Radiolink AT9S (İnceleme - Firmware yükleme - Menü inceleme) [1/3]

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba bu haftanın videosunda inceleme/geliştirme serisine yeni bir video ile devam ettim. Video içeriğinde Radiolink marka at9s kumandaya detaylı bakış ilk kurulum firmware yükleme ve menü incelemesinin başını bulabilirsiniz. Tüm menü seçenekleri stick kalibrasyonu binding işlemlerini de ilerleyen videolarda göstermeye çalışacağım. Umarım faydalı olmuştur :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Inceleme/geliştirme serisi videoları da en az Multikupter serisi kadar öğretici, izlemesi gerçekten güzel bir geri :thumbup::bravo:

Ellerine emeğine sağlık İzzet Hocam. Türkiye'de gün geçtikçe kullanıcı sayısı artan "Radiolink AT9S" kumandayı da ele alıp, incelemen gayet yerinde olmuş. :thumbup:

Konumuzu hemen kumandalar ana indeks sayfamıza ilave edelim :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Ellerine sagli İzzet. Ben de aylardir bu kumandanin kutu acimini ve incelemesini cekmek istiyordum, ancak bununla birlikte kullandigim modeli kirinca (ve hala da toplamayinca :) ) kumanda da bir kosede kaldi, bir turlu cekemedim videomu. Bu acidan da beni de rahatlatmis oldu :)

Kumanda hem ozellikleriyle hem de fiyatiyla gercekten cok basarili. Menuleri ve ayarlari Futaba menuleriyle neredeyse ayni, sbus destegi var, alicilari da gayet kucuk ve ucuz. Stick ve switch yerlesimleri ve kumandanin ergonomisi de gayet basarili.

Kumandanin hosuma gitmeyen iki yonu var, birincisi gimballeri (saka gibi :) ). İkincisi ise antenin kok kisminin (bence) gereginden fazla uzun tutulmus olmasi.

Bence alinmaya deger bir kumanda. Umarim ilerleyen donemde daha guzel ve uygun fiyatli upgrade gimballeri de cikar. :)

Izzet bey, bir sonraki bolumu merakla bekliyorum. Kumandam gelmeden baya bit asinalik saglamis olacagim sayenizde :).

Elinize saglik!

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Inceleme/geliştirme serisi videoları da en az Multikupter serisi kadar öğretici, izlemesi gerçekten güzel bir geri :thumbup::bravo:

Ellerine emeğine sağlık İzzet Hocam. Türkiye'de gün geçtikçe kullanıcı sayısı artan "Radiolink AT9S" kumandayı da ele alıp, incelemen gayet yerinde olmuş. :thumbup:

Konumuzu hemen kumandalar ana indeks sayfamıza ilave edelim :RCKolik:

Çok teşekkür ederim yorumunuz için, beğenmenize çok sevindim. Bu videoda çok genel hatlarıyla bahsedebildim ancak ilerleyen videolarında daha detaylı olarak bahsetmiş olacağım diye umuyorum :)

Ellerine sagli İzzet. Ben de aylardir bu kumandanin kutu acimini ve incelemesini cekmek istiyordum, ancak bununla birlikte kullandigim modeli kirinca (ve hala da toplamayinca :) ) kumanda da bir kosede kaldi, bir turlu cekemedim videomu. Bu acidan da beni de rahatlatmis oldu :)

Kumanda hem ozellikleriyle hem de fiyatiyla gercekten cok basarili. Menuleri ve ayarlari Futaba menuleriyle neredeyse ayni, sbus destegi var, alicilari da gayet kucuk ve ucuz. Stick ve switch yerlesimleri ve kumandanin ergonomisi de gayet basarili.

Kumandanin hosuma gitmeyen iki yonu var, birincisi gimballeri (saka gibi :) ). İkincisi ise antenin kok kisminin (bence) gereginden fazla uzun tutulmus olmasi.

Bence alinmaya deger bir kumanda. Umarim ilerleyen donemde daha guzel ve uygun fiyatli upgrade gimballeri de cikar. :)

Çok sevindim omzunuzdan yük aldığıma :)

Bu kısma birebir katılıyorum. Yalnız gimballerı neden sevmediğinizi tam anlayamadım. Benim hiç sorun yaşamadığım bir parçası doğrusu. İşlev açısından mı yoksa görsellik açısından mı? (Burada küçük bir ek bilgi ben kumanda joysticki diyordum, gimbal denildiğini bilmiyordum, bu yüzden ne demek istediğinizi anlayamayıp internetten araştırdım :lollol: bu yazıyı okuyan başka birine belki ışık tutar.)

Antenin çıkışı hakkında siz dediğinizde daha dikkatli baktım haklısınız daha küçük daha güzel olabilirmiş ona boş bir zamanımda bir modifikasyon yapılabilir mi diye bakacağım elimde bir tane yedek var :lol:

Izzet bey, bir sonraki bolumu merakla bekliyorum. Kumandam gelmeden baya bit asinalik saglamis olacagim sayenizde :).

Elinize saglik!
Çok teşekkür ederim işinize yaramasına çok sevindim. :) Gerçekten güzel bir tercih diye düşünüyorum kumanda açısından, umarım sizde memnun kalırsınız :)

Çok başarılı inceleme olmuş tebrik ederim.

Parasının hakkını veren aşırı başarılı bir kumanda.

Bu kısma birebir katılıyorum. Yalnız gimballerı neden sevmediğinizi tam anlayamadım. Benim hiç sorun yaşamadığım bir parçası doğrusu. İşlev açısından mı yoksa görsellik açısından mı?

İslevsellik acisindan demistim. Servo monitorde baktigin zaman stikler o anda hareketsiz olsa dahi degerlerde bir oynama soz konusu. Veya uclarda ulastigin deger her seferinde ayni degil. Temelde gimballerdeki potlarla alakali bir durum. Kullanim acisindan bir sorun teskil etmiyor tabi ki. Sonucta en hassas kullanim dahi o kadar hassas degil, zira insaniz :) Bu noktada kumandanin fiyatina bakmak lazim. 100$ bile degil, bu kumanda bunun uc katini hak ediyor. Dolayisiyla gimballeri de biraz gormezden gelebiliriz :)

Antenin çıkışı hakkında siz dediğinizde daha dikkatli baktım haklısınız daha küçük daha güzel olabilirmiş ona boş bir zamanımda bir modifikasyon yapılabilir mi diye bakacağım elimde bir tane yedek var :lol:

Antenin dip kisminin kumandanin arkasindaki tutacaktan daha yukarida olmasi biraz gicik bir durum. Cantada kirilmaya acik bir hale geliyor bu sekilde.

Kumandanin en guzel ozelliklerinden biri de bence giris voltaji araliginin cok genis olmasi. 2s life’den 3s lipoya kadar her tip pille calisabiliyor. Ben direk 3s life koydum, keyfime bakiyorum :)

Pil demisken kumandadaki (bence) en onemli eksik aklima geldi, ama sen videoda bahsedeceksindir diye dusunuyorum, simdi surprizi bozmayim :D

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
İslevsellik acisindan demistim. Servo monitorde baktigin zaman stikler o anda hareketsiz olsa dahi degerlerde bir oynama soz konusu. Veya uclarda ulastigin deger her seferinde ayni degil. Temelde gimballerdeki potlarla alakali bir durum. Kullanim acisindan bir sorun teskil etmiyor tabi ki. Sonucta en hassas kullanim dahi o kadar hassas degil, zira insaniz :) Bu noktada kumandanin fiyatina bakmak lazim. 100$ bile degil, bu kumanda bunun uc katini hak ediyor. Dolayisiyla gimballeri de biraz gormezden gelebiliriz :)

Antenin dip kisminin kumandanin arkasindaki tutacaktan daha yukarida olmasi biraz gicik bir durum. Cantada kirilmaya acik bir hale geliyor bu sekilde.

Kumandanin en guzel ozelliklerinden biri de bence giris voltaji araliginin cok genis olmasi. 2s life’den 3s lipoya kadar her tip pille calisabiliyor. Ben direk 3s life koydum, keyfime bakiyorum :)

Pil demisken kumandadaki (bence) en onemli eksik aklima geldi, ama sen videoda bahsedeceksindir diye dusunuyorum, simdi surprizi bozmayim :D

Anten hakkında çok haklısınız acaba onu korumanın önüne alma imkanım olur mu bir bakayım dedim yazıyı okurken ama sanırım "süpriz" konusu geri kalan her şeyi unutturdu bana. Resmen omzuma yük binmiş gibi hissettim. Açıkçası başka artı eksi kısmı olmayacak kullanım özellikleri menüler şeklinde gidecek. Ancak aklıma pil bağlantı noktasındaki +/- bağlantısının terste girebiliyor olması geldi. Ondan bahsedecektim ancak ters bağlantı koruması olduğu yazıyordu bende pili ters bağlayıp denedim sadece çalışmıyor olduğunu görünce bence bahsetmeye gerek yok diye düşündüm. İnşallah bilebilmişimdir :rolleyes::rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Emre Kaman
Evet o da var, ama dedigin gibi o kisim korumali, zaten isaretler de var + ve - icin.

Benim aklimdaki baskaydi, madem soyleyim. Pil sarj girisi ve devresi yok kumandanin. Pili disarda sarj etmek gerekiyor, bu kisim pek hosuma gitmemisti. Tabi bunu da anlayabiliyorum, cunku kumandanin belli bir pil turu yok, ister life ister lipo, ister 2 ister 3s. Ama iste saha icin hazirlik yaparken +1 pili sarj etmek yerine kumandayi kendi basina fise takmak da guzel geliyor bana :D

• Beğen
Evet o da var, ama dedigin gibi o kisim korumali, zaten isaretler de var + ve - icin.

Benim aklimdaki baskaydi, madem soyleyim. Pil sarj girisi ve devresi yok kumandanin. Pili disarda sarj etmek gerekiyor, bu kisim pek hosuma gitmemisti. Tabi bunu da anlayabiliyorum, cunku kumandanin belli bir pil turu yok, ister life ister lipo, ister 2 ister 3s. Ama iste saha icin hazirlik yaparken +1 pili sarj etmek yerine kumandayi kendi basina fise takmak da guzel geliyor bana :D
Haklı olabilirsiniz ama benim hiç aklıma gelmedi o yüzden eksikliğini pek hissetmedim. Bir de genel olarak az şarj edildiği için tolere edilebilir sanırım :saygilar:

Hocam öncelikle ellerinize sağlık çok güzel ve açıklayıcı bir inceleme olmuş. Rc dünyasına hem çocukluğumdan beri hayalim olduğundan hem de üniversite projem için adım attım fakat internette serpilmiş bilgiler arasında sıfırdan ilerleme kaydetmek oldukça sancılı geçiyor. Kumanda için bile Sizler gibi açıklayıcı Türkçe inceleme yapan insan sayısı kısıtlı haliyle model de kısıtlı. Bu bağlamda sizlere bir kaç sorum olacak.

Ortalama 550 tl bütçem var Kumanda için ve fiyat performans ürünü arıyorum.Kendi araştırdıklarıma göre Radiolink at9s ve at10-II arasında kaldım fiyatları arasında Banggood.com da 20 30 lira var neredeyse ve at10-II de daha uzun menzil sunduğu yazıyor son olarak da at10-II nin kutu içerisinden terlemetri modülü ve Rd12s çift antenli alıcı çıkıyor. At9s de oldukça şık ve ergonomik duruyor. Bir türlü sağlıklı karara varamıyorum.

Sizce kararımı ne yönde ve neden o yönde vermeliyim?

Yanıtlarsanız çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Hocam öncelikle ellerinize sağlık çok güzel ve açıklayıcı bir inceleme olmuş. Rc dünyasına hem çocukluğumdan beri hayalim olduğundan hem de üniversite projem için adım attım fakat internette serpilmiş bilgiler arasında sıfırdan ilerleme kaydetmek oldukça sancılı geçiyor. Kumanda için bile Sizler gibi açıklayıcı Türkçe inceleme yapan insan sayısı kısıtlı haliyle model de kısıtlı. Bu bağlamda sizlere bir kaç sorum olacak.

Ortalama 550 tl bütçem var Kumanda için ve fiyat performans ürünü arıyorum.Kendi araştırdıklarıma göre Radiolink at9s ve at10-II arasında kaldım fiyatları arasında Banggood.com da 20 30 lira var neredeyse ve at10-II de daha uzun menzil sunduğu yazıyor son olarak da at10-II nin kutu içerisinden terlemetri modülü ve Rd12s çift antenli alıcı çıkıyor. At9s de oldukça şık ve ergonomik duruyor. Bir türlü sağlıklı karara varamıyorum.

Sizce kararımı ne yönde ve neden o yönde vermeliyim?

Yanıtlarsanız çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Tuncay bey merhabalar, ben bildiğim kadarıyla fikirlerimi yazayım eklemeler eksiklerim olacaktır. Öncelikle ben at10-II modelini bizzat kullanmadım ama menzil konusunda at9s kutu içinden çıkan alıcıyı r12ds gibi bir çift antenli modelle değiştirince menzil farkları kalmıyor. Ancak 10 modelinin bana göre artıları ilk olarak ekran boyutu 9s'te 2.8 inç olan ekran 10 modelinde 3.5inç. Onun dışında ve tuşları 9s te üstte 2 adet var. Ve 3 eksenli bir gimbal kullanırken eksik kalıyor ama 10 modelinde 3 tane mevcut. Tek eksi denilebilecek yönü pil tüketimi çok az daha fazla ama zaten pil ömürleri çok iyi olan kumandalar. Telemetri modülü ve r12ds alıcısını almaya kalksanız ki modülü türkiyede bulmak zor, yaklaşık 100 tl ödemeniz gerekir bu sebepten 10 daha mantıklı olabilir yalnız son olarak bu keyif meselesi bana yuvarlak kenar daha şık geliyor yani görsel keyifle önemli. Bir de almadan önce boyutlarına bakabilirsiniz 10 modeli 9a göre daha büyük. Benim diyebileceğim farklar bunlar umarım yardımcı olmuştur. Ancak şunu da ekleyeyim ben 10 modelini bizzat kullanmadığım için o kumandanın kullanımı ile ilgili bilmediğim sıkıntılar olabilir.

• Beğen
Haklı olabilirsiniz ama benim hiç aklıma gelmedi o yüzden eksikliğini pek hissetmedim. Bir de genel olarak az şarj edildiği için tolere edilebilir sanırım :saygilar:
Benim bildiğim kadarıyla, +/- kutup konusunda ters bağlantı yapılsa bile buna karşı önlem alınmış, herhangi bir zarar oluşmuyor, sadece kumanda çalışmıyor. Kumandayı almadan önce araştırırken izlediğim bir kaç video da bu konuya özellikle deyinilmişti. Ben de pek dikkatli biri olmadığım için, unutup kutupları ters takma potansiyeli olan biri olarak, bunu duyunca rahatlamıştım :D