QAV 250 mini quadro parça listesi

acakmak

Yeni Uye
Değerli arkadaşlar,
Forumdan Burak Solmaz beyin de yardımıyla aşağıdaki setupı oluşturdum.
Parçalar hakkındaki görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

merhabalar, quaddan pek anlamam ben fakt ilerde yapmayı düşündüğüm için msjları takip ediyorum tabikide, burak bey zaten yardımcı olmuş, ben sadece listede uçuş kontrol kartını ve OSD göremedim (apm,pixhawk,hobbyking kk vb.), elinizde mevcutsa bilemem tabikide,

Liste güzel ama bazı tekrarlar / fazlalar falan var. Listenin tamamını almıyorsunuzdur umarım.
- Little bee 20a almayın. Sık sık yanıyor ve teknolojisi eskidi. dys blheli_s 30a alın aynı paraya.
- QAV-R de güzel ama artık X frame'ler moda. Yer az olduğu için toplaması biraz daha zor.
- Taranis iyi seçim ama X4r-SB kullanacaksınız zaten, DJT modülüne gerek yok.
- emax 2205 2300k iyi motor.

Listede flight controller ve PDB yok. F3 bazlı herhangi birşey işinizi görür. AIO (all in one) olanları tercih edin, PDB, current sensor, PDB vb içinde gelir.

İşin içine OSD girince voltaj filtreleme vb sorun oluyor. PDB iyi çıkmazsa Elinizin altında LC Filter'lar, kondansatörler olsa iyi olur.

Frame olarak;
Kontrolcü;
ESC;

ESC BLHELI_S olsun. DSHOT desteği var.

30A'nın genişliği biraz fazla, frame koluna sığmayabilir. Onun yerine 20A da kullanabilirsiniz:

Kontrolcüyü aldığınız yerde ESC de var. çok ucuz olsun diyorsanız little bee 20a BLHELI_S ( _S kısmı önemli) iş görür. Çok iyi marka olsun diyorsanız AIKON 2-6S 30A BLHELI_S var.

FrSky radyonun Mode 2 olmasına dikkat edin.

Foxeer kamera güzel. Alırken şu özellikleri seçin: 2.5 lens, IR Block, orange, PAL, top connector. Siyah kamerayı alanda bulmak çok zor oluyor.

Motor koruyucular bir işe yarıyor mu emin değilim. Gereksiz ağırlık yaratıyorlar bence.
Slider'lara gerek yok. Bol bol düşecek nasıl olsa ve bunlar da hemen kopacak yerinden. Onun yerine anten koruyucu alın:

Pil ne seçtiniz? Yeni başlıyorsanız 4S size fazla kontrolsüz güç gibi gelebilir, 3S pil alın. En az 3-4 tane 1300-1800 mah arası ve en az 45C olmalı. Kargo yüzünden mecburen Türkiye'den alıyorsunuz. Ben aşağıdakini kullanıyorum memnunum:

Pil için düzgün bir şarj aleti almanız lazım yoksa çok kısa ömürlü oluyor. IMAX b6AC en yaygını. Kopyasını değil orjinalini bulmaya çalışın.

İlk defa yapıyorsanız havya ve lehime ilgili diğer aletlere de ihtiyacınız olacak unutmayın. Yoksa mutlaka bir multimetre (voltaj ölçer) alın. Mastech MS8268 en yaygını.

X Frame'in bence en zayıf yanı alt kısmın tek parça olması. 4mm'i biraz zor kırarsınız ama bir kolu kırınca da tüm alt gövdeyi değiştirmeniz gerekiyor. Acemiliğinizi atana kadar beton üstünde uçuş yapmayın.

Kolay gelsin,

ahmet fiyat araştırması yaptınmı başka sitelerden? örneğin ben sadece frame fiyatına baktım banggood da daha uygun fiyatlısını buldum, bir araştırma yap derim bence, fazla para vericeğine yerine başka malzemeler alırsın o paraya.
bu linkte fiyat daha uygun:

sonra biyerlerde 80 tl ye falan baya güzel kontrolcüler görmüşdüm, nerde hatırlamıyorum ama naza32 yada klonu gibi bişeydi, onlarada bakabilirsin bence.

Volkan merhaba, fiyat araştırmasını yapıyorum halen. Motor esc pervaneden yedek sipariş de vericem.
Pili pilottrden almayı düşünüyorum.

Elimde 6 adet Zop power 1500mah 3s lipo var 6-7 sarj gormuslerdir. Tertemiz kullanıldı.

Teşekkür ederim Berat. Fatura gerektiği için mecburen firmalardan satın alıyorum.