PRO SP Racing F3 Flight Controller Integrate OSD ***Güncellendi 14.04.2018 / 15:00***

  • Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

    Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Hakan SAHBAZ

Çalışkan Uye
Katılım
29 Mar 2018
Mesajlar
346
Tepkime puanı
363
Yaş
35
Konum
ISTANBUL
İlgi Alanı
Multikopter
ZMR250 gövde üzerine yaptığım yarış dronu uçuş kontrol kartı bozulunca ben de yerine (satıcıdan da iyi bir indirim aldığım için) konu başlık olan uçuş kartını aldım. Önceleri bu kartın piyasada çok bilinen SP racing F3 kartı ile aynı olduğunu sanıyordum. Cahillik işte. Bu konuyu da aslında forum üyelerinden bilgi almak için açmıştım ancak sabırsız ve araştırmacı mizacım kendi kendime de bir çok şeyi öğrenmemi sağladı. Hala eksikleri var, sizlerin de yardımları ile bu kartı bütün detayları ile öğrenmeye ve de bilgileri paylaşmaya çalışacağım.

Kartin kullanim klavuzunu ekleyerek baslamak istiyorum. Ayrıca belirtmem lazım, bu kartın orijinal bir Seriously Pro ürünü olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü Seriosly Pro websitesinde adı geçmiyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Interface definition
IO_1 connector -
PWM RX / PPM RX / GPIO / LED Strip
When using a PWM receiver connect CH1/2/5/6 to PWM RX.
LED Strip data signal can be used to change individual colors of each LEDs on a strip of WS2812 RGB leds - Perfect for battery warning lights, orientation lights, indicators, failsafe, display flight modes, etc.
CH1/2/5/6 can be used as a general purpose IOs when not used for PPM/PWM RX.
A 3.3v output is also available.

IO_2 connector - Serial RX / PWM RX / GPIO / UART3
When using a PWM receiver connect CH3/4/7/8 to PWM RX.
When using a 3.3v Serial RX receiver (S.Bus, SUMD/H, etc.) use GND/VCC/CH3 (UART3 RX).
CH3/4/7/8 can be used as general purpose IO when not used for Serial/PWM RX.
CH7/8 can be used for a 3.3v Sonar sensor when not used for PWM RX.
ADC_1/2 can be used to connect Battery Current Monitoring and RSSI signals. (3.3v MAX).

OUTPUT headers - Connect up to 8 motors and/or servos
Currently supports PWM ESCs (400hz default), Oneshot 125 ESCs and PWM servos (50hz default).
WARNING: Configure outputs before connecting power to servos and ESCs.

VBAT headers - Connect flight battery for voltage monitoring, logging and warnings
WARNING: DOUBLE CHECK POLARITY!

Buzzer headers - Connect to a buzzer for warnings and notifications
Use a low-power ~50mA 5.0v buzzer that only requires power to produce sound, e.g.
Sonicrest HCM1205X. See Cleanflight manual for links. Can also be used to find your aircraft
after a crash.
I2C connector - Used for external sensors and OLED displays.
The SCL and SDA are 3.3v signals.
5.0v is always supplied via the on-board voltage regulators, even when powering via USB.
WARNING: logic level converters are REQUIRED if your sensors require 5.0v signals

UART2 connector - Used for 5.0v Serial IO. (GPS, etc.)
MUST NOT be used when SWD port is in use

VIN/VOUT connector - Used for Camera and wireless video transmitter
VIN/GND connect to the video signal and GND of the camera
VOUT/GND connect to the video signal and GND of the video transmitter
No voltage output, please ensure the extra voltage input for you camera and transmitter

Manuelin devamında programlama kısımlarından bahsediyor. Linkten indirebilirsiniz .

Satıcı sayfasında da ürün açıklamalarında mevcut olan bağlantıları ve girişleri şöyle listelemiş;

-2x 8pin jst- sh socket (PPM, PWM, serial RX, GPIO, ADC, 3V, 5V , MLA) -1x 4PIN jst-sh socket for debugging swd
-1x 5pin jst-sh flash socket firmware and configuration (connection to UART CP2104 to the USB-tool)
-8h 3pin, though-hole pin header for the ESC / Servo the CONNECTIONS
-4x 2Pin, though-hole pin header for 1x serial port and I2C
-8h 1pin, though-hole pin header Battery voltage / buzzer / video in / video outKart üzerinde bulunan bütün girişlerin neler olduğunu hangi bağlantılara izin verdiğini aktarmaya çalışacağım.


1) IO-1 girişinde GND ve 5V dışında 6 bağlantı daha var. PWM tipi alıcı kullananlar için 1,2,5 ve 6. kanallar bu giriş üzerinde bulunuyor. PWM alıcı kullanılmazsa CH1/2/5/6 girişleri IO (input/output) girişi olarak kullanılabilir yani GPIO (General Purpose Input/Output ) için kullanılabilir. Bu giriş ve çıkışlar softserial bağlantılarda RX ve TX sinyal bağlantıları haline gelmiş oluyor. PPM tipi alıcı kullananlar için CH1 PMM sinyal kanalı olarak kullanılıyır. CH5/CH6 kanalları da Bu durumda programlama ile genel amaçlı sensör vb ekipman bağlantılarında kullanılabiliyor. C5 ve CH6 da softserial olarak kullanılabilecek RX ve TX haline gelmiş oluyor. Ayrıca programlanabilir LED ışık setleri de IO-1 üzerinde bulunan 7. ve 8. pin girişleri üzerinden bağlantıları yapılabiliyor.

2) IO-2 girişinde GND ve 5V dışında 6 bağlantı daha var. IO-2 PWM kullanıldığı zaman CH3/4/7/8 kanalları olarak kullanılabiliyor. PPM alıcı ile CH3 RXD ve CH4 RXD CH7 RX CH8 TX haline geliyor. Burada CH3 ve CH4 jumper pin ile veya iki kablonun birleşmesi ile FRSKY Dijital telemetry (tek kablo üzerinden RX ve TX yapabilen modeller) için kullanılabiliyor. Ancak bu durumda SBUS bağlantısını UART2 üzerinden yapmak gerekecek. Çünkü CH3 SBUS tipi alıcılar için sinyal pini olarak tanımlanmış. SBUS protokülyle çalışan acılı bağlantılarında IO-2 girişinde GND VCC CH3 bağlantısı ile alıcıyı kumandaya bağlamak mümkün. Bu durumda CH7 ve CH8 yine genel amaçlı IO; CH7=RX ve CH8=TX haline gelmiş oluyor. Burada örneğin sonar sensörü bağlantısı yapmak mümkün.

Bu durumda IO-1 ve IO-2 ile yapılabilecek bağlantılar;

You must be registered for see images attach


3) Sahip olduğunuz GPS modülü bağlantılarına göre yapılması gereken bağlantılar farklılık gösterebiliyor. Ayrıca, kart üzerindeki pin port ları kullanım durumuna göre de farklı düzenlemeler yapmak gerekebilir. Benim sahip olduğum NZ GPS aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere UART2 çıkışına bağlanmış. Klasik F3 uçuş kartında bu çıkış kartın ön tarafındaki USB yanında ve de kiçin 4lü pin girişi olarak yapılmış, bu durumda OP GPS kullanmak ya da pin bağlantısını değiştirmek gerekecekti. Benim için elimdeki GPS direk bağlantısını yapabileceğim. Ancak resim temsili olduğu için kabloların bağlantıları yanlış yapılmış. Zira Kırmızı (+) yukardaki resimde 5V çıkış hemen GND (siyah) yanında. Turuncu RX ve mavi TX olarak bağlamak gerekiyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

4) USB olmadığı için ayrı bir modul de gelecek bu kartla ve OSD ayarları ve FC ayarları için bunu resmin üst kısmındaki bağlantılar ile ayrı ayrı yapmam gerekecek. Buraya kadar sorun yok. Manuelinde mesaj içerisne koymadığım kısmında detaylı açıklama yapılmış durumda. Bu iki girişin arasındaki SWD (Serial Wire Debug) debug işlemlerinde yani yazılımsal hataların düzeltilmesinde kullanılan bir port içiş. Bu konu ile ilgili bilgi alınabilir. Eğer bu bağlantıyı kullanıyorsam AURT2 yi kesinlikle kullanmamam gerektiği, sanırım çakışma olma durumu var.

Kullandığımız F1, F3, F4 ve en sonuncu F7 nesil kartların sahip olduğu STM32 tipi işlemcinin kullanım klavuzu Bu klavuzun 20-23 sayfaları arası 4. bölümde Debug işlemleri anlatılmaktadır.

SWD debugging connector: To debug the port. Debug portu
Used for software development or flashing via SWD. It cannot be run when UART2 is in use.
SWD üzerinden program geliştirme ve flashing işlemlerinde kullanılır. EUART iki kullanıldığında çalıştırılamaz


5) Son olarak da I2Cportu var. Burada öncelikle I2C girişini açıklamak istiyorum. I2C yani Inter-integrated Circuit, UART daha daha gelişmiş bir haberleşme protokolüdür. İki çeşit sinyal içerir. SCL = clock signal ve SDA = data signal. Bu iletişim teknolokisine sahip OLED display unit gibi ekipmanların bağlanmasında ve anlık olarak bilgierin alınmasında kullanılabiliyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol


6) Benim için önemli olan başka bir konuda Telemetry. Sahip olduğum Radyo ekipmanları Radiolink marka olduğu için, kullanacağım telemetry modulu PRM-02.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol


Bo modülün bağlantılarını softserial olarak program üzerinden ayarlamasını yapacağım IO-1 girişi üzerinde yapacağım. Bu giriş için oluşturduğum pin düzeneği ve bağlantıları da ayrıca daha sonra resimli gösteriyor olacağım. IO-1 girişi üzerinde Ch5 i RX ve CH6 yı a TX softserial bağlantı atamaları yaparak telemetry modüşünü çalıştıracağım.

Yukarıda bahsettiklerimde hatalar mevcut ise tavsiyeleriniz çok faydalı olacaktır. Konunun devamını uçuş kartı elime ulaştıktan sonra, yaptığım bağlantı ve ayarlamaları adımlar halinde paylaşıyor olacağım.


İlgilenen tüm forumdaşlara peşinen çok teşekkür ederim.
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Mehmet Kucuksari

Administrator
Katılım
4 Eki 2012
Mesajlar
32,435
Tepkime puanı
36,376
Yaş
47
Konum
Kocaeli
İlgi Alanı
Heli
Öncelikle, her konu açtığımda yaşadığım, acaba hali hazırda konu vardı ben mi bulamadım, gereksiz konu kalabalığı mı yapıyorum ikilemi yaşadığım için, eğer durum öyleyse peşinen kusruma bakmayın lütfen. Doğru konuyu gösterirseniz, yazımı oraya taşımak isterim.
O kadar tedirgin olmayana gerek yok Hakan, zaten bu konuda hassassın, önemli olan da bu.Eger bir yanlışlık olursa bizler düzeltmeye çalışırız sorun degil.

Teknik sorularına ne yazık kı cevap veremiyorum, o kısmı konunun uzmani arkadaşlarımıza bırakıyorum.
 

Hakan SAHBAZ

Çalışkan Uye
Katılım
29 Mar 2018
Mesajlar
346
Tepkime puanı
363
Yaş
35
Konum
ISTANBUL
İlgi Alanı
Multikopter
Mehmet abi tesekkurler. Ben yine de belirteyim istedim. Forum acildigi gunden bu gune zaman icerisinde belli bir cizgiye oturmus ve kalite citasini cok yukseltmis. Ben RC hobisiyle her nekadar eskiden beridir ilgilensem de araniza katirmakta gec kalmisim. Forumun kalitesinden dolayi bende uyum saglamaya calisiyorum, saygilar.
 
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Katılım
9 Mar 2018
Mesajlar
191
Tepkime puanı
66
Yaş
36
Konum
Çorlu
İlgi Alanı
Hepsi
Hakan bey belki ilerde kısmet olursa sp3 kart ıle cok detaylı bır konu acar paylaşım yaparız herkeze yararlı bır icerik olur cok kullanılan bir kart malum
 
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari

Hakan SAHBAZ

Çalışkan Uye
Katılım
29 Mar 2018
Mesajlar
346
Tepkime puanı
363
Yaş
35
Konum
ISTANBUL
İlgi Alanı
Multikopter
Piyasada çok kullanılan kart biraz farklı. Bu daha değişik bir F3, bağlantıları ve özellikleri farklı. Bu kart üzerinde bizim blackbox dediğimiz, gerçektede karakutu mantığı ile çalışan ek bir özellik var. Meşhur SP F3 için sanırım forumda konu vardı.
 
  • Beğen
Tepkiler: Gürhan Avcı

Benzer konular