Quad hakkında sorularım

İlgi Alanı
Multikopter
Selamlar,

F330 Frame kullanacağım. Racerstar 2212 980 motor için 4S Infinity Grafen 14.8V 2600mAh 70C 4S Lipo Pil seçmişim. Pil 280gr. Motorun 3S pil, 8045 prop ile 535g kaldırma kuvveti oluşturuyor testlere göre. 4S pil için test yapılmamış. Youtubeda bir kanalda pilin ağırlığının performans açısından moturun kaldırma kuvvetinin en fazla 4'te 1'i yani 133g olması gerektiği öneriliyor. Bu durumda seçtiğim pil mantıksız büyüklükte mi oluyor? Motor veya pili değiştirmemi önerir misiniz?

Infinity Grafen 14.8V 2600mAh 70C 4S Lipo Batarya RC Modeli için SY60 Fişi RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com

4X Racerstar Yarış Sürümü 2212 BR2212 980KV 2-4S Fırçasız Motor için 350 380 400 Çerçeve Kit RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com

Teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar,

Quad için motor ve pili almadan önce tekrar gözden geçirmek istedim. Seçtiğim motor Racestar 2212 980KV olanında. Bu motoru F330 framede kullanmak için seçmiştim. Ancak olurda daha sonradan daha küçük bir framede kullanmak istersem haliyle KV miktarı yeterli gelmeyecek. 1800 ya da 2400KV'lık motor alıp ihityacıma göre KV değerini FC ya da ESC'ler üzerinden düşürme imkanı var mıdır?

Infinity Grafen 14.8V 2600mAh 70C 4S Lipo Batarya RC Modeli için SY60 Fişi RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com

4X Racerstar Yarış Sürümü 2212 BR2212 980KV 2-4S Fırçasız Motor için 350 380 400 Çerçeve Kit RC Par ar? from Oyuncaklar ve Hobiler on banggood.com

Teşekkürler.

İmkanı yoktur. Kv'nin ne olduğunu, motorun o kv'de olmasının neden kaynaklandığını merak etseniz, zaten cevap ortaya çıkacak kendiliğinden.

Konuları birleştirip, doğru başlığa taşıdım. Bu başlık üzerinden devam edelim.

Youtubeda bir kanalda pilin ağırlığının performans açısından moturun kaldırma kuvvetinin en fazla 4'te 1'i yani 133g olması gerektiği öneriliyor. Bu durumda seçtiğim pil mantıksız büyüklükte mi oluyor? Motor veya pili değiştirmemi önerir misiniz?

Hesaba basit başlamakta fayda var. İşiniz sadece pille değil, quadın üzerinde her ne varsa, frame, escler, motorların kendileri, diğer ekipmanlar... hepsinin toplamı toplam kalkış ağırlığını verir. 4 motorumuz var ve bunların hepsinin itiş kuvvetleri toplamı da kaldırma kuvvetimiz. Quadın kontrol edilebilir şekilde uçması için kaldırma kuvveti / toplam ağırlık oranının en az 2 olması gerekir. Bu oran quadı ne amaçla kullanacağımıza göre 6 kata kadar çıkabilir.

Hesaba basit başlamakta fayda var. İşiniz sadece pille değil, quadın üzerinde her ne varsa, frame, escler, motorların kendileri, diğer ekipmanlar... hepsinin toplamı toplam kalkış ağırlığını verir. 4 motorumuz var ve bunların hepsinin itiş kuvvetleri toplamı da kaldırma kuvvetimiz. Quadın kontrol edilebilir şekilde uçması için kaldırma kuvveti / toplam ağırlık oranının en az 2 olması gerekir. Bu oran quadı ne amaçla kullanacağımıza göre 6 kata kadar çıkabilir.

Teşekkürler hocam. 4s pil seçmişim ve pil 280gr. Acaba çok mu abartı ağırlıkta bir pil seçtim diye düşündüm. Quada kamera, gerekirse go pro, belki 3 Eksenli gimbal, bir iki sensör (arduino nano ile), fpv alıcı vs takacak olursam sınırı zorlamış olmaz mıyım? 3s daha hafif bir pil almam sizce daha sağlıklı olur mu? Ancak uzun süre havada kalmasını istiyorum quadın. Motor veya pil önerebilir misiniz?

Burak bey, önceki konuları uzun uzun okumanızı ve yayınlanmış videoları izlemenizi ısrarla tavsiye ediyorum. O zaman sorularınız da değişecek, şimdiki sorularınıza gülümseyerek bakacaksınız.
Düşündüğünüz frame için 280g hiç de ağır değil, hatta oldukça hafif. Bunun nedeni de pilin mah değerinin çok küçük olması. Bu pille yaklaşık 3-4 dk havada kalırsınız diye tahmin ediyorum. Ancak mah değeri olarak küçük olmasına rağmen oldukça ağır bir pil, zira 70c. Sakin sakin süzülen, çoğu zaman hover yapan bir quadda 70c pil kullanmanın gereği nedir diye düşünmek lazım. Pil konusu çift taraflı bir bıçaktır, hafifledikçe uçuş süresi uzar ama mah değeri düşer, uçuş süresi kısalır, mah değeri yükseldikçe uçuş süresi uzar, ancak ağırlaştığı için süre kısalır. İki tarafı da idare edecek tatlı noktayı bulmak gerekir, bunun için de çeşitli hesaplama yöntemleri ve siteleri var, bunlar da daha önceki konularda mevcut.

Uzun uçuş süresi de göreceli bir kavram. Normalde elektrikli uçan döner kanatlar için normal süre 5dk civarındadır. Bunun iki katı uzun bir süre sayılabilir, ama çekim yapması istenen bir quad için de 10dk kısa bir süredir. Düşündüğünüz quadın standart uçuş süresinin 15dk civarında olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun üzeri, 20dk civarı ise iyi bir pil, mümkün olduğunca az ve hafif ekipman ister. 20dk üzeri ise çok daha kaliteli ekipman ve ciddi çaba ister. Veya dji ister ki, o da zaten kaliteli ekipman ve çabanın hazır satın alınması oluyor. :)

Burak bey, önceki konuları uzun uzun okumanızı ve yayınlanmış videoları izlemenizi ısrarla tavsiye ediyorum. O zaman sorularınız da değişecek, şimdiki sorularınıza gülümseyerek bakacaksınız.
Düşündüğünüz frame için 280g hiç de ağır değil, hatta oldukça hafif. Bunun nedeni de pilin mah değerinin çok küçük olması. Bu pille yaklaşık 3-4 dk havada kalırsınız diye tahmin ediyorum. Ancak mah değeri olarak küçük olmasına rağmen oldukça ağır bir pil, zira 70c. Sakin sakin süzülen, çoğu zaman hover yapan bir quadda 70c pil kullanmanın gereği nedir diye düşünmek lazım. Pil konusu çift taraflı bir bıçaktır, hafifledikçe uçuş süresi uzar ama mah değeri düşer, uçuş süresi kısalır, mah değeri yükseldikçe uçuş süresi uzar, ancak ağırlaştığı için süre kısalır. İki tarafı da idare edecek tatlı noktayı bulmak gerekir, bunun için de çeşitli hesaplama yöntemleri ve siteleri var, bunlar da daha önceki konularda mevcut.

Uzun uçuş süresi de göreceli bir kavram. Normalde elektrikli uçan döner kanatlar için normal süre 5dk civarındadır. Bunun iki katı uzun bir süre sayılabilir, ama çekim yapması istenen bir quad için de 10dk kısa bir süredir. Düşündüğünüz quadın standart uçuş süresinin 15dk civarında olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun üzeri, 20dk civarı ise iyi bir pil, mümkün olduğunca az ve hafif ekipman ister. 20dk üzeri ise çok daha kaliteli ekipman ve ciddi çaba ister. Veya dji ister ki, o da zaten kaliteli ekipman ve çabanın hazır satın alınması oluyor. :)

Çok teşekkür ederim hocam ?. Esasen ben de neden 70c seçtiğimi ve gerçekten gerekli olup olmadığı bilinçsizliği içerisindeyim. Sipariş vermem gerekiyor ancak pil ve motor konusunda kararsız olduğum için hala veremedim. Motoru 980kv olarak kalması sanırım daha sağlıklı. Ancak pil konusunda uzun süreli havada kalmasını sağlayacak bir seçim yapmam lazım. Bu ilk QUAD toplama deneyimim olacak. Sanırım deneyim kazandıkça öğreneceğim. Sipariş vermem gerektiği için bana F330, 980kv motor için uzun süreli havada kalmamı sağlayacak bir pil önebilir misiniz rica etsem? ?

Bende müsadenizle @Emre Kaman Beyin yönlendirmesine ve size de katkısı olsun diye bir soru sorayım . Onlarca veya daha fazla frame varken neden F330 Frame seçtiniz ?

Bende müsadenizle @Emre Kaman Beyin yönlendirmesine ve size de katkısı olsun diye bir soru sorayım . Onlarca veya daha fazla frame varken neden F330 Frame seçtiniz ?

Amacım yarış ya da hız değil hocam. Daha uzun havada kalabilmek ve görüntü alabilmeyi amaçlıyorum. Quad kullanımı konusunda da pek iyi sayılmam yeni başlıyorum. Hızlı atik bir quad yapacak olursam kullanabilecek pratiğe sahip değilim. Çabucak kırıma uğratabilirim. Yavaş yavaş ılgıt ılgıt sanki İzmir kordonda turluyormuşum gibi dolaşmak istiyorum. ? Bir de video çekimi yapacağımdan quadın menavralarının keskin olmaması lazım. Hali hazırda bir gimbala ve iyi bir kameraya sahip olmadığım ve yakın zamanda olamayacağım için büyük bir frame seçmeye karar verdim. ?

Size tavsiyem ya seçtiğiniz frame in ne olduğunu araştırın ve o frame için neler tavsiye ediliyor iyice bakın veya parçalar üzerinde bilgi sahibi olun ve ona göre frame seçin . Bu işin bir kalıbı var denemez ama mümkün olan en uygunu veya istenilene göre kullanışlısı var denebilir .Yani @Emre Kaman 'ın söylediği üzere iyice araştırıp okuyun . Mesela gir banggooda ve aliexpresse ve F330 frame yaz . Frame için tavsiye edilenlere bir bak . Sonrada o parçalar ile ilgili kaynaklara bak ama şunu söyleyeyim bir quadcopter veya multicopter büyük olduğu için yavaş hareket etmez . Büyük olupta canavar gibi hareket eden bir örnek paylaşayım .

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Burak HAYIRLI