Patch, Cloverleaf ve Helical Antenler hk.

BLackX

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.omerkose.net
Sn. Arkadaşlar, Abilerim Merhabalar;

5.8 GHz FPV için anten arayışı içerisindeyim. FPV'yi Quad ile yapacağım. Dolayısıyla ilk aşamada 5 - 6 Km gibi mesafelere pilden dolayı gönderemeceğim için ileride bu mesafelere gidip FPV yapmayı planlıyorum.

Sormak istediğim sorulara gelecek olursam;

1- Cloverleaf anten ile sinyal dağılımı sphere şeklinde mi oluyor?
2- Helical antenin alıcılar için kullanıldığını gördüm. Helical antenin sinyal yayılımı sphere olarak değil de doğrusal olarak mıdır? Eğer doğrusal ise mantıken düşünürsek hava aracı nerde ise alıcı antenini de oraya yönlendirmemiz mi gerekecek? Ayrıca 3-4 turn sarımların en verimli olduğu söyleniyor. Fakat 8 turn sarımla 11 km FPV yapanların videolarını da izledim. En verimli helical kaç sarım olmalıdır? Yüksek sarımlarda kayıplar fazla olur mu?
3- Helical antenlerde "Left Hand" ve "Right Hand" türleri var. Bunlar tahminimce sarım yönlerini ifade etmekle birlikte ikisi arasında fark varmıdır?
4- Patch antenin helical gibi doğrusal sinyal dağılımı mı vardır? Aynı şekilde alıcılarda hem patch hem de helical antenin birlikte kullanıldığını gördüm. Her ikisinin aynı anda kullanılmasının amacı nedir tam olarak?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Zafer abi zahmet olmazsa cevaplar için bir el atsanız :)

Omer Kose' Alıntı:
1- Cloverleaf anten ile sinyal dağılımı sphere şeklinde mi oluyor?
Evet küre şeklinde oluyor.

Omer Kose' Alıntı:
2- Helical antenin alıcılar için kullanıldığını gördüm. Helical antenin sinyal yayılımı sphere olarak değil de doğrusal olarak mıdır? Eğer doğrusal ise mantıken düşünürsek hava aracı nerde ise alıcı antenini de oraya yönlendirmemiz mi gerekecek? Ayrıca 3-4 turn sarımların en verimli olduğu söyleniyor. Fakat 8 turn sarımla 11 km FPV yapanların videolarını da izledim. En verimli helical kaç sarım olmalıdır? Yüksek sarımlarda kayıplar fazla olur mu?
Doğrusal değil de koni şeklinde olduğunu söylemek daha yerinde olur. Kazanç, yani sinyal yakalama yekinliği koninin merkezinde en fazladır. Koninin kenarlarına doğru gidildikçe sinyal yakalama yetkinliği düşer. Sinyal yakalama yetkinliğinin 3db düştüğü nokta, antenin görüş açısı sınırı olarak tabir edilir. Yüksek sarımlı helikal antenerde, koni merkezinde kazanç artar ama antenin görüş açısı son derece daralır. Bu sebeple çok özel bir sebep yoksa sarım sayısını yüksek tutmak tercih edilmez. IBCrazy 3 - 4 sarımlıları öneriyor ama benim maalesef bu yönde pratik bir önerim yok. Şükrü Bey'in bu konusunda bahsinin geçtiğini hatırlar gibiyim ama tam yerini bulamadım.

Omer Kose' Alıntı:
3- Helical antenlerde "Left Hand" ve "Right Hand" türleri var. Bunlar tahminimce sarım yönlerini ifade etmekle birlikte ikisi arasında fark varmıdır?
Sarım yönlerini ifade ettiği doğrudur ama tek fark bu değildir. Radyo dalgalarının polarizasyonu da bu sarım yönlerine bağlıdır. RHCP bir verici anten ile LHCP bir alıcı anteni eşleştirmeye çalışırsanız çok ciddi bir sinyal kaybı yaşarsınız. İdeal olanı aynı polarizasyon tipinde antenlerin beraber kullanılmasıdır. Belli bir polarizasyon tipindeki antenlerin kullanılmasının ise aşağıdaki faydaları vardır.

- Multipath rejection : Antenler, dalgalar halinde yayılırlar ve bir engelden sektikleri zaman, aynada ters gözüken görüntümüzde olduğu gibi polarizasyonları değişir. Dolayısı ile engelllerden seken sinyallerin, doğrudan iletilen sinyalleri bozmaması için polarize sinyal kullanımı, tercih edilen bir yöntemdir. RHCP bir anten ile gönderilen sinyal, engelden sektiği zaman sanki LHCP bir antenden gönderilmiş gibi ters polarize olur ve alıcı tarafındaki RHCP anten tarafından ciddi bir kayba uğratılır. Bu sayede yansıyan sinyal, asıl sinyale kıyasla çok daha düşük bir seviyede kaldığından alıcı tarafında, "kafa karışıklığı" ya da "glitch" lere neden olmaz.

- Aynı anda yakın frekanslarda birden fazla sistemin kullanımına izin vermesi: Quad v.b. yarışlarında, aynı anda bir çok kişi yakın frekanslarda görüntü aktarımı yapmaktadır. FHSS ya da DMSS gibi frekans atlamalı olmayan, sabit bir frekansa bağımlı olan görüntü transferi teknolojisi, özellikle yakın frekansların kullanımı sonucu, "GİRİŞİM" kaynaklaı parazitlerden etkilenmektedir. Yakın frekansların birbirini etkilememeis için, polarize antenler kullanılır, yani kullanıcıların bir kısmı LHCP diğer kısmı RHCP anten kullandığı takdirde, ilgili frekans aralığı 2 kat fazla kullanıcıyı kaldırabilir hale gelir ...

Omer Kose' Alıntı:
4- Patch antenin helical gibi doğrusal sinyal dağılımı mı vardır? Aynı şekilde alıcılarda hem patch hem de helical antenin birlikte kullanıldığını gördüm. Her ikisinin aynı anda kullanılmasının amacı nedir tam olarak?
Bazı yerlerde dairesel kutuplanmış PATCH antenler gördüysem de, genel olarak PATCH antenler doğrusal kutuplamaya sahiptir. Yani "multipath rejection" konusunda dairesel kutuplanmış antenler kadar dayanıklı değillerdir. Yüksek kazanç değerlerinde(>12db) PATCH antenlerin daha efektif olduğunu okumuştum ama sebebini bilmiyorum. Eğer tahminde bulunacak olsam, helical anten daha geniş bir bir sinyal aralığı yakalamak, PATCH anten ise daha uzun mesafe için kullanılıyor derim, ama emin değilim.

Çok teşekkür ediyorum. Gayet faydalı ve açıklayıcı oldu.