Nitro motor çalışıp stop ediyor. Sebebi ne olabilir?

  • Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

    Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Nisan Metin

Yeni Uye
Katılım
11 May 2019
Mesajlar
21
Tepkime puanı
20
Yaş
38
Konum
İzmir
İlgi Alanı
Hiçbiri
Merhaba.
Yeni aldığım 2. El nitro motorlu tekne oldukça eski. Elektronik aksamını yeniledim

Motoru da uzun süredir çalışmıyormuş. Yakıt koydum, bujiyi ısıtıp start yapıyorum. Birkaç deneme sonrası motor çalışıyor fakat 2 saniye içinde stop ediyor.
Sebebi ne olabilir?
 

Deniz Tanrıverdi

Tecrübeli Uye
Katılım
1 Eki 2014
Mesajlar
900
Tepkime puanı
1,304
Yaş
48
İlgi Alanı
Uçak
Çok az detay vermişsin. Bu konuda forumda çok yazı yazıldı. Uzun süre yatmış bir motoru çalıştırmak için tüm kontrollerin en baştan yapılması gerekiyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Nisan Metin

Ali Yalçın

Kıdemli Uye
Katılım
5 May 2013
Mesajlar
1,893
Tepkime puanı
2,539
Yaş
30
Konum
Bursa
İlgi Alanı
Heli
Ben de geçen ay tecrübe ettim bu durumu, şuan 600 lük helimin üzirndeki motor tam 7 sene hiç çalışmamış, Bursa'dan bir arkadaş sağolsun hediye etti, motor hiç dönmüyordu ben teslim aldığımda, neyse içine biraz yakıt koydum(alt karter ve egzoz çıkışından) 10 dk bekledim biraz zorladım motor açıldı rahat, rahat dönmeye başladı, bujiyi sıfır taktım.

Ama segman açmıyordu pistona yapışmış dolayısıyla kompresyon çok azdı bu şekilde kompresyonu düşük motor düzenli çalışmıyor, rölanti tuttturamıyor, stop ediyor. Muhtemelen sizin başınıza gelen de bu durum.

Gaz gelebeğini %40 açık şekilde motoru çalıştırın, daha sonra motora gaz verin motor ısınsın, ısınan motorun segman yapıştığı piston kanalından ayrılacak ve gömleği sıkıştırmaya başlayacak, akabinde başka sorun yoksa motor normale dönecektir.
 

Benzer konular