pil konnektör değişimi

İlgi Alanı
Uçak
Yeni aldığım Leopard Power marka pil xt150 konnektör kullanıyor. ESC'de xt60 kullanıyor. Pilin konnektörlerini xt60 ile değiştirsem bir sorun olur mu?

60 Amper'den fazla akım çekmeyeceksen sorun olmaz. Değiştirme sırasında pili kısa devre edersen epey bir sorun olur.
2 tane motor için 2 ESC var toplam 80 amper gibi bir akım çekeceğini tahmin ediyorum motorun dökümanına göre. xt150 Türkiyede yok gibi. yurt dışından almak istemiyorum. Başka bir alternatif çözüm yolu var mı?

Yeni aldığım Leopard Power marka pil xt150 konnektör kullanıyor. ESC'de xt60 kullanıyor. Pilin konnektörlerini xt60 ile değiştirsem bir sorun olur mu?
Xt150 ilk defa duydum xt90 nunda büyüğü sanırım. Toplamda 80A bencede sıkıntı olmaz ama garanti olsun diye belki xt90 takılabilir.
Birde pil kablolarını keserken falab acele edip iki kabloyuda aynı anda yan keskiyle falan kesmeye çalışma çok güzel bir havai fişek gösterisi oluyor ben denedim tavisye etmemi

Xt150 ilk defa duydum xt90 nunda büyüğü sanırım. Toplamda 80A bencede sıkıntı olmaz ama garanti olsun diye belki xt90 takılabilir.
Birde pil kablolarını keserken falab acele edip iki kabloyuda aynı anda yan keskiyle falan kesmeye çalışma çok güzel bir havai fişek gösterisi oluyor ben denedim tavisye etmemi
Çok teşekkür ederim. Ben sadece xt60 görmüştüm lipolarda şuana kadar bu konnektörler biraz ilginç geldi. xt90 90 ampere kadar mı kaldırıyor peki?

Kazaya sebebiyet vermemek için konektörü lehimlerken havya ucunu uzun süre kablo üzerinde tutmamanız gerekiyor. Kablolar aynı zamanda iyi bir ısı iletkeni olduğu için bataryaya ısı ulaşırsa problem oluşur. Bir diğer noktada ise izolasyona kesinlikle dikkat etmelisiniz. Kısa devre en kötü senaryodur. Soruna gelince;

XT60 >>> 60A sürekli
XT90 >>> 90A sürekli
XT150 >>> 150A sürekli akım taşıma kapasitesine sahiptir.

Kolay gelsin. :saygilar:

Doğru lehim tekniğine göre, lehimlenecek parçalar lehimi eritecek kadar ısıtılır ve lehim asla havyaya değdirilmez. Dediğinizi yaparsak soğuk lehim garanti olur. Ayrıca LiPo hücrelerinin kendi lehim pabuçlarına lehim yapıldığını düşünürseniz, kablo üzerinden iletilecek sıcaklığın pile zarar veremeyeceği de anlaşılır. Kablonun ileteceği sıcaklığın tek zararı, bağlantı için kabloya geçirilmiş olan makaronun zamanından önce daralmasıdır. Onu da kabloyu geniş yüzeyli bir pensetle tutarak önleyebilirsiniz.

Ne yazık ki resimler silinmiş ama zamanında şöyle bir konumuz vardı :saygilar:

Kazaya sebebiyet vermemek için konektörü lehimlerken havya ucunu uzun süre kablo üzerinde tutmamanız gerekiyor. Kablolar aynı zamanda iyi bir ısı iletkeni olduğu için bataryaya ısı ulaşırsa problem oluşur. Bir diğer noktada ise izolasyona kesinlikle dikkat etmelisiniz. Kısa devre en kötü senaryodur. Soruna gelince;

XT60 >>> 60A sürekli
XT90 >>> 90A sürekli
XT150 >>> 150A sürekli akım taşıma kapasitesine sahiptir.

Kolay gelsin. :saygilar:
Peki ya xt60 ile 80 amper çekersek bi kaç saniyeliğine?

Merhaba öncelikle bu isten anlayan birisi değiştirsin kablolar birbirine temas etmesin SAKIN eksi ve artı uca dikkat ben de öyle oldu sağolsun antalya 'da rc kolik ahmet usta yardım etti eğer ki siz kendiniz yapacaksanız youtube de bir video var onu seyrediniz iyi günler

Merhaba öncelikle bu isten anlayan birisi değiştirsin kablolar birbirine temas etmesin SAKIN eksi ve artı uca dikkat ben de öyle oldu sağolsun antalya 'da rc kolik ahmet usta yardım etti eğer ki siz kendiniz yapacaksanız youtube de bir video var onu seyrediniz iyi günler
xt90 konnektörlerle değiştirdik. teşekkür ederiz :)