Pixhawk Quadplane/Vtol maiden (Hürcan PT2)

İlgi Alanı
Multikopter

Merhabalar değerli RCkolik üyeleri, :saygilar:

Hürcan diye isimlendirdiğim Minitalon benzeri ilk uçağımı uçurup, denemelerimi yapıp, hatalarımı gözlemleyip, ikinci prototipte bazı düzeltmeler yapmaya karar verdim. Bu modelimde plana daha fazla bağlı kalmaya çalışşamda uçak ile quadcopteri birleştirme fikri aklıma gelmişti. Sonrasında işler Quadplane yapımına döndü. :D
Tabii ki Amerika'yı yeniden keşfetmedim. Quadplane, Vtol örnekleri nette bolca mevcut. Ben de özellikle quad kısmının montajı ve uçak kısmının ölçüleri konusunda örnekler üzerinden ilerlemeye çalışmakla birlikte devamında gözüme hoş geldiği şekilde ve daha fazla aerodinamik olacak şekilde bir model yapmaya çalıştım.

Quadcopter kısmı için elimde olan malzemeleri kullandım biraz da bu sebepten dolayı uçak çok ağır oldu. AUW yaklaşık 4- 4.2 kg o yüzden bu şekilde uçmaya devam etmeyeceğim. Quad kısmını söküp uçak olarak uçmaya devam etmek istiyorum. Quadplane ve Vtol modellerini çok merak ettiğimden oldu bu iş. Yaptım denedim uçurdum. Yarın sökeceğim. :coolxf:

Belki faydası olur diye nacizane uçuştan ve kullandıklarımdan da bahsetmek isterim.

Uçuşta kullanılan modlar: QStablize, QLoiter, FBWA
(Qloiter modunda havada asılı dururken FBWA moda geçiş yapıldı ve arka itiş uçak motoru çalıştı. Devamında yeterli hıza ulaşıldığında otomatik olarak Quad motorları durdu. Sonrasında uçak motoru ile FBWA modda otopilot destekli uçuş yapıldı. İniş yapılmak istenildiğinde direkt olarak Qloiter moda geçildi, bu modda Quad motorları tekrar çalıştı ve uçak motoru durdu. O şekilde iniş yapıldı.)

Kullanılan malzemeler:
-5mm Beyaz maket kartonu (70x100) 2,5 - 3 tabaka
-Sıcak silikon
-Pixhawk 2.4.8 (clone)
-M8n GPS module
-6S 4200 mah lipo battery
-DXW D4250 800KV 3-7S Uçak motoru

-Emax blheli Esc 2-6S 60A
-11,6 inch katlanır plastik pervane
-4 adet 370 kv gartt 6S Quad motoru
-4 adet Readytosky 2-6S Esc 40A
-15,5 inch karbon pervane
-4 adet mini servo 9 gr
-Aileron, elevatör ve rudder için plastik mini menteşe
-power modul
-PDB
-500 mm carbon kol
-servo uzatma kabloları
-flysky FSİ6 kumanda ve Fsia6b alıcı ibus

-Kaplama için yapışkanlı mat siyah Folyo 61x6 mt
(Geçen bir arkadaş sormuştu galiba kaplama işini o arada satın almıştım ama ilk önce denemek istedim o yüzden yazamadım. İlgili konuyu okudum bence de ağırlık artıyor ama sağlamlık açısından çok iyi ufak tefek darbelere dayanacak gibi oldu sağlam hissi veriyor.) Benim kullandığım folyonun linki aşağıda
( )

İsteyenler için yapım aşamasında çekilmiş birkaç fotoğraf aşağıdaki bağlantıda mevcuttur.

Bu V1 modeli onu da anmak istedim onun yeri ayrı :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da V2 eh işte biraz daha iyi oldu...

Uçuş videosu Youtube linki:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

:RCKolik::saygilar:

Pixhawk full parameter list ektedir. Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• Hürcan PT2 parametreleri.zip
    6.2 KB · Görülme: 449
Gördüğüm kadarıyla @Ali Osman SEVİM tüm bunları netten kendiniz araştırarak kendiniz yaptınız. Valla helal olsun %p:bravo:

Üşenmeyip tüm detayları ile bizlerle de paylaştınız için teşekkür ederiz.:RCKolik: Model sonuç olarak gerçekten de çok güzel uçmuş.:heartxf:

Müsaadenizle konu ileride daha rahat bulunabilsin diye bölümünü değiştirip, indeks konusuna ilave ediyorum :saygilar:

Elinize sağlık. Kutlarım. :saygilar:
Detaylı paylaşım için teşekkürler. Çoktandır aklımda olan bir projeyi hayata geçirmişsiniz.
Kafamı kurcalayan havadayken çok rotorlu / uçak /çok rotorlu geçişleri nasıl yapılabilir di.
İki kumanda ve iki pilot gibi bir saçmalık bir alternatif di. :rolleyes: Ama demek ki oluyormuş.
Başarılı bir setup ile çok uzun süreler havada kalıp pek çok waypoint dolaşma ve nokta kalkış iniş müthiş bir şey.
Seneler önce bir kaç denememde satın aldığım Apm ve pixhawk otopilotlar kolonun kolunu olunca bıkıp havlu atmıştım. Pixhawk nereden temin ettiniz?

Gördüğüm kadarıyla @Ali Osman SEVİM tüm bunları netten kendiniz araştırarak kendiniz yaptınız. Valla helal olsun %p:bravo:

Üşenmeyip tüm detayları ile bizlerle de paylaştınız için teşekkür ederiz.:RCKolik: Model sonuç olarak gerçekten de çok güzel uçmuş.:heartxf:

Müsaadenizle konu ileride daha rahat bulunabilsin diye bölümünü değiştirip, indeks konusuna ilave ediyorum :saygilar:
Sağolun abi beğenmenize sevindim, Nette bolca vardı derken de Uçak ve Quadcopter konusu zaten olabilecek en detaylı şekilde forumumuzda mevcut geriye sadece ikisini birlestirmek kalmisti sadece ona baktım.:)

Estafurullah abi ne müsaadesi tabii ki konuyu istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Ben de size soracaktım abi nereye açmalıyım bu konuyu diye iyi oldu sizin müdahale etmeniz.

Elinize sağlık. Kutlarım. :saygilar:
Detaylı paylaşım için teşekkürler. Çoktandır aklımda olan bir projeyi hayata geçirmişsiniz.
Kafamı kurcalayan havadayken çok rotorlu / uçak /çok rotorlu geçişleri nasıl yapılabilir di.
İki kumanda ve iki pilot gibi bir saçmalık bir alternatif di. :rolleyes: Ama demek ki oluyormuş.
Başarılı bir setup ile çok uzun süreler havada kalıp pek çok waypoint dolaşma ve nokta kalkış iniş müthiş bir şey.
Seneler önce bir kaç denememde satın aldığım Apm ve pixhawk otopilotlar kolonun kolunu olunca bıkıp havlu atmıştım. Pixhawk nereden temin ettiniz?
Sağolun abi tesekkür ederim beğenmenize sevindim. Sizin detaylı paylaşımlarınızdan öğrendiklerimiz yanında bizimki deve de kulak bile değil.:saygilar:
Sizin de dediğiniz gibi başarılı bir setup ile ağırlık olayı göz önünde bulundurulup daha verimli, enerji tüketimi az olan bir model yapılabilir. Benimde planlarım arasında var. Belki hazır bir mini talon model alıp onu en hafif şekilde Quadplane çevirmek daha mantıklı olabilir. Ya da uçan kanat zagi gibi bir model de yapılabilir o da aklımda.:D
Pixhawk ve diğer tüm malzemelerimin hepsini Aliexpress'ten temin ettim. Daha önce Quadcopterim ile kullanıyordum geçici olarak bu modele aldım.
Biraz geç cevap yazabildim kusura bakmayın.:saygilar:

Sağolun abi tesekkür ederim beğenmenize sevindim. Sizin detaylı paylaşımlarınızdan öğrendiklerimiz yanında bizimki deve de kulak bile değil.:saygilar:
Sizin de dediğiniz gibi başarılı bir setup ile ağırlık olayı göz önünde bulundurulup daha verimli, enerji tüketimi az olan bir model yapılabilir. Benimde planlarım arasında var. Belki hazır bir mini talon model alıp onu en hafif şekilde Quadplane çevirmek daha mantıklı olabilir. Ya da uçan kanat zagi gibi bir model de yapılabilir o da aklımda.:D
Pixhawk ve diğer tüm malzemelerimin hepsini Aliexpress'ten temin ettim. Daha önce Quadcopterim ile kullanıyordum geçici olarak bu modele aldım.
Biraz geç cevap yazabildim kusura bakmayın.:saygilar:
Öncelikle yazdıklarınız için teşekkür ederim. :saygilar:
Elimde orijinal depron ve yeterli motorlar ile esc ler var. Ve biraz kafa yorup uygun bir plan üstünde bende çalışayım. Bulunduğum ülke hava çekimleri için ağlıyor :rolleyes:
Standart çok rotorlularla kısıtlı çekimler yapmak istemiyorum.
Aliexpress deki her satıcının sattıkları aynı olmuyor. İki kez pixhawk aldım hayal kırıklığı yaşadım.
Sizinki başarılı bir örnek. Satıcının linkini vermeniz mümkünse sevinirim.
Kolay gelsin.:)

Elimde orijinal depron ve yeterli motorlar ile esc ler var. Ve biraz kafa yorup uygun bir plan üstünde bende çalışayım. Bulunduğum ülke hava çekimleri için ağlıyor :rolleyes:
Aliexpress deki her satıcının sattıkları aynı olmuyor. İki kez pixhawk aldım hayal kırıklığı yaşadım.
Hocam kaliteli çakma bulmak önemli ben daha önce aşağıdaki linktekini kullanıyordum gayet kaliteli sonra benden kaynaklı bir hatayla yandı bir arkadaşıda kullanmadığı bir pixhawk vardı ödünç aldım. O kalitesizdi hem malzemesinden hem led yerinden hemde ayar yaparken belli oluyordu arasıra kendi kendine açılıp kapanıyordu hatta bir kere taksi yaparkende kapandı sonra bir daha kullanmadım zaten bir ayar yapıyım desem iki saate parametreleri kaydediyordu

TRY 277.57 41%OFF | Pixhawk PX4 PIX 2.4.8 32 Bit uçuş kontrolörü + 433 / 915 telemetri + M8N GPS + Minim OSD + PM + emniyet anahtarı + Buzzer + PPM + I2C + 4G SD

US $49.99 | Pixhawk PX4 Otopilot PIX 2.4.8 32 Bit uçuş kontrolörü ile emniyet anahtarı ve Buzzer 4G SD ve I2C Splitter Genişletme Modülü

Benim Pixhawk i satın aldığım link yukarıdadır. Fakat link i kontrol ettiğimde satışta olamdığını gördüm. Sebebi de benim bu ürünü çok zaman önce satın almış olmam olabilir. Muhtemelen aynı satıcının baska pixhawk ilani vardır. Söylemek istediğim bu satıcıdan defalarca kez alışveriş yaptım ve malzeme kalitesi olarak bir kez dahi sorun yaşamadım.

US $19.71 48%OFF | Pixhawk PX4 PIX 2.4.8 32 Bit uçuş kontrolörü + 433 / 915 telemetri + M8N GPS + Minim OSD + PM + emniyet anahtarı + Buzzer + PPM + I2C + 4G SD

Aynı satıcın mağazasını kontrol ettim. Güncel satışta olan pixhawk linki yukarıdadır. Geçmiş alışveriş tecrübelerimin pozitif olması sebebiyle şu an ihtiyacım olsa benim kendim için alacağım yer burası olacaktı.:saygilar:

US $49.99 | Pixhawk PX4 Otopilot PIX 2.4.8 32 Bit uçuş kontrolörü ile emniyet anahtarı ve Buzzer 4G SD ve I2C Splitter Genişletme Modülü

Benim Pixhawk i satın aldığım link yukarıdadır. Fakat link i kontrol ettiğimde satışta olamdığını gördüm. Sebebi de benim bu ürünü çok zaman önce satın almış olmam olabilir. Muhtemelen aynı satıcının baska pixhawk ilani vardır. Söylemek istediğim bu satıcıdan defalarca kez alışveriş yaptım ve malzeme kalitesi olarak bir kez dahi sorun yaşamadım.

US $19.71 48%OFF | Pixhawk PX4 PIX 2.4.8 32 Bit uçuş kontrolörü + 433 / 915 telemetri + M8N GPS + Minim OSD + PM + emniyet anahtarı + Buzzer + PPM + I2C + 4G SD

Aynı satıcın mağazasını kontrol ettim. Güncel satışta olan pixhawk linki yukarıdadır. Geçmiş alışveriş tecrübelerimin pozitif olması sebebiyle şu an ihtiyacım olsa benim kendim için alacağım yer burası olacaktı.:saygilar:
Teşekkürler,;)

Benim daha önce aldıklarımın içinde pil yuvası bile yoktu. Sonra nette gördüm pixhawkların içinde hafıza pili vardı. Ben verdiginiz linkleri bir araştırayım.
:saygilar:
Hocam kaliteli çakma bulmak önemli ben daha önce aşağıdaki linktekini kullanıyordum gayet kaliteli sonra benden kaynaklı bir hatayla yandı bir arkadaşıda kullanmadığı bir pixhawk vardı ödünç aldım. O kalitesizdi hem malzemesinden hem led yerinden hemde ayar yaparken belli oluyordu arasıra kendi kendine açılıp kapanıyordu hatta bir kere taksi yaparkende kapandı sonra bir daha kullanmadım zaten bir ayar yapıyım desem iki saate parametreleri kaydediyordu

TRY 277.57 41%OFF | Pixhawk PX4 PIX 2.4.8 32 Bit uçuş kontrolörü + 433 / 915 telemetri + M8N GPS + Minim OSD + PM + emniyet anahtarı + Buzzer + PPM + I2C + 4G SD
Teşekkürler. :saygilar:Ali Osman beyin kullandığı pixhawk ve satıcısını o nedenle sordum zaten. Kolonlar var, kolonun kolonu var. :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Teşekkürler,;)

Benim daha önce aldıklarımın içinde pil yuvası bile yoktu. Sonra nette gördüm pixhawkların içinde hafıza pili vardı. Ben verdiginiz linkleri bir araştırayım.

Teşekkürler. :saygilar:Ali Osman beyin kullandığı pixhawk ve satıcısını o nedenle sordum zaten. Kolonlar var, kolonun kolonu var. :D
Hocam ben alırken şu fotoğrafa göre yorum yapmıştım

Teşekkürler,;)

Rica ederim, pixhawk da hafıza için pil yuvası varmış demek yeni öğrendim. Merak ettim hiç sorun yaşamamış olduğum halde açtığım zaman kontrol edeceğim. Kontrol edebilirsem olup olmadığını da yazarım.:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Tebrikler . Kolay olmuş gibi anlatmışsınız ama olmadığını kendi yaptığım araştırmalarımdan biliyorum . Zagi türünde bir vtol yapmak var niyetimde ama bi türlü cesaret edip başlayamadım . Merak ettiğim neden xk2 değil de pixhawk seçtiniz ?
Birde maksimum uçuş sürenizi test ettiniz mi ?

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Merhaba,
Teşekkür ederim. Kolay gelmesi bu işi çok seviyor olmamdan da kaynaklanıyor olabilir. Hatta bazen uyumaya bile gidemiyorum desem yalan olmaz.:D

xk2 den kastınız kk2 ise o kontrol kartını hic kullanmadim.

Cc3d, Apm, Omnibus f4, ve Pixhawk kullandım.
Arducopter yazılımı ayarlaması çok kolay ve çok stabil geldi bana.
Apm ye yazılım desteğinin kesilmesiyle pixhawk a geçtim ve çok da memnunum.

Uçuş süresi hesaplarina bakmaya ve ne kadar uçabilceğimi hesaplamaya geçecektim fakat belirttim gibi AUW 4 kg yi geçince 4200 mah 6s pil 4-5 dk da bitti. Bu şekilde uçmak çok verimsiz olacak diye kullanmaktan vazgeçtim o sebeple hesaplara devam etmedim.

Son düzenleme: