Phoenix Online Etkinlik & Buluşma

Phoenix Simülasyonda ONLINE ETKINLIK yapsak nasıl olur ?

• Harika olur. Her aksam orada olurum :)

Oy: 4 9.3%
  • Harika olur. Her aksam olmasa da mümkün olduğunca katılırım :)

Oy: 33 76.7%
  • Evde çoluk var, çocuk var. Çok isterdim ama hanım göndermez şimdi :):)

Oy: 6 14.0%

• Kullanılan toplam oy
    43

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese selamlar ,
Bu fikir uzun süredir aklımda vardı , artık sizlerle de paylaşayım diye düşündüm :)p
Malum kış şartları yüzünden ne buluşma yapabiliyoruz ne de başka bir etkinlik.
Evde boş boş oturcağımıza (kendi adıma konuşuyorum :laugh: ) simülasyon üzerinden online şekilde etkinlik yapsak nasıl olur ? Belki daha önceden düşünülmüş olabilir , ama hiç denk gelemedim.
Phoenix simülasyon programını kullananlar , online olarak aynı haritada beraber oynama imkanı bulabiliyor. Çoğu zaman online odalarda simülasyon çalışıyorum.
Hiç Türk arkadaşlara denk gelmedim desem yeridir. Artık bizden birilierini de görmek istiyorum ;D
Yeteri kadar toplanırsak , kendi aramızda küçük yarışmalar yapabilir , yeni hareketler öğrenebilir , veya yeni başlayan arkadaşlara yol gösterebilir , eğitim verebiliriz diye düşünüyorum.
Phoenix simülatörün artı özelliklerinden birisi de , online odalarda mikrofon ile canlı olarak görüşebiliyoruz , bu saye de daha rahat iletişim kurulabilir.

EDIT: 1. mesajı rezerve etmediğim için , bu mesajımı düzeltiyorum.
Talep oldukça ben de Phoenix simülatör kullanmayan arkadaşlar için yardımcı olmaya çalışacağım. Mesajımı o yüzden düzenliyorum :saygilar:
Gelelim konumuza ;
Yeni başlayan veya bilmeyen arkadaşlar için , sadece Phoenix v5.0 simülatoru interneti olan bir bilgisayara kurmak ve uyumlu bir kumanda ile bağlanması yetecektir.

Simülatörler ile ilgili diğer bilgiler için , forumdaki bu indeksi inceleyebilirsiniz LINK;

Phoenix v5.0 sorunsuz olarak çalışmakta , eğer düşük versiyon kullanıyor iseniz , altta verdiğim linkden indirip , versiyonu güncellemeniz yetecektir. Bu versiyonda yeni modeller ve haritalar da var. Düşük bir versiyon ile v5.0 versiyona bağlanmayı denerseniz , bağlanamıyacağınızı tahmin ediyorum :rolleyes:
Phoenix v5.0 LINK :

Evet , Phoenix v5.0 kurduk , kumandamızı bağladık , ayarlarımızı yaptığımızı varsayarak online oynamak için gerekenleri basitçe özetlemek istedim.
Öncelikle 5.0 versiyonuna yükselttiğiniz zaman yeni modeller geliyor ancak , tüm modeller bilgisayarınıza gelmiyor , bunları manuel olarak indirmek sizin yararınıza olacaktır. Çünkü online odalara girdiğiniz de bir başkasının aldığı model eğer sizin simülatörünüz de yüklü değilse , o kişiyi oda da göremiyorsunuz. Bu yüzden yeni çıkan tüm modelleri indirmenizi tavsiye ederim.
Onu da şu şekilde yapabilirsiniz ;
Sol üst köşeden ,
System -> Downloads bölümüne girdikten sonra , çıkan sayfada dilediğiniz model ve haritaları indirebilirsiniz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gerekli modelleri de yükledikten sonra artık Online odaya girmeye hazırsınız demektir ,
Onun için de ;
Multiplayer -> Go Online sekmesine basarak , yeni açılan pencerede de küçük bir kayıt işlemi yaparak online odaya girmeye hazır hale geliyorsunuz. Kayıt olurken isminizi yazmanız ve herhangi bir avatar seçmeniz yeterli olacaktır.

Phoenix simülatörün sunduğu güzel avantajlardan birisi de , online odalarda başka bir pilotun (oyuncunun) ekranını izleyebilme olanağıdır. Bu çok güzel bir özellik ve bizim yapacağımız etkinlik ve yarışmalarda çok gerekli olacağını düşünüyorum. %p
Gelelim bu işlemin nasıl yapıldığına ;
View -> Camera -> Look at sekmelerine girdiğimiz de , My model yazan kısmın altında , oda da hangi pilotlar (oyuncular) var ise onların ismi çıkmaktadır. Sizin yapmanız gereken , hangi pilotu izlemek istediğiniz seçmek.

Bir diğer güzel özellik ise , ekranını izlediğiniz bir pilotun eş zamanlı olarak kumanda üzerindeki stick hareketlerini izleyebilme imkanıdır.
Bana göre bu simülatörün en güzel özelliklerinden birisi budur. Yeni bir hareket öğrenirken çok yardımcı olacağını düşünüyorum %p
Bu özelliği aktif hale getirmek için ;
View -> Displays -> Controller sekmesinde ki Controller sekmesine tik koymak. Ya da fotoğrafda attığım gibi ayarlarsanız daha sağlıklı olabilir.

Bu anlattıklarım , temel olması gereken ayarlardı , şimdi sizlere bir kaç ufak tüyo daha göstermek istiyorum.
Simülasyon üzerin de her kırım sonrası model yerde bir kaç saniye bekler ve model sıfırlandığında , motorun devir almasını bekleriz. Benim için bu zaman kaybıydı. Ayarları biraz kurcalayınca bu ayarlarında düzeltebileceğini buldum.
System -> Program Setup -> Physics sekmesine girerseniz , buradan gerekli ayarları yapabilirsiniz.
Bu arada küçük bir hatırlatma , simülasyon hızınız (simulation speed) %100'de kalması tercihimdir.

Gelelim bunların nasıl yapıldığına ,
Crash/breakage handling --->> Model kırım geçirdikten sonra sıfırlanması için ne kadar süre beklemesini ayarladığınız sekme. (Ben After 1 Second olarak kullanıyorum. Kırım gerçekleştiken 1 saniye sonra model sıfırlanıyor.)
1 Saniye , 3 ve 5 saniye olarak değiştirebiliyorsunuz. Dilerseniz kırım olsa da model sıfırlanmasın seçeneği de var.

Start engine/rotors at throttle speeed butonunu aktif hale getirirseniz , kırımdan sonra modeliniz sıfırlandığında , kumanda da throttle % kaçta ise o devirde dönmeye başlar , ya da Iddle Up açıksa o devirde sabitlenir.
Yani motorun sıfırdan devirlenmesini beklemenize gerek kalmaz.
Crash on pilot collision butonunu da aktif hale getirirseniz , model pilota yani kameranın üzerinden de geçse model sıfırlanmaz. Default ayarlarda , helikopterin palleri kameraya yaklaşınca model baştan başlıyordu hatırlarsanız.

Phoenix v5.0 ile gelen çok güzel diğer bir özellik ise , 3D haritalar da oynama imkanınız , hatta bu haritaları online olarak da kullanabiliyoruz.
Bu haritaların en güzel özelliği , mekan sınırlaması yok , dilediğiniz kadar gidebiliyorsunuz.
Dilediğim kadar gideyim ama bir müddet sonra model ekranda küçücük kalacak modeli göremiyeceğim derseniz ona da çözüm var , 3D haritalarda kamerayı FPV mod şeklinde kullanabiliyorsunuz , buda çok güzel bir özellik :thumbup:
3D haritalarla ilgili çok güzel planlar var kafam da , talep olursa inşallah güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. :halay:

Son bir hatırlatma , Online odalarda bilgisayarnızda biraz kasmalar , donmalar olabilir. Tavsiyem grafik ayarlarınızı düşürmeniz olacaktır.
System -> Program Setup -> Display kısmından ayarlayabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar , bilmeyen arkadaşlara inşallah yardımcı olur bu konu. Talepler de yavaş yavaş artmaya başladı. Test uçuşlarına da başladık. Umarım güzel bir iş olur biz de hem eğlenmiş hem öğrenmiş oluruz :saygilar:

Online Etkinlik & Buluşma

Doğukan şu anda karın yağışıni izlerken çok mantıklı bi fikir olduğuna eminim . Tam yerinden vurdun bizi :) keşke pc olsa ara ara uçardik senle en yakın zamanda pc almam lazım askere gidene kadar dışarda ucamiyoruz bari simülasyon da ucalim :)

safak bozdag' Alıntı:
Doğukan şu anda karın yağışıni izlerken çok mantıklı bi fikir olduğuna eminim . Tam yerinden vurdun bizi :) keşke pc olsa ara ara uçardik senle en yakın zamanda pc almam lazım askere gidene kadar dışarda ucamiyoruz bari simülasyon da ucalim :)

Bence de kardeşim , hem zamanı boşa öldürmemiş oluruz , hem de kendimizi bu boş zamanda geliştirmek için değerlendirmiş oluruz diye düşündüm %p
Bence de parçaladığın laptopun yerine artık yenisini almanın vakti geldi :lollol:

Fikir guzel :) Bakalım katılım da guzel olacak mı :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Fikir guzel :) Bakalım katılım da guzel olacak mı :) :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Umarım olur Mehmet abi , sizin destekleriniz daha da önemli bu konuda %p

O fiyata daha öyle laptop bulamam bi anlık sinir le elektronik eşya parçalamak bu zaman a kadar hiç yapmadığım bişeydi ama içimdeki hayvan çıktı demekki . Bence geçici olarak tutacak bir uygulama ama herkez Phoenix kullanmıyor hatta Phoenix e gıcık olanlar bile var mehmet abi ama çok güzel bi uygulama haftanın 1yada2 günü saat belirlenir herkez toplanır denemek te fayda var derim ? Tabi buna siz öncü olmasanız kolay kolay kimsenin yanascagini sanmıyorum . Hadi hayırlısı [emoji12]

safak bozdag' Alıntı:
O fiyata daha öyle laptop bulamam bi anlık sinir le elektronik eşya parçalamak bu zaman a kadar hiç yapmadığım bişeydi ama içimdeki hayvan çıktı demekki . Bence geçici olarak tutacak bir uygulama ama herkez Phoenix kullanmıyor hatta Phoenix e gıcık olanlar bile var mehmet abi ama çok güzel bi uygulama haftanın 1yada2 günü saat belirlenir herkez toplanır denemek te fayda var derim ? Tabi buna siz öncü olmasanız kolay kolay kimsenin yanascagini sanmıyorum . Hadi hayırlısı [emoji12]

Evet , çoğu kişi akşam saatinde evde olduğu için bir saat belirler ve o saatler içerisinde etkinliği yapabiliriz.
Biraz araştırma yaptım , simülatörün içerisinde zaten kendi hazır oyunları var , çok eğlenceli olabileceğini düşünüyorum bunların.
Bu arada , böyle bir etkinlik için katılırım diyenler mesajl bırakırlarsa biz de katılımcı sayısına bakabiliriz , teşekkürler :coolxf:

Bende Admin olduğum teamspeak kanalında size oda açarım hem sesli görüşürüz hemde Phoneix takılırız çok süper olur

Çok güzel fikir , valla katılımcı olursa çok zevkli olur. Kalabalık odalarda aynı anda 5-6 tane modelin havada dans etmesi çok zevkli oluyor , deneyin derim :)
Görünüşe bakılırsa 3-4 kişi olduk ;D

Berkay , Deniz ve ben baya vakit geçirmiştik Online Simde. Kesinlikle çok çok zevkli oluyor. Mikrofondan konusmalar,sırayla uçmalar filan tam kışlık aktivite aslında. Ben Kpss için simi sildim ama size şiddetle öneririm :thumbup:

Konuyu ANKET eklenip, Simulasyon bolümüne taşınmıştır :)

Valla ben de bi uğramak isterdim de... Şartlar uymuyor bu aralar. Dongle kırıldı, yenisini aldım kasımda, gelmedi kayboldu, dispute açtım refund aldım.

Elde bi sim kumandası var phx v5 ile çalışmıyor. Real flight ta sorun yok gibi...

Sürekli bi faaliyet olursa önümüzdeki aylarda katılırım ama, şu sim işini yine düzene koyunca.

Öncelikle Phoenix kurmam lazım.

Ama merak ettim, denemek istiyorum ilk fırsatta. :)

Hergun duzenli olarak sim calisan biri olarak bende katilmak isterim