Quad ile Geleceğe Dönüş arabası yapımı : Drone Delorean

osman dilim

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
merhabalar yapmayı planladığım multikopterin parçalarını belirledim sizlerle paylaşmak istiyorum baya araştırdım bu sonuç çıktı;
DJİ Naza M Lite Set PYB Güç Modülü LED Kablolar M8N GPS
Hobby King 20A ESC Firware Fırçasız Kontrol 3A Ubec
Emax MT2204 2300KV RC Motor
2x 5030 Pervane 3 Bıcaklı 5x3 CW CCW
Lion Power 3S 11.1V 2200mAh Lipo 30C Battery RC T Plug
Flysky FS-TH9X 2.4GHZ 9CH Kumanda ve 8CH Alıcı RC Kumanda
pervaneleri biraz küçük tuttum farkındayım ama projem o şekilde gelişiyor malesef yardımcı olabilecek arkadaşlardan ricam bu şekilde sistemim 1,5 kğ civarı çıkıyor multicopterin havalanmasında sıkıntı yaşarmıyım veya eksik gördüğünüz bir şey olabilirmi şimdiden teşekkür ediyorum :eek:kuyun:

PARÇA SEÇİMİ DOĞRUMUDUR

osman dilim' Alıntı:
merhabalar yapmayı planladığım multikopterin parçalarını belirledim sizlerle paylaşmak istiyorum baya araştırdım bu sonuç çıktı;
DJİ Naza M Lite Set PYB Güç Modülü LED Kablolar M8N GPS
Hobby King 20A ESC Firware Fırçasız Kontrol 3A Ubec
Emax MT2204 2300KV RC Motor
2x 5030 Pervane 3 Bıcaklı 5x3 CW CCW
Lion Power 3S 11.1V 2200mAh Lipo 30C Battery RC T Plug
Flysky FS-TH9X 2.4GHZ 9CH Kumanda ve 8CH Alıcı RC Kumanda
pervaneleri biraz küçük tuttum farkındayım ama projem o şekilde gelişiyor malesef yardımcı olabilecek arkadaşlardan ricam bu şekilde sistemim 1,5 kğ civarı çıkıyor multicopterin havalanmasında sıkıntı yaşarmıyım veya eksik gördüğünüz bir şey olabilirmi şimdiden teşekkür ediyorum :eek:kuyun:
merhaba
Gövde Olarak Ne kullanacaksiniz ?
Birde 2 model var emax ta şu modelden bahsediyorsunuz demi

eğer yukarida linkini verdiğim motordan bahsediyorsaniz 12A esc tercih etmeniz o motorlar için daha mantikli olacaktir. Öneri olarak şu satişa bakin ben aldim ve elime geçti orjinal urun doğrulama kodundan test ettim.

PARÇA SEÇİMİ DOĞRUMUDUR

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

gövde olarak bunu kullanıcam motorlar şekilde görüldüğü gibi boyu 33cm eni 15 cm toplam ağırlığı parçalar dahil 1500gr ortalama teker kısmına yerleştirilecek motor aynı sizin baktığınız motor fakat benim 20a seçmemdeki neden fazla olmasının bir zararı olmayacağını düşünmemdir normal hesaplamalarımda 12a yeteceğini öğrenmiştim bu konu dışında sizce multicopterin havalanmasını engelleyecek başka bir husus olabilirmi fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
PARÇA SEÇİMİ DOĞRUMUDUR

linkteki motorlar 5x3 pervane ile 310g thrust veriyor. 4 tanesi 1240g. yani yerden kalkmaz. 1.5kg olacaksa, kullanılabilir olması için dahi 3kg thrust elde edilmesi lazım.

düşündüğünüz sistem 250 sınıfı mini quadlar için. bu sınıfta toplam uçuş ağırlığı 500-600 gr kadar oluyor genelde...

PARÇA SEÇİMİ DOĞRUMUDUR

Emre bey peki 3 kğ trust elde edebilmem için motorları daha yüksek kav kullansak nasıl olur sizce

PARÇA SEÇİMİ DOĞRUMUDUR

Multikopter indeksini forum da bence iyice okuyun, orada her sorunun cevabı var.

Motor Kv si demek.

Motora uygulanan her 1volt karşılığında, dakikada elde edeceği devir demektir.

Temel olarak küçük kopterlerle küçük pervane ve yüksek Kv ye sahip motor gerekir.

Kopter büyüdükçe pervane boyutu büyür ve buna karşılık motor Kv değeri düşer (ama burada motorun daha büyük pervaneye güç sağlaması için torku yükselir)

Buna en iyi örnek traktör arka tekeri ile palio nun tekerini düşünün, palio tekeri daha hızlı döner ama torku düşüktür.

Ya her konuyu iyice anlayın öyle kendi seçiminizi yapın, yada hazır bir F450 konfigürasyon bulun rahatça kurun

Kısa Cevap: Ortalama 1500 gr bir kalkış ağırlığı var ise, en az 10inclik pervane kullanmanız, quad yapmanız ve haliyle motordan motora 45cm uzaklık yapmanı gerekir. bu da yaklaşık olarak 32x32cm lik bir platforma ihtiyacınız var demektir.

Konu dışı ; aşağıdaki linki uygulayarak kopteri toplayın, çok keyifli oluyor.

Dragonfly...

• Beğen
Tepkiler: Şakir Polay
PARÇA SEÇİMİ DOĞRUMUDUR

emre bey çok teşekkürler bilgi için emeğinize sağlık ben modele sadık kalarak motorları tekerlek boşluğuna denk getirmek suretiyle uçurmaya çalışıyorum sizce mümkünmüdür bu daha önce yazdığım gibi boyu 33 cm eni 15 parçalar dahil 1200 gr civarı geliyor ben fazlalık payı olsun diye 1500gr demiştim burda pervane boyu beni zorlayan yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar :(

PARÇA SEÇİMİ DOĞRUMUDUR

Bence siz 4 tane EDF jet motorunu tekerlere takacak şekilde düşünün veya ağırlığı en aza indirin yoksa onu kaldıracak Quad boyutu çok büyük olur görüntüyü bozar.

PARÇA SEÇİMİ DOĞRUMUDUR

osman dilim' Alıntı:
emre bey çok teşekkürler bilgi için emeğinize sağlık ben modele sadık kalarak motorları tekerlek boşluğuna denk getirmek suretiyle uçurmaya çalışıyorum sizce mümkünmüdür bu daha önce yazdığım gibi boyu 33 cm eni 15 parçalar dahil 1200 gr civarı geliyor ben fazlalık payı olsun diye 1500gr demiştim burda pervane boyu beni zorlayan yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar :(

Osman bey, bu tarz özel işlerde genellikle ölçek biraz büyük tutuluyor. Daha büyük pervane veya daha çok motor kullanılarak üzerine eklenen ekstra ağırlığı taşıması kolaylaştırılıyor.

Şimdi, aklıma gelen önerileri sıralayım:

İlk olarak, kendinize normal bir quad toplayın. Üzerine birşey koymadan, tamamen quad olarak toplamayı, uçurmayı bir öğrenin derim. Her parçanın ne şekilde çalıştığı, neyin ne olduğu konusunda bir fikriniz olsun. Delorean biraz beklesin, yürümeden koşulmaz.

İkincisi, model 33x15 ise, ve 1kg kadar bir yük getiriyorsa, 5x3 pervanelerle, 250 sınıfı quadlarla o iş (bence) olmaz. Size en az 450-500 sınıfı bir quad lazım. Kaldı ki, 33cm boyu, 15cm eni olan bir quadda fazlaca denge problemi yaşayacağınızı düşünüyorum.

Üçüncüsü, eğer 5x3 pervaneleri tekerlerin boyutlarına uyması için seçtiyseniz, yada tam olarak araç pervanelerin üzerinde kalacaksa yine o iş yine olmaz diye düşünüyorum. Pervanelerin üzerinin ve altının boş olması lazım ki, bir dirençle karşılaşmadan havayı itebilsinler.

Bir diğer seçenek motor eklemek olabilir. Eğer illa ki elimdeki modeli kullanacağım diyorsanız, 8 motorla, veya daha güçlü 6 motorla işi kotarabilirsiniz. Ama pervaneler aracın gövdesinin dışında olmak koşuluyla. Yani multikopteriniz 4 motorlu olacaksa kareye, daha fazla olacaksa daireye benzemeli (motorların bulunacağı konumlar) enine ve boyuna ağırlık dengesine sahip olmalı.

Ercanın tavsiye ettiği multikopter konu indeximizi mutlaka gözden geçirin ve yine tekrarlıyorum, önce basit olandan başlayın, normal bir multikopter toplayın, işi öğrenince istediğiniz şekilde geliştirebilirsiniz.

Bu şekilde emin olun daha çabuk ve daha ucuza çıkacaktır eninde sonunda :)

• Beğen
Tepkiler: osman dilim
Öncelikle paylaşım için çok teşekkür ederiz, video Çalışması Harika olmuş, ellerinize sağlık %p:bravo:

İsteyince bu işin yapılabileceğine gösteren çok güzel bir örnek çalışma olmuş.

Rica etsek, bu aracı yaparken kullandığın nihai parçalar, var ise forum linki gibi şeyleri de paylaşabilir misiniz ? Böylece sizden sonra bu konuyu bulup, aynı modeli yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermiş olursunuz :RCKolik:

Yanlış ve kötü yapılan şeyi nasıl kolayca eleştire biliyorsak, oldukça emek verilip güzel yapılmış birşeyi de takdir etmek ve alkışlamak boynumuzun borcudur. Helal olsun , ellerine sağlık :bravo::saygilar:

sevgili osman
hakikaten güzel olmuş. uzun zaman aldığı, çok iyi bir fikir jimnastiği yapıldığı belli.

karar verdikten sonra ürünün ortaya çıkmasına kadar geçen zamanı düşünürsek fikrinden vazgeçmediğin bir şekilde vede gerçeğe dönüştürmüş olduğunu görmekteyiz.

tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay