OLED ekranlı digital açıölçer

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Yeni T28 Trojan'da çözemediğim bir sorun var. Yarım flap koyduğumda uçak sağa yatıyor. Flapları ölçerek ayarlamama rağmen uçak böyle davranıyor. Ben de bir yandan bu konu üzerinde düşünürken bir yandan da eskiden beri kafamda olan digital açıölçeri hayata geçirmek istedim.
MPU9250 gyro modülünü kullanarak OLED ekranlı bir minik cihaz prototipi ürettim. Cihaz kutu içine entegre edilecek tek hücreli bir LiPo ile çalışacak ve belirli bir konumda sıfırlanıp ondan sonraki hareketin açısını gösterecek. Tüm kontrol yüzeylerinde işime yarayacak gibi görünüyor.
Bu arada muhtemelen pili ayırmak için bir switch koymayacağım çünkü saatlerdir sleep modları ile cebelleşiyorum. Cihaza pil bağlandığında doğrudan uyku moduna geçiyor. Butona basılınca uyanıyor ve otomatik olarak resetlenmiş de oluyor pozisyonu. Bu aşamadan sonra butona basılmadığı sürece 30 saniye içinde kendini kapatıp uyku moduna geçiyor. 1S LiPo ile çalıştığım için mikroamper düzeyinde olmasını beklediğim uyku modu akımını ölçemedim. Onun için bir çare düşünüyorum. Ama normal koşullarda hem işlemci, hem ekranhem de gyro ünitesini uyku moduna aldığım için sorun olmayacağını düşünüyorum. Bakalım üzerindeki 1S LiPo ne kadar dayanacak.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Abi buna bayıldım! Talip oldum bile :)
Ben çubuk bağlayarak eşitlemekle uğraşmaya üşeniyorum, üstelik açı bile ölçemeden. Bu harika bir cihaz!
?

Abi her yaşadığın sorun sonrası çok güzel çözümlerle yeni ürünler çıkarmaya devam ediyorsun, harikasın abi :bravo: :thumbup:

Çok pratik olmuş Sümer abi, eline sağlık. :bravo: :bravo:

Yalnız ne yap et o rakamı virgülden sonra en az 1 basamak yuvarlattır abi. Yoksa flap ayarı yapmaya çalışırken susuzluktan ölen modelci haberleri almaya başlarız. :lollol: :lol:
Şu an tek haneli zaten :)
Hatta belki sadece 0.5 gösteririm.

Sümer hocam elinize sağlık, modelcilerin bir ihtiyacına daha cevap olacak gibi.
Bu cihazı kanat incidence açısı için de kullanılabilir mi?
Küçük bir aparat vasıtasıyla.

Sümer hocam elinize sağlık, modelcilerin bir ihtiyacına daha cevap olacak gibi.
Bu cihazı kanat incidence açısı için de kullanılabilir mi?
Küçük bir aparat vasıtasıyla.

Aslında bunun temel mantığını açı değişiminin ölçümü üzerine kurgulamıştım. Sanırım bir sıfır referansı olursa diğer açıları ona göre ölçmek mümkün olur. Mutlak açı ölçümünün en büyük zorluğu kutunun, plaketin falan çok hassas mekanik toleranslar gerektirmesi. Değişimi ölçmek ise o kadar kritik değil.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Eline sağlık abi, lipo yerine bluetooth kulaklılarda kullanılan minik li-on bataryalar daha iyi olmaz mı? full şarjda uzun süre kalabilir, pilin de ölme durumunu olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Eline sağlık abi, lipo yerine bluetooth kulaklılarda kullanılan minik li-on bataryalar daha iyi olmaz mı? full şarjda uzun süre kalabilir, pilin de ölme durumunu olmaz.
O da olabilir. 100 - 150 mAh LiPo hücreler ciklet boyutunda ve iyi oluyor bu tür uygulamalarda. Ayrıca iki adet (belki tek de olur) buton pil, 1632 gibi de kullanılabilir.