Nitro motorlarda hava filtresi kullanılmalı mı?

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar.OS MAX 55AX-II motorumda resimde görülen hava filtresini kullanıyorum.Fakat bir ağabeyim bugün hava filtresi kullanmamam gerektiği yönünde tavsiyede bulundu ve kullanmadığım takdirde motordan daha fazla performans alabileceğimi söyledi.Bu konuda sizlerin de düşüncesini öğrenmek istedim.Şimdiden teşekkürler. ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlk sorum şu: Motorundan daha fazla performans alma ihtiyacı hissediyor musun?
Hayır abi.Küçük iğne fabrika ayarında, büyük iğneyi ise hafif zengin tarafta bıraktım.Bu haliyle yarım gazda sakin uçuşlar yapabiliyorum.Pervane APC 12x6 buji Os no:8 bu arada.Küçük iğneyi bir süre daha böyle bırakacağım totalde 6-7 Litre ancak yaktı motor rodaj hariç.

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
O halde aynen devam... Motora girecek tek bir kum tanesi bile gömleğin çizilerek motorun kompresyon kaybetmesine neden olur. Fİltrenin performansı düşürmesi normal ve beklenen bir şey ama şu anki güç yeterli ise filtreli kullanmak akıllıca olacaktır.

O halde aynen devam... Motora girecek tek bir kum tanesi bile gömleğin çizilerek motorun kompresyon kaybetmesine neden olur. Fİltrenin performansı düşürmesi normal ve beklenen bir şey ama şu anki güç yeterli ise filtreli kullanmak akıllıca olacaktır.
Haklısınız abi.Gerçi şuana kadar filtreden kaynaklı herhangi bir sorun yaşamadım ama, yine de içimde kuşku oluşmuştu.Aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.?

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Helicopter de , her zaman performansa aç olduğumuz için kullanamıyoruz, ama kesinlikle çok faydalı olduğunu düşünüyorum, süpürge makinası gibi her şeyi çekiyor içine, benim, fan üzerindeki Governor mıknatısı, içine kaçmıştı moturu neredeyse toplamaya bile gerek olmayacak şekilde hasar vermişti.

Yani imkan olsa elektrikli motorlara bile filtre takacam... Patlar motorlarda kaçınılmaz. ;)

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Filtre ihtiyacı uçuş koşullarına çok bağlı birşey, eğer gevşek toprak bir zeminde uçuyor ve bolca taksi yapıyorsanız o zaman gerekliliği tartışılabilir, bu özel durum dışında neredeyse hiçbir gerekliliği olmayan, performansı düşüren bir aksesuardan öte bir parça değil benim gözümde :) Toprak pistte kalkış iniş yapıyorsanız bile motoru burun üstü gömmediğiniz sürece filtrenin işe yarayacağı bir durumla karşılaşmazsınız, o durumda da filtre ne kadar işe yarar tartışılır :) Özellikle bu filtre sadece kum tanelerini tutabilecek açıklıkta bir filtre, esas risk olan toz zerreciklerine karşı hiçbir işe yaramayacaktır. Ha, bu takılıyken motor istenilen uçuş tipi için yeterli gücü veriyorsa takılı olmasının bir zararı da yok demektir (faydası da olmayacağında ısrarcıyım :) )
Bence güzel bir karbüratör kapağı ile uçuş harici zamanlarda karbüratör ağzının kapatılıp korunmaya alınması bu filtreden çok daha iyi koruyacaktır motoru.