Power Analyser

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
T28 Trojan'a mecburen (piyasada uygun servo yok) TowerPro MG958 servolar takmak zorunda kaldım. Bu servolar 20 kgcm tork üretme iddasındalar ama sıkı da akım çekiyorlar. Gerçekten bu kadar çok akım çekilip çekilmediğini görmek için bir power analyser gerekiyordu. İlk versiyonunu bu akşam yaptım. Bir de kayıt yapan ve sonra grafik olarak gösteren versiyon yapmak istiyorum.
Şu anki prototip 4S LiPo'ya kadar kullanılabiliyor ve akım ölçme aralığı 0 - 5 Amper arası. Çok düşük akımlarda yeterince hassas olmasa da yüksek akımlarda gayet iyi sonuç veren bir Hall sensörlü akım okuyucu kullandım. Bu akım okuyucuyu (ACS712) Zafer Şahin taa seneler önce bana önermişti. :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Her bir servo için 1 tane bu modül kullanılacak değil mi abi ?

Bu arada şu servoların çektiği gerçek akımı hep merak eder dururuz. Acaba test amaçlı bizim helilere de taksak mı birer tane :rolleyes:

Her bir servo için 1 tane bu modül kullanılacak değil mi abi ?

Bu arada şu servoların çektiği gerçek akımı hep merak eder dururuz. Acaba test amaçlı bizim helilere de taksak mı birer tane :rolleyes:
Her servoya ikişer tane. Ben de Miami'de yazlık alıyorum da! :p
Bu arada gerçekten de sinyal hattını bypass etmeliydim ki servo hattında da kullanabileyim. Bir sonraki versiyonda yaparım artık. Bu sadece besleme hattında kullanılabilir bu haliyle.

İncecik oldu. 3D yazıcıdan da bir kutu basınca sipariş alabiliriz... :D

Yeni versiyonda sistem çalışıp stabilize olduktan sonra (yaklaşık 5 saniye) çalışma süresince oluşan en düşük gerilim ve akan en yüksek akım da izlenebiliyor. Bu durumda örneğin bu devreyi modele bağlayıp uçup indikten sonra, gücü kapatmadan önce ekranda uçuş sırasında ortaya çıkmış olan en kötü durumları görme imkanı oluyor.

Ekran deyince aklıma geldi abi. Geçenlerde facebook üzerinden konuştuğumuz kotpit LCD ekran projesi ile ilgili bir gelişme var mı ?
Abicim o kadar maymun iştahlıyım ki bir projeyi tamamlamadan diğerine sulanıyorum. Aslında bir prototip beklenen işevi görüyorsa benim heyecanım bitiyor sanırım. :D :)

Power Analyser'in yeni versiyonu geliyor. Hem boyutları küçüldü hem de ekranı büyüdü ve okunabilirliği arttı.

32 V'a kadar giriş kabul ediyor. Max. akım ise 3.2 A ile sınırlı. Sizce kullanım alanı bulur mu? Uğraşmaya değer mi?

Elinize sağlık, harika görünüyor Sümer Bey.Modelciligi teknik detayları ile seviyoruz,kullamak isteyenler olacaktır.

Ben kullanırım valla. Hep merak etmişimdir aksiyon sırasında uçakta ne kadar enerji harcıyor bu donanımı diye..
Ama şöyle bir asgari 5-6 amp ölçebiliyor olsaydı dadından yinmez olur!

Ben kullanırım valla. Hep merak etmişimdir aksiyon sırasında uçakta ne kadar enerji harcıyor bu donanımı diye..
Ama şöyle bir asgari 5-6 amp ölçebiliyor olsaydı dadından yinmez olur!
5A, 20A ve 30A modelleri de var. Hatta 75 A olanı da yapmak mümkün. Ama akım arttıkça düşük akımlardaki çözünürlük ve doğruluk da azalıyor.