Pervane Ölçüleri

İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar merhaba,
Daha önce sorulduysa şimdiden kusuruma bakmayın .....
Üç ya da daha fazla palli pervanelerde pervanenin kaçlık pervane olduğunu (üzerinde yazmıyorsa) nasıl belirliyoruz?
Yani demek istediğim örneğin 3 palli bir pervanede pervanenin tek pal uzunluğu örneğin 4 inç ise bu pervane 4"x3=12 inçlik pervane midir?
Bunu sorma sebebim 3d yazıcıdan pervane basarken orijinal stl dosyasını ölçeklendirerek istediğim büyüklükte parvane basmak istiyorum

Pervaneyi tanımlayan iki ana unsur vardır. Çap ve adım (pitch). Pitch tamamen pervanenin aerodinamik yapısı ve palin insidens açısına bağlıdır. Belki bakılarak tahmin edilebilir ama üzerinde yazılı değilse pitch değerini bulmak mümkün değil pratik olarak.
Çap ise adı üzerinde, pervanenin çapıdır yani tek pal boyu değildir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bu arada "havada" çalışacak bir pervaneyi 3D yazıcıda basacaksanız tasarım ve uygulama konusunda çok deneyimli olmanız gerekir. Yoksa çalışan pervane belirli bir devirde dağıldığında yüzünüz, gözünüz riske girebilir. Aman dikkat.

Sümer ağabeyime katılıyorum.Pervane imalatı tasarıma ek olarak, Mühendislik bilgisi de gerektirir.Motor çalışırken tahmin edileceği üzere mekanik aksamlar(Pervane de dahil) strese maruz kalırlar.Stres'in şiddeti mukavemetten fazla olursa deformasyon gerçekleşir ve malzemenin kopması,parçalanması gibi sonuçlar meydana gelebilmektedir.Kısacası Pervane kritik bir ekipman olması nedeniyle bu işe girişmemenizi öneriyorum. ?

• Beğen
Tepkiler: Mertcan Üçgül
Tasarım yapacak kadar konuya hakim değilim. Sadece hazır stl dosyalarından ölçeklendirme yaparak küçük çaplı (en fazla 9" ) basarak denemek istiyordum. Birkaç çıktı aldım ama yüzey kalitesi iyi olmuyor. Balans tutması zor gibi görünüyor. Düzgün bir balansda 1000kv 3s (11,7v) yani yaklaşık 12000 devir mertebelerinde parçalanma olmaz diye düşünüyorum...

Düşünmeyle bu iş olmaz.Gözle görerek veya elleyerek buna karar veremezsiniz.Teknik detaya çok fazla inmek istemiyorum ancak vicdanım elvermediği için uyarma ihtiyacı hissettim.Ha yok, güvenliğimi riske atıp yapacağım derseniz siz bilirsiniz...

Tasarım yapacak kadar konuya hakim değilim. Sadece hazır stl dosyalarından ölçeklendirme yaparak küçük çaplı (en fazla 9" ) basarak denemek istiyordum. Birkaç çıktı aldım ama yüzey kalitesi iyi olmuyor. Balans tutması zor gibi görünüyor. Düzgün bir balansda 1000kv 3s (11,7v) yani yaklaşık 12000 devir mertebelerinde parçalanma olmaz diye düşünüyorum...
Aslında 12000 devir çok çok yüksek bir devir. :D