PİPER j3 CUB 30-35cc modelime başladım.

Yasin_Yanık

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Uzun bir süredir piper j3 cup modeli üzerinde çalışmalarım çizimlerim oldu. Sonunda herşeyi ile mükemmel bir 55cc piper modelini sümer hocamız olması gerektiği yüksekliklere çıkardı ellerine sağlık her birinin çok emekler var.
Artık kendime de bir piper yapma kararını uzun süre önce almıştım. Başlamak için fırsatını kolluyordum. Yeni bir atölye inşa etmekle başladım. Çünkü büyük bir model olacaktı ciddi bir çalışma alanı lazımdı. Sonunda atölyemi ve çalışma masamı model uçak inşaatına uygun şekilde tasarladım.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Artık montaj için herşey hazırdı. Son kontrolleri yaptıktan sonra lazerde çizimlerimi kestirdim.

Kestirdigim parçalar yaklaşık 1 hafta atölyemde bekledi. Çünkü daha önemli bir mesele vardı. Sümer hocamın daveti üzerine 55cc maiden flight ?. Tamamen oraya odaklanmıştım, işlerimi ayarlayıp bu güzelliğe şahit olmak istiyordum. Ve İstanbul ekibi ile yüzyüze tanışmak beni çok heyecanlandıracaktı.

Ve bu görüntüye dahil olabilmek adına hiç üşenmedim ve sabaha karşı 5 te yola çıktım, pazar günü sokak yasağı olduğu için aynı gün dönmem gerekiyordu. Akşam 19 da İstanbul'dan Ankara'ya dönme hedefi koymuştum. Benim için çok yorucu olacaktı ama model uçak sevdası insana herşeyi yaptırıyor ?. 19 da olmasada 19:40 yola çıktım.40 dk geç kalmamın sebebi ise Hezarfen akşam yemeği efsane bir sofra ?. Biraz acele yedim ve yola çıktım Ankara'ya da saat 01 gibi vardım. Neyse çok uzatmayım bu macerayı. Şimdi gelelim montaja;

Parçaları yapıştırmadan provasını yaparak ilerlemeye başladım. Hızlı başladım diye bilirim çünkü sümer abinin 55cc piper modeli beni çok heyecanlandırdı bende kendi piper imi gökyüzünde bir an önce görmek istiyorum. ?.
30-35cc piper kanat açıklığı 270cm olaraka tasarladım. Sümer abinin 55 lik ise 300cm.
Kaplamasını piper sarısı yapacağım aslında sümer hocanın piper harika olmuş ama ben piper sarısı kaplama almıştım 15 metre kadar. Sümer abinin piper dan scale detaylarında fotosunu bol bol çektim hemen hemen aynısını uygulamak istiyorum. Ha birde pilotlar harika onlarida toyzshopp tam veya kızımın bebeklerinden halledecem ?

Son düzenleme:
Valla, ne diyelim @Yasin_Yanık kardeşim? Eline sağlık, kolay gelsin! İlk uçuşunu da heyecanla bekliyoruz...

Ömer bey, gene başladık bakalım forumun başına iş çıkardım ?. 17 ay sümer abi konuyu taşıdı bakalım ben kaç ay konuyu taşıyacam. ?

Ellerine sağlık @Yasin_Yanık :thumbup: Severek takip edeceğimiz yeni bir konumuz daha oldu :thumbup:
30-35cc piper kanat açıklığı 270cm olaraka tasarladım. Sümer abinin 55 lik ise 300cm.
Bu işlerden pek anlamam ama daha küçük bir motorla sadece 30 cm daha küçük kanat aralığına sahip bir model bence gayet başarılı :thumbup: Bunu basarmak için herhalde toplam ağırlıkla oynadığınız değil mi ?

Ellerine sağlık @Yasin_Yanık :thumbup: Severek takip edeceğimiz yeni bir konumuz daha oldu :thumbup:

Bu işlerden pek anlamam ama daha küçük bir motorla sadece 30 cm daha küçük kanat aralığına sahip bir model bence gayet başarılı :thumbup: Bunu basarmak için herhalde toplam ağırlıkla oynadığınız değil mi ?
Ağırlığı bayağı azalttım, sümer abinin notlarını harfi harfine uyguladım. Başarılı olacaktır. ?

Yasin hocam elinize sağlık güzel gidiyor model imalatı.Bu arada atölye aletlerini asmak için kullandığınız gri renkli pano ve askı aparatları ne fiyata ve nereden aldığınızı paylaşabilir misiniz? Bir de tavsiye eder misiniz? Benim de atölyelik odam var ancak yeni taşındığım için iç dizaynını düzene sokamadım henüz.:)

Gövde şekillendi, elektronikleri ve pull pull rudder sistemi yerlestirmem gerekecek ve sonrasında kanada başlıyorum.
Maşallah epey hızlısınız :thumbup: Bu arada resim Sümer abinin Piper konusuna yanlışla ilave edilmişti, mesajı olması gereken kendi konusuna taşıdım :saygilar:

Yasin hocam elinize sağlık güzel gidiyor model imalatı.Bu arada atölye aletlerini asmak için kullandığınız gri renkli pano ve askı aparatları ne fiyata ve nereden aldığınızı paylaşabilir misiniz? Bir de tavsiye eder misiniz? Benim de atölyelik odam var ancak yeni taşındığım için iç dizaynını düzene sokamadım henüz.:)
Kesinlikle tavsiye ederim. Bahause satılıyor 300tl ye aldım. Çelik ve üzeri epoxy boyalı gibi ebati ise 60x120 cm

Rica etsem link paylaşabilir misiniz? Yanlış ürün almaktan çekiniyorum da.:)
Tabi ki

Paket içinden 12 adet kanca çıkıyor. Kullanıma göre bir takım aparatlar daha var ama online bulamamıştım ben mağazadan ihtiyacıma göre bir kaç askı parça birşeyler daha eklemiştim

Bugün için elevator rudder bölgelerinin kendi içinde montajını bitirdim. Pull pull sistem bitirebilmem için rudder uçağa montajı yapılması gerekli. Bu arada taşıma kolaylığı olsun diye elevator ve rudder sistem portatif olacak Ankara'dan İstanbul'a gidecekse bu büyüklükte bir uçak hiçbir yere sığmaz en azından elevator ve rudder sökülüp takilabilmeli, bunun montaj çözümünü konu ilerledikçe paylaşacağım.