Piroflip Çalışmalarım - MKucuksari

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar,

Ergün kardeşimize söz verdiğim üzere :laugh: bugün itibari ile "Adım Adım Piroflip" çalışmalarına başlıyorum :thumbup: :halay:

Bugün bir nevi durum tespiti olması amacı ile "PiroHover", "Flip- Pitch Kontrol" ve "Flip-Duragan" çalışmalarını yaptım. İzleyeceğiniz üzere durum pek de parlak sayılmaz :laugh: :lollol:

Öncelikle böyle değerli bir çalışmayı bizlerle paylaştığı için Ergün kardeşimize bir kez daha canı gönülden teşekkür etmek isterim :thumbup: :bravo:

Belki gerçek modellerde Piroflip yapmaya cesaretimiz olmayacak ama GIRIS videosunda da belirttiğim üzere temel çalışma dersleri gerçekten bizleri geliştirici özellikte ve normal uçuşlarımız sırasında da büyük bir rahatlık vereceğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu hareketi yapmayı düşünmeyen arkadaşların bile en azından temel bazda çalışmaları yapmalarını şiddetle tavsiye ederim.

Neyse lafı fazla uzatmadan videolarımıza gelelim.

Adım Adım Piroflip GIRIS Videom

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Piro Hover Çalışmalarım - ILK DENEME - 30.06.15

Flip Pitch Kontrol Calismalarım - ILK DENEME - 30.06.15

Flip Duragan Calismaları- Mkucuksari- - ILK DENEME - 30.06.15

Hani bazen çok kötü günler geçirirsiniz. Yağmur yağar, araba su sıçratır. Patron / hoca fırçası yersiniz. Kırım yaşarsınız, vb.

Hani o günlerde karanlığı dağıtmak için belirli bir güzel düşünceye odaklanırsınız. Akşam uçacağım, haftasonu tatile çıkacağım, kargom yarın geliyor, gibi...

İşte bu başlık benim "güzel düşünce" ihtiyacımı en az 3 ay karşılar.

Abi teşekkürler. Pratikleri izlemek gerçekten keyifliydi, bir de benim aldığım keyfi birkaç kat çarparak sen hesapla artık :laugh:

Çalışmalar hakkında yorum yapmam gerekirse:

Piroflip sırasında model->göz->sağ parmak cyclic kontrolü arasında yoğun bir trafik olacak. Bu yoğun trafik çoğu kez sol elin unutulmasına neden oluyor. Bu çalışmaların hepsi sol elde bazı şeylerin otomatikleşmesini sağlıyor ve piroflip aşamasına geldiğinizde rahat rahat cyclic komutlara odaklanma fırsatı sunuyor.

- Pirohover sırasında "sıkıntı yaşanan" anlarda piro hızını yavaşlatmakta hiçbir problem yok, aksine, piroflip sırasında da rudder'ı modele göre yavaşlatıp hızlandırma becerisi kazandırıyor. Çalışmanın amaçlarından bir tanesi de bu. Daha önce sim çalışmalarım kısmında da benzer bir çalışmada bunu vurgulamıştım, senin içini rahatlatmak için değil yani abi :laugh:

Ergün Gürer' Alıntı:

Çalışma: Sağ ve sol rudder ile, pirohover / full piroflip çalışması.

Dikkat edilmesi gereken noktalar: Kontrolün güçleştiği noktalarda piro hızı azaltılabilmeli.

- İlk etap pirohover çalışmalarında rotor diskinde kendin unstabilite yaratıp kendin toparlamaya çalışmana gerek yok abi. Halfpiro-flip + pirohover çalışması yeterince unstabilite yaratacak zaten o hoverda :)

- Flip egzersizlerinde çok hızlı elevatör vermek zorunda değilsin abi. Zaten egzersiz, artan irtifa ile bize elevatör yada aileron komutunu vermek için daha uzun zaman sağlamayı amaçlıyor. Sonuçta full piro flip yaparken uzun uzun (yuvarlak) 4 ayrı yönde cyclic komutu vermemiz gerekecek, model bu sırada düşmemeli ki, açılı bir disk ile (flip sırasında) negatif pitch vermek zorunda kalarak modeli saptırmayalım. Dolayısı ile cyclic komutu uzun kalsın, ama model kalktığı noktaya inmeye çalışsın. Yani önce pitch up / sonra cyclic. Eğer pitch up sırasında, yani modeli zıplatmadan önce cyclic verirsek, model tam yukarı değil, açılı olarak zıplayacak, hareket rainbowa kayacaktır.

- Aileron eksenlerinde karşıya flip simülatörde gerçekten de zor, çünkü 2 boyutlu monitörde derinlik hissi yok. Dolayısı ile model tam flipi tamamladı mı, rotor diski yamuk mu kaldı, bunları algılamak zor. Gerçek uçuşlarda çok daha kolay olacaktır.

- Mehmet abi, tüm egzersizlerde, özellikle pirohover sırasına arkada mutlaka müzik olsun. Bunların çalışmaların kaydının/kaydı olduğunun farkındayım, çalışmalar müzikli yapılmış olabilir. Ama müziğin önemini asla yeterince vurgulayamam :laugh:

Ergun oncelikle tum cektigim videolari Usenmeyip birebir Seyredip, yorumladigin icin gercekten Tesekkur ederim.

Buradan tum arkadaslara seslenmek istiyorum:

--- Lutfen paylastigim GIRIS videosu izleyin. Orada da belirtmeye calistigim uzere (Oruclu olunca pek ifade edememis olabilirim :laugh:) Ergun kardesimizin paylastigi calisma videolari SADECE PIROFLIP yapmayi hedefleyenler icin degil. Ozellikle Piro Hover, modelcilik anlamimda bizlere gercekten cok sey katacak bir hareket. Sayet paylaşılan bu temel hareketleri az da olsa calisirsak, inanin normal ucuslarimizda kendimize olan guvenimiz artacagi icin cok daha rahat ve keyifli ucuslar yapacagiz diye dusunuyorum.

--- Diger taraftan hicbir kaynakta bu kadar detayli anlatim yok. Anlatim olsa bile kim yaptigimiz bu calismalari usenmeden bastan sona izleyip, Ergun kardesimiz gibi detayli bir sekilide yorumlayarak bize +/- soylecek.

Bu nedenle Ergun kardesimizin baslattigi bu akima sizlerin de kesinlikle katilmamizi siddetle tavsiye ederim. Bence her arkadasimiz bir konu basligi altinda ilgili calismalari yapip, paylasmali.

Inanin sonradan PARA VERSENIZ ALAMAYACAGINIZ SEYLER BUNLAR. Lutfen kiymetini bilelim ve bu firsati forum olarak en iyi sekilde degerlendirelim.

NOT: Ergun kusura bakma sana is cikariyorum ama biliyorum ki bu senin icin bir yuk degil aksine bir zevk olacak :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Ergun oncelikle tum cektigim videolari Usenmeyip birebir Seyredip, yorumladigin icin gercekten Tesekkur ederim.

--- Diger taraftan hicbir kaynakta bu kadar detayli anlatim yok. Anlatim olsa bile kim yaptigimiz bu calismalari usenmeden bastan sona izleyip, Ergun kardesimiz gibi detayli bir sekilide yorumlayarak bize +/- soylecek.

Inanin sonradan PARA VERSENIZ ALAMAYACAGINIZ SEYLER BUNLAR. Lutfen kiymetini bilelim ve bu firsati forum olarak en iyi sekilde degerlendirelim.

NOT: Ergun kusura bakma sana is cikariyorum ama biliyorum ki bu senin icin bir yuk degil aksine bir zevk olacak :thumbup:

Rica ederim abi, dediğim gibi, benim için de gayet keyifliydi. Piroflip konusunda çok çeşitli eğitim videoları mevcut, ancak engin internette taradığım kadarıyla en detaylı seri "Adım Adım" serisi olacak. Serinin her başlığına her ne kadar ciddi miktarda özen göstermiş olsam da, sonuçta ben de pilotluğu tescillenmiş (örn; turnuva derecesi, vb.) bir 3d pilotu değilim. Farklı bir ifade ile, serinin önündeki en büyük engel benim pilotajım oldu, keşke ben de Nick abi gibi gerçek model üzerinde sticklerimi de gösterek bi yandan konuşup bi yandan uçabilecek beceriye sahip olsaydım. Belki gelecekteki serilere nasip olur diyelim.

Sen işi zaten şimdi değil, Eskişehir'deyken çıkardın abi :laugh: Oranın havasında her ne varsa insan direkt "tamam, hadi!!" moduna giriyor :laugh:

Ha çalışmalar konusunda geribildirime gelince. Bu iş o kadar da büyütülecek birşey değil. Aerobasi işinde bildiğimiz gibi "tek bir doğru yok", piroflip işinde de tek bir usül yok. Dolayısı ile bu seri yada yaptığım yorum "kaçırılmayacak fırsat" değil. Ancak benim TR'de Rc heli hobi camiamızda düsturum hep belli, bilgi paylaştıkça büyür, hobi paylaştıkça keyifli olur. O nedenle hobi benim için devam ettiği sürece paylaşımlara aralıksız devam...

Ben de çalışmalara başladım. Açıkçası ilk başta sıkıldım. Gerçekten zor geldi pirohover. İlk sim çalıştığım günler geldi aklıma. Ama pes etmek yok. Zamanla çok keyif alarak çalışacağıma eminim.

Mehmet abi planlı bir şekilde çalışmaya başlamıssın. Tebrik ederim.:thumbup:

Şu bir gerçek rudder kullanımı için gerçekten çok iyi bir pratik oluyor. Hatta gerçek uçuşlarda el alışkanlığınızdan dolayı istemsiz daha önce rudder kullanmadığınız hareketlerde kullandığınızı görebiliyorsunuz. :laugh: :)

Epey bir aradan sonra konumuzu canlandıralım dedik :thumbup: Bugün hava yağışlı olunca uçuşlar iptal oldu. Ben de ne zamandır aklımda olan "Piro Hover" videomu çekip yayınlayayım dedim :)

Gerçi geçen zaman içerisinde düzenli çalışma yapma imkanım ne yazık ki olmadı o yüzden öyle aman aman bir gelişme yok ne yazık ki. Fakat yılmak yok, çalışmalara devam :D

Epey bir aradan sonra konumuzu canlandıralım dedik :thumbup: Bugün hava yağışlı olunca uçuşlar iptal oldu. Ben de ne zamandır aklımda olan "Piro Hover" videomu çekip yayınlayayım dedim :)

Gerçi geçen zaman içerisinde düzenli çalışma yapma imkanım ne yazık ki olmadı o yüzden öyle aman aman bir gelişme yok ne yazık ki. Fakat yılmak yok, çalışmalara devam :D

Müzik süper, kendimi lunaparkta hissettim :)

"Abi Logo 700'e bi tur binmek kaç jeton?" :laugh:

Daha önceki gördüğüm çalışmalar ile en önemli fark, sol pirohover için sağ stiğin sirküler hareketler ile düzeltme vermeye başlamış olması. Tabiri caizse, çalışma ile sağ elinde bi "tutukluk çözülme" hissi yaşamış olman lazım abi.

Tam doğru yol budur, dümdüz devam et abi %p

Maşallah abime :bravo:
Daha da iyisini yapacagindan suphemiz yok abi :saygilar:

Ergün Gürer' Alıntı:
Müzik süper, kendimi lunaparkta hissettim :) "Abi Logo 700'e bi tur binmek kaç jeton?" :laugh:

Senden de jeton alacak değiliz be Ergün'üm ;)

Ergün Gürer' Alıntı:
Daha önceki gördüğüm çalışmalar ile en önemli fark, sol pirohover için sağ stiğin sirküler hareketler ile düzeltme vermeye başlamış olması. Tabiri caizse, çalışma ile sağ elinde bi "tutukluk çözülme" hissi yaşamış olman lazım abi.

Tam doğru yol budur, dümdüz devam et abi %p
Video izleyince ben de fark ettim. Artık daha sirküler hareket verebiliyorum :thumbup: Ben esas Rudder verme alışkanlığına fokuslanmış durumdayım. Zira nedense ilk hobiye başladığım günden bu yana en zor verdiğim komut Rudder :laugh:

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Maşallah abime :bravo: Daha da iyisini yapacagindan suphemiz yok abi :saygilar:
Eyvallah kardeşim :)

Mehmet abi valla hiç çalışamamış gibi değilsin maşallah bence çok ilerleme var. :thumbup: :thumbup:

Hemen gerçek uçuşlarda denemelere başlamamız lazım artık. :laugh:

Nerede ise 1.5 yıl geçmiş biz hala başladığımız yerdeyiz :-\ :'( :laugh: ;D

Nerede ise 1.5 yıl geçmiş biz hala başladığımız yerdeyiz :-\ :'( :laugh: ;D
Ozamanki videoda da aynı şeyi söylemişsin abi. :) (Uzun zamandır herhangi bir ilerleme yok diye)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi