PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese selam ,

Az önce başımdan geçen bir olayı sizinle de paylaşmak istedim , aman dikkat!

Dün gece paypaldan geldiğini zannettiğim maili öylesine okuyup kapattım , mailin içerisinde paypal hesabınıza başkası girdiği için limitlenmiştir diye bir mesaj iliştirmişler. Az önce açtım maili baktım , linkle tıkladım bildiğimiz PAYPAL sayfası açıldı üyeliğimi girdim ve karşıma direk uyarı çıktı , dün gece ingiltereden üyeliğime girilmiş (!) hemen adresimi ve kart bilgilerimi onaylamam gerekiyormuş. Sonra gözüm internet sitesine kaydı , ne göreyim!

Üyeliğimi girdiğim sitenin adresi ; diye bir site , tamamen dolandırıcı sitesi ve benden bilgilerimide istiyor. Ne yalan söyliyeyim çok korktum , ayıptır söylemesi paypalda yüksek limitli kart tanımlıydı hemen iptal ettim ve şifremi değiştirdim. Hala da tırsıyorum bir şey olur mu diye :D

Böyle sitelere bilgilerinizi verirken lütfen girdiğiniz site isimlerini dikkat edin. Az kalsın 1 tane R harfi yüzünden tüm bilgilerim gidiyordu :(

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Geçmiş olsun Doğukan, dikkat etmek lazım,

küçük bir tavsiye;

Paypala kesinlikle gerçek kartınızı tanımlamayın, muhakkak sanal kart tanımlayın. Alışveriş yapmadan hemen önce limit tanımlayıp paypalı normal şekilde kullanabilirsiniz.

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

paypall ı biliyordum ama r lisi yeni türemiş sanırım :)

Dikkat etmek lazım.

Bu ara bana da turktelekom, superonline fatura borcunuz şukadardır gibilerinden çok mail geliyor. Ekli dosyayı açtığınızda adamlar harddiski komple kitliyorlarmış. Deve yüküyle de para istiyorlarmış açmak için. Tanıdığımın başına gelmişti.

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Doğukan aramıza hoşgeldin :) Bir iki ay önce bana da böyle adresi farklı bir yerden mail gelmişti.

İşte şu kadar alışveriş yaptınız, linke tıklayın onay verin bilgi girin bilmem ne...

Ben de tabii böyle bir alışveriş yapmadığımı bildiğim için, acaba bilgiler ele mi geçti bir yerden alışveriş mi yapıldı diye bankamın internet bankacılığı arayüzünü açtım. Hesap hareketlerinde öyle birşey yoktu. Kendim alışveriş yaptığımda açık provizyonlar, dönemiçi işlemler vs kontrol ederim ne kadar yansımış diye...

Anladım ki gelen mail feyk :) Oluyor böyle vakalar, uyanık olmak lazım :D

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Doğukan paylaşım için teşekkürler. Gerçekten önemli bir konu.

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Uyarı için teşekkürler Doğukan Bende Kağan'ın dediği gibi gerçek kart değil de sanal kart tanımladım :saygilar:

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Doğukan geçmiş olsun, dolandırıcılar hiç vazgeçmiyor her gün yeni bir yol buluyor. Uyanık olmaktan başka çare yok gibi :saygilar:

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Uyarı için teşekkürler Doğukan %p

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Doğukan bilgilendirme için teşekkürler.
Neden sanal kart yerine gerçek kartın tanımlı paypal a ? Çok riskli :eek:
Paypal a sanal kartı da tanımlamak mümkün sonuçta ;D

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

çok geçmiş olsun, bu tür maillerde linke bastıgınız zaman açılan sayfada adres çubuguna göz ucuyla bakmak faydalı oluyor, en başda https:// şeklinde başlıyorsa zaten orjinal sitedir sıkıntı çıkmaz diye düşünüyordum ama resimde https:// olarak görüyorum adresin başınıda , bu güvenlik sertifikasını almak bukadar kolaylaşdımı?,

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Herkese teşekkürler , zaten sanal kart tanımlamıştım ama limitini alışverişimin üzerinde ayarlamıştım. Hata bende artık erinmeyip alışverişe göre limit belirleyeceğim :D

Şifremi değiştirdim , kartları kaldırdım. Sanırım bir problem olmaz..

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Kağan Kazancı' Alıntı:
Geçmiş olsun Doğukan, dikkat etmek lazım,

küçük bir tavsiye;

Paypala kesinlikle gerçek kartınızı tanımlamayın, muhakkak sanal kart tanımlayın. Alışveriş yapmadan hemen önce limit tanımlayıp paypalı normal şekilde kullanabilirsiniz.
Kesinlikle ben de PAYPAL hesabımda SANAL kart kullanıyorum. Ne kadar alışveriş yapacaksam o kadar limiti değiştirip öyle kullanıyorum. Böylece Duble güvenlik anlamı almış oluyorum %p

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Şifreni değiştirdiysen bir problem olmaz bence Doğukan. Phishing deniliyor bu tipte dolandırıcılığa. Bilinen bir siteyi kopyalayıp, kullanıcıların bir anlık dikkatsizliğinden yararlanmaya çalışıyorlar.

Ben kendi adıma çözümü bütün bankacılık işlerimi sadeleştirmekte buldum. İnternet alışverişi ve internet bankacılığı kullanmadan olmuyor bu devirde. 8-10 tane kredi kartıyla, bir o kadar bankayla uğraşılmıyor, takip edemiyor insan. Bir dönem modaydı, herkesin cüzdanı silme kart doluydu :) Ben şu anda sadece bir tane kredi kartı kullanıyorum. Bu kartımı da her yıl değiştiriyorum. 100 TL üzeri her alışverişimde telefonuma bir uyarı geliyor. İnternet bankacılığı limitlerim her zaman kapalı, gerekli olduğu zaman açıyorum. Elimden gelen bu kadar, inşallah günün birinde çarpılmayız :D

Bir de paypal şifremi kendi bilgisayarımda bile saklı tutmuyorum, zira chrome ile oturum açtığımız her bilgisayara bütün veriler otomatik olarak yükleniyor. İsterseniz yüklenmez, yada iş bitince silinebilir, ama ben özellikle parasal konulara ait şifre vs gibi şeyleri hiçbir zaman saklı tutmuyorum. Paypal'a her girişimde adres satırını kontrol ediyorum ve yeşil rekte ve https olduğundan emin oluyorum.

PAYPAL DOLANDIRICILARI!

Paylaşım için teşekkürler Doğukan, biranlık dikkatsizlik insanın başına neler getirebilir görmüş olduk. :(