Video Pt-17 Stearman Uçuş Videoları

Ali Haydar GÖK

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Bu uçakla bol bol uçup pilotajımı geliştirmek istiyorum. Bu uçak çok kolay uçsa da daha zor olanlarını uçurmadan önce, kolay olanı güzel bir şekilde uçurmakta fayda var. Bu yüzden uçağı kırıp uçamaz hale gelene kadar videolarını burada paylaşacağım.

İlk videomuz akşam karanlığındaki bir video. Hafta sonu yasağı olduğu için akşamda olsa uçmak istedim. İniş takımı tamir edildi. Motoru da tamir ettim fakat yine de tam olmadı. Ama full gaza çıkmadığım sürece sorun çıkarmıyor. Zaten bu uçak yarım gaza bile ihtiyaç duymadan uçabildiği için sorun olmadı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçak gayet güzel uçuyor. Tadını çıkar. Ufak tefek trimler olacaktır elbet. Öyle görünüyor ki hava tam o'nun havası, rüzgarsız, sakin. Rüzgar direnci nasıldır acaba. Uçuş için de şu kısa günlerde o kadar da geç kalınmış sayılmaz. İki uçuş yeter zaten.

Teşekkür ederim @Ömer Erkan abi. Ufak tefek trim tabi ki gerekiyor ama yine de çubukları bırakınca hafif hafif bir taraflara yatıyor. Tabi önemsenecek kadar bir şey değil.

Rüzgar konusunu demin konuşuyorduk evde :D Bu hava rüzgarsız olduğu için kalkış ve inişler biraz daha zor oluyor diye düşünüyorum. Tabi uçuşa rüzgarın etkisi olmaması da güzel. Ama şöyle hafif ve sürekli bir rüzgarda uçmayı tercih ederim. Rüzgarlı havalarda da uçup yine paylaşırım ilerleyen zamanlarda.

Teşekkür ederim @Kadir Kurt

Motorun durumu bu şekilde. Daha önce stator bu kadar sıkı şekilde takılı değildi. Ben onu mümkün olan en sıkı şekilde tekrar taktım. Bu problem biraz daha azaldı. Ama hala bitmedi.
Motorun mıknatıslarına sürtüyor stator. Bir tane mıknatıs çıkmıştı ben onu yapıştırdım japonla. Ama yeterince iyi olmadı heralde. Aslında motorun bütün mıknatıslarını söküp güzelce zımparalayıp hepsini tekrardan dizmek lazım. Tabi yapabilir miyim bilmiyorum. Ama çalıştığı için şuanlık dokunmadım. Birde milde küçük bir eğiklik durumu oluşmuş olabilir kırımlar sonucu. Bundan dolayı da sorun olabilir. Garip olan şey birden yüksek gaza çıkınca sorun çıkarıyor olması.

Teşekkür ederim @Kadir Kurt

Motorun durumu bu şekilde. Daha önce stator bu kadar sıkı şekilde takılı değildi. Ben onu mümkün olan en sıkı şekilde tekrar taktım. Bu problem biraz daha azaldı. Ama hala bitmedi.
Motorun mıknatıslarına sürtüyor stator. Bir tane mıknatıs çıkmıştı ben onu yapıştırdım japonla. Ama yeterince iyi olmadı heralde. Aslında motorun bütün mıknatıslarını söküp güzelce zımparalayıp hepsini tekrardan dizmek lazım. Tabi yapabilir miyim bilmiyorum. Ama çalıştığı için şuanlık dokunmadım. Birde milde küçük bir eğiklik durumu oluşmuş olabilir kırımlar sonucu. Bundan dolayı da sorun olabilir. Garip olan şey birden yüksek gaza çıkınca sorun çıkarıyor olması.
Bu sorunu 2 arkadaşımın modelinde yaşıyoruz biz de. Sebebini bir türlü bulamamıştım. Modellerin ikiside elden atılıyor. O yüzden kalkış için tam gaz verince aynı sizde olan olay oluyor. Olayı şöyle çözdük sayılır. Model eldeyken aragaz yapar gibi 3 4 defa tam gaz verip gazı kısınca bir daha yapmıyor. İlk fırsatta motorların mıknatıslarını kontrol edelim o zaman. Teşekkürler video için.

Dün ve bugün birkaç uçuş yaptım.

Öncelikle uçağın burnuna 2 tane şu domdom kurşunlarından koydum.(100gr) CG iyice kıvama geldi. Ve 1.9 kg oldu uçuşa hazır ağırlık. Ama artık uçuşlarda çubukları bırakınca dümdüz uçuyor. Bu hoşuma gidiyor :D

Farkettiğim birkaç şey var. Rüzgarsız havada gazı fazla verdiğimde uçak hem sola yatıyor hem burnunu sola döndürüyor hemde burun kaldırıyor :D Araştırdığım kadarıyla buna müzdevice deniliyor. Bunu engellemek için de motora sağa ve aşağı açı vermiştim oysaki. Bunu düzeltme şansım var mı acaba? Daha fazla mı açı vermeliyim?

Bugün bol rüzgarlı bir dağda uçuş yaptım. Rüzgarı önüme veya arkama alarak uçarsam rüzgarın etkisinden kurtulupda dönüş yapamıyorum. Aynı zamanda uçak saçma sapan farklı yönlere dönebiliyor bazen. Rüzgar farklı yönlerden estiği için de olabilir tabi.

Birde rüzgara karşı uçarken rüzgarın şiddeti artınca uçak burnunu havaya kaldırıyor ve gitmem diyor. Ben gitsin diye bekliyorum oda gitmem diye bekliyor öyle. Motor alıp gidemiyor uçağı yani.

İkinci uçuşumda bu yüzden kırım yaşadım. Zaten görüş açım iyice daralmıştı. Birde dağın o tarafında rüzgar uçağın karşısından esiyordu. Yani uçak orada rüzgarı karşısına aldı ve yukarı çıkmaya gücü yetmedi. Burnunuda havaya dikmiş ilerlemiyor. Uçağın burnunu az bişey aşağı bastırsam görüşümden çıkacak. Velhasıl gazı kesip yere bıraktım uçağı. Pervane kırılmış. Ve alt kanadın bir ucu çatlamış biraz. Ama yine sıcak slikonla hallolur. Pervanemiz zaten var. Ama her kaza daha fazla ağırlaştırıyor uçağı.

İlk uçuş çok güzel ve zevkli geçti. İniş zaten çok güzeldi :D
İlk uçuş ve kırım videosu

Kanat ucu sadece üstten çatlamış. Servo yüzünden muhtemelen.
Motor açıları bu şekilde.

Son düzenleme:
Dün ve bugün birkaç uçuş yaptım.

Öncelikle uçağın burnuna 2 tane şu domdom kurşunlarından koydum.(100gr) CG iyice kıvama geldi. Ve 1.9 kg oldu uçuşa hazır ağırlık. Ama artık uçuşlarda çubukları bırakınca dümdüz uçuyor. Bu hoşuma gidiyor :D

Farkettiğim birkaç şey var. Rüzgarsız havada gazı fazla verdiğimde uçak hem sola yatıyor hem burnunu sola döndürüyor hemde burun kaldırıyor :D Araştırdığım kadarıyla buna müzdevice deniliyor. Bunu engellemek için de motora sağa ve aşağı açı vermiştim oysaki. Bunu düzeltme şansım var mı acaba? Daha fazla mı açı vermeliyim?

Bugün bol rüzgarlı bir dağda uçuş yaptım. Rüzgarı önüme veya arkama alarak uçarsam rüzgarın etkisinden kurtulupda dönüş yapamıyorum. Aynı zamanda uçak saçma sapan farklı yönlere dönebiliyor bazen. Rüzgar farklı yönlerden estiği için de olabilir tabi.

Birde rüzgara karşı uçarken rüzgarın şiddeti artınca uçak burnunu havaya kaldırıyor ve gitmem diyor. Ben gitsin diye bekliyorum oda gitmem diye bekliyor öyle. Motor alıp gidemiyor uçağı yani.

İkinci uçuşumda bu yüzden kırım yaşadım. Zaten görüş açım iyice daralmıştı. Birde dağın o tarafında rüzgar uçağın karşısından esiyordu. Yani uçak orada rüzgarı karşısına aldı ve yukarı çıkmaya gücü yetmedi. Burnunuda havaya dikmiş ilerlemiyor. Uçağın burnunu az bişey aşağı bastırsam görüşümden çıkacak. Velhasıl gazı kesip yere bıraktım uçağı. Pervane kırılmış. Ve alt kanadın bir ucu çatlamış biraz. Ama yine sıcak slikonla hallolur. Pervanemiz zaten var. Ama her kaza daha fazla ağırlaştırıyor uçağı.
Pek uçuş dinamikleri ile ilgili yabancı terimlerden anlamam (aklımda tutamam) da. Yaşadığım tecrübelere istinaden bir iki şey yazayım. :) Bu konularda uzman arkadaşlarımız elbet yazacak.:saygilar:

-O kadar ağırlık ekleyince bende düzgün yürürüm ama menzilim kısalır.
-Gaz verince (vermeden düz gidiyorduysa) pervane asılınca sola yatıyorsa daha sağ açıya ihtiyacı var. Aynı durumda burnunu da dikiyorsa Aşağı açı yetersiz.
-Rüzgarı önden veya arkadan alıp dönememenin nedenleri de aklıma gelenler. Yönledirici yüzeylerin (Aileron, rudder, elevatör) yeterli olmaması.
-Zaten bu kadar çok kanat alanı ile bahsettiğin rüzgarda bile uçmasını taktir etmek lazım.
-Hız ve burun ruzgarında burnunu dikiyorsa hucum açısını (angle of attack deniyor galiba) gözden geçirmek gerek.
Kolay gelsin .
Garibim model, çizgi roman kahramanı "Mister No" nun piperine döndü. Yamalı bohça ve tekme tokat çalışıyordu.
:lol:

Ağırlık konusunda haklısın abi :)
Aileronlarda küçük geliyor olabilir. Aynı zamanda atımlarıda düşük ayarladım. Ama daha büyük aileron yüzeyini kaldırsa bile bu hızda giderken sert bir aileron direk stall edebilir uçağı. Yani aileronları büyütmek yerine daha hızlı uçurmak gerekiyor diye düşündüm ben. Stall olmaması için. Yada daha hafif olması lazım. Şuan ki haliyle bile dönüşlerde stall olacak neredeyse.

Hücum açısı konusunu biraz araştırayım. Benim uçakta göz kararı bir hücum açısı var :(

Dediğin gibi bu uçakdada uçtuğu sürece bol bol yama olacak abi :D Yeni bir tanesini yapmayı düşünüyorum ilerleyen zamanlarda. Bu yüzden bol bol tecrübe katması lazım bunun bana :)

Ali süpersin :) Enerjine nazar değmesin. Düşse de kalksada devam :)

Yalnız epey uzağa gittiğinde düştü, aman dikkat et biraz daha gitse ağaçlara fln bulamazsın (ben yaşadım heli de )

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Ali süpersin :) Enerjine nazar değmesin. Düşse de kalksada devam :)

Yalnız epey uzağa gittiğinde düştü, aman dikkat et biraz daha gitse ağaçlara fln bulamazsın (ben yaşadım heli de )

Teşekkür ederim :D Öğrenmek için uğraşıyorum. Uçaklarla uçuş sayım henüz çok az. O yüzden tecrübe edip öğrenmem gereken bir sürü şey var. Bu konularda tecrübe sahibi olduktan sonra kırım frekansım düşecek inşallah. Heliden biliyorsun zaten anlattığım durumu.
Aynı zamanda masrafda asgari düzeyde olunca enerji bitmiyor ister istemez :D Şuan bu uçağın elektroniğini kullanarak aynından bir tane daha yapsam masrafım 200 lira bile etmiyor. Tabi bol bol emek var.
Uçak kontrol etmek mi zor yoksa heli mi zor desen uçak daha zor derim. Helikopter karmaşık fakat uçuşu çok kontrol edilebilir şekilde. Ama uçak o kadar kontrollü değil. Dış etkenlerle başa çıkmak kolay olmuyor. Tabi benim ve modelim açısından böyle bu. Yani uzağa gitmesini engellemek benim açımdan o kadar kolay olmuyor. Ama mümkün mertebe uğraşıyorum. :)

Mehmet abime katılıyorum.
Müzdevice, yani pervanenin tork etkisi için aşağıya ve sağa doğru olan mevcut açılarını biraz daha artırmalısın.
Bu uçakta iki adet kocaman kanat var. Haliyle lift te (kaldırma) tek kanatlı bir uçağa göre iki katı. Drag (sürtünme) de haliyle iki katı. Yani motor göreceli hızlı uçabilmek için iki katı efor sarfediyor. Yani rüzgarlı bir havada yere göre hızlı gidememek kadar normal bir şey yok. Kaldı ki, rüzgara karşı her uçak normalden daha fazla yükselişe geçer. O rüzgarı ölçeğe göre düşündüğün zaman o havada o dönem hiç bir uçak fırtına var diye havalanmazdı bile.
Bu saatten sonra motor açılarıyla ve kumanda yüzeyleri büyütmeye çalışmakla uğraşma bence. Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez artık. Ama kanatçık atımlarını biraz daha artırıp biraz daha expo verebilirsin.
Bu uçakta tespit ettiğin bütün kusurları giderme hususlarını bir sonraki inşaatında uygularsın.
Ayrıca o kadar rüzgarlı havada o dağdan uzak dur!;)

Müzdevice, yani pervanenin tork etkisi için aşağıya ve sağa doğru olan mevcut açılarını biraz daha artırmalısın.
Bu uçakta iki adet kocaman kanat var. Haliyle lift te (kaldırma) tek kanatlı bir uçağa göre iki katı. Drag (sürtünme) de haliyle iki katı. Yani motor göreceli hızlı uçabilmek için iki katı efor sarfediyor. Yani rüzgarlı bir havada yere göre hızlı gidememek kadar normal bir şey yok. Kaldı ki, rüzgara karşı her uçak normalden daha fazla yükselişe geçer. O rüzgarı ölçeğe göre düşündüğün zaman o havada o dönem hiç bir uçak fırtına var diye havalanmazdı bile.
Bu saatten sonra motor açılarıyla ve kumanda yüzeyleri büyütmeye çalışmakla uğraşma bence. Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez artık. Ama kanatçık atımlarını biraz daha artırıp biraz daha expo verebilirsin.
Bu uçakta tespit ettiğin bütün kusurları giderme hususlarını bir sonraki inşaatında uygularsın.
Bir uçakta "müzdevice" düzeltmesi kural olarak normal seyir hızına göre yapılır. Her hızda dümdüz uçacak pervaneli bir uçak ise mümkün değil. Benim okuduğum ve anladığım kadarıyla Ali Haydar arkadaşımızın uçağı normal uçuşta değil gaz açtığında sola gidiyor ki bu tamamen normal bir davranış. Bunu engellemek için motor açısını daha da sağa verirse düz uçuşta uçak sağa kaçmaya başlayacak. Ayrıca bu haliyle gaz açtığında sola kaçan uçak, hız kazandıkça düz uçmaya başlayacaktır. Çünkü "müzdevice" etkisi yüksek güç / düşük hava hızı durumunda belirgindir.
Burundan pervaneli ve pervanesi kokpitten bakıldığında saat yönünde dönen her uçakta pilot gaz açtığında sola kaçışa hazırlıklı olup sağ rudder kullanımını öğrenmelidir.

NOT: "Müzdevice" deyip geçtiğimiz olgu aslında toplam dört farklı etkinin bileşiminden oluşmaktadır.

İlk videoda rüzgar biraz daha kontrol edilebilir seviyedeydi ama kırım videosunda rüzgar baya şiddetini arttırdı. Bu mekana geldikten sonrada her ne kadar rüzgar olsa da uçmadan dönmek istemedim açıkçası :)

Anladığım kadarıyla motor açısı ile şuan için uğraşmama gerek yok. Bu hali yeterli. Gaz açtığımdaki kaçmaları kendim toparlamaya çalışıcam. Yine anladığım kadarıyla fırtınalı havalarda uçmuyorum :lol:

Uçak yavaşken ufak bir kontrol verdiğimde uçak neredeyse stall olacak hale geliyor ve o verdiğim ufak kontrolün çok fazlasını ters şekillerde vererek toparlıyorum uçağı. Bu davranışlar yüzünden atımları düşük tutmuştum. Zaten bu rüzgardaki uçuş dışında dönmeme gibi bir durum yaşamadım hiç. Ama ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş atımları arttırarak denemeler yaparım.

Aslında benim istediğim şey bu modelle 3d hareketler yapmak :lol::lol:
Yani bu yüzden bu modelde tecrübe edinip sonrasında daha hafif bir şekilde ve gerekli düzenlemelerle bu modeli tekrar yapıp 3d hareketleri çalışmak istiyorum. Tabiki basit 3d hareketleri. Ne kadar mümkün olur bilmiyorum. Çünkü bu uçağı henüz aklımda çizdiğim yoldan uçurabilmiş değilim. Köpük bir uçaktan çok fazla şey mi bekliyorum acaba :D:D

Son düzenleme: