Pixhawk 4 DShot Esc Bağlama

Emre Tayyar

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar.
Ben quadım için pixhawk 4 kullanıyorum. Normalde şu bağlantı şemasını kullanıcaktım;
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ama benim esclerim Dshot ve bu escler yalnızca AUX(FMU) etiketli çıkışları MAİN gibi gösterince bağlanabiliyor. Bu şekilde yapılsa da sadece ilk 4 pin Dshot destekliyormuş, yazılım çakışmasından dolayı. Sorun yok bağlayabilirim ilk 4 pine esclerimi ama ben 1 adet de servo kullanıyorum,quadımda ki mekanizmayı hareket ettirebilmek için. Resimdeki gibi bağlıyordum servoyu ama esclerimi oraya bağlamak zorunda olduğum için servoyu bağlayamıyorum. Nedeni ise;

Kalan 4 AUX çıkışına PWM motor/servo veya dshot bağlanamıyor, çünkü Dshot olsa desteklemiyor zaten, PWM olsa oradaki bütün AUX çıkışları MAİN gibi davranıp Dshot çaılıştırıyor ve dshot ve PWM karıştırılamıyormuş.

You can't mix DShot ESCs/servos and PWM ESCs/servos on the FMU (DShot is enabled/disabled for all FMU pins on the port).
Olayı açıkladığımı düşünerek aklımdaki sorulara geliyorum:

1) ise ilk 4 e Dshot bağlayıp sonrasında diğer pine servo bağlıyaileceğim anlamını çıkarıyorum doğru mudur ki ?
You must be registered for see images attach

2)Kullandığım ESC' yi multishot protokolüne çevirip m1 m2 bağlantı yerlerinde kullanabilir miyim? Sonuç olarak sadece Dshot'ı desteklemediğinden bahsediyor sanırım; " "

Yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum, iyi günler.

Kontrol Kartınız
Pixhawk 4
Model Sınıfı
Quad F450
Motor, Pervane ve ESC
ESC: SKYSTARS Blheli_32 50A
Kumanda Alıcı ve Verici
FSİ6X
Extra Ekipman
Servo
Kafam iyice karıştı yazılım çakışması PX4 yazılımından dolayı oluyor sanırım şimdi ardupilot a bakacağım sadece, Kafam çok karışık iki siteye bir baktığım için yardımcı bir düşünceniz olursa çok sevinirim..

Sevgili Emre

Kullanmayı planladığınız uçuş kontrolcüsünün m1 m2 m3 m4 pinlerini motorların signal kablosuna bağlamalısınız . Ardupilot arducopter quad yazılımı kurmalısınız. Fc esc iletişim protokolünü oneshot125 seçebilirsiniz. Problem çıkacağını zannetmiyorum. Multishot iletişim protokolü ardupilot camiasında official olarak destek verildiğine dair döküman görmüş değilim. Blheli32 firmware yüklü escler in multishot özelliği aksi belirtilmedikçe doğal olarak vardır. bu amaçla ayrıyeten flashlanmasına gerek yoktur.

Servo kontrolü için servo5 i RCPassThru kullanabilirsiz.

İfade edilenler teorik bilgi dahilindedir. Uygulamanın olumlu netice verip vermeyeceği masada test edilmelidir.

İyi şanslar
Sevgi ve saygılarımla
Şakir polay

Sevgili Emre

Kullanmayı planladığınız uçuş kontrolcüsünün m1 m2 m3 m4 pinlerini motorların signal kablosuna bağlamalısınız . Ardupilot arducopter quad yazılımı kurmalısınız. Fc esc iletişim protokolünü oneshot125 seçebilirsiniz. Problem çıkacağını zannetmiyorum. Multishot iletişim protokolü ardupilot camiasında official olarak destek verildiğine dair döküman görmüş değilim. Blheli32 firmware yüklü escler in multishot özelliği aksi belirtilmedikçe doğal olarak vardır. bu amaçla ayrıyeten flashlanmasına gerek yoktur.

İfade edilenler teorik bilgi dahilindedir. Uygulamanın olumlu netice verip vermeyeceği masada test edilmelidir.

İyi şanslar
Sevgi ve saygılarımla
Şakir polay
Eğer aklımdaki düşünce olmaz ise sizin yönteminizi kullanacağım. linki ardupilot doküman sayfası vermiş ve onun yapılandırmasına uygun sanırım. Buradan yola çıkarak, yani şu resim:

Dshot ESC'leri ilk 4 AUX çıkışına bağlayacağım. Bu şekilde olacak gibi duruyor ama bu noktada aklımdaki soru işareti, servoyu o raya bağlayabilirmiyim, bağlasam bile ubec ile o raya güç vermeliyim, güç verirsem esc bağlantılarına bir zarar gelir mi diye düşünceliyim?

Bu konuyu biraz açabilir misiniz, veya kaynak sunabilir misiniz?
Gerçekten bu konuyu çok araştırdım ama anlayamadım.
Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Eğer aklımdaki düşünce olmaz ise sizin yönteminizi kullanacağım. linki ardupilot doküman sayfası vermiş ve onun yapılandırmasına uygun sanırım. Buradan yola çıkarak, yani şu resim:

Dshot ESC'leri ilk 4 AUX çıkışına bağlayacağım. Bu şekilde olacak gibi duruyor ama bu noktada aklımdaki soru işareti, servoyu o raya bağlayabilirmiyim, bağlasam bile ubec ile o raya güç vermeliyim, güç verirsem esc bağlantılarına bir zarar gelir mi diye düşünceliyim?

Bu konuyu biraz açabilir misiniz, veya kaynak sunabilir misiniz?
Gerçekten bu konuyu çok araştırdım ama anlayamadım.
Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Evet dediğiniz gibi yapabilirsiniz, zaten mesajınızda ki sitede de bu belirtilmiş. Aux çıkışlarının ilk dörtlüsünü dshot olarak ayarlayıp esc lerin sinyal ve gnd kısımlarını bağlayacaksınız, sonraki kalan çıkışlardan birine de servoyu bağlayacaksınız, servonun gücünü direk kart üzerindeki 5v çıkışlarına bağlayarak verebilirsiniz ya da dediğiniz raya güç verip o şekilde de yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Emre Tayyar
Evet dediğiniz gibi yapabilirsiniz, zaten mesajınızda ki sitede de bu belirtilmiş. Aux çıkışlarının ilk dörtlüsünü dshot olarak ayarlayıp esc lerin sinyal ve gnd kısımlarını bağlayacaksınız, sonraki kalan çıkışlardan birine de servoyu bağlayacaksınız, servonun gücünü direk kart üzerindeki 5v çıkışlarına bağlayarak verebilirsiniz ya da dediğiniz raya güç verip o şekilde de yapabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim

Yanlis kumanda ile ugrasiyorsunuz. Fbus destekli bir kumanda ve opentx ile, tek kablo ile baglar, hazir lua scriptler ile istediginiz veriyi kumandada gorur, gerekirse de bt modulu ile yee istasyonu'na(leoptop konpeter) aktarabilirsiniz. Genelde yanlis tavsiyeler sonucu alinan Flysky bu islerin kumandasi degil. Cok daha iyi alternatifler varken ayni veya daha yuksek ucret verip flysky tavsiye ediyenler ne yapmak, nereye varmak istemektedir?

Yanlis kumanda ile ugrasiyorsunuz. Fbus destekli bir kumanda ve opentx ile, tek kablo ile baglar, hazir lua scriptler ile istediginiz veriyi kumandada gorur, gerekirse de bt modulu ile yee istasyonu'na(leoptop konpeter) aktarabilirsiniz. Genelde yanlis tavsiyeler sonucu alinan Flysky bu islerin kumandasi degil. Cok daha iyi alternatifler varken ayni veya daha yuksek ucret verip flysky tavsiye ediyenler ne yapmak, nereye varmak istemektedir?
Daha çok otonom olarak kullanmak istemediğim için kumandaya verebileceğim en az miktarda parayı verdim aslında.

Daha çok otonom olarak kullanmak istemediğim için kumandaya verebileceğim en az miktarda parayı verdim aslında.
En onemli sisteme en az butceyi ayirmissin. Ama yine de Jumper T-Lite uyduruk flysky ile hemen hemen ayni fiyatta. Dedigim gibi, yanlis yonlendirme.