Pixhawk Telemetri modülü bağlantı problemi

ÖzgeKartal

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar
Bir multikopter yapmaya giriştim. Önüme çok basit ama çözemediğim bir sıkıntı çıktı. Apm 2.6 kontrol kartıma telemetri modülünden bağlantı sağlamaya çalıştığımda sırasıyla "Mavlink bağlantısı > Bağlanmaya çalış. Zaman aşımı.., > No Heartbeat Packets Received" hatası aldım. Usb üzerinden bağlandığımda bir sorun çıkarmadan rahatça bağlanabiliyorum lakin telemetriden henüz hiç bağlanamadım.

Bağlantılarım şu şekilde;
You must be registered for see images attach

Çeşitli çözümler aradım. Mevcut com portunun yazılımını tekrar kendim yükledim. İnternette genelde 57600'den bağlanıyolardı ben diğer hepsinden denedim bağlanamadım. Eski bir mission planer sürümünden denedim gene bağlanamadım. Apm planner'de de denedim sonuç değişmedi. "Opsiyonel ekipmanlar > Sik Radio" kısmında "Ön yükleme Ayarlarına" bastığımda sadece "Lokal olarak" bölümü yüklendi "uzaktan kumanda bölümüne herhangi bir veri gelmedi. (aşağıdaki gibi:)

Bundan yola çıkarak kablosuz bağlantıda bir problem olacağını düşündüm antenleri başka antenlerle değiştim. Yine bir sonuç alamadım. Youtube'da girmediğim kurulum videosu kalmadı galiba. Acaba bilmediğim/bulamadığım eksik bir ayar mı var? Dronenun bütün bağlantıları neredeyse tamam bu ufak sıkıntı yüzünden yol alamıyorum. Yardım ederseniz çok makbule geçer ve ayrıca şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhabalar ,
Daha öncenden @enesbiyik beyefendinin yaşadığı problemin aynısını şuan ben yaşamaktayım. Aramızdaki tek fark benim uçuş kontrol kartı olarak Pixhawk ve telemetri modülü olarak da 3DR 915 Mhz kullanıyor olmam.Başlangıçta bende de bir sürüm farkı vardı ancak güncellemelerini yaptım şuan hem yerdeki hem de quadcopter üzerinde modülün versiyonu 2.0. Sevgili İzzet Hocamızın da Enes Bey için verdiği kablo değiştirme önerisini bende gerçekleştirdim (rx>rx, tx >tx) bağlantısını yapıp denedim ama yine sonuç alamadım . Windows 8 kullanıyorum belki bununla alakalı bir problem olabilir mi diye Silikon Lab tarafından sağlanan driverların hem eski hem yeni sürümünü indirip onlarla denedim ama yine birşey değişmedi. Ara bağlantısı için kullandığım kablo orjinal Samsung şarj aleti kablosu idi problem bundan kaynaklı olabilir diye düşünerekten kabloyu da değiştirdim ama yinede sonuç değişmedi. Aynı şeyleri birde Windows 10 yüklü olan başka bir bilgisayardan aynı adımları tekrar ederek problemi çözmeye çalıştım ama yine olmadı :(

bağlantı şemam yukarıdaki şekilde gözüktüğü gibidir, hepsinde yeşil led yanması olumlu haber gibi dursada bağlantı sorunu yaşanıyor işte.

Mission Planer'dan telemetri modülü için ön yükleme yaptığımda karşıma çıkan ekran yukarıda görüldüğü gibidir.

Daha önceden bu sorunla umarım karşılaşmamışsınızdır ama karşılaşan birisi de var ise yardımcı olabilirse çok sevirim :)

Hepinize güvenli uçuşlar dilerim ...

Esenlikle kalmanız dileğiyle

Kontrol Kartınız
Pixhawk
Model Sınıfı
F450
Motor, Pervane ve ESC
Emax-2213/935 KV, 1045 Prop, SimonK 30A
Kumanda Alıcı ve Verici
Fly Sky T6 , Fs-R6B Receiver
Extra Ekipman
ublox 6M GPS
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bende de böyle bir problem olmuştu. Yazılım güncellemesini yapmıştım ve hava modülü brick olmuştu. Ne yaptığımı tam hatırlamıyorum ama tx rx kablolarıyla ilgili bir problemdi ve kablo bağlantısı düzgün olsa bile driver sorunlarından dolayı doğru yüklenmiyordu ancak yinede birkaç defa yazılım yükledikten sonra başarıyla bağlantı sağlandı. Onun dışında hem hava modülünün hemde yer modülünün lehimlerini kontrol edin belki oralarda bir problem vardır ve hava modülünden pixhawka giden kabloyu tek tek kontrol edin belki bir kopukluk vardır. Bende o zaman kullandığım driver duruyordu sanırım eve gidince siteye yüklerim birde öyle denersiniz. Selametle.

Bende de böyle bir problem olmuştu. Yazılım güncellemesini yapmıştım ve hava modülü brick olmuştu. Ne yaptığımı tam hatırlamıyorum ama tx rx kablolarıyla ilgili bir problemdi ve kablo bağlantısı düzgün olsa bile driver sorunlarından dolayı doğru yüklenmiyordu ancak yinede birkaç defa yazılım yükledikten sonra başarıyla bağlantı sağlandı. Onun dışında hem hava modülünün hemde yer modülünün lehimlerini kontrol edin belki oralarda bir problem vardır ve hava modülünden pixhawka giden kabloyu tek tek kontrol edin belki bir kopukluk vardır. Bende o zaman kullandığım driver duruyordu sanırım eve gidince siteye yüklerim birde öyle denersiniz. Selametle.

Özgür Bey, cevabınız için çok teşekkür ederim. Modül kapalı olduğu için lehimleri kontrol etmek aklıma gelmemişti verdiğiniz tavsiye üzerine lehimlerini ve kabloları teker teker kontrol edeceğim. Umarım driverı bulabilirsiniz, ben de arada geçen zaman zarfında tekrar tekrar yazılım güncellemesi yapmayı deneyeceğim . Tavsiyeleriniz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim :)

Güvenli uçuşlar dilerim ...

• Beğen
Tepkiler: Özgür Korkmaz
Rica ederim inşallah sorun çözülür de yardımcı olmuş oluruz. Buyrun 2 adet 3dr Radio driver buldum hangisi olduğundan tam emin değilim ancak yanılmıyorsam "telemetry driver.zip" dosyasını kullanmıştım. Önce onu deneyin olmazsa diğerini denersiniz. Dosyaları ben şimdi yükledim internete virüs yok rahat olun. Selametle.

Rica ederim inşallah sorun çözülür de yardımcı olmuş oluruz. Buyrun 2 adet 3dr Radio driver buldum hangisi olduğundan tam emin değilim ancak yanılmıyorsam "telemetry driver.zip" dosyasını kullanmıştım. Önce onu deneyin olmazsa diğerini denersiniz. Dosyaları ben şimdi yükledim internete virüs yok rahat olun. Selametle.

Özgür Bey yeniden merhabalar,
Öncelikle hızlı geri dönüşünüz için teşekkür ederim :)
"Telemetry_Driver" dosyasında bulunan driverı kurduğumda hiçbir port algılanmadı. Yazılımsal yada benim bilgisayarımdan kaynaklanan bir hata olabileceği kanısındayım.
" 3 drRadio_CDM" dosyasında bulunan driverı kurduğumda yine sonuç değişmedi ancak RSSI bölümünde Noise kısmında bir artma olduğunu gözlemledim. Burdan da portun saniyede verdiği bit ile telemetrinin istediği bit sayısının karşılanmadığından doğabilecek bir hatadan dolayı noise oranının arttığına yorumladım ama tabiki böyle olmayabilir ben sadece okul hayatımda öğrendiğim şeyleri gerçek hayata yormaya çalıştığım için de olabilir :)

Sonuç itibari ile driverlar için teşekkürlerimi sunuyorum ancak sorunum hala çözülemedi. Lehimler konusunda hemen bir kontrol yapıp sorunumun devam edip etmediği konusunda buradan bilgilendirme yapacağım :) (umarım çözülür ve nasıl çözdüğümü yazarım bende)

Yardımlarınız için teşekkür ederim :)

Güvenli uçuşlar dilerim ...

• Beğen
Tepkiler: Ercan ÇINAR
Merhabalar, uzun zaman oldu yazamadım. Modelleme yaparken Telemetri sorunumla ilgilenmeyi unuttum ancak dün telemetri sorunumu hallettim ve buradan benim gibi sorun yaşayan arkadaşlar vardır diye bilgilendirme yapmak istedim.

Öncelikle biraz araştırma yaptıktan sonra Pixhawk ile QGroundControl (QGC) uygulamasının daha sağlıklı kullanıldığına dair yorumlar buldum ve elimde işletim sistemi Windows 10 olup içerisinde MP,QGC, telemetri driver gibi uygulamaların yüklü olmadığı bir bilgisayara sadece güncel QGroundControl uygulamasını indirdim. Bu arada 2. Quadcopterim için malzemeler gelmişti ve aldığım kit içerisinden bir tane daha telemetri modülü çıkmıştı bu telemetri modülünü hiçbir şekilde güncellemeden ( üzerinde versiyon 1.9 yüklü) ve kablolarını değiştirmeden quadcopterimin üzerine taktım ve pc modülünü de bilgisayarıma takıp QGC uygulamasını açtım. Sonuç olumlu :) :) telemetrim çalışıyor bağlantı sağlanıyordu :)

Hemen daha önceden güncelleme yaptığım diğer modülü( üzerinde versiyon 2.0 yüklü) aynı şartlarda denedim ama aynı sonucu alamadım maalesef bu modülüm çalışmadı. Modülümün çalışmamasının sebebi olarak birden fazla nedenin olabileceğini düşüyorum bunları detaylandırınca tekrardan paylaşacağım :)

NOT: Bağlantı için Ugreen marka kabloları kullanırsanız daha sağlıklı sonuçlar elde edebiliyorsunuz :)

Sorun sanki windows driver yüklenmesi gibi görünüyor. Windows digital imzalı sürücüleri yüklemenizi zorunlu kılar. Bu sebeple windows 10'un digital imzalı sürücü yükleme zorunluluğunu devre dışı bırakıp sürücülerini yükleyin ve tekrar deneyin.

Sorun sanki windows driver yüklenmesi gibi görünüyor. Windows digital imzalı sürücüleri yüklemenizi zorunlu kılar. Bu sebeple windows 10'un digital imzalı sürücü yükleme zorunluluğunu devre dışı bırakıp sürücülerini yükleyin ve tekrar deneyin.

Daha önceden yine başka bir Windows 10 da sadece Mission Planner yükleyip driverları da yüklediğim de çalışmama sorunu ile karşılaşınca sorunu sadece QGroundControl ile çözünce bir takım driverların çakıştığını düşünmüştüm açıkcası.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim diğer modülüm için dediğiniz şeyi uygulayıp sonucunu yazacağım inşallah :)