Planlarimiz A4 ebadatinda Cikti Alma

Murat ÇAKMAK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Gerçi üzerinden uzun süre geçmiş ama merak eden arkadaşlarımız olur düşüncesiyle dilim döndüğünce planları A4'e çıkartma konusunda anlatmaya çalışayım. Eksik yerler varsa seve seve tamamlarım.

PDF olarak dosyamızı açıyoruz. Eğer dosyamız PDF değil ise, önce PDF'e çeviriyoruz. (bu anlatım PDF üzerinden ilerlemektedir.)

ctrl+p kısayolu ile yazdırma sayfasına geldiğimizde;

(1) no ile gösterilen "Poster" seçiyoruz. Aşağıdaki gibi menü değişiyor ve ekranı kontrol ediyoruz. Döşeme ölçeğimiz (2) %100 olmalı. Daha küçük boyutta model yapılacaksa değiştirilebilir. Bu konuda Can %80 oranını kullanmış mesela. Çakışma ölçüsü önemli (3) buna daha sonra geleceğim. Program bu değerlerde bir baskı için bize kaç sayfa kullanılacağı gibi önizleme sunuyor (4). Mesela benim örnek aldığım planda her biri 1049,87 mm x 890,91 mm olan iki sayfalık çizim mevcut. Her bir sayfayı 15 adet A4 kağıdına basacağını belirtiyor. Yönlendirmeyi (5) değiştirerek daha az kağıt kullanımı ile baskı alabilmek de mümkün olabiliyor. Kontrol etmekte fayda var.

Çakışma ölçüsü (3) önemli demiştim. Şöyle ki;

A4 kağıdının baskı standardında kenar boşlukları olur. Biz bu işlemi yaparken, kağıdın kenar boşluğundan dolayı yazdırılamayan bölümler oluyor. Bu durumda uç-uca eklemek çok zahmetli olabiliyor. Buraya gireceğimiz değer ile bunun önüne bir nebze de olsa geçmiş oluyoruz.

Ama yine de en garanti yöntem bu tarz projelerde bir kılavuz ölçü bulunur (6) . Bundan faydalanmak elzemdir. Planları çıkarttığımızda ilk yapacağımız iş, bu kılavuzdaki cm ölçüsünü, bir cetvel ile ölçmek olacaktır. Eğer bire-bir uygunluk varsa, model üzerinde çalışmaya başlanabilir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Paylasim icin tesekkurler murat, emegine saglik :RCKolik:

Konu sayenizde daha bulunabilir oldu. Teşekkür ederim Mehmet Bey :)

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eline sağlık Murat, çok faydalı bir konu olmuş. :thumbup:

Murat kardeş (2 ye 100 - 3 e 0 )yazdım ama boşluk oluştu.sıfıra sıfır olması için ne değer girmem gerekir.

ahmet vural' Alıntı:
Murat kardeş (2 ye 100 - 3 e 0 )yazdım ama boşluk oluştu.sıfıra sıfır olması için ne değer girmem gerekir.
Boşluktan kastımız nedir Ahmet Bey, tarif edebilirseniz ya da fotoğraflayabilirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

Murat ayarları bu şekilde yaptım.

Daha önce bu şekilde plan çıkardım ama arada çok boşluk kalıyor.Bunu engelleyemeyince,bir daha uğraşmamıştım.

O kısım maalesef tam sayfa baskı olmadığı için oluyor. Standart bir çıktı aldığımızda kenar boşlukları 2.5 cm olarak çıkartılıyor. Biz bunun gibi iki kağıdı birleştirmek istediğimizde de doğal olarak boşluk fazla oluyor. Şuanda projelerimin yanında değilim. Yarın sabahtan bir ipucu bulabilirsem söyleyeyim.

Murat Ç.' Alıntı:
O kısım maalesef tam sayfa baskı olmadığı için oluyor. Standart bir çıktı aldığımızda kenar boşlukları 2.5 cm olarak çıkartılıyor. Biz bunun gibi iki kağıdı birleştirmek istediğimizde de doğal olarak boşluk fazla oluyor. Şuanda projelerimin yanında değilim. Yarın sabahtan bir ipucu bulabilirsem söyleyeyim.

Planda çok uyuşmazlıklar olur diye cesaret etmiyorum.o yüzden ozeletçiye gidicem :) ama bir yolunu bulursan çok güzel olur.Teşekkür ederim kardeşim.

planlarınıza resimdeki gibi klavuz çizgiler çizerseniz rahatlıkla parça kağıtları birleştirebilirsiniz.
çıktı alırken sırasıyla sarı pencereyi ve kırmızı pencereyi seçeceksiniz

çıktı aldığınızda şöyle çıkar

ekte dwg örnek bulunmakta

mustafa yetiskin' Alıntı:
planlarınıza resimdeki gibi klavuz çizgiler çizerseniz rahatlıkla parça kağıtları birleştirebilirsiniz.
çıktı alırken sırasıyla sarı pencereyi ve kırmızı pencereyi seçeceksiniz

çıktı aldığınızda şöyle çıkar

ekte dwg örnek bulunmakta

Mustafa abi hangi proğramı kullanıyorsunuz ve pdf planlarınada uygulanabilirmi?

Autocad ile çizebilirsiniz, bilgisayarınızda yoksa 30 günlük deneme sürümü veya kırık olarak netten bulunabilir.
örnek verdiğim planı pdf'ten autocad'e çevirmiştim, autocad'e çevirince istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.
A4 veya A3 e göre ayarlayıp ölçekli çıktı alabilirsiniz.
Eğer programı kurmak kullanmak sıkıntı olursa planı paylaşırsanız çıktı alabileceğiniz hale getirebiliriz.

mustafa yetiskin' Alıntı:
Autocad ile çizebilirsiniz, bilgisayarınızda yoksa 30 günlük deneme sürümü veya kırık olarak netten bulunabilir.
örnek verdiğim planı pdf'ten autocad'e çevirmiştim, autocad'e çevirince istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.
A4 veya A3 e göre ayarlayıp ölçekli çıktı alabilirsiniz.
Eğer programı kurmak kullanmak sıkıntı olursa planı paylaşırsanız çıktı alabileceğiniz hale getirebiliriz.

mustafa abi siteye yüklenmiyor.meil adresini versende yollasam sana,zaten Autocad ve benzeri proğramları kullanamıyorum.

Konu için teşekkürler,

Ben şu şekilde yapıyorum büyük sayfa çıkartmayı. Ekran görüntüsünde 2 yazısının solunda Kesik İşaretleri yazısı var, orayı işaretleyince sayfanın köşelerinde + lar oluyor, kılavuz çizgileleri. Yanyana olan sayfalarda soldaki sayfanın sağındaki + işaretleri ile sağ sayfanın solundaki + lar aynı nokta oluyor.

Basitçe sayfaları yan yana getirip ikisinin + larını üst üste getirip tam ortalarından raptiye geçiriyorum. Altına halı-karton gibi bir şey olunca raptiye kolaysa saplanıyor. Bütün sayfaları böyle birleştirip ardından bantlıyorum. Böylece hatasız bir şekilde çıktılar birleşiyor.

Gerçi üzerinden uzun süre geçmiş ama merak eden arkadaşlarımız olur düşüncesiyle dilim döndüğünce planları A4'e çıkartma konusunda anlatmaya çalışayım. Eksik yerler varsa seve seve tamamlarım.

PDF olarak dosyamızı açıyoruz. Eğer dosyamız PDF değil ise, önce PDF'e çeviriyoruz. (bu anlatım PDF üzerinden ilerlemektedir.)

ctrl+p kısayolu ile yazdırma sayfasına geldiğimizde;

(1) no ile gösterilen "Poster" seçiyoruz. Aşağıdaki gibi menü değişiyor ve ekranı kontrol ediyoruz. Döşeme ölçeğimiz (2) %100 olmalı. Daha küçük boyutta model yapılacaksa değiştirilebilir. Bu konuda Can %80 oranını kullanmış mesela. Çakışma ölçüsü önemli (3) buna daha sonra geleceğim. Program bu değerlerde bir baskı için bize kaç sayfa kullanılacağı gibi önizleme sunuyor (4). Mesela benim örnek aldığım planda her biri 1049,87 mm x 890,91 mm olan iki sayfalık çizim mevcut. Her bir sayfayı 15 adet A4 kağıdına basacağını belirtiyor. Yönlendirmeyi (5) değiştirerek daha az kağıt kullanımı ile baskı alabilmek de mümkün olabiliyor. Kontrol etmekte fayda var.

Çakışma ölçüsü (3) önemli demiştim. Şöyle ki;

A4 kağıdının baskı standardında kenar boşlukları olur. Biz bu işlemi yaparken, kağıdın kenar boşluğundan dolayı yazdırılamayan bölümler oluyor. Bu durumda uç-uca eklemek çok zahmetli olabiliyor. Buraya gireceğimiz değer ile bunun önüne bir nebze de olsa geçmiş oluyoruz.

Ama yine de en garanti yöntem bu tarz projelerde bir kılavuz ölçü bulunur (6) . Bundan faydalanmak elzemdir. Planları çıkarttığımızda ilk yapacağımız iş, bu kılavuzdaki cm ölçüsünü, bir cetvel ile ölçmek olacaktır. Eğer bire-bir uygunluk varsa, model üzerinde çalışmaya başlanabilir.
CTRL-P Yapıp ölçeği %100 seçersek boyut küçük çıkıyor çıkarılacak a4 düzenini ölçeği elleyükselterek çizimin kağıda sıfır olduğunu görünce o ölçekte çıktı alınırsa sorun olmuyor örneğin benim planda ölçek %110,3 ile sağlandı