PhoenixRC ve Oculus Rİft Dk2(Yüzyılın icadı sanal gerçeklik gözlüğü)

AsiPilot

Uye
Oculus Rift( ) 'i bilenleriniz vardır mutlaka. Gözünüze taktığınızda sizi başka bir boyuta taşıyan, anlatılmaz yaşanır bir icat. Uzun süredir bu gözlüğü RC sim.lerde nasıl kullanabilirim diye araştırma yapıyordum. Tabi bu uzun süre araştırma ile geçmedi malesef :). Aşırı görev yoğunluğu nedeniyle çok az fırsat bularak araştırma yapabildim. Ben şimdilik sadece gözlük ile Phoenix'i kullanabilme kısmını halledebildim. Tabi kafa haerketleri de buna dahil. Kafa hareketleri için sadece TrackIR protokolünü kullanabiliyoruz. TrackIR protokolünde sadece sağa-sola ve yukarı-aşağı bakabiliyoruz. OVR(Oculus Rift) kendi TrackIR kamerası ile kısmi dolaşıma izin veriyor. Dolayısı ile 6 eksenli bir hareket alglıayıcısına sahip. Kendi yazılımları ile belirli bir alan içerisinde dolaşmanıza, eğilip-kalkmanıza, sağa-sola yatmaya, ileri-geri gitmeye kısaca kafanızdaki gözlüğün her hareketini takip etmeye uyarlanmış. Bir diğer güzelliğinden bahsedecek olursak bu gözlük ile gerçekten mükemmel seviyede 3D gerçekliğini yaşıyorsunuz. Hafta sonu Kocaeli buluşmasında şartlar el verirse gözlüğü de yanımda getirip modelci arkadaşlarıma küçük bir sunu yapmayı düşünüyorum.

Pc karşısında direk ekranı takip etmek bence çok sıkıcı ve kısmen faydasız. Daha önceden PS3 kamerasını FreeTrack yada FaceTrackNoIR gibi yazılımlar sayesinde kodlayarak, şapka yada kulaklığa bağlamak üzere belli ölçüler ile tasarlanmış 3 yada 4 led sayesinde aynı işlevi farklı şekilde yapıyordum( ). Ama arada oldukça fazla fark var. TrackIR kafanızın her hareketini algılasa da baktığınız nokta yine sabit ve 3D bir görsel izlemiyorunuz. Ekran kartlarının verdiği 3D desteği ve 3D gözlük kullanırsanız 3D izleme avantajınız olr tabi ki. Ama bu bile OVR'ın yanından geçemez. Şöyle bir örnek verirsek, 10 seneyi aşkın bir süredir Flight Simulator kullanıyorum. 7-8 sene boyunca düz bir ekranda mause kullanarak sağa-sola bakabildim. Daha sonra kendi TrackIR aygıtımı yaptım. Bu sayede 2 sene kadar kafamı çevirerek ve gözümle de ekranı takip ederek uçuşlar yapabildim. Çok faydalı gibi göründüğü için Flight Simulator içinde de uçaklarla uçmayı bırakarak Helikopter kullanmaya başladım(UH60 L yani sikorsky). Simülatörde helikopteri stabil tutmak imkansız denecek kadar zor. TrackIR olmadan gerçekten imkansız. Çünkü kaymaları farkedemiyorsunuz. Mutlaka sağa-sola bakmanız şart. TrackIR ile bakma işini çok rahat yapıyorsunuz. Yani hover yapmak biraz daha kolaylaşıyor. Ama asla tam bir hover yapamazsınız. OVR satın alma amacım özellikle ve aslında sadece Flight Simulator içindi. Daniel isminde bir arkadaşın FSX için hazıradığı küçük bir yazılım ile OVR ve FSX kombine oldu. Hover yapmak imkansızlıktan çıktı. Tamamen beceriyle alakalı oldu. İstediğiniz noktaya istediğniz hassasiyetle inebilir, istediğiniz noktaya bakabilirsiniz. Sonuç mükemmel. Geriye ihtiyacınız olan sadece iyi bir sistem ve görselleri daha gerçekçi hale getirecek yazılımlar. Ha birde oldukça masraflı ama birde hareketli platform olsa G yediğinizi bile eminim fazlası ile hissedersiniz. Size kalan sadece uçuşun tadını çıkarmak kalıyor. Gözünüzle ekranı takip ederek değl tabi, baktığınız yeri görerek :).

Phoenix boyutuna gelirsek; şimdilik o kadar gerçekçi değil. Foruma yazma sebebim özellikle bununla alakalı. İngilizcem yeteri kadar iyi değil ve yazlımcı değilim. Phoenix için bir ara OVR desteği düşünülüyor denildiği halde sanırım şimdilik o projeyi rafa kaldırdılar. Zaten gerçekleşirse, kimse phoenix i lisanssız olarak kullanamaz. Vorpx isminde bir yazılım bazı oyunları OVR için kullanmak üzere tasarlanmış. Yazılım bünyesi dışında ki oyunlar programa dahil olmuyor nedense. 40$ verip aldım ama şimdilik işime yaramıyor :(. Alternatif bir kaç yazılım daha denedim sonuç alamadım. Derken OpenTrack isimli bir uygulama buldum. Bu yazılım OVR desteğine de sahip. Yani gözlüğünüzü TrackIR gibi takip ediyor. Oyun görüntüsünü OVR için uygun hale getirmek içinde TriDef yazılımını buldum. Bu yazılım oyunu yada filmi 3D filmler gibi yan yana 2 ekran haline getiriyor.

Aşağıda görüldüğü gibi

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ama görünmesi gereken şekil bu veya altta ki gibi olmalı. Gözlükte enlemesine görsel çok dar göründüğü için Resim 1de ki gibi olması daha uygun olur sanırım:
Resim 1

Resim 2

Arada nasıl bir fark var? şöyle izah edeyim. Yazılım görüntüyü 2ye böldüğünde haliyle her bir pencere için çözünürlükte değişmiş oluyor. Pencere başına daraltılmış bir görüntü. Görünen alan dikine kısmen daha doğru ama enlemesine 2 kat daha dar görünüyor. Bu nedenle menüleride göremiyoruz tabi ki. OVR yuvarlak lensler kullandığı için görüntünün lense oval bir şekilde yansıması gerekiyor. Bunu da yapabilirsem eğer yada bu konuda bana yardımcı olacak birileri olursa tabi, phoenix(sadece phoenix diyorum ama TriDef sayesinde bütün oyunlara ve simülatörlere uygulanabilir) evinden çıkamayan yada dışarıda uçuş imkanı bulamayan arkadaşlar için gerçek bir sahada uçuş keyfine dönüşecek. Sadece şimdiki hali için konuşacak olursam eğer Phoenixte gördüklerinizi bildiklerinizi unutun.

Phoenix in aslında hiçte gördüğünüz gibi bir simülatör olmadığını söyleyebilirim. Model ile stall turn yapmak, yere yakın uçmak, tic toc yapmak, modeli gökyüzünden ağağıya dikine indirmek :D:D:D... Hepsini unutun. Emin olun hiç birşey göründüğü gibi değil :D

Valla merak edilmeyecek gibi değil. 3 boyutlu uçmak, fikri bile güzel. :bravo:

Gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz. :RCKolik:

Çok acayip şekilde ilgimi çekti. Peki bunun ortalama maliyeti ne oluyor.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Saat öğlen 2'de hava şehir merkezinde -3'dü, sahada -8-10 falandır tahminen. Ben direk ilgileniyorum :halay: :bravo:

Eh yapsınlar bir zahmet, bence geç bile kaldılar. 3b olmayan neredeyse hiçbir yer yok.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Çok acayip şekilde ilgimi çekti. Peki bunun ortalama maliyeti ne oluyor.

Fiyatı yurt dışında 350$ dı. Şu an kulaklıklı ve daha hafif bir versiyonu mevcut. Satışa çıkıp çıkmadığını bilmiyorum. En son takip ettiğimde fiyatı yurt içinde 3000-3500tl arasında geziyordu.

Bu arada TriDef için OVR eklentisi yapılmış. Bazı oyunlar için(850 kadar oyundan bahsediliyor) hazır ayarlar mevcut. Phoenix için hazır bir ayar yok. Şu an için görüntüyü biraz daha düzgün bir hale getirdim. Çok daha iyi hale getirmek için uğraşıyorum. Ama asıl amacım Realflight için uyarlayabilmek. Şunu da belirtmekte fayda var. Başlık içinde 1920-1080 süper amoled ekran var. Ekrandakini görüntüyü lensler yardımı ile gördüğümüz için pixeller ister istemez belli oluyor. Ama bu rahatsız edici değil.

Insallah buluşma sırasında test etme imkanımız olur :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yeni bir gelişme daha eklendi. Olacak gibi inşallah :) Ama yazılım işinden anlayan arkadaşlar varsa her türlü yardımlarını beklerim.
Yeni ekran görüntüsü:

Bu görüntünün Resim 1 deki gibi olması gerekiyor.

Bende merak edip google cardboard almıştım aylar önce.Fena değildi ama çok baş dönmesi yapıyordu.İnşallah bu alet yapmıyordur. :-\

servet karadan' Alıntı:
Bende merak edip google cardboard almıştım aylar önce.Fena değildi ama çok baş dönmesi yapıyordu.İnşallah bu alet yapmıyordur. :-\

Muhtemelen bu Google cardboard tan daha fazla baş dönmesi yapar. Ama baş dönmesini genelde hareketli yazılımlarda olur. Cihazda kullanılan yazılımda örneğin dalgalı bir denizde teknedesiniz. Teknenin her hareketinde, sallanmalarda gözlerin algıladığını beyin, sağa yattın, sola yattın, sallanıyorsun şeklinde algılıyor. Refleks olarak denge sağlamak amacı ile bir atakta bulunmak gerekiyor o esnada ama vücut hareket etmiyor. Vücut sadece uyarılıyor. Bir boyutta sadece otururken diğer boyutta ya düşüyoruz ya sallanıyoruz. Hal böyle olunca baş dönmesi, tansiyon düşmesi ve mide bulantısı gibi sıkıntılar oluşuyor. Ben ilk olarak OVR DK2 için yapılmış Dream Flight isimli simülatörü denemiştim. İlk 5 dk içerisinde baş dönmesi yada mide bulantısı olursa hemen gözlüğü çıkarın ve 3 gün kullanmayın şeklinde bir uyarıda bulunmuşlar. Ben sınırlarımı biraz zorladım. Tansiyonum bayılacak kadar düştü, mide bulantısı had safhaya geldi ve baş dönmesi alkol komasına girmiş kadar fazlaydı. İlk heves nedeni ile uyarıyı unutmuştum :). Sonra çıkardım tabi gözlüğü. 3 gün takmadım ama gün saydığım için değil, 3 gün boyunca denge sistemim tamamen bozulduğu için. Herkese aynı şey olacak diye bir kaide yok tabi ki. Bu yan etkiler zamanla yok oluyor ve gözlükte gerçekliği tam olarak yaşayabilenlerde bu sıkıntıları yaşayanlar oluyor.

Ozman bunu ayriyetten FPV içinde kullanabiliriz. Uygun ekipman kullanarak tabi.

Bunu bilgisayarda kullanmamız için bilgisayarın yüksek performanslı olması gerekiyormu.

Performaslı pc olması iyi tabi ki. Ama orta sınıf bir pc yeterli. Fakat ekran kartı kesinlikle HD özellikli olmalı.

Dünya üzerinde en kaliteli ve en gerçekçi ikinci dünya savaş temalı simulasyon oyunlarından birisi olan War Thunder' da çok sayıda bu şekilde uçan kişi var. Track IR ile kullanılıyor ve bu tamamen oradaymış hissi veriyor. Ben kendim FreeTrack kullanıyorum henüz rift edinmedim. Bu programı bir araştırın belki simulasyona uygulayabilirsiniz. Bir program daha var bu da FreeTrack programı. Bu programı kullanmak için ufak tefek bir cihaz yapmak gerekiyor. Bir şapkaya led sistemi takıp programda gerekli ayarları yaptıktan sonra kamera o ledleri algılıyor. Ben kızılötesi led kullanıyorum. Kullandıgım webcamın merceğini çıkarıp IR lensini söküp sadece IR ışınlarını algılamasını sağladım. Ve hava aydınlık olsa da tamamen sorunsuz kafa hareketlerimi algılıyor.

Bu Rift örneği:

Eleman abartmış biraz sistemi çok güzel kurmuş ben sadece Logitech extreme 3d pro kullanıyorum joy olarak.

FreeTrack tam detaylı anlatım web cam lensi sökmeye kadar:

FaceTrack tam detaylı anlatımı. Bunun için sadece 30 fps üstü görüntü vercek bir webcam olsa yeterli olur. Yüz algılayan bir sistem:

İşinize yararsa çok sevinirim. Ben en iyi performansı IR led kullanarak FreeTrack ta yakaladım. FaceTrack bazen sapıtabiliyor.

FaceTrack sitesi: Buradan sol tarafta bulunan menüde örnek yapım resimleri, yapım için gereken malzemeler, web cam bilgileri, web camdaki lens sökme olayı hangi webcam de daha kolay gibi bilgiler bulabilirsiniz. Kendisi TrackIr nin bedava olan en büyük rakibi. Hatta bazı konularda mauel ayar sağladığı için TrackIR den daha iyi performans alındığı söyleniyor. Gerekli olan tek şey led sistemi yapmak. Yapımı çok kolay ve zevkli. Google uzerinden FreeTrackNoIR yapımı vb gibi aratırsanız bulabilirsiniz. Bizim forumda elektronik tekniğinden hemen hemen herkes çok iyi anlıyordur hobi gereğince zaten. Webcam olarak en iyisi playstation 3 eye cam harika bir sonuc veriyor, malum playstation oyunlarında hareket algılamak için yapılmış bir kamera.

Umarım işinize yarar bilgiler. TrackIR ye o kadar para vermeye değmez.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Ozman bunu ayriyetten FPV içinde kullanabiliriz. Uygun ekipman kullanarak tabi.

Bunu bilgisayarda kullanmamız için bilgisayarın yüksek performanslı olması gerekiyormu.

Bunu fpvde kullanmanız zor. Pc destekli bir programla çalışıyor. Fpv kameranızı pc üzerinden görüntü alacak şekilde kurup belki bir ihtimal çalışır pozisyona getirebilirsiniz. Ama çok zor olur sanıyorum. Kameradan gelen görüntüyü pc de rift' in sitemiyle optimize etmek çok zorlayabilir.

Eymen Sercan' Alıntı:
Bunu fpvde kullanmanız zor. Pc destekli bir programla çalışıyor. Fpv kameranızı pc üzerinden görüntü alacak şekilde kurup belki bir ihtimal çalışır pozisyona getirebilirsiniz. Ama çok zor olur sanıyorum. Kameradan gelen görüntüyü pc de rift' in sitemiyle optimize etmek çok zorlayabilir.

Eymen FreeTrack ya da TrackIR değil, Oculus Riftten bahsediyorlar. OVR kafaya takılan bir gözlükve oldukça yüksek çözünürlülüğe sahip. Bunu FPV olarak kullanma imkanı var. O konu üzerinde çalışma yapan geliştirmeciler de var. Muhtemelen bu sistemi ilk olarak DJI sunacak. Çift kamera kullanarak gerçek 3D özelliğinde FPV yapma imkanı var. Ama OVR için pc desteği şimdilik şart. Tabi ben yazılım yaparım, bir takım elketronik ekipmanları bu başlığa monte ederim diyebilen varsa o da olur.

Phoenix ve RF ta Head Track testi yapmıştım zamanında. Ayrıca konunun başında FreeTrack ve FaceTrackNoIr(FaceTrack değil) yazılımlardan bahsetmiştim zaten. Gözle sürekli ekranı takip ettiğimiz için çokta keyifli değil. Gerçeklik hissini de hiç bir şekilde vermiyor. Benim amacım ilk olarak OVR ile bu sim lerde gerçeği yakalamak. Sonrasında OVR gibi bir cihazı farklı yolardan daha ucuza toplayabilmek.