum. Telemetri eğer topladığınız multikopter iha1 sınıfına giriyorsa şart veya iha0 olup ticari sınıfa giren uçuş yapacaksa şart onun dışında şart değil. Ne işe yarıyor derseniz uçuş sırasında bazı kritik verileri yer istasyonuna yollayarak bu değerlere ulaşmamızı sağlıyor.

Bu devre kartı illa olmak zorundamı ?

Anladım durumu siz hiç bir araştırma yapmamışsınız. Konu hakkında hiç bir bilginiz yok. Ancak bununla ilgili forumda bir çok konu mevcut benzer bir kartı sıfırdan topladığım seri mevcut. Bir miktar araştırma yapmanızı öneriyorum bu aşamadan sonra. Çünkü toplama bilgilerle bu sistem toplanmıyor. Zaman ve emek istiyor. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığımı düşünüyorum. Son olarakta bu parçanın ismi power module veya güç modülü.

Anladım durumu siz hiç bir araştırma yapmamışsınız. Konu hakkında hiç bir bilginiz yok.
Bilginin olmaması normal ama arkadaş okuyup bilgi edinme konusunda da nedense anlamsız bir şekilde direnç gösteriyor.

Sen bu şekilde hazır cevap verdikçe de defalarca kez gösterdiğin ve her biri birbirinden değerli ve emek dolu o konuları kesinlikle okumayacak emin olabilirsin.

Mesela sen ve ben bugün yaptığı şeyin ne kadar tehlikeli olduğunu söyledik ve anlatmaya çalıştık. Anladığını daha düşünmüyorum. Çünkü anlamış olsa teşekkür ederdi. Onun yerine havanın yağmurlu olmasından bahsediyor

Neyse Allah’tan askere gidiyorsun. Bakalım sen yokken kim bu kadar sabırla arkadaşa yardımcı olacak merak ediyorum.

Merhaba Yeniyim.Videolari izleyerek öğrenmeye çalışıyorum . Şu parçanın önemini bir türlü anlayamadım nedir acaba ?

APM 2.6 2.5 2.52 Güç Modülü 5.3V DC BEC ile

2.sorum 2212 920 kv ile motorlar uyumsuz diyorlar ama İzzet hocam son seride onları takmış aslı varmı ?

Merhaba Yeniyim.Videolari izleyerek öğrenmeye çalışıyorum . Şu parçanın önemini bir türlü anlayamadım nedir acaba ?

APM 2.6 2.5 2.52 Güç Modülü 5.3V DC BEC ile

2.sorum 2212 920 kv ile motorlar uyumsuz diyorlar ama İzzet hocam son seride onları takmış aslı varmı ?
Recep bey merhabalar. Öncelikle ilk sorunun cevabını için ilk 2 videoyu izlemenizi sonrasında ise anlamadığınız bir kısım olursa tekrar sormanızı rica ediyorum.

İkinci soru ise her gün yeni bir şeyler çıkıyor, yeni bir bilgi çıkıyor. Ben ilk kez duydum power modül ile bu özellikle motorların uyumsuz olduğunu bu konuda kaynak verirseniz bir bakayım belki yeni bir bilgidir.

Merhaba hocam videoyu düzgün bir şekilde izledim.Şimdi benim sistemimde XT60 takılı.Benim bunları xt90' ile değiştirmem mi gerekiyor.Ve hangilerini değiştireceğim.Power modülünde - pdbde + pilde xt60 var bunların hepsini xt90 lamı değiştirmem gerekiyor.

Merhaba hocam videoyu düzgün bir şekilde izledim.Şimdi benim sistemimde XT60 takılı.Benim bunları xt90' ile değiştirmem mi gerekiyor.Ve hangilerini değiştireceğim.Power modülünde - pdbde + pilde xt60 var bunların hepsini xt90 lamı değiştirmem gerekiyor.
Üst menüde yer alan ARA kısmına XT60 yazınca bazı şeyler çıkıyor. Mesela şöyle bir konu açılmış zamanında forumda.