Quadcopter ESC veya Multiwii Kontrol kartı sorunu

volkan

Yeni Uye
merhaba arkadaşlar,

bir quadcopter topladım. kontrol kartı multiwii se 2.5, no name ESCler, flysky fst6 tx/rx

2 aylık pil bekleme sürem sonunda, sabrederek muradıma erdim. pil gelmeden bütün bağlantıları yapmıştım zaten. takıp çalıştırmak kaldı.

kumanda alıcıya baglanıyor. gaz vermeye başladığımda sadece 2 motor dönmeye başlıyor. diğer 2 motor gaz çubuğunu orta seviyeye getirdiğimde dönmeye başlıyor.
ESC-Motor bağlantılarının yerini değiştirerek denedim. motorlarda sorun yok. aynı ESClerin bağlı olduğu motorlar dönmüyor.

ESCleri doğrudan pile bağladım. tek tek denediğimde gaz çubuğuyla doğru orantılı tepki veriyor.

sorunun kaynağı kontrol kartı mı acaba? veya ESC mi? veya hiç biri değil, kumanda mı :) kumanda da bir ayar yaparak düzeltilebilir mi?

yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkürler
kırımsız uçuşlar

Quadcopter ESC veya Kontrol kartı sorunu

Volkan Bey ESC lerin tamamı karta bağlıyken throttle range ayarı yapmanız gerekiyor. Bunu da karta yazılımı atarken bu özelliği aktif edip ayarı yapıyorsunuz ve sonrasında özelliği kapatıp programı tekrar yüklüyorsunuz. Şu an işyerinde olduğum için ayrıntılı yazamıyorum...

kumandayı açın, gaz kolunu en üste alın, pili quada takın ve esclerden sinyal sesi bekleyin, escler biplediği zaman gaz kolunu kapatın, sonrada birdaha deneyin bakalım değişiklik olacakmı

Mesut AKIN' Alıntı:
kumandayı açın, gaz kolunu en üste alın, pili quada takın ve esclerden sinyal sesi bekleyin, escler biplediği zaman gaz kolunu kapatın, sonrada birdaha deneyin bakalım değişiklik olacakmı

Mesut Bey Multiwii bu şekilde range yapmıyor maalesef...

teşekkürler cevaplar için,

Mesut Bey sizin dediğinizi denemiştim ama kalibrayonu yapamadım maalesef o şekilde.

Nesimi Bey in önerdiği ayarları deneyeceğim. yapabilir miyi pek umudum yok açıkcası ama deneyip göreceğim bakalım.
FDTI siparişi vereyim önce, geldiğinde çalışmalara başlayacağım.

Nesimi Bey, yüklemelerde takip edeceğim bir kaynak var mı bildiginiz? indirmem gereken software ve driverların yazılı oldugu bir kaynak gibi
konuyla ilgili aşağıdaki videoyu buldum.

EDIT: Nesimi Sakmak Beyden gelen ilave bilgiyi de ekliyorum.

----

ayarları yapmak için ayrı bir parçaya ihtiyacım var.
FDTI veya bluetooth module almak fark eder mi? her ikisi de aynı işi görebilir mi?

teşekkürler
volkan

----

FTDI kart her halukarda gerekli. Bilgisayara bağlantıyı sadece ayar için düşünmeyin. Programı tekrar karta yüklemeniz gerektiğinde bu parçayı kullanmanız gerekecek. Bluetooth aparatı ise ayarlarda işinizi hızlandırır. Özellikle PID ayarları yaparken devamlı bilgisayara sök tak derdiniz olmaz. FTDI kartıyla 1 günde yapacağınız (devamlı PC ye takıp çıkarmak dahil) ayar işini belki bir kaç saatte telefondan halledebilirsiniz.

Evet aradığım yazıyı buldum sonunda. Volkan Bey aşağıdaki yazıyı İzmirli bir arkadaşımız olan Dennis yazmış. Multiwii kartlarına takıntılı ve başka kart kullanmıyor. Uzun zamandır ilgilendiği için de bu konuda tecrübelidir. Bu yazı ayarlar konusunda size çok yardımcı olacaktır.

merhaba

FDTI bağlantısı ile konfigurasyonu yeniledim. throttle ayarını da yaptım.
şimdi de kumanda ile bağlantı yaptığım an pervanelerin hepsi dönmeye başlıyor. gaz vermeme gerek kalmadan yani.
kumandadan throttle ayarını kontrol ettim sorun yok gorunuyor. hatta 1 ve 2. pozisyonları sıfıra kadar indirdim, sonuç aynı.
kumandayı bağladığım anda pervaneler dönmeye başlıyor.

ek: konfigurasyon ekranında #define MOTOR_STOP kodu aktif yapıp, güncelleyince sorun çözüldü.
stabil bir hareket elde edemediğimden maiden uçuşa cesaret edemedim. bakalım biraz daha ayarlarla uğraşmak gerekecek sanırım

Volkan hocam benden once ayni sorunları yasadiginiz icin konu acmadan yardiminizi rica edicem. Range olayini dun bende basarili bir sekilde yaptim siradaki sorunum arm oluyor motor larda hareket ediyor fakat en ufak gaz hareketinde arka fazla havalaniyor sizce sorun nerede acaba

İyi günler ben Görkem YAYLA. Siteye daha yeni katıldım. Quadcopter toplamak istiyorum fakat gerekli malzemelerin bir çoğunu yurt dışından temin etmek gerekiyor.Sizler toplarken gerekli malzemeleri nerelerden temin ediyorsunuz yazarsanız sevinirim.

YAYLA' Alıntı:
İyi günler ben Görkem YAYLA. Siteye daha yeni katıldım. Quadcopter toplamak istiyorum fakat gerekli malzemelerin bir çoğunu yurt dışından temin etmek gerekiyor.Sizler toplarken gerekli malzemeleri nerelerden temin ediyorsunuz yazarsanız sevinirim.
Merhaba Görkem,

Eğer bu forumdan max şekilde istifade etmek istiyorsan öncelikle bir tanışma konusu ile kısaca kendini tanıtıp bir selam vermeni tavsiye ederim. Sonrada yine bir zahmet forumda biraz zaman geçirerek sorduğun soruların hazır cevaplarını okumanı öneririm.