Radiolink at9s (Stick kalibrasyon / Alıcı eşleme / PRM-02 ile telemetri) [3/3]

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Daha önce 2 video olarak incelemesini başladığım at9s kumandanın incelemesine bu haftada devam etmeye çalıştım. Kumandanın joystick'lerinin kalibrasyonunu gösterdikten sonra alıcı ile ilgili basit bir kaç ayar sonrasında eşleştirme ve prm02 modülünün kullanımını göstermeye çalıştım. Normalde serinin son videosu olacak diye planlamıştım ama sonradan fpv freerider kullanarak simülasyon uçuşu yapmanın kolay yolunu gösterdiğim bir video daha paylaşmaya karar verdim. Yani kumanda ile ilgili son bir tane daha videom olacak. Umarım faydalı olmuştur. Yorumlarınızı bekliyorum :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Baştan sonra gayet açıklayıcı ve güzel bir Türkçe kaynak oldu. Özellikle yeni başlayan ve ilk Kumandası Radiolink olanlar için bulunmaz bir nimet.

Ellerine, emeğine sağlık İzzet Hocam :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Baştan sonra gayet açıklayıcı ve güzel bir Türkçe kaynak oldu. Özellikle yeni başlayan ve ilk Kumandası Radiolink olanlar için bulunmaz bir nimet.

Ellerine, emeğine sağlık İzzet Hocam :thumbup:
Çok teşekkür ederim beğenmenize çok sevindim :) umarım faydalananlar oluyordur dediğiniz gibi open tx çok tercih ediliyor bu kumanda o kadar yaygın değil ama ben çok başarılı buldum :)

Türkçe kaynak olması kumandanın başarısını ve kullanımını da arttıracaktır, malum bazen manual lerden yola çıkarak ayar vs. yapmak zor olabiliyor.
İzzet bey emeğinize sağlık.:saygilar:

Çok teşekkür ederim yorumunuz için gerçekten çok katılıyorum özellikle çeviri tarzında olan kullanım klavuzları çok zorlayıcı oluyor bir de gelen güncellemeleri kapsamıyor olmaları da sorun oluşturuyor. Umarım dediğiniz gibi tercih edilebilirliğini arttırır tekrardan teşekkür ederim:)

@İzzet Camcıoğlu abi detaylı anlatımlar için teşekkür ederim. Bir soru sormak istiyorum. Anladığım kadarıyla r6dsm alıcısı tıpkı spectrum satellite gibi çalışıyor. Yani helikoptere takılı üniteye bu alıcıyı bağlamam bana telemetri özellikleri hariç her özelliği kullandıracak büyük alıcı olmadan. Doğru mu anladım?

Bu konuda bilgisi olan başka bir üstad var mıdır acep ?
@İzzet Camcıoğlu abi detaylı anlatımlar için teşekkür ederim. Bir soru sormak istiyorum. Anladığım kadarıyla r6dsm alıcısı tıpkı spectrum satellite gibi çalışıyor. Yani helikoptere takılı üniteye bu alıcıyı bağlamam bana telemetri özellikleri hariç her özelliği kullandıracak büyük alıcı olmadan. Doğru mu anladım?

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
@İzzet Camcıoğlu .............................Bir soru sormak istiyorum. Anladığım kadarıyla r6dsm alıcısı tıpkı spectrum satellite gibi çalışıyor.
Yani helikoptere takılı üniteye bu alıcıyı bağlamam bana telemetri özellikleri hariç her özelliği kullandıracak büyük alıcı olmadan. Doğru mu anladım?

Bu konuda bilgisi olan başka bir üstad var mıdır acep ?

Ali Selam,
Bu bahsettiğin alıcı "R6DSM ", 10 kanal s-bus çalışmakta, evet protokol olarak değil ama mantık olarak satelit gibi denilebilir,
fakat MAXİMUM mesafesi her ne kadar 600 metre dense de 400 metre civarı kopma yapıyor, bilgin olsun.;)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Selamlar @LEVENT UYGUN abi. Quadla önümdeki 3-5 sene işim olmayacak muhtemelen. Sadece helikopter için bu 400metrelik mesafe bol bol yeterli gelir sanırım. Bunun r12dsm modeli var. Araştırdığım kadarıyla telemetriyide destekliyor bu model ve 12 kanal. Fakat ne helifreakda ne rcgroupsda fbl sistemleri ile sbus kullanma konularına rastlamadım. Rastladıklarımıda anlamadım. Ve aliexpresde bi satıcı şu şekilde bir uyarı not düşmüş.
"Sabit kanat ve helikopter kullanıcısına dikkat edin:
R12DSM, uçuş kontrolörü destek S. BUS veya PPM ile kullanılmalıdır, R12DSM PWM (darbe genişlik modülasyonu, 1 kablo 1 kanal bağlantısı) destekleyemez"
Fbl sistemleri sbus desteklemiyor mu acaba diye spirit Pro üniteye baktım. Spirit ünite 'Futaba sbus' destekliyor. Diğer üniteleri bilmiyorum. Baya kafam karıştı. Yani bu küçük alıcıyı üniteye bağlayıp satellite gibi kullanabilirim?

Anladım abi. Teşekkür ediyorum. Kbar bile destekliyorsa çoğu ünite destekliyordur sanırım :D . Genelde bu küçük alıcı yerine neden büyüğünü kullanıyorlar peki abi?

• Beğen
Tepkiler: LEVENT UYGUN
Emre abi o konuyu 2kere okudum. Sbusın ne olduğunu zaten biliyorum. Ama dediğin kadarda basit bir konu olduğunu düşünmüyorum. Tabi benim gibi acemiler için. :)
Düzenleme: Konuya tekrar baktım abi. Haklısın. Dediğin gibi ileriki sayfalarda yazıyormuş. Fakat sanırım ben bu sbus olayını kafamda fazla büyüttüm. Haliyle aslında okuduğum sayfaları bile anlamamışım.

Son düzenleme:
Aslında Ali Haydar'ın çok bi kabahati yok bu konuda .Sizin de bildiğiniz üzere marka fbl ünitelerinin tamamında bağlantıların hangi alıcı ile nasıl yapıldığını anlatan detaylı bilgiler var . İşin ilginci ne zaman bi alıcı aratsam karşısında mutlaka quad , racing quad , drone veya FPV yazdığını görüyorum .Sanki rc heli için kullanılamıyormuş gibi bi durum var . Tabi bu aratma motorları için yapılmış ticari bir tanımlama ama neticede acemi olan birinin bütün bildiği yalan oluyor. Kumandanın protokolü destekliyorsa satın alacağın alıcı büyük ihtimalle fbl üniten tarafından da destekleniyordur . Helede Sbus/Ibus , dsmx vs ise ve desteklemiyorsa o fbl ünitenin kutusu fbl ünite kutusu içi de çakmak falandır :D .

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK