Radiolink AT9 ile mix

Murathanaksoz

Çalışkan Uye
Web sitesi
www.youtube.com
İlgi Alanı
Multikopter
Selamlar herkese :saygilar:

Radiolink At9 kullanan yada kullanacak arkadaşlar için küçük bir tüyo yazmak istedim. Öğrenme aşaması zorlu geçiyor ama güzel, karıştıra karıştıra öğrenmek bayağı etkili oluyor zaten bu kumanda de için çok az kaynak var okumak için olsun,vidyo olsun...

Ben zaten 1-2 senelik modelciyim burada daha tecrübeli arkadaşlar var tabi ama ben, benden daha yeni olan arkadaşlar için bunu yazmak istedim.

Radiolink ile mix yapmak isteyen arkadaşlar:

Mode tuşuna basılı tutuyoruz karşımıza ana ekran geliyor.
Ana ekran geldikten sonra tekrar mode tuşuna kısa basıp "advance menu" ye geçiyoruz.
Prog mix in içine giriyoruz.

Normal ve curve diye 2ye ayrılmış ekran var ben "normal" yazan yerde ki "1" seçeneğe girerek yaptım.

Throttle (master) ve Elevator (slave) ü mixledim yani istiyorum ki gaz çubuğu belirli bir oranı geçince "quad ileri doğru da gitmeye başlasın".
Bu menüde ki terimler ile ilgili:

Master: Ana kanal anlamında; yani bu kanalda yapılacak hareket "slave" (ikincil) i etkileyecek.

Slave : İkincil kanal; ana kanalın etki edeceği kanal.

Offset: Offset yazan yerin karşısında 2 satır rakam var. İkinci satırdan başlayalım, ikinci satır yani parantez içinde ki rakam sizin şuan ki gaz "throttle" çubuğunuzun yüzde cinsinden hangi konumda olduğunu gösteriyor, yukarı aşşağı hareket ettirirseniz göreceksiniz. İlk satır ise sizin eşiğiniz, yani gaz çubuğu, ilk satırda yazan yüzdeyi geçtiği andan itibaren "elevator" e komut gitsin dediğiniz eşik.

Rate : Elevatörü (slave) tetikledikten sonra, gazın "throttle'ın" hangi oranda etki edeceğini buradan seçeceksiniz.

Not: Kontrol kartı KK 2. olan arkadaşlar varsa kartı direk bilgisayara bağlayıp ayarlarını bu şekilde yapabilirler.Hem pil harcamamış olurlar hem de "receiver test" ekranından yaptıkları ayarları takip edebilirler. Expo ayalarını da servo vb. bir şey takmadan yine "receiver test" ekranından yapabilirler.

Quadlarda güzel mixler ani dönüş ve yavaşlamalar için faydalı olabiliyormuş ama evde denememek lazımmış ;D

İyi uçuşlar.

Radiolink AT9 ile mix

Bilgilendirmeniz icin tesekkur ederiz multiwii yi kurulum sorununu astigimda kumandayi kullabirken faydali olacak bu bilgiler [emoji576] [emoji28]

Radiolink AT9 ile mix

Aileron - throttle ı mixlemek de çok işe yarayan mixlerden birisi oldu.

Master -> Aileron
Slave -> Throttle

Hassasiyet,kazanç gibi ayarları kendinize göre yaparsanız eğer çok seri slalomlar veya sağa sola kayarken ani duruşlar yapabilirsiniz. (Aileron eşiğini yüksek tutmanızı tavsiye ederim.)

Radiolink AT9 ile mix

Selamlar at9 ile delta wing kanatlı uçaklar için hangi türü seçebilirim acaba bilgisi olan var mı?
Glider 1 i seçince sanırım 4 kanal kullanabiliyorum diğer kanallar kullanılmıyor. Otomatik uçuş moduna geçiş için nasıl bir yol izlenmeli?
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Radiolink AT9 ile mix

Merhabalar. Uçaklar konusunda daha tecrübeli arkadaşlar var onlar daha doğru bilgiler vericektir.

Radiolink AT9 ile mix

Arkadaşlar zagi yi mix leyince servolar sapıtıyor alıcıya ekstra güç mü bağlıyorsunuz. normal komutta bi sorun yok gibi. ama joistiği sonda bırakıp orta noktada Yaylanınca servolar sapıtıyor kitliyor. alıcıya güç bağlayınca sorun daha aza iniyor ama yine devam ediyor. servo mg995 analog. acaba mg996r dijital olsa düzelirmi? [emoji53]

Radiolink AT9 ile mix

Arkadaşlar herkeze selam. dün gelen at9 kumandamı zagi ile mix yaptığımda ortaya şöyle bi sorun çıktı. normal harekette bazen seri harekette ise habire servolar aptallaşıyor. kitliyor titriyor. Bu arada servolar mg995 analog. acaba alıcı servoyu besliyemiyor mu dedim 9.6 volt pil ile beslediğimde baya düzeldi ama 9v besleyince yine başladı. bayağı teferruatlı bi kumanda acaba başka biyerden bişey yapmam gerekiyormu bilemedim. yardımlarınızı bekliyorum şimdiden saolun [emoji4]

Radiolink AT9 ile mix

Hocam kumandayı alıcıya çok yakın tutuyorsanız onu bende de yapıyor. 2 metre falan uzaklaşıp tekrar kontrol verip deneyin bakalım sorun devam edecek mi.

Radiolink AT9 ile mix

Siz alıcıyı ekstra besliyormusunuz. bide sorun şu normal harekette sorun yok. Ama joistiği sona kadar çekip birden bırakınca yaylanıyor ya o zaman yapıyor. Birde tek servo da sorun yok . evet yine yapıyor

Radiolink AT9 ile mix

Diğer konudaki mesajlar bu konuya taşınmış ve diğer konu silinmek üzere kilitlenmiştir. Forumumuzu düzenli tutmaya katkıda bulunmak adına yeni konu açmadan önce "Ara" kısmını kullanalım :)

Radiolink AT9 ile mix

Benim sorunum servolar la ya o bakımdan

Radiolink AT9 ile mix

uzm-bora' Alıntı:
Siz alıcıyı ekstra besliyormusunuz. bide sorun şu normal harekette sorun yok. Ama joistiği sona kadar çekip birden bırakınca yaylanıyor ya o zaman yapıyor. Birde tek servo da sorun yok . evet yine yapıyor

Ekstra besleme derken sanırım yapmıyorum normal pili esc bağlıyorum escyi alıcıya servolarıda alıcıya klasik bağlantı yani. Bendede dediğinizi kumandayı alıcıya çok aşırı yaklaştırınca yapıyordu başka çözüm bilemedim şimdi.

Radiolink AT9 ile mix

Sercan Eymen' Alıntı:
Ekstra besleme derken sanırım yapmıyorum normal pili esc bağlıyorum escyi alıcıya servolarıda alıcıya klasik bağlantı yani. Bendede dediğinizi kumandayı alıcıya çok aşırı yaklaştırınca yapıyordu başka çözüm bilemedim şimdi.
Evet sizin dediğiniz normal bağlantı esc den gelen 5 v ama olmuyor. Bu arada servolar nız dijital mi analog mu acaba

Radiolink AT9 ile mix

Şimdi işi biraz karışık anlatmışsınız. Söz konusu servolar TowerPro mg995 değil mi? Eğer öyleyse, en fazla 6v destekli sanırım.

- Eğer, bu servolara direk 9.6v bağladıysanız çoktan yanmış olmaları gerekiyor.
- Eğer o pili esc'ye bağladıysanız, bağladığınız bir başka pille bir fark oluşmuyor teknik olarak.

Anlattığınız durum servoların ihtiyaç duydukları amperi alamadıkları zaman yaşadığı durumu andırıyor. Ya escnizin bec'inin amperi çok düşük, yada servolarda bir hata, belki bir sıkışma var ve fazla amper çekiyor. Servoları alıcıya tek tek bağlayıp deneyin. Eğer tek tek her ikisi de sorunsuz çalışıyorsa esc bec yetersiz demektir. Servolardan biri sorunlu çalışıyorsa, sorunu buldunuz demektir.

Bir diğer nokta, alıcınızın modları olabilir. Mesela bazı Futaba alıcılar normal yada hispeed modda çalışabilir. Eğer hispeed gibi bir özellik varsa analog servolar problem çıkarır.