Pervane yönünü değiştirdiğimde itki azalıyor.

Davut Bayat

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar, uçağımda Sunnysky x2216 kv1400-III motorunu ve 8045 pervane kullanıyorum. Uçağım arkadan itkili olacak. Bu yüzden pervaneyi arkaya doğru hava verecek şekilde takıyorum. Arkaya doğru hava verirken beklenmedik bir şekilde 300 gram itki aldım ve pervaneden garip bir ses çıktı. Pervanenin bu kadar az itki vermeyeceğini bildiğimden dolayı bir de öne doğru hava verecek şekilde taktım ve tam da istediğim gibi 1500 gram itki verdi. Fakat dediğim gibi uçak arkadan itkili olduğu için öne doğru hava vermesi işime yaramıyor. Sizce sorun ne olabilir, ne yapmalıyım?

• Haha
Tepkiler: Halit Südan
Arama alanına pervane yönü yazıp az biraz okuman gerekiyor sanki.
Site üzerinde biraz araştırma yaptıktan sonra sorunumun pervanenin pusher type olmaması olduğunu sanıyorum fakat bu durumun çözümü olarak pervanenin yazılı tarafını motora bakacak şekilde yerleştirilmesi söylenmiş. Bunu da denedim fakat olmadı.

Arabalarda geri vites daha yavaştır. Geri giderken kazaları azaltmak için. Sizinki ona benziyor. Ama bi terslik var sankim. İleri hızlı gitmeliydi, geri yavaş.
Uçağın tasarımını da merak ettim. Foto paylaşırmısınız.

• Beğen
Tepkiler: Davut Bayat
Motorun artı eksi kablolarını değiştirerek denersiniz belki hallolur. Yani motoru ters çevirmeye çalışmak amaç. Sonra yine pervaneyi iki durumda da incelerseniz belki çözüm olur

Site üzerinde biraz araştırma yaptıktan sonra sorunumun pervanenin pusher type olmaması olduğunu sanıyorum fakat bu durumun çözümü olarak pervanenin yazılı tarafını motora bakacak şekilde yerleştirilmesi söylenmiş. Bunu da denedim fakat olmadı.
Pusher olup olmamasından daha çok dönüş yönü bu konuda daha etkili olacaktır diye tahmin ediyorum. Motor dönüş yönünü değiştirip pervaneyi olması gerektiği gibi takıp deneme yapın.