Phoenix Alpha Trainer Yatay Stabilizer Problemi

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba öncelikle herkese iyi günler.46 lık Phoenix Alpha Trainer modelimin uçuşta kendi kendine sağa yatma(sol da olabilir ama sağ diye hatırlıyorum) problemi var.Daha önce bu problem yoktu fakat ilk uçuştan bu yana Trainer gibi stabil uçmuyordu model.İlk zamanlar bu kadar problemli değildi ancak yine de idare ediyordum.Motor açısı,CG,yatay denge,kontrol yüzeyleri falan ayarlıydı.Son zamanlarda kanat kaplamasını yenilemiştim hatta bu sorundan dolayı 2-3 defa tekrar tekrar kaplamıştım kanadı acaba kaplamadan kaynaklı bir sorun mu oldu diye.Ancak son uçuşta derneğin en tecrübeli modelcilerinden Ahmet ağabeyimle beraber modeli incelediğimizde bu Uçakta başka bir problem olduğunu kaplamayla ilgili olmadığını belirtmişti.O esnada yatay stabilizerin terazili olmadığını,bir tarafa eğik olduğunu gözlemlemiştik.Modelin ilk montajını yaptığımda böyle bir problem yoktu gayet güzel teraziliydi yatay stabilizer.Montajı yaparken elimde 30 dakikalık epoxy olmadığı için ve Kıbrısta bulamadığım için 5 dakikalık epoxy kullanmıştım.Sanırım benim hatam bu oldu ve zamanla terazisi kaçtı.Bunun üzerine Ahmet ağabeyim maket bıçağını ısıtarak yatay stabilizeri çıkarmamı ve tekrar yapıştırmamı söyledi.Ben de işe koyuldum ve maket bıçağını pürmüzle ısıtarak yatay stabilizeri söktüm.Tabi sökme esnasında stabilizerin girdiği yuvada ve stabilizerde deformasyon meydana geldi.Ben de balsadan parçalar keserek yama yaparak yapıştırmıştım.Yatay stabilizerin gövdeye yapışan parçasını ve ince destek parçalarını yeniden keserek yapıştırdım.Ancak kuvvetle muhtemel yatay stabilizerin geometrisi bozuldu fakat uçuşu olumsuz etkileyecek düzeyde mi ondan emin değilim.Düşüncem cetvel ve kumpasla yaklaşık bir ölçü alıp, Autocad'de benzer bir yatay stabilizer çizip çıktısını aldıktan sonra yenisi yapmak veya eskisini kullanmak.Ancak şöyle bir problem var yatay stabilizerin girdiği gövdedeki yuvada deformasyon kaynaklı simetri problemi olduğundan bir miktar boşluk oluştu ve yüzey düz değil bazı yerleri yükseltili gibi.Dar bir alan olduğu için zımpara ile düzeltme şansım olmadı.Metal eye ile düzeltmeyi denedim ancak ondan da sonuç alamadım.Son defa bu model üzerinde uğraşıp düzgün bir şekilde uçar hale getirmek istiyorum ancak umudum iyice tükendi.Bu konuda sizlerin de değerli önerilerini almak istedim.Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.Yine olmazsa parçalarını alıp bu modeli çöpe atacağım.Çünkü ilk günden bu yana Trainer'a yakışır gibi uçmadı bu model ve uğraşmaktan yoruldum.Şimdiden zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.:)

Not: Bu arada forumun resim yükleme aracını kullandığımda bilgisayarımda resimler düzgün görünmesine rağmen forumda ters görünüyordu.Bu sorun daha önce de vardı ben de bundan dolayı Onedrive'a yüklemek zorunda kaldım bundan dolayı kusura bakmayın.

Video link:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elinde balsa olduğunu varsayıyorum. Kuyruk gibi yerlere 30 dakika daha iyidir ama o da genelde öyle bilinir. 5 dakikalık ilk yapıştırılmış 46-60 cu arası alkol motorlu modellere şahit oldum, havada dağılmadılar. Ama ben bu tip bölgelerde her zaman 30 luk kullandım. onu edinmelisin. Gönye, su terazisi zaten vardır...
Elinde bütün halde stabilizenin tatamı olduğuna göre, autocad e falan gerek yok ki. Yuvadaki boşluk biraz uğraştırır ama çok da değil. Kanatla mesafesi düzgün bir şekilde, hizalamasını yapıp yapıştırdın mı o uçağın uçmaması mucize olur:D
Daha önce konuşmuştuk ya. Ben acemilikten belki 500 gram tamirat yükü ekledim aynı uçağa, gayet de uçuyordu👍
Sıkıldıysan çok da dert etme kaldır filodan gitsin:saygilar:

Aman diyeyim, Trainer'dan vazgeçme. Sonra çok ararsın!
Bence sen sorunu çok büyütüyorsun. Ben açıkcası bir problem görmedim. Eskisi yamukmuş, tamam. Çok da başarılı bir ameliyatla almışsın. Bu da tamam. Yeni bir yatay stab da yapmışsın. Bu da tamam. 30 dakikalık bir epoksi ile yapıştırmak kalmış!
Önce, gövdeyi terazile. Mümkün olduğunca sıkı. Kanalın içini temizleyemedim diyorsun. Bir metal cetvele veya benzer bir şeye zımpara kağıdı sar, ve öyle temizle. Aşırıya kaçmana gerek yok. Sonra stab'ı 30 dk'lık epoksi ile yapıştır. Yapıştırmadan önce on kere ölç! Yapıştırıcıyı uyguladıktan sonra nasıl sabitleyeceğini iyi planla. Hatta denemeler yap gerekirse. Gönyeli bir şekilde ve terazileyerek sabitle. 30 dk'lık epoksi kullanırsan ince ayar yapma fırsatın olur. Yapıştırıcı kuruduktan sonra kalan boşlukları duruma göre ince kestiğin balsa ile (veya belki de sadece epoksi yeterli olacaktır) doldurursun. Geriye güzel bir kaplama kalır. Kaplama yaparken de dikkat et: ısıtıp gerdirirken çarpılmasın...

Elinde balsa olduğunu varsayıyorum. Kuyruk gibi yerlere 30 dakika daha iyidir ama o da genelde öyle bilinir. 5 dakikalık ilk yapıştırılmış 46-60 cu arası alkol motorlu modellere şahit oldum, havada dağılmadılar. Ama ben bu tip bölgelerde her zaman 30 luk kullandım. onu edinmelisin. Gönye, su terazisi zaten vardır...
Elinde bütün halde stabilizenin tatamı olduğuna göre, autocad e falan gerek yok ki. Yuvadaki boşluk biraz uğraştırır ama çok da değil. Kanatla mesafesi düzgün bir şekilde, hizalamasını yapıp yapıştırdın mı o uçağın uçmaması mucize olur:D
Daha önce konuşmuştuk ya. Ben acemilikten belki 500 gram tamirat yükü ekledim aynı uçağa, gayet de uçuyordu👍
Sıkıldıysan çok da dert etme kaldır filodan gitsin:saygilar:
Ozan abi aslında haklısınız 30 dakikalık kullanmak daha iyi ancak elimde olmadığı için bir de bulma şansım pek olmadığı için mecburiyetten 5 dakikalık kullanmıştım.Belki de kullandığım Epoxy'nin raf ömrü dolmak üzereydi veya özelliğini kaybetmişti ondan dolayı da böyle bir şey olmuş olabilir.Bugün veya yarın ilk fırsatta kolları sıvayacağım umarım modeli düzgün bir şekilde uçar hale getirebilirim.
Videoda bir sorun göremedim. Kapla stabı uç yahu. Sonuçta trainer. Her durumda uçar.
Anladım abi.Stabın fotoğraflarını eklemeyi unutmuşum en alta onları da ekledim bir kontrol edebilir misiniz abi rica etsem? Sizce yeni stab yapmaya gerek var mı? Stabın geometrisinde bozulma ihtimali şüphelendiriyor beni.Köşelerde fillet (radiuslü) olduğundan doğru ölçüyü almak da biraz zor.Bugün düz eye üzerine zımpara geçirip yuvayı düzeltmeye çalışayım diyorum.Bakalım sonuç ne olacak.:)
Aman diyeyim, Trainer'dan vazgeçme. Sonra çok ararsın!
Bence sen sorunu çok büyütüyorsun. Ben açıkcası bir problem görmedim. Eskisi yamukmuş, tamam. Çok da başarılı bir ameliyatla almışsın. Bu da tamam. Yeni bir yatay stab da yapmışsın. Bu da tamam. 30 dakikalık bir epoksi ile yapıştırmak kalmış!
Önce, gövdeyi terazile. Mümkün olduğunca sıkı. Kanalın içini temizleyemedim diyorsun. Bir metal cetvele veya benzer bir şeye zımpara kağıdı sar, ve öyle temizle. Aşırıya kaçmana gerek yok. Sonra stab'ı 30 dk'lık epoksi ile yapıştır. Yapıştırmadan önce on kere ölç! Yapıştırıcıyı uyguladıktan sonra nasıl sabitleyeceğini iyi planla. Hatta denemeler yap gerekirse. Gönyeli bir şekilde ve terazileyerek sabitle. 30 dk'lık epoksi kullanırsan ince ayar yapma fırsatın olur. Yapıştırıcı kuruduktan sonra kalan boşlukları duruma göre ince kestiğin balsa ile (veya belki de sadece epoksi yeterli olacaktır) doldurursun. Geriye güzel bir kaplama kalır. Kaplama yaparken de dikkat et: ısıtıp gerdirirken çarpılmasın...
Tamirat yaparken tavsiyelerinize uyacağım Deniz abi.Tamiratı şu şekilde planladım.İlk önce gövdedeki stabın yuvasını Eye'ye zımpara sararak düzelteceğim.Daha sonra eski stabın üstünde zımpara ile geçip yükselti varsa düz hale getirdikten sonra kaplama yapacağım son çare olarak yeni stab yapacağım.Son olarak da ölçüp teraziye alıp yapıştıracağım.En son boşluğu epoxy kapatmazsa ince balsa ile doldururum belki boşluğu.

Değerli vaktinizi ayırıp yardımcı olduğunuz için hepinize teşekkür ederim.Başarabilirsem bir modeli kurtarmış olurum en azından.:)

Bu arada Yatay Stabilizerin resimlerini eklemeyi unutmuşum şimdi farkettim.Onları da ekleyeyim.Stab'ın ortasındaki gövdeye yapışan parçası ister istemez simetrik olmadı biraz yamuk oldu.Bundan kaynaklı stabilizerin geometrisinde çarpıklık olmuş olabilir tam olarak kontrol edemedim, gözle pek belli değil gibi.
Resim linkleri:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Not: Bu arada forumun resim yükleme aracını kullandığımda bilgisayarımda resimler düzgün görünmesine rağmen forumda ters görünüyordu.Bu sorun daha önce de vardı ben de bundan dolayı Onedrive'a yüklemek zorunda kaldım bundan dolayı kusura bakmayın.
Çok ilginç Tamer. :rolleyes: Az önce resimleri PC'ye indirdim ve daha sonra da "RESIM YÜKLE" ile bizim server'a yükledim. Ben bir sorun göremedim. Mesaj içindeki resimlere bakabilirsin. ;)

Sen hangi resim server yükleme yapmıştın peki ? "RESIM YÜKLE" mi yoksa "RCKOLIK Yükle" mi ?

Çok ilginç Tamer. :rolleyes: Az önce resimleri PC'ye indirdim ve daha sonra da "RESIM YÜKLE" ile bizim server'a yükledim. Ben bir sorun göremedim. Mesaj içindeki resimlere bakabilirsin. ;)

Sen hangi resim server yükleme yapmıştın peki ? "RESIM YÜKLE" mi yoksa "RCKOLIK Yükle" mi ?
"RCKolik Yükle" ile denemiştim Mehmet abi.Şuan tekrar denedim resimde ters görünme problemi görünmüyor.Neden böyle bir şey oldu anlam veremedim doğrusu.Benim internetimden kaynaklı bir sorun olmuş olabilir mi acaba?:rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Tamer, fotodaki stab 'da ben önemli bir problem göremiyorum. Düz bir yere koyduğunda çarpık olup olmadığını görmen lazım zaten. Kaplama yaptıktan sonra içindeki destek parçalarının simetrik olup olmadığını aerodinamik tanrısı da görmez. Köşeler biraz yamuk olsun, yarım santim eksik olsun fark etmez.

Bugün veya yarın ilk fırsatta kolları sıvayacağım umarım modeli düzgün bir şekilde uçar hale getirebilirim.
Filodan ayır gitsin derken aslında kast ettiğim tam da buydu!:D Deniz Abin çok haklı el altında uçar durumda bir trainer her zaman lazım. Gerekli açıklamaları yapmış ustalar; sen de fazla gözünde büyütme çalışmana devam et...derim naçizane:saygilar:

Yukarıdaki fotolar da demeye çalıştığımın görünür hali. Stabilize yaklaşık 14 sene önce yapıştırdığım gibi duruyor, önünde uçağın devamı olsa yine uçar eminim! :) Kuyruk hatırladığın en az iki kere koptu. Ben de tamirat(!) yaptım hatta organ nakli bile! Yanlardaki sarı renkli destekler sanırım o ara kırılan Piper-cub dan kestiğim parçalar olsa gerek:lol:

Bu uçak bu hale geldiği son kazasını yaptığı gün çok dengeli, gayet stabil, tam da "eğitim uçağı tadında" uçar durumdaydı. Kırım olduğu zaman ilk acemiliği atmaya başladığım zamanlardı, yani uçuşumun ve uçağın tavrının farkında idim. Kaza-kırım iletişim kesintisi ile oldu.
Eğitim uçakları bu tip acemi işi tamiratların getirdiği hataları çok çok daha iyi tölere edebiliyor. Gövdenin uzun olması, dehidralin fazlalığı, kuyruğun konumu v.b. birçok sebep işimizi kolaylaştırıyor yani. Üstelik sen o zamanki bana göre çok daha yol almış bir haldesin. Bu stabilize sorunu, uçağı hurdaya ayırmak için yeterli bir sebep sunmuyor...Biraz daha parçası olsaydı, belki bir kanadı falan...benim Alpha'yı bile diriltmeyi düşünürdüm valla! İlk göz ağrısı ne dersin:)
Kolay gelsin:saygilar:

Tamer, fotodaki stab 'da ben önemli bir problem göremiyorum. Düz bir yere koyduğunda çarpık olup olmadığını görmen lazım zaten. Kaplama yaptıktan sonra içindeki destek parçalarının simetrik olup olmadığını aerodinamik tanrısı da görmez. Köşeler biraz yamuk olsun, yarım santim eksik olsun fark etmez.
Yatay Stabilizer'de birazcık çarpılma da meydana gelmiş ancak aşırı değil.Masanın üzerine koyduğumda bir tarafı yüzeye temas ederken diğer tarafı az da olsa yukarda kalıyor.Stabilizerin üstüne ve altına sprey şisesi yardımıyla sıcak su püskürtüp üzerine ağırlık koyup bekleteyim diyorum.Belki bu şekilde düzelir.Dün biraz tesfiye işlemi yaptım stab üzerinde, bugün veya yarın kaplamaya başlamayı planlıyorum.

Filodan ayır gitsin derken aslında kast ettiğim tam da buydu!:D Deniz Abin çok haklı el altında uçar durumda bir trainer her zaman lazım. Gerekli açıklamaları yapmış ustalar; sen de fazla gözünde büyütme çalışmana devam et...derim naçizane:saygilar:

Yukarıdaki fotolar da demeye çalıştığımın görünür hali. Stabilize yaklaşık 14 sene önce yapıştırdığım gibi duruyor, önünde uçağın devamı olsa yine uçar eminim! :) Kuyruk hatırladığın en az iki kere koptu. Ben de tamirat(!) yaptım hatta organ nakli bile! Yanlardaki sarı renkli destekler sanırım o ara kırılan Piper-cub dan kestiğim parçalar olsa gerek:lol:

Bu uçak bu hale geldiği son kazasını yaptığı gün çok dengeli, gayet stabil, tam da "eğitim uçağı tadında" uçar durumdaydı. Kırım olduğu zaman ilk acemiliği atmaya başladığım zamanlardı, yani uçuşumun ve uçağın tavrının farkında idim. Kaza-kırım iletişim kesintisi ile oldu.
Eğitim uçakları bu tip acemi işi tamiratların getirdiği hataları çok çok daha iyi tölere edebiliyor. Gövdenin uzun olması, dehidralin fazlalığı, kuyruğun konumu v.b. birçok sebep işimizi kolaylaştırıyor yani. Üstelik sen o zamanki bana göre çok daha yol almış bir haldesin. Bu stabilize sorunu, uçağı hurdaya ayırmak için yeterli bir sebep sunmuyor...Biraz daha parçası olsaydı, belki bir kanadı falan...benim Alpha'yı bile diriltmeyi düşünürdüm valla! İlk göz ağrısı ne dersin:)
Kolay gelsin:saygilar:
Ozan abi ne yalan söyleyeyim modeliniz beklediğimden daha kötü kırım geçirmiş ve tamir edip uçar hale getirmişsiniz.Sanırım ben biraz fazla mükemmeliyetçi davranıyorum bu konuda.🙂

Bu arada son olarak kafama takılan bir şey var.Uçağın kuyruğundan burun kısmına doğru eksen olduğunu düşünürsek bu yönde stabın yuvasının terazide olup olmadığını sizce kontrol etmeli miyim? Yoksa hiç uğraşmadan monte edeyim mi stabı? Gerçi teraziye almaya kalksam referans alabileceğim bir nokta yok gövdenin geometrisinden dolayı.Teşekkürler.🙂

Tamer, uçan tekme geliyoorrr...
Saygılar abi.:lol:
Tamer, fırçayı hakkettin ama! Göz kararı "terazi"ye al. Olsun bitsin! Gerisini trim ile düzeltirsin. Trainer bu. Tolerans yüksek.
Peki abi.:lollol:

Operasyona kaldığım yerden devam ediyorum.Kaplamanın sökülmesi gereken yerlerini söküp kılcal çatlak ve ahşapta zedelenme olan yerleri CA ile güçlendirip ahşap tamir macunu uyguladım.En son zımpara ile son düzeltmeleri yapıp gövdenin ve yatay stabilizerin kaplamasına geçeceğim.En son stabilizeri gövdeye yapıştıracağım.Tamiratın son durumuyla ilgili bir kaç resim sizlerle paylaşmak istedim.

Bu arada resimlerde ters görünme problemi yine ortaya çıktı."RCKolik Yükle" aracı ile yüklemiştim, yükleme ekranında da böyle görünüyordu.Neden böyle oluyor bir türlü içinden çıkamıyorum.:rolleyes:

Bu arada resimlerde ters görünme problemi yine ortaya çıktı."RCKolik Yükle" aracı ile yüklemiştim, yükleme ekranında da böyle görünüyordu.Neden böyle oluyor bir türlü içinden çıkamıyorum.:rolleyes:
"RCKolik Yükle" yerine "Resim Yükle" kullanırsan daha iyi olur. Resim yükle sistemi daha modern ve yeni bir sistem. ;)

"RCKolik Yükle" yerine "Resim Yükle" kullanırsan daha iyi olur. Resim yükle sistemi daha modern ve yeni bir sistem. ;)
Anlıyorum bundan sonra onu kullanayım o zaman.🙂

Gövdeye ahşap macunu çekip zımpara yaptıktan sonra kaplamayı tamamladım.Belki daha sonra desenli kaplama da yapabilirim.🙂