PİPER j3 CUB 30-35cc modelime başladım.

Yasin yatay ve dikey stablar ile elevatör ve rudder konstrüksiyonu beni biraz rahatsız etti. Çapraz desteklerin olmayışı burulma direncini düşürmeyecek mi?
Abi 2 mm balsa kaplama olacak alt ve üste, test ettim çok sağlam oluyor çubuklar kısa yönde tutuyor yatayda ise kaplama balsa tutacak su yoluna göre. Birde en dıştaki balsa çubuklar uzun yönde direnç olarak çalışıyor. Başarılı olacak abi.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Portatif bir rudder-elevator sistem resimde görüldüğü gibi vida sistem var şu anda bunlar metal vida ama plastik ile gerekirse değiştireceğim. Menteşe olarak ise plastik geniş menteşe kullanacağım.

Rudder ve elevator kenarlarını yuvarlatacağım onun için bir zımpara sistemi hazırlayıp sizinle paylaşacağım.
Motorum dle30 bunun şöyle bir sorunu oldu motor eksozu colwing dışında kalacak, keşke dle35 alsaydim diyorum. Çünkü eksozu motor gövdesinin içinde kalıyor.

Dle marka motor alıyorsanız dle... RA olmalı bence. Piper için cowling ye koca bir delik açmak zorunda kalacağım. Cowling i büyük olan modellerde sorun olmayacaktır.

Bir de o menteşelerin tamamen ahşap içine gömülü olması lazım. O nedenle umarım stabları kaplamadan önce içten takoz koymuşsundur.
menteşelerin geleceği yerlede mentese boyunu kurtarıyor abi sorun yok

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Çok güzel görünüyor, elinize sağlık :saygilar:

Heyecanla takipteyiz :halay:

Tabi
Sümer abinin piper yakından görseydin, acaba onun kadar güzel olacak mı diye sorgulardin. Ama uğraşıyorum çok güzel olacak buda ?
Tabii ki güzel olacak. Benim en büyük endişem uçuş karakteri idi. Kanat ve stab insidensleri nasıl diye düşünüyordum. Herif birkaç tık aileron trimi dışında trim istemedi. Acayip düzgün uçtu.

Tabi

Tabii ki güzel olacak. Benim en büyük endişem uçuş karakteri idi. Kanat ve stab insidensleri nasıl diye düşünüyordum. Herif birkaç tık aileron trimi dışında trim istemedi. Acayip düzgün uçtu.
Emeğiniz çok fazla sümer abi. Heleki piper için son güncelleme notların ile çok başarılı oldu. Kendine 85-100cc motor ayarlamanı rica edeceğim kış projesine başlayalım 4 metre ne dersin :)). Bu seferki süper cup olsun.

Şu kısacık dünyada hayaller, hayal olarak kalmasın. Adım adım yükleyelim hatta tam scale trimli yatay stab. Tr ilk ?