R9M Lite, R9MX ve ExpressLRS

İbrahim Özdemir

Çalışkan Uye
Web sitesi
500px.com
İlgi Alanı
Multikopter
Halihazırda R9M Lite modülüm ve R9MX alıcım bulunuyordu. Ancak hem telemetri almakta, hem UART portlarını bağlamakta hem de F.Port ya da SmartPort'u çalıştırmakta güçlük çekiyordum.

ExpressLRS projesini uzun süredir takip ediyordum ancak geriye dönüşlülüğü olmadığı için, denemek istememiştim. Şubat gibi, TX ve RX üstündeki orijinal FrSky bootloader ini silmeden, ExpressLRS yazılımını yükleyebileceğimiz bir sistem geliştirdi, geliştiriciler. Ben de bugün enedim ve oldukça memnun kaldım.

ExpressLRS, Crosfire ile benzer bir sistem. Ancak ondan farklı olarak, LoRa özelliğini tüm Hz spekturumu boyunca koruyabiliyor, bu da onu Crossfire'a göre daha uzun menzilli, daha enerji verimliliği yüksek ve gecikmesi az bir hale getiriyor.

ExpressLRS açık kaynaklı bir sistem. Çok güzel bir GitHub sayfası var ve tane tane anlatıyor her adımı. Elimdeki R9 sistem, ExpressLRS'i native olarak destekliyordu, bu nedenle hiç sıkıntı yaşamadım.

Sırayla kumandaya özel bir OpenTX bin dosyası flashlamanız gerekiyor, aslında bunun tek sebebi kumanda aracılığıyla TX modülünün yazılımını değiştirebilmek. Sonra hem TX hem de RX modülüne özel bir bootloader yüklüyorsunuz, kumandadan modüllere. Burada kumandayla yükleme yaptığınızdan dolayı, orijinal FrSky bootloader i silinmiyor.

Her şeyi tamamladıktan sonra, alıcıyı aynı Crossfire bağlar gibi bağlıyorsunuz ve BetaFlight'tan aynı Crossfire bağlamış gibi ayar yapıyorsunuz.

Bazı videolar:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şu an R9MX ve R9M Lite ile 50 mWatt'da ve 200 Hz'de kullanıyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Farklı yerlerde de okumuştum bu sistemi ilgilimi cekti ama tam anlayamadım bazı noktalar var
1. Alıcı olarak frsky alıcıları kullanmaya devam mı ediyorsunuz. Çünkü internette expresslrs nin kendi modülünü ve alıcılarını gördüm
2. Mesela 200hz ayarladığınızda ona özel bir anten kullanmanız gerekmiyor mu

Farklı yerlerde de okumuştum bu sistemi ilgilimi cekti ama tam anlayamadım bazı noktalar var
1. Alıcı olarak frsky alıcıları kullanmaya devam mı ediyorsunuz. Çünkü internette expresslrs nin kendi modülünü ve alıcılarını gördüm
2. Mesela 200hz ayarladığınızda ona özel bir anten kullanmanız gerekmiyor mu

1. Aslında tam olarak ExpresLRS'in modülleri yok. ELRS, açık kaynaklı. Açık kaynaklı olduğu için ve LoRa tabanlı olması nedeniyle ESP32 tabanlı MCU'ları dsesteklediği için, kendi ürettiğiniz PCB'lerde de kullanılabiliyor. Ancak burada ben, R9MX alıcıyı kullandım.
  2. Hayır, kendi Diamond anteni ile çalışıyor 200 Hz'de.

• Beğen
Tepkiler: Berk Eksin
Desenize Crossfire sistemine güzel bir alternatif çıkmış :) Detaylı anlatım ve bilgilendirme için teşekkür ederiz @İbrahim Özdemir , emeklerinize sağlık :RCKolik:

Teşekkürler. :) Crossfire güzel bir sistem aslında, tabii bizde kurla beraber, uygun modüllerle arasındaki fiyat farkı artıyor. Ancak ExpressLRS'in gerçekten sağlam olduğu ve CRSF'den daha iyi iş çıkarttığı yerler var. Açık kaynaklı zaten. Ben Crossfire geliştiricilerinin, ExpressLRS'i didik didik ettiğine eminim. :D Dolayısıyla ELRS'teki belli başlı öne çıkan özellikleri, ilerde TBS Crossfire'da ya da Tracer'da görebiliriz.

Bunun yanında modelcilerin için de CRSF'ye göre (tam desteklenen donanımlar için) daha güvenilir olduğunu düşünüyorum. Zira kullandıkları protokoller sayesinde, bağlantı kalitesi düşse bile paket kaybı en az seviyede oluyor ve CRSF'nin aksine FailSafe olmuyor.

Gelişmesini dört gözle bekliyorum

Benimde takip ettigim bir uygulama , telemetri desteginin gelmesini bekliyorum .

Telemetri desteği üzerinde de çalışılıyor. Çok hızlı gelişen bir sistem. Mesela birkaç aya öncesine kadar, tüm switchler iki konumlu olarak algılanmk zorundaydı zira bağlantı türü sadece 0 ve 1 olarak veri gönderebiliyordu, her bir switch için.

Ancak şimdi onu da çözmüşler ve 3 pozisyonlu switchleri de kullanabiliyorsunuz. Olabilecek en uzun mesafeye ve olabilecek en verimli paket boyutuna odaklandığı için sistem, yeni özellikle zamanla geliyor.

Telemetri sistemi de yakında gelecektir ama. CRSF protokolünü kullandığı için karta bağlanırken, rahat oluyor. Ama Lua ile BetaFlight ayarlarını yapamıyorsunuz mesela, kumanda üzerinden. Zira tam telemetri desteği tam yok.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari