pixhawk çıkışlı GPS i SPracing F3 e tanıtmak.

futureng

Yeni Uye
Herkese merhaba, Quad topluyorum. GPS modülünü ublox 6m (APM2.8 / PX4 Pixhawk) tipi model aldım. (Aslında NAZE tipi olandan almam gerekiyordu.) Fakat uçuş kartım "spracing F3 mini". Aldığım GPS Pixhawk tipi diye geçen GPS ve seri kablo çıkışında TX RX bağlantısı dışında birde SDA SCL var. Ben GPS' in sadece +- ve TX-RX olarak Kartın UART2 girişine bağladım. Cleanfllight tan boudrate 9600 yaptım. SOnrada Config den GPS i açtım. Sağ üstteki GPS simgesi yanıyor fakat GPS menüsüne gidince hiç bir veri yok. SDA ve SCL kablolarını daha sonra kartın I2C kısmındaki ilgili yerlere bağladım. Fakat aynı şey veri yok. Sİzce bu GPS modülünü karta nasıl algılatabilirim?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

[Foto]: pixhawk çıkışlı GPS i SPracing F3 e tanıtmak.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

[Foto]: pixhawk çıkışlı GPS i SPracing F3 e tanıtmak.

Teşekkür ederim. GPS i TX-RX uçları kısmından bilgisayara bağlayarak U-center programı ile Ctrl+F9 tuşlarına basarak "Config" Münusunden Youtube da gösterilen ayarları uyguladım. Fakat programda ayarları uygularken pencerenin altındaki küçük simgeden "send" diyoruz, ayarların yapılıp yapılmadığını muhakkak GPS in bağlantısını kesip tekrar bilgisayara bağlayarak kontrol edilmelidir. 1-2 denemden sonra ayarları sabitleyebildim. Bilginize. Bu arada Ayarlardaki "MSG" menüsünde olan "NAV-POSLLH" ve diğerlerinin karşısındaki kutucuklardan Uart-1 değil Uart-2 karşısına tik attım. Çünkü GPS Uçuşkartının Uart-2 çıkışına bağlı idi. Bu şekilde Cleanflight uygulaması GPS i görmüş oldu. Ayrıca GPS kablolarından fazla 2 tanesi olan SDA SCL çıkışları, modülün içindeki dijital pusulayı kullanmak içinmiş. O kısmı araştırmadım, ihtiyaç yok diye. Umarım bir kaynak olmuştur.