Quadcopter vibrasyon (Titreme)

Web sitesi
www.sikayetinisoyle.com
İlgi Alanı
Multikopter
Herşey tamam pervane bekliyorum derken kumandadaki gaz kolunda sorun olduğunu farkettim. Cleanflight tan motor ayarlarında herhangi bir titreme yokken kumandadan sol stickten gaz verdiğinde titreme oluyor. Ne kadar az gaz ne kadar çok gaz versem de değişmiyor. Motorlara orantısız gaz veriyor örnek şöyle 1. Motor 1300 2. Motor 1600 3. Motor 1500 4. Motor 1800 ve aşırı titreşimli. Bunu cleanflight tan yaptığımda herhangi bir sorun yok ne yapabilirim sorun neyde

4:36'dan itibaren izleyebilirsiniz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hocam videodaki adam esc kalibrasyonu yapıyor benim kalb. Tamam sıkıntı yok bilgisayardan güç verdiğimde normal kumandadan gaz verdiğimde titriyor

Videoyu izledim ama bir sonuç çıkaramadım.
ESC kalibrasyonunu doğru yaptığınıza emin misiniz?
Doğru yaptığınızın teyidi nedir?

Donanımsal olarak, PC den gaz değeri gönderdiğinizde normal dönerken, kumanda dan verdiğinizde normal dışı davranmasına tek aklıma gelen esc kalibrasyonu ile ilgili olabileceği

2. Video

Videodaki gibi de yaptım. Kumandadan da yaptım yine aynı sorun

Kafam Allak bullak kimsede bu sorun yok sanırım

Bu yorum sadece varsayım üzerine yapılıyor: Kontol Kartı, esc ve motor bilgilerini bilmiyoruz :(

Öncelikle cleanflight yerine betaflight yi yükleyip, kartınızın alabildiği son sürümü yüklemenizi tavsiye ederim, mümkün ise blheli ile esc leride son yazılımını yükleyin. Birde düz zeminde Accelerometers ve Gyroscopes ayarlarını kalibre etmenizdir.

Video da hiç bir sorun gözükmüyor, cleanflight üzerinde ise en çok yapılan hata ise sizin yazdıklarınızdan da öyle, cihaz pervanesiz iken gaz verip, motor devirlerinin birbirinden bağımsız olmasıdır, nedeni ise herhangibir yük olmadığından Gyro görevini yapamamakta ve kontrol kartı saçma motor hızları göndermektedir. Tek yöntem ise sizin başlangıç kullanıcısı olduğunuzu düşünerek Angle modda quad ı kaldırmanızdır.

Eğer motor vibrasyonu varsa o zaman da motor çanları balance değildir, daha bilindik kaliteli motor almanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

Kontrol Kartı : Naze32 Full versiyon
ESC Kartlar : Racerstar 30a Version2
Motorlar : Racerstar 480 kv kalibrasyonlu (kalibrasyonlu denildi)

Akşam eve gidince dediklerinizi yapacağım Gökhan bey fakat videodaki sorun şudur. Programla verilen gaz komutları titreşim yaratmazken Kumanda kolundan gaz verdiğimde en azdan en yukarı gaza kadar hayvan gibi titriyor birde 2. videoya baktınız mı kumandadan da kalibre etmeye çalıştım ama yine aynı vibrasyon devam etmekte.

akşam bilgileri sizlere gönderirim. Teşekkür ederim hayırlı günler dilerim.

Şimdi blheli ile dörtbesc ninde aynı yazılım ve aynı ayarda olmasını sağla, ardından oneshot veya hangi esc protokolünü kullanacaksan betaflight yazılımında seç, mümkünse calibreyi blheli yazılımı üzerinde yap, tekrar esc ayarlarından motor min max ayarlarını kotrol et, istersen Cleanflight da kal, acemi olduğun için yeni yazılım yeni sorun olacak, eğer burada ayarların iyi ise, esc kalibrasyonu ile sıkıntın gidecektir.

ASLA EVDE PERVANE TAKILI ÇALIŞTIRMA, dediğim gibi kalkış yapamadığı için motor lara farklı hız komutu yolluyor kontrol kartı.

Gerçekten dediğiniz gibi esc programı ile kalibrasyon yaptıktan sonra sorun düzeldi. Çok teşekkür ederim.
Ama ilk kırımımı heyecanla pervane ile gerçekleştirdim :RCKolik:

Bu sorundan şu dersi çıkardım. Programa güvenme :)

İzlenimlerim şöyle

Kalkış yaparken çok sağa sola yalpalayarak bir denge mekanizması çok zor kuruluyordu. Basit dronelarda neredeyse sabit uçuş vardı. Büyük dronelerin Geneli böyle ustalık isteyen kumanda kontrolü ile mi yapacağım, yoksa yine bu cihazda da kalkarken yavaş yavaş dikey olarak slow bir uçuş sağlayabiliyor muyum ? Ustam bunu da aydınlatırsan sevinirim.

Serkan SARIGÜL' Alıntı:
İzlenimlerim şöyle

Kalkış yaparken çok sağa sola yalpalayarak bir denge mekanizması çok zor kuruluyordu. Basit dronelarda neredeyse sabit uçuş vardı. Büyük dronelerin Geneli böyle ustalık isteyen kumanda kontrolü ile mi yapacağım, yoksa yine bu cihazda da kalkarken yavaş yavaş dikey olarak slow bir uçuş sağlayabiliyor muyum ? Ustam bunu da aydınlatırsan sevinirim.
Serkan rica etsek şu Droner kelimesi yerine "Quad" ya da "Quadcopter" ifadelerini kullansak forum olarak çok sevineceğiz ;)

sevgili serkan

multirotorlarda uçuş kontrolcüsü oldukça hızlı çalışmak durumundadır. ne kadar hızlı çalışırsa değişen koşullara o kadar hızlı reaksiyon gösterir. ancak vibrasyonun kabul edilebilir sınırdan fazla olması ve/veya uçuş kontrolcüsünün vibrasyon önleyici sistem kullanılmadan sabitlenmesi durumunda pıd loop una uçuşu bazen imkansız kılabilecek kadar fazla parazit vibrasyonu girebilmektedir.

öneri
uçuş kontolcüsünü soft mount ile frame sabitleyiniz imkanınız yoksa

vibrasyonu filtre etmeniz gerekir

cleanflight açın, cihazı connect edin, terminal moduna geçin

aşağıdaki komutları girin

set gyro_lpf = 42HZ (enter a basın)
set dterm_cut_hz = 42 (enter a basın)
save (enter a basın )

cihaz reboot yapıcaktır

bu ayarlar bazen mucizeler yaratır. tecrübe ile sabittir. cihaz uçsun daha sonra filtreler ile ilgili daha optimize ayarlar tavsiye ederim.

sonucu herkes merak ediyor. deneyip lütfen paylaşınız.

saygılar