Quadro ile ilgili Ucus dersi

Burak77

Uye
Selamlar,

Asagidaki konuda Cok güzel uçuş videoları var ama benim yeni başlayan biri olarak ustalardan bir isteğim, ricam var.

Quad kullanımıyla ilgili eğitici bir video istiyorum. Türkçe olarak var mıdır bilmiyorum, ben bulamadım. Böyle bir video hazırlasa burada uçuşlarını hayranlıkla izlediğimiz ustadlar :)

Dönüşleri nasıl yapmamız gerektiğini anlatan, bir tane yabancı video buldum. Bu videoya benzer ve biraz daha detaylı, uygulamalı anlatım içeren.

Özellikle manual mode'da nasıl alıştırma yapmak lazım, dönüşlerdeki incelikler nedir, hız ve irtifayı nasıl dengeleriz, rate ayarları yüksek mi alışmak lazım, ne yaparsak yanlış olur ne yapmazsak doğru olur vs gibi sorulara ilaç olacak bir video süper olur.

Bulduğum video:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Yakup ÇIBIK

Burak abi bu işleri tıpkı araba sürmeyi öğrenmeye benzetiyorum ne kadar fazla km yaparsak o kadar direksiyon hakimiyeti ve soğukkanlı olarak yapacağımız hamlelerin hafızamızda oluşturduğu kalıpları kullanarak otomatik bilincimiz doğru Zaman'da doğru hareket ediyor. Bu kapsamda benim gibi 1.seviyedeki arkadaşlar ilk olarak pc simülasyon programları ile daha sonrasında ise rüzgarsız geniş açıya sahip arazilerde gerçek kullanımla bir Zaman sonra bilincimiz otomatik olarak doğru tepkileri vermeye başlayacak. Şu quad simülatörü deneyebiliriz. (Ben şu an 100 metre yükseklikte dönüş denemeleri yapıyorum ve baya ilerleme sağladım.)
http://youtu.be/-6si8WkRtaY

Sent from my iPad using Tapatalk

hakan daşpınar' Alıntı:
Burak abi bu işleri tıpkı araba sürmeyi öğrenmeye benzetiyorum ne kadar fazla km yaparsak o kadar direksiyon hakimiyeti ve soğukkanlı olarak yapacağımız hamlelerin hafızamızda oluşturduğu kalıpları kullanarak otomatik bilincimiz doğru Zaman'da doğru hareket ediyor. Bu kapsamda benim gibi 1.seviyedeki arkadaşlar ilk olarak pc simülasyon programları ile daha sonrasında ise rüzgarsız geniş açıya sahip arazilerde gerçek kullanımla bir Zaman sonra bilincimiz otomatik olarak doğru tepkileri vermeye başlayacak. Şu quad simülatörü deneyebiliriz. (Ben şu an 100 metre yükseklikte dönüş denemeleri yapıyorum ve baya ilerleme sağladım.)

Sent from my iPad using Tapatalk

Evet dediklerine katılıyorum, zamanla oturacaktır çoğu şey. Ama böyle küçük bilgi ve destekler olunca hem baştan doğru kalıplara alıştırmaya çalışırız, hem bazı ayrıntıları daha kısa zamanda fark edebiliriz diye düşünüyorum. Linkini verdiğim video bile bana baya faydalı oldu dönüşler konusunda. (100 metre yukarıda ben taklacı güvercin gibiyim de işte aşagısı fena :laugh: ) En azından yanlışlarımızı görüp ögrenebiliriz.

Tecrübeli arkadaşlarla uçuş yapma fırsatı yakaladığım hergün bir şey öğreniyorum. Bir videomuz olsa tekrar tekrar izler kafamızda pekiştiririz, üzerine sorular sorma fırsatımız olur. Ve bunu yapabilecek çok güzel uçuş hakimiyeti olan arkadaşlarımız var forumumuzda.

Lütfen bizim gibi acemi pilot adaylarının sesini duyun :)

Burak bey yaklaşık 1-1,5 sene önce aldığım quadcopteri daha tam anlamıyla uçuramıyorum. Fat shark ile hiç uçuramıyorum. PS oynayan oğlum benden kat be kat daha iyi uçuruyor. Bu biraz da yaş ile ilgili ve zamanla bizler de daha iyi olacağız diye düşünüyorum. Biraz da simulasyon çalışmak gerekiyor herhalde.

Videodaki anlatım koordineli dönüşleri anlatıyor.

Burak Bey dediğiniz gibi bir video çok iyi olurdu ama çoğumuzun bunu yapacak zamanı yok zamanı olanlarında eğitim verebilecek seviyede bir anlatım kabiliyetinin olması lazım. Sonuncusu daha zor gibi görünüyor.

Buradaki arkadaşlarımızla çalışırken de ve şu an sizin uyguladığınız gibi ilk çalışmaları yüksekte yapmalarını tavsiye ediyoruz. Eliniz kontrollere alıştıkça ve modelin komutlara cevaplarını anladıkça zaten ister istemez daha aşağılara inmeye başlıyorsunuz.

Kumandalarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu modelin bir uçak olmadığını ve pervanelerin dönmeyi bırakması veya yavaşlaması durumunda çok hızlı alçalacağını ve düşeceğini unutmamanız. Yine taşıyıcı yüzeyi olmadığı için modeli yatırdığınızda mesela öne giderken aynı gazı değerini korursanız konumuna göre yavaş veya hızlı bir alçalış yapacağını unutmayın. Aynı şey yatışlar için de geçerlidir. Zamanla bu çöküşleri farkederek gaz ile koordineli kullanmaya alışmanız gerekiyor.

Rudder konusu ayrı bir muammadır multikopterde. İleri geri veya sağa sola yatışlarda pervanelerin dönüş hızını değiştirerek hareket ediyoruz ancak rudder yani yaw ekseni bu konuda biraz gariban kalıyor. Bu hareketi oluşturabilecek bir pervane kuvveti olmadığı için rudder dönüşlerinde modelin herhangi bir tarafa yatma eğilimi vardır. Bunu engellemek için aileronu da aktif şekilde kullanmak gerekiyor. Yine aynı şekilde aileron ile dönüşlerde rudderla koordineli dönmek çok daha yumuşak ve çapı daha düşük dönüşler elde etmenizi sağlar. Yukarıda yazdığım sebep nedeniyle model ayarları yapılırken dönüş kontrolleri ile yaw ekseninin rate değeri aynı yapılmaz. Yaw ekseninin daha etkili olabilmesi için rate değeri diğerlerine göre daha yüksek olmalıdır. Örneğin benim kullandığım değerler roll ve pitch için 0,5 iken yaw değeri 0,9 dur. Tabi bu rate değerleri yeni başlayanlar için oldukça fazla. Model bu şekilde çok oynak oluyor. Oranlama yaparak daha düşük değerlerle başlayıp zamanla yükseltebilirsiniz.

Şimdilik aklıma bu kadar geldi. Başka bir şeyler hatırlarsam yazarım veya sizin soracaklarınıza cevap yazarım.

Nesimi Bey, Bilgiler için teşekkürler. Cevabınızdan hemen birşey öğrendim benim rate ayarlarında yaw diğerlerine göre daha azdı hemen onu yükseltmem lazımmış demek :) Bende roll 0.7 pitch 0.6 yaw 0.25'di fazla olduğunu düşünüp yeni bir-iki düşük ayar yapmıştım ama denemeye fırsatım olmadı. Büyük ihtimalle şuan yere yakın bu ayar fazlalığından uçamıyorum.

Aslında Video çekip yükleyip fikirlerinizi almak istiyorum, nerelerde hata yapıyorum belki daha kolay yorumlarsınız. Frame değiştireceğim ozaman çekim yapma imkanım olacak şuan çekim için musait değil frame.

Bülent Bey, Size katılıyorum 30 yaş altı öğrenme becerisi bizden baya yüksek. Ama siz çok değişik modeller uçuruyorsunuz belki sadece bir tanesinde inat etmeniz başarıya daha çabuk ulaştırır sizi.

Bu arada 2 tane daha video buldum. Videoları paylaşan kişinin çok faydalı başka incelemeleri de var.

Eline sağlık Burak Bey. Bu işimize yarayacak gibi. Paylaşım için teşekkürler.

Ankara ekibi hımmm çok kızıyorum bak :mad: bensiz iş yapıyorsunuz... Bura dan tüm yetkililere sesleniyorum bu Ankara ekibi hiç çalışmıyor hafta da 1 kere uçup hemi de 30 yaş üstünü şikayet ediyorlar ... önümüzdeki yaza inşallah hepsini sıkı yönetime alıcam... Sayın Bülent Bey ve Burak Bey Çekeceğiniz var benden... :RCKolik:

Serdar ne desen haklısın. Bende bu tembellik varken bu iş olmayacak gibi. Hobiyi bıraksam mı, tespih koleksiyonu mu yapsam. Kırım derdi yok, tarlada düştü derdi yok. :laugh:

Musa Ankara ekibimiz sana emanet. Nasıl biliyorsan öyle yap, eti bizim kemiği senin :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kişisel görüşüm,bence tam anlamıyla uçuyorum diyenler 250 ciler. 500 sahibiyim ama artık yavaş yavaş 250 işine girmeyi planlıyorum. Daha önce paylaştığım şu video yu dayanamayıp bi daha paylaşıcam. :thumbup:

Bende quadro ya yeni başlayan biri olarak yaptığım araştırmalar sonucunda videolar buldum. Link atmicam sadece youtube'deki başlıklarını paylaşcam. Bu videolarda kumandayı da göstererek stickerların hareketlerini görebiliyoruz. Umarım faydalı olur herkese.

1) How-to Fly FPV Quadcopters/Drones: Day 0 - "TIPS AND GUIDELINES BEFORE YOU START FLYING" ==> bu toplamda 7 videodan oluşuyor. en basitten zora doğru anlatıyor.

2) FPV Racing U-Turn Practice bu videolarda da dönüşleri anlatıyor.