Quad motorları belirli bir gaz tepkisinden önce çalışmıyor.

İlgi Alanı
Multikopter
Herkese Merhaba,

Sıfırdan yeni bir Quadcopter inşa ediyorum, motor olarak elimde Sunnysky x4108s motorlar ve 30A SimonK yazılımlı ESC'ler kullanıyorum, Uçuş kontrolcüsünü ise MultiWii yazılımını kullanarak Arduino MEGA Ve IMU sensöerleri ile inşa ettim. Bütün drone'u topladıktan sonra Elimde bulunan Labaratuvar deneyleri için kullanılan düşük güçteki bir PSU ile sistemi pervaneler olmadan motor dönüş yönlerini ayarlamak için test etmek istedim 14V gerilim ve 3A akım verdim, PSU maksimum 3A akım sağlamaktadır, fakat drone''u Arm ettiğim zaman sadece 2 Tane motor çalışıyor ve kumandadan belirli bir gaz seviyesine ulaşmadan bütün motorlar dönmüyor. Arduino'yu bilgisayara takıp komutları kontrol ettiğimde ise benim gaz vermem ile ekranda bütün motorlar aynı seviyede döndüğünü görebiliriyorum. Motorların hepsini aynı anda dönmemesini ana sebebi ne olarabilir yardım ederseniz sevinirim.

Teşekkürler

Kontrol Kartınız
Arduino
Model Sınıfı
MEGA
Motor, Pervane ve ESC
Sunnysky x4108s 1555 Karbonfiber pervane, 30A SİmonK ESC
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky fs-i6
Extra Ekipman
yok
Normal batarya ile deneseniz. 3A kime yetecek? ESC kalibrasyonları yapıldı mı?

Normal batarya ile deneseniz. 3A kime yetecek? ESC kalibrasyonları yapıldı mı?

Hayır, sokağa çıkma yasağı başlayacağı için ESC kalibrasyonu yapmadım ve elimin altında bulunan bir Psu ile kısa ve hızlı bir deneme yaptım. pazartesi yeni bir PSU ve ESC kalibrasyonlarını yapıp tekrardan denicem yardımınız için teşekkürler

Son düzenleme:
pervanesiz test için 3A yeterli olur, ancak probleminiz bariz şekilde ESC kalibrasyonu olmamasi. Sari ucuz ESC'lerden kullaniyorsaniz, her ucustan önce ESC kalibrasyonu yapmak gibi bir aliskanlik kazanmaniz iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: Ararat Çetinkaya
pervanesiz test için 3A yeterli olur, ancak probleminiz bariz şekilde ESC kalibrasyonu olmamasi. Sari ucuz ESC'lerden kullaniyorsaniz, her ucustan önce ESC kalibrasyonu yapmak gibi bir aliskanlik kazanmaniz iyi olur.
Aşağıda bulunan resimdeki ESC lerden kullanıyorum ayrıca motorlar Arm edildiğinde dönen motorlar sanki takılıyor gibi dönüyor(Dönüyo takılıyo dönüyo takılıyo şeklinde), fakat tam gazda hepsi takılmadan dönüyorlar bu takılma sorunu da ESC kalibrasyonu yapılmadığı için oluyor olabilir mi? yardımınız için teşekkürler

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aşağıda bulunan resimdeki ESC lerden kullanıyorum ayrıca motorlar Arm edildiğinde dönen motorlar sanki takılıyor gibi dönüyor(Dönüyo takılıyo dönüyo takılıyo şeklinde), fakat tam gazda hepsi takılmadan dönüyorlar bu takılma sorunu da ESC kalibrasyonu yapılmadığı için oluyor olabilir mi? yardımınız için teşekkürler

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Aynı soruyu farklı şekillerde sorarak farklı bir yanıt almak mümkün olabilir mi sence? Bunları yazana kadar dört tane ESC'nin kalibrasyonunu yapabilirdin...

Aynı soruyu farklı şekillerde sorarak farklı bir yanıt almak mümkün olabilir mi sence? Bunları yazana kadar dört tane ESC'nin kalibrasyonunu yapabilirdin...
İlk sorumda her motorun neden farklı gaz seviyelerinde döndüğünü sormak istedim ikinci sorumda ise motorların tekleyerek dönmelerini ESC kalibrasyonu ile bir alaksı olup olmadığını öğrenmek istemiştim. Sokağa çıkma yasağı olmamış olsaydı dediğiniz gibi ESC Kalibrasyonlarını yapmak için okulda kalır ve daha fazla çalışabilirdim, böylece sizi de rahatsız etmemiş olurdum, kusura bakamyın.

Kalibrasyon icin neden okula gidiliyor? Okulda olup evde olmayan sey nedir? Boyle bir model toplamak icin, daha dogrusu en azindan kalibrasyon yapabilmek icin gereken seyler zaten model neredeyse orada mevcut olmali.

Neyse, asil soylemek istedigimi unuttum. Bu sekilde cevaplanan belki yuzuncu konu bu. Esc kalibrasyonu demekten artik gina geldi. Kaldi ki, bu ve diger kalibrasyonlar bu cihazlari ureten veya kodunu yazan adamlarin sitelerindeki dokumanlarda, youtube’da bunu anlatanlarin videolarinda, bizim forumda, her yerde soyleniyor, yaziliyor. Ama buna ragmen hala yapilmiyor ve konu aciliyor. Bunun sebebini anlayip kokten cozum uretmek istiyorum. Bu neden oluyor? Nasil oluyor?

Kalibrasyon icin neden okula gidiliyor? Okulda olup evde olmayan sey nedir? Boyle bir model toplamak icin, daha dogrusu en azindan kalibrasyon yapabilmek icin gereken seyler zaten model neredeyse orada mevcut olmali.

Neyse, asil soylemek istedigimi unuttum. Bu sekilde cevaplanan belki yuzuncu konu bu. Esc kalibrasyonu demekten artik gina geldi. Kaldi ki, bu ve diger kalibrasyonlar bu cihazlari ureten veya kodunu yazan adamlarin sitelerindeki dokumanlarda, youtube’da bunu anlatanlarin videolarinda, bizim forumda, her yerde soyleniyor, yaziliyor. Ama buna ragmen hala yapilmiyor ve konu aciliyor. Bunun sebebini anlayip kokten cozum uretmek istiyorum. Bu neden oluyor? Nasil oluyor?
Yahu arkadaş tüm sistemi okulda bırakmış işte naapsın. :D :D :D

• Beğen
Tepkiler: Muhittin Şentürk
Barışcım 4 adet 4108 motor + kontrol kartı +4 esc akım kullanıyor. max 3 A veren powersupply pervane takılı olmasa da 4 motoru çevirir mi? :rolleyes:

Barışcım 4 adet 4108 motor + kontrol kartı +4 esc akım kullanıyor. max 3 A veren powersupply pervane takılı olmasa da 4 motoru çevirir mi? :rolleyes:

Çevirir, ama pervanesiz. O motorlarin idle akimi pervanesizken 1A'nin altndadir.
Tabi tam yükte hepsi birden zorlarsin PSU'yu, ama test edecek cocuk, yani full throttle çalışma süresi 3-5 hadi 10 saniye olsun. İdare eder.

Çevirir, ama pervanesiz. O motorlarin idle akimi pervanesizken 1A'nin altndadir.
Tabi tam yükte hepsi birden zorlarsin PSU'yu, ama test edecek cocuk, yani full throttle çalışma süresi 3-5 hadi 10 saniye olsun. İdare eder.
Denemedim, ama toplam çekilen akımı düşününce aklım pek yatmadıydı. ESC ler de pek iyi durmuyor bir yada ikisi ötekilerle pay pay yapmak istemzse filan ..:rolleyes::lol: