Multikopterlarda Lipo Pil Seçimi nasıl Yapılır? Uçuş süresi nasıl hesaplanır?

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba bu haftanın videosunda daha önce detaylarını anlatmaya çalıştığım lipo pillerin seçim aşamasını ele almaya çalıştım. Video içeriğinde de bahsettiğim gibi bu aşamaların bir çok noktasında kabuller var. Bu sebepten ben bu iş nasıl yapılırdan daha çok ben neler yapıyorum nelere dikkat ediyorum bakış açısı ile anlatmaya çalıştım. Bu süreç içinde sayısal değerler elde ederek "tahmini uçuş süresi" gibi seçimlerimizin sistemimize olan etkilerini göstermeye çalıştım. Bu video öncesinde eğer lipo pillerin genel kavramlarını bilmiyorsanız aşağıda linkini paylaştığım indeks konuya göz atmanızı tavsiye ederim. Bu seride son olarak ecalc sitesinden bahsetmek kaldı. Önümüzdeki hafta bir aksilik olmazsa ecalc sitesi ile lipo pil konusunu kapatmaya çalışacağım :)

Umarım faydalı olmuştur yorumlarınızı bekliyorum :)

İndeks konuya ulaşmak için

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ellerine kardeşim. Özellikle yeni başlayanlar için paha biçilmez kaynak bir konu daha olmuş :thumbup::bravo:

Bu seride son olarak ecalc sitesinden bahsetmek kaldı. Önümüzdeki hafta bir aksilik olmazsa ecalc sitesi ile lipo pil konusunu kapatmaya çalışacağım :)
Hep merak ettiğim ama zaman ayırıpta bir türlü inceleme vaktim olmayan bir konu. Bunu özellikle bekliyorum :heartxf:

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Ellerine kardeşim. Özellikle yeni başlayanlar için paha biçilmez kaynak bir konu daha olmuş :thumbup::bravo:

Hep merak ettiğim ama zaman ayırıpta bir türlü inceleme vaktim olmayan bir konu. Bunu özellikle bekliyorum :heartxf:

Önce söyleseydiniz ilk paylaşırdım :laugh: Son videoya kalmış oldu böyle :evil: Güzel yorumunuz için teşekkür ederim :)

Eline sağlık İzzet, teşekkürler bu güzel konular için. :bravo:
Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için :saygilar:

• Sevdim
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
İzzet bey, elinize emeğinize sağlık.:saygilar:
Çok faydalı bilgiler. Sadece çok pervaneliler için değil, elektrikli model uçak uçuran modelciler içinde çok değerli paylaşım oldu.?

Herkese merhaba bu haftanın videosunda daha önce detaylarını anlatmaya çalıştığım lipo pillerin seçim aşamasını ele almaya çalıştım. Video içeriğinde de bahsettiğim gibi bu aşamaların bir çok noktasında kabuller var. Bu sebepten ben bu iş nasıl yapılırdan daha çok ben neler yapıyorum nelere dikkat ediyorum bakış açısı ile anlatmaya çalıştım. Bu süreç içinde sayısal değerler elde ederek "tahmini uçuş süresi" gibi seçimlerimizin sistemimize olan etkilerini göstermeye çalıştım. Bu video öncesinde eğer lipo pillerin genel kavramlarını bilmiyorsanız aşağıda linkini paylaştığım indeks konuya göz atmanızı tavsiye ederim. Bu seride son olarak ecalc sitesinden bahsetmek kaldı. Önümüzdeki hafta bir aksilik olmazsa ecalc sitesi ile lipo pil konusunu kapatmaya çalışacağım :)

Umarım faydalı olmuştur yorumlarınızı bekliyorum :)

İndeks konuya ulaşmak için

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Abi merhaba konumuzla pek alakası yok (biraz değişik) ama bir sorum olacaktı ; araba motorları marş basarken 30-40 amper çekiyor diye biliyorum. (yanlışım varsa bilenler düzeltsinler:p) Acaba düşünüyorum ki 3s 3000 mah 30 c pil arabaya marş basabilir mi ?(ne de olsa anlık 90 amper verebilecek ):rolleyes::eek: