Naze32 Motorlar Farklı Ve Saçma Hızlarda Çalışıyor Bazende Duruyor...

Emre DARAK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Cümleten Selamun Aleykum herkese... Bir kaç gündür bayadır takıldıgım bir konu var bana yardımcı olabilirseniz çok çok mutlu olurum...

Amacım Şudur...

Naze32 kullanıyorum ve alıcı kanallarına arduino bagladım. Arduinodan ürettigim pwm sinyallerini Naze32 in alıcı pinlerine gönderiyorum. Throttle,Yaw,Pitch,Roll her birisi için ayrı pwm sinyali üretip yolluyorum. Sinyalleri ise potansiyometre kullanarak üretiyorum. CleanFlight ya da Betaflight üzerinden baktıgımız zaman sinyaller başarılı bir şekilde geliyor hiçbir problem yok.

Daha sonra Yaw eksenini max.(2000) yapıp daha sonra mid(1500) yaparak bu sırada Throttle min(1000) degerinde motorları çalıştırıyorum. Daha sonra Throttle kanalında ki degeri arttırarak motorlara gücü veriyorum. motorlara gücü verirken yavaş yavaş motorlar sanki eşit miktarlarda hızlanarak artıyormuş gibi gözüküyor lakin öyle olmuyor. Motor hızları bozuluyor farklılaşıyor.

Daha sonra ben Throttle degerini yavaş yavaş arttırarak 1400 civarına getiriyorum problem yok motorların hepsi 1400 civarında olmasada çalışıyorlar lakin çok fazla farklılık var aralarında. Bir motor neredeyse minimum degerde çalışıyor. Herneyse bir şekilde throttle degerini yavaş yavaş arttırarak az çok eşit miktarda çalıştıkları bir seviyeye getiriyorum motor hızlarını. Daha sonra frame'i hareket ettiriyorum. Yani öne onu biraz egiyorum ve egmeden önce kendimce düşünüp diyorum ki şimdi bu böyle egilince Naze32 buradan rüzgar aldıgını sanacak ve dengelenmek için motor hızlarını degiştirecek o zaman kafadan atyorum 3 ve 4 nolu motorların hızlarının artması lazım diyorum ve öylede oluyor gerekli motorların hızlarını arttırıyor. Ve drone'nu eski konumuna yani denge konumuna getirince motor hızlarında düzelme oluyor ama yine bazı motor hızlarında bozulmalar oluyor.

Daha sonra ben drone motorlarının hızlarını arttırdım 1400 yaptım. Sonra Roll,Pitch ya da Yaw ekseninde bir oynama yaptıgım zaman gerekli motorların hızları artıyor lakin ben o ekseni denge konumuna getirince motor hızları denge konumuna gelmiyor. Diyelim ki 1. motor(1400) 2.motor(1400) 3.motor(1400) 4.motor(1400) şuan denge konumunda ve ben Throttle degerini 1400 yaptım olmasını bekledigim bu tabi ki böyle olmuyor buda bir sorun bazı motorlar min. seviyede dönüyor ama diyelim ki eşit seviyede dönüyor. Ben Pitch degerini mid'den (1500'den) 1700 degerine çekince 1. ve 3. motor degerlerinde artış oluyor ve olması gerekende bu. Ama ben Pitch degerini tekrardan 1500 yaptıgım zaman motor hızları tekrar eşitlenecegine saçmalıyor...

ESC Kalibrasyonu Nasıl Yaptım.

Kullandıgım ESC ler Skywalker 20A ve kullanım klavuzunda ne yazıyorsa AYNINI YAPTIM. Gaz pedalını max. yap daha sonra pili tak 2 saniye sonra ki bu süre içerisinde bir kaç ses duyuyorsun ve bu sesler esc'in max degeri ayarladıgını gösteriyor. işte 2 saniye sonra gaz pedalını min yap ve bir kaç ses duyduktan sonra en son bir beep sesi duyuyorsun ve buda min degerini ayarladıgını söylüyor. Sonra pili yuvadan çıkart ve tekrardan tak oldu bitti maşaAllah... Kaç defa yaptım kaç... Daha sonra Diger ESC ayarlarınıda söyliyim...

Brake: Off
Baterry Type : Li-xx
Cut Off Type: Soft-Cut
Cut Off Voltage : Middle
Start Mode : Soft
Timing Mode : Middle

Motor ESC Pervane

Emax 2213 935KV,
1045,
HobbyWing Skywalker 20A

İnşaAllah ESC ayarlarında falan bir sorun vardırda hemen dersiniz bende düzeltirim. Drone başlangıçta denge konumundadır. Denge kalibrasyonlarınıda yaptım ettim. Yani şu durum yok işte sen Naze32 yi başta yamuk tuttugun için dengesini korumaya çalışıyor o yüzden motorlar saçma dönüyordur. Bunu dikkate alarak denge kalibrasyonunu falan çok dikkatli yaptım. Birde benim yaptıgım tek olay gerekli PWM sinyallerini Naze32'ye yollamaktır. Benim bu sinyalleri vs. birde ekstradan PID algoritmasına sokmam gerekmiyor degil mi? Çünkü aldıgı PWM sinyallerini Naze32 üzerinde bulunan IMU sensöründe ki verilere göre PID algoritmasına sokarak motorun çıkış hızlarını üretiyor. Benim yapmam gereken tek şey Naze32'ye gerekli PWM sinyallerini yollamak. İşte bunu yapıyorum ama olmuyor. Piller full şarjlıdır ondada sıkıntı yok. PID tuningle alakalı bir durumdur diye düşünüyorum lakin default olarak gelen degerler yeterli olur düşüncesindeyim.

Dolayısıyla genel olarak motor hızlarıyla falan başım çok belada ve ruhum daralmaya başladı. İnşaAllah bana yardım edebilirsiniz... Şimdiden çok teşekkür ederim gerçekten...

Kontrol Kartınız
Naze32
Model Sınıfı
F450
Motor, Pervane ve ESC
Emax 2213 935KV, 1045, HobbyWing Skywalker 20A
Kumanda Alıcı ve Verici
El yapımı
Extra Ekipman
Yok
  • Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Cümleten Selamun Aleykum herkese... Bir kaç gündür bayadır takıldıgım bir konu var bana yardımcı olabilirseniz çok çok mutlu olurum...

Amacım Şudur...

Naze32 kullanıyorum ve alıcı kanallarına arduino bagladım. Arduinodan ürettigim pwm sinyallerini Naze32 in alıcı pinlerine gönderiyorum. Throttle,Yaw,Pitch,Roll her birisi için ayrı pwm sinyali üretip yolluyorum. Sinyalleri ise potansiyometre kullanarak üretiyorum. CleanFlight ya da Betaflight üzerinden baktıgımız zaman sinyaller başarılı bir şekilde geliyor hiçbir problem yok.

Daha sonra Yaw eksenini max.(2000) yapıp daha sonra mid(1500) yaparak bu sırada Throttle min(1000) degerinde motorları çalıştırıyorum. Daha sonra Throttle kanalında ki degeri arttırarak motorlara gücü veriyorum. motorlara gücü verirken yavaş yavaş motorlar sanki eşit miktarlarda hızlanarak artıyormuş gibi gözüküyor lakin öyle olmuyor. Motor hızları bozuluyor farklılaşıyor.

Daha sonra ben Throttle degerini yavaş yavaş arttırarak 1400 civarına getiriyorum problem yok motorların hepsi 1400 civarında olmasada çalışıyorlar lakin çok fazla farklılık var aralarında. Bir motor neredeyse minimum degerde çalışıyor. Herneyse bir şekilde throttle degerini yavaş yavaş arttırarak az çok eşit miktarda çalıştıkları bir seviyeye getiriyorum motor hızlarını. Daha sonra frame'i hareket ettiriyorum. Yani öne onu biraz egiyorum ve egmeden önce kendimce düşünüp diyorum ki şimdi bu böyle egilince Naze32 buradan rüzgar aldıgını sanacak ve dengelenmek için motor hızlarını degiştirecek o zaman kafadan atyorum 3 ve 4 nolu motorların hızlarının artması lazım diyorum ve öylede oluyor gerekli motorların hızlarını arttırıyor. Ve drone'nu eski konumuna yani denge konumuna getirince motor hızlarında düzelme oluyor ama yine bazı motor hızlarında bozulmalar oluyor.

Daha sonra ben drone motorlarının hızlarını arttırdım 1400 yaptım. Sonra Roll,Pitch ya da Yaw ekseninde bir oynama yaptıgım zaman gerekli motorların hızları artıyor lakin ben o ekseni denge konumuna getirince motor hızları denge konumuna gelmiyor. Diyelim ki 1. motor(1400) 2.motor(1400) 3.motor(1400) 4.motor(1400) şuan denge konumunda ve ben Throttle degerini 1400 yaptım olmasını bekledigim bu tabi ki böyle olmuyor buda bir sorun bazı motorlar min. seviyede dönüyor ama diyelim ki eşit seviyede dönüyor. Ben Pitch degerini mid'den (1500'den) 1700 degerine çekince 1. ve 3. motor degerlerinde artış oluyor ve olması gerekende bu. Ama ben Pitch degerini tekrardan 1500 yaptıgım zaman motor hızları tekrar eşitlenecegine saçmalıyor...

ESC Kalibrasyonu Nasıl Yaptım.

Kullandıgım ESC ler Skywalker 20A ve kullanım klavuzunda ne yazıyorsa AYNINI YAPTIM. Gaz pedalını max. yap daha sonra pili tak 2 saniye sonra ki bu süre içerisinde bir kaç ses duyuyorsun ve bu sesler esc'in max degeri ayarladıgını gösteriyor. işte 2 saniye sonra gaz pedalını min yap ve bir kaç ses duyduktan sonra en son bir beep sesi duyuyorsun ve buda min degerini ayarladıgını söylüyor. Sonra pili yuvadan çıkart ve tekrardan tak oldu bitti maşaAllah... Kaç defa yaptım kaç... Daha sonra Diger ESC ayarlarınıda söyliyim...

Brake: Off
Baterry Type : Li-xx
Cut Off Type: Soft-Cut
Cut Off Voltage : Middle
Start Mode : Soft
Timing Mode : Middle

Motor ESC Pervane

Emax 2213 935KV,
1045,
HobbyWing Skywalker 20A

İnşaAllah ESC ayarlarında falan bir sorun vardırda hemen dersiniz bende düzeltirim. Drone başlangıçta denge konumundadır. Denge kalibrasyonlarınıda yaptım ettim. Yani şu durum yok işte sen Naze32 yi başta yamuk tuttugun için dengesini korumaya çalışıyor o yüzden motorlar saçma dönüyordur. Bunu dikkate alarak denge kalibrasyonunu falan çok dikkatli yaptım. Birde benim yaptıgım tek olay gerekli PWM sinyallerini Naze32'ye yollamaktır. Benim bu sinyalleri vs. birde ekstradan PID algoritmasına sokmam gerekmiyor degil mi? Çünkü aldıgı PWM sinyallerini Naze32 üzerinde bulunan IMU sensöründe ki verilere göre PID algoritmasına sokarak motorun çıkış hızlarını üretiyor. Benim yapmam gereken tek şey Naze32'ye gerekli PWM sinyallerini yollamak. İşte bunu yapıyorum ama olmuyor. Piller full şarjlıdır ondada sıkıntı yok. PID tuningle alakalı bir durumdur diye düşünüyorum lakin default olarak gelen degerler yeterli olur düşüncesindeyim.

Dolayısıyla genel olarak motor hızlarıyla falan başım çok belada ve ruhum daralmaya başladı. İnşaAllah bana yardım edebilirsiniz... Şimdiden çok teşekkür ederim gerçekten...

Merhabalar, öncelikle detaylı mesajınız için teşekkürler. İlk olarak naze32 kartı ile tecrübem yok ancak genel çalışma mantığından ilerlemeye çalışacağım. İlk fikrimi belirteyim sonrasında önerilerimi sunacağım. Bence yaşadığınız durum normal. Neden böyle düşünüyorum derseniz multikopterlerde en azından ardupilot kartlarında kalkış sırasında tüm motorlar eşit dönmez çok basit ağırlık merkezi kaymaları olur ve kart bunu denge konumunda tutmak için otomatik dengeler. Yani aynı çıkış gücünde aynı verimi vermez motora bunuda dediğiniz gibi düzenli pid döngüsü ile kontrol eder. Yani bence sorun uçuş kartını uçuyor diye kandırıp uçmuyor olmak. Aynı zamanda denge konumuna geri dönmek için verdiği yanıtlar dediğimi destekliyor diye düşünüyorum.
Bir diğer konuda genel anlamda gps desteksiz modda uçarken ilk uçuşta multicopter sürüklenir. Bunun sebebide sadece uçuşta yapılabilen trim ayarları. Yani motorların ince ayarı, Sizin cihazınızda bu ayar olmadığı içinde zaten yaşadığınız durum çok olası. Trim kısaca denge konumu bozuk olan cihazın kumandadan sanki sürekli sağ veya sola öne veya arkaya komut vermesi anlamına gelir. Sorunun temel sebeplerinden biri de bu olabilir diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim sorularıma;

Motorların dönüş hızı ile ilişkili veriye nereden ulaştınız? Kart arayüzünde doğrudan motor dönüş hızları mi veriliyor? Buna pek ihtimal vermiyorum. Göz ile ise yanılır diye düşünüyorum. Karşılaştırdığınız veri motor çıkış pek sinyalleri ise yanıltır. Fabrika çıkışlarında sonra bile aynı pwm sinyaline aynı tepkiyi vermeyebilirler.

Sizin mesajınızdan anladığım kadarıyla arduino kullanarak yolladığınız pwm sinyallerinden kaynaklanan bir durum hissi yaşadım. İlk olarak doğrudan bir kumanda alıcısına bağlayarak test yaptınız mı? Sonuç nedir? Bir de naze32 arayüzünde kumandadan gelen sinyal değerlerini gösteren bir arayüz var mı? Burada verdiği değerler normal mi?

Bu konuda mesajınızdan tam anlamadım ama motorlara yük altında iken bir motor dönmüyor veya çok çok yavaş hareket ediyorsa bu durumda donanımsal arıza da düşündürebilir. Bunu test etmek içinde isterseniz tüm esc çıkışları karttan söküp tek bir merkez altından kontrol eder hale getirin. Yani tüm esc ler aynı pwm sinyalini alsın bu durumda bile mutlak eşitlik beklenmez ama dediğim gibi hepsi aynı biri duruyor ise o zaman daha çok donanımsal arıza düşünebilirsiniz.

Fikirlerim böyle farklı bakış açıları gelecektir. Umarım size faydalı olur.

O zaman sizin sorularınıza hemen şöyle cevap veriyim...

Motor hızlarını CleanFlight yazılımında görebiliyorum çok kolay bir şekilde. Ben gücü verdigim zaman 4 motor içinde ayrı ayrı ne kadar hızla döndügü bilgisini gösteriyor.

Evet bende arduino pwm sinyallerini kontrol ettim ama sinyaller düzgün gidiyor ve farklı kumanda dan yapma durumumda yok pahalılar baya o yüzden 4 tane potansiyometre alarak kendim 15-20 tl lik bişi yaptım. Bu proje benim bitirme tezim o yüzden bu sorunu halletmem lazım. Danışman hocadan kumanda istemiştim en azından sorun kumanda da mı degil mi gibisinden bulamamıştı kumanda. O yüzden bilmiyorum kumanda olsa nasıl bir sonuç verebilir.

Evet GPS destekli degil ve başta yalpalanma olur diyorsunuz lakin bu öyle böyle bişi degil ben gazı verdigim zaman düz havaya kalkmasını istiyorum lakin saga sola gidiyor. Ama ne hikmetse saga sola çok düzgün bir şekilde gidiyor. Sanki pitch ve roll vermişim gibi. Buradan da trim ayarları aklımı karıştırdı. Bu ayarlar hakkında pek bir fikrim yok... İlk drone çalışmam bu benim ve çok iyi biliyorum ki bir yerler çok gıcık bir şekilde basit bir hata var yazılımda da öyledir nokta kadar hata süründürüyor adamı bunda da öyle bişi var ama anlamadım.

Trim ayarlarında sorun var diyelim ama neden başkaları bu kartı default ayarlarında kullanırken bişi olmadan çalışır ben kullanınca bişi olur. Donanımsal arıza oldugu gerçekten bana inanın hiç düşünmüyorum. Çünkü şunu diyemiyorum ben: ya 4. motor sürekli saçma dönüyor ya da 3. motor gibisinden. Sürekli tüm motorlarlarda saçmalık var bazen 1. motor düzgün dönüyor bazende 4. motor düzgün dönüyor.

Valla ne yapacagımı bilemedim şaşırdım. ESC lerin kalibrasyonunda bir problem olabilir mi... Hangi video baksam kalibrasyonda kalibrasyon diyor çünkü...

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu

Motor hızlarını CleanFlight yazılımında görebiliyorum çok kolay bir şekilde. Ben gücü verdigim zaman 4 motor içinde ayrı ayrı ne kadar hızla döndügü bilgisini gösteriyor.

Benim için yeni bir bilgi oldu :) Bunu nasıl tespit ettiği konusu araştıracağım merak ettim valla :)

Evet bende arduino pwm sinyallerini kontrol ettim ama sinyaller düzgün gidiyor ve farklı kumanda dan yapma durumumda yok pahalılar baya o yüzden 4 tane potansiyometre alarak kendim 15-20 tl lik bişi yaptım. Bu proje benim bitirme tezim o yüzden bu sorunu halletmem lazım. Danışman hocadan kumanda istemiştim en azından sorun kumanda da mı degil mi gibisinden bulamamıştı kumanda. O yüzden bilmiyorum kumanda olsa nasıl bir sonuç verebilir.

Evet GPS destekli degil ve başta yalpalanma olur diyorsunuz lakin bu öyle böyle bişi degil ben gazı verdigim zaman düz havaya kalkmasını istiyorum lakin saga sola gidiyor. Ama ne hikmetse saga sola çok düzgün bir şekilde gidiyor. Sanki pitch ve roll vermişim gibi. Buradan da trim ayarları aklımı karıştırdı. Bu ayarlar hakkında pek bir fikrim yok... İlk drone çalışmam bu benim ve çok iyi biliyorum ki bir yerler çok gıcık bir şekilde basit bir hata var yazılımda da öyledir nokta kadar hata süründürüyor adamı bunda da öyle bişi var ama anlamadım.

Trim ayarlarında sorun var diyelim ama neden başkaları bu kartı default ayarlarında kullanırken bişi olmadan çalışır ben kullanınca bişi olur. Donanımsal arıza oldugu gerçekten bana inanın hiç düşünmüyorum. Çünkü şunu diyemiyorum ben: ya 4. motor sürekli saçma dönüyor ya da 3. motor gibisinden. Sürekli tüm motorlarlarda saçmalık var bazen 1. motor düzgün dönüyor bazende 4. motor düzgün dönüyor.

Valla ne yapacagımı bilemedim şaşırdım. ESC lerin kalibrasyonunda bir problem olabilir mi... Hangi video baksam kalibrasyonda kalibrasyon diyor çünkü...

Öncelikle yazdığınızdan benim anladığım kurduğunuz sistem sorunsuz bir hata yok :)

Trim ayarı denilen ayarda sorun yaşadığınızı düşünüyorum. Trim ayarları iki farklı türde oluyor kumanda üzerinden yapılabildiği gibi destekleyen uçuş kartı yazılımları üzerinden de yapılabiliyor. GPS desteksiz modda uçan hiç bir multikopter kellimenin tam olmıyla düz kalkmaz. Pilot daha ilk kalkışı yaptıktan sonra roll ve pitch ekseninden minik müdahalelerde bulunur ve uçuş süresince asla sabit kalmaz. Çok iyi trim ayarları yapılmış olan cihaz bile uçuş süresinde sürekli olarak sürüklenme veya bir yöne doğru ilerleme yapabilir. En basitinden diğerlerinden daha fazla ısınan bir motorun performans verileri değişir ve kumanda üzerinden minik müdahaleler etmek durumunda kalınır. Dediğiniz gibi doğrudan yukarı kalksın ayarları tam ve gps kullanan veya optik sensörler ile konum belirleyen sistemlerde söz konusu. Bunun elbette bir sınırı var ancak siz onunda cevabını çok güzel vermişsiniz sorun mu var normal sürüklenme mi sorusunun cevabı 1)multikopter devriliyorsa bir yöne hiç kalkma niyeti yoksa durum değişir. 2) Kalktıktan sonra kumandadan gelen komutlara hiç yanıt vermiyorsa durum değişir.

Şimdi gelelim çözüm önerisine bence kurduğunuz sistem ile başarı yakalama şansınız düşük. Neden diye soracak olursanız bu çok hızlı bir iletişim ve ince ayar gerektiren bir durum ve uçuş sırasında bile anlık değişir. Arduino'nun sizin potansiyometrelerden gelen verileri değerlendirmek ve pwm çıkışı sağlamak için harcadığı zaman ne kadar olur gözüme kestiremiyorum. İkinci konu potansiyometre olarak ne kullandığınızı da öngöremiyorum. Kendini otomatik merkezleyen bir sistem mi? Yoksa kumanda üzerinde bulunan vr butonları tarzında bir potansiyometre mİ? Hassasiyeti ne kadar? Bir diğer konuda potansiyometreden çıkan veriler arduinoya nasıl aktarılıyor? O arada da zaman kaybı yaşanması muhtemel diye düşünüyorum.

Diğer bir konu internette izlediğiniz videolarda çok büyük ihtimalle kumanda üzerinden komuta edilen sistemler. Bu durumda bizim burada konuştuğumuz tüm basamaklar atlanmış oluyor. Ancak yine de ilk mesajınızdan anladığım kadarıyla esc kalibrasyonlarını (tarif ettiğiniz kalibrasyon ayarı doğru göründü) yaptınız o yüzden o konuya girmedim. Yoksa tabi ki yaşadığınız duruma kalibrasyonu yanlış yapılmış esc sebep olabilir. Bir de gecikme bir kaç ms olan kumandalar ile bile bu cihazları havada kontrol etmek son derece zor özellikle desteksiz modlarda. Sizin bu konuda deneyiminiz yok anladığım kadarıyla, bu sizi ilerde zorlayan bir noktaya gelecektir diye düşünüyorum.

Bu aşamada bence yapmanız gereken en basit ve ucuzu bile olsa kumanda ile deneme yapmak. Yalnız şunu tekrar belirteyim düz kalksın insin her ayarı tamamen yapılmış sistemde bile %100 beklenen bir durum değildir. Böyle bir beklentiniz varsa sisteminizin gps destekli olmasını öneririm.

Yazdıklarım şahsi fikirlerimdir, yanıldığım noktalar olabilir, farklı yorumlar ve bakış açıları gelecektir.

Motorlara şuan yolluyorum pwm sinyali ve motorlar istedigim hızda oluyorlar hemen ama daha sonra 3 tane motor bazen digerleri yavaşlıyor ve başlangıç durumuna geliyor.

Motorlara şuan yolluyorum pwm sinyali ve motorlar istedigim hızda oluyorlar hemen ama daha sonra 3 tane motor bazen digerleri yavaşlıyor ve başlangıç durumuna geliyor.
Bu mesajınızdan pek bir şey anlayamadım.

RC Deadband nedir acaba ?
Bildiğim kadarını örnekle açıklayayım kumandanın roll ekseni maksimum 2000 min 1000 geliyor ortada 1500 değeri gönderiyor. Bu değer minimumda iken örneğin 1510 değeri gelene kadar kumandadaki değişime uçuş kartı tepkisiz kalırken en yüksek halinde iken 1550 değerine kadar tepkisiz kalması anlamına gelir diye biliyorum.

Pervane ve motorların balansını yaptın mı? Ben de tüm ayarları doğru yaptığıma emin olduğum bir multikopterda sıkıntı çekmiştim. Kafayı yiyordum ki forumların birinde biri titreşimi kontrol edip etmediğimi sormuştu. Titreşimi giderdikten sonra, yani pervanelerin ve motorların balansını düzelttikten sonra sıkıntım da giderilmişti.

Peki balanslanmayan motor ne gibi hatalar gösterir. Ben gaz veriyorum motorlar dönüyor ve anlık olarak hızlarını düşürüp eski haline geri geliyorlar. Diyelim ki 1400 hızında dönüyorlar birden 1070 olup tekrardan 1400 e çıkıyorlar.

Siz ne gibi hatalar ile karşılaşmıştınız acaba ?
Pervane ve motorların balansını yaptın mı? Ben de tüm ayarları doğru yaptığıma emin olduğum bir multikopterda sıkıntı çekmiştim. Kafayı yiyordum ki forumların birinde biri titreşimi kontrol edip etmediğimi sormuştu. Titreşimi giderdikten sonra, yani pervanelerin ve motorların balansını düzelttikten sonra sıkıntım da giderilmişti.

Cleanflight’ta motorlarin donus hizlarini gosteren, en azindan elindeki esc’ler ile bunu basarabilecek bir ekran yok. Telemetri ozelligi bulunan esc’ler ve belki betaflight ile motor hizlarini gorebilirsin, ondan da emin degilim. Cleanflight kendini betaflight’a devrettigi zaman henuz telemetrili esc’ler piyasaya cikmamisti, ondan sonra da yazilim update olmadi saniyorum.

Her neyse, hatayi baska bir yerde, ozellikle de arduino kisminda aramani tavsiye ederim. Normal bir kumanda ile deneme yap.

Esc kalibrasyonlarini nasil yaptin? Cleanflight uzerinden yapilmasi gerekiyor

Var motor hızlarını gördügüm ekran tabi 1000-2000 arasında verdigim oranı görüyorum. Rpm olarak hızdan bahsemiyorum. Birazdan video atıacm inşaAllah hatam vardır görürsünüz hemen hatamı söylersiniz...

Şimdi videoda ilk önce drone'nun düz bir zeminde oldugunu gösteriyorum.

Daha sonra drone'nun kanallarında bir problem olmadıgını gösteriyorum. Potansiyometrelerden okudu degerleri çok güzel bir şekilde alıyor Naze32... Daha sonra AUX1 potansiyometresini gösteriyorum ve ARM MODE 'a AUX1 kanalını atadıgımı gösteriyorum. Ve potansiyometreyi hareket ettirdigimde ARM MODE'DA hareket ediyor.

İlk önce AUX1 kanalını max. yaparak ARM MODE'u devreye sokuyorum.

ARM MODE'U kullanmamın sebebi drone eger ki arm mode kullanılmazsa ACRO MODE oluyormuş default olarak. ACRO MODE ise Roll YAW PİTCH kanalları 1500 olsa bile drone'nu dengede tutmuyormuş var olan konumunu koruyormuş. Ben bunu istemiyorum lakin benim drone sanırım ben ARM MODE kullanmama ragmen hayla bunu yapıyor ve hatanın bu oldugunu düşünüyorum. Yani ben 1200 ROLL yapınca sola dogru egilmesini bekliyorum biraz ve tekrardan ROLL 1500 yapınca denge konumuna gelmesini bekliyorum lakin denge konumuna gelmiyor o an ki konumu koruyor. Bu ACRO MODE ' da geçerli olan bir şeymiş. Ben ARM MODE kullanıyorum ama hayla bu durumu sergiliyor.

İşte videoda önce ARM MODE'u etkinleştirerek motorları çalıştırıyorum. Ve daha sonra Throttle degerini 1400 civarı yapıyorum. Motorlar başta eşit dönüyor drone dengede çünkü. Lakin ROLL YAW PİTCH degerlerinde oynama yamadıgım halde ve drone herhangi oynamaya maruz kalmadıgı kalde bir süre sonra motor hızları degişiyor. Sanki dengesini korumaya çalışıyor gibi bir hali var bende anlamadım.

Daha sonra Roll degerini 1200 yapıyorum 1. ve 2. motorların hızları artıyor ve bu benim istedigim birşey çünkü böyle olması gerekiyor. Lakin ben tekrardan 1500 yapınca Roll kanalını motorlar hayla eskisi gibi kalıyor normal şartlarda drone dengede oldugu için tüm motorların eşit seviyede dönmesi gerekiyordu.

Gerçekten sorun nedir. Lütfen yardımcı olun. Motor balansı pervane balansı esc kalibrasyonu vs. bunlardan kaynakladıgını emin olun hiç düşünmüyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi videoda ilk önce drone'nun düz bir zeminde oldugunu gösteriyorum.

Daha sonra drone'nun kanallarında bir problem olmadıgını gösteriyorum. Potansiyometrelerden okudu degerleri çok güzel bir şekilde alıyor Naze32... Daha sonra AUX1 potansiyometresini gösteriyorum ve ARM MODE 'a AUX1 kanalını atadıgımı gösteriyorum. Ve potansiyometreyi hareket ettirdigimde ARM MODE'DA hareket ediyor.

İlk önce AUX1 kanalını max. yaparak ARM MODE'u devreye sokuyorum.

ARM MODE'U kullanmamın sebebi drone eger ki arm mode kullanılmazsa ACRO MODE oluyormuş default olarak. ACRO MODE ise Roll YAW PİTCH kanalları 1500 olsa bile drone'nu dengede tutmuyormuş var olan konumunu koruyormuş. Ben bunu istemiyorum lakin benim drone sanırım ben ARM MODE kullanmama ragmen hayla bunu yapıyor ve hatanın bu oldugunu düşünüyorum. Yani ben 1200 ROLL yapınca sola dogru egilmesini bekliyorum biraz ve tekrardan ROLL 1500 yapınca denge konumuna gelmesini bekliyorum lakin denge konumuna gelmiyor o an ki konumu koruyor. Bu ACRO MODE ' da geçerli olan bir şeymiş. Ben ARM MODE kullanıyorum ama hayla bu durumu sergiliyor.

İşte videoda önce ARM MODE'u etkinleştirerek motorları çalıştırıyorum. Ve daha sonra Throttle degerini 1400 civarı yapıyorum. Motorlar başta eşit dönüyor drone dengede çünkü. Lakin ROLL YAW PİTCH degerlerinde oynama yamadıgım halde ve drone herhangi oynamaya maruz kalmadıgı kalde bir süre sonra motor hızları degişiyor. Sanki dengesini korumaya çalışıyor gibi bir hali var bende anlamadım.

Daha sonra Roll degerini 1200 yapıyorum 1. ve 2. motorların hızları artıyor ve bu benim istedigim birşey çünkü böyle olması gerekiyor. Lakin ben tekrardan 1500 yapınca Roll kanalını motorlar hayla eskisi gibi kalıyor normal şartlarda drone dengede oldugu için tüm motorların eşit seviyede dönmesi gerekiyordu.

Gerçekten sorun nedir. Lütfen yardımcı olun. Motor balansı pervane balansı esc kalibrasyonu vs. bunlardan kaynakladıgını emin olun hiç düşünmüyorum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben yine yazayım bence herşey normal.

İlk durumda tek bir motor diğerlerine oranla bir miktar hızlı dönmeye devam ediyor. Bu drone un koyduğunuz denge konumu ile ilişkili olabilir. Sü terazisi ile bile koysanız bir miktar sorun olabilir bu durumda multi sürekli onu dengelemeye çalıştığı için oluşabilecek çok ince bir fark.

İkinci konu ise kumandadan roll komutu verdikten sonra multinizi de elinizle o yöne doğru yatırın sonrasında roll değerini nötral hale alınca multinizi de denge konumuna geri getirin. Bence bunu yaptığınızda uçuş kartı beklediğiniz tepkiyi verecektir diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa ÇOBAN