Rc Drift Araçları (Carisma , Himoto , Hsp , Turningy) Inceleme ve Kıyaslaması

Anıl Altınkaya

Araıtırmacı Modelci :)
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese merhabalar . Ben elektrikli drift 1/16 1/18 gibi küçük modellerle ilgilenmek istiyorum . Yedek parça desteği olan , dayanımı orta halli olan bi marka var mı ? Çok yüksek performanslar göstermeyebilir ama rc araba olacak kadar olacak işte . Mesela hobbykingte turningy nin araçları dikkatimi çekti ama kimse önermiyo . hsp araçların ucuz olduğunu bilyorum ama parça desteği sağlayabilecek bi yer var mı bilmiyorum . Sadece bunlar değil bu konuda bildiğiniz başka markalar varsa önerebilirmisinz ? :)

------------------------------------------------------------------------------

Araştırmalarımı yaptım bilgilerimi topladım geldim .
Karşılaştıracağım markalar : Carisma , Himoto , Hsp , Turningy ..

Carisma M14 : Araç arkadan itişli . Ayrıca süspansiyon yağlı değil . aracın yanında verilen kumanda 27mghz .Parça sıkıntısı yok fakat bu fiyata daha iyi ürünler bulunabilir . Bu yüzden carisma yı eledim . Fiyatı 236 tl .
Satışı topmodelte yapılıyor :
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Himoto : Himoto araçlarda 1/10 ölçekten daha küçüğünü bulamadım . Ben de 1/10 istemiyorum . Himoto araçlar hoşuma gitti fakat ben küçük ölçekli araçları istiyorum . Çünkü ölçek büyüyünce parça fiyatıda büyüyo .. Yanında verilen kumanda 2.4ghz. Pil 7.2v 2000mah. Himoto 1/10 araç Fiyatı 330tl .
Satışı Promodelhobby yapılıyor :

Turningy 1/16 Drift : Türkiyede pek kullanan yok . Kullanıcısı çok az . Satışı hobbyking te yapılıyo . Aracı araştırdığımda pek önerilmediğini dayanımının az olduğunu öğrendim . Sürekli dişli sıyırdığını söylüyorlar . Aracı kullanıma hazır bi şekilde almak için kargoyla birlikte 300tl kadar tutuyor (2.4 kumanda 2s 1300mah pil nanotechle birlikte). Yalnız işte yurtdışında olup bi de öyle araç hakkında iyi şeyler görmediğim için bunuda eledim .
Satışı hobbykingten yapılıyor : Araç :
Kumanda :
Pil :

Hsp 1/18 Drift : Bu dört modelin en iyisinin hsp olduğuna karar verdim . Tabiki çok pahalı modellerle karşılaştırmıyorum . Minumun para max. zevk kuralına bağlı olarak bu açıklamayı yapıyorum . Hsp 1/18 aracın fiyatı 210tl (2s 1100mah pil ve 2.4ghz kumanda ile birlikte) . Erenhobiyle görüştüm parça desteğini sağlayacaklarını söylediler . Ayrıca yurtdışından da hsp parçası getirilebilecek yerler var : helipal.com da aracın bütün parçaları var fiyatları da uygun . Aynı zamanda hobbyking te 1/18 araçların parçalarıyla karşılaştırdım . Parçalar birbirini tutuyor . Aynı büyüklükte üretilmiş. Bu durumlara baktığım zaman hsp çok uygun göründü gözüme . Çünkü fiyat düşük performansının fiyatını karşıladığını görüyorum . Bi de parçasını bulabileceğim farklı alternatifler elimde olunca tadından yenmez oldu cidden . Elimdeki modeli satınca hsp almayı düşünüyorum . Aracı alıp kullandığımdada yine bu başlık altına araçla ilgili merak edilen(şuan benimde merak ettiğim) detayları yazacağım ..

Satışını erenhobi yapıyor :
Satışını helipal da uapıyo :

Rc Drift Arabası yardım

hsp distirübütörü eren hobidir ve parça sıkıntısı yok diye biliyorum.ayrıca carisma modeller var 1/14 carismlar fiyatlarıda uygun ve kaliteli oldugu soyleniyor, en azından fiyatına gore kaliteli.250tl lik modelle 1500tl lik modeli kıyaslamamıs biraz abes olur.ama gercekten ayrıntıları dusunulerek tasarlanmıs modeller carismlar kullanmadım ama ceşitli tanıtım filmlerini izledim.sizin içinde ekleyecegim buraya.hsp,himoto da iyi firmalar fiyatlarına gore yedek parça olarak sıkıntıları yok diye biliyorum.hsp nin dagıtımı eren hobide himotonunki promodel de diye biliyorum.carismanın dagıtımı da topmodels de olması lazım.benim bildiklerim bunlar umarım yardımcı olmustur...
carisma inceleme videosu(teknoseyir) :

Rc Drift Arabası yardım

çok teşekkür edrim yararlı oldu gerçekten . Ama erenhobiye baktım ben mesela sitede hep 1/10 araçların filan parçaları var . Acaba çok kullanıldığı için onları mı koyuyorlar . Yani ben alsam bi araç 1/16 mesela onlardan yedek parça istesem temin ederler mi die merak ettim ama bunu erenhobiye sormak daha mantıklı olur sanırım . Çok teşekkür ederim . Elllerinize sağlık . Bu arada bu foruma yeni üye oldum ama gerçekten ortamına hayran kaldım :bravo:

Rc Drift Arabası yardım

anil bey eren hobiyi arayıp musa abi yada yunus abiyle gorusmeniz daha iyi olur.ama önceden musa abiyle konustugum kadarıyla ellerinde olmasa bile aracı sıfır aracı parçalayıp temin ettiklerini biliyorum ama 1/16 için gecerli mi bilemiyorum arayıp bilgi alırsanız daha iyi olur daha net bilgilere sahip olmuş oluruz.:) iyi forumlar... :)

Rc Drift Arabası yardım

haklısınız teşekkür ederim . şimdilik bu bilgiler bana yeterli gibi duruyo . Erenhobiyle filan görüşüp karar vereceğim . Carisma m14 lerde hoşuma gitti. onunla ilgili de topmodels le görüşeceğim . Sonucu buraya yazacağım benden başka merak eden arkadaşlar varsa öğrensin diye . İyi forumlar .. :)

Rc Drift Arabası yardım

Araştırmalarıma göre carisma modelleri alıp pişman olan çok fazla insan var . Onun yerine hsp yi düşünüyorum gibi sanki . Bu konudaki görüşüme ne diyorsunuz ? carisma m14 yerine hsp 1/18 düşünüyorum .
Şöyle bi karşılaştırma yapayım dedim .. :)

Carisma m14 Hsp 1/18
Arkadan itişli 4 çeker
27 mghz kumanda 2.4ghz kumanda
1/14 1/18 ====> Ama benim için büyüklük o kadar önemli değil.
Süspansiyon sadece Süspansiyon yağlı ve
ufak bi yay ve prof. prof. modellerdeki gibi .
model tiplerinde olma-
yan bi yerde

Bu karşılaştırmalar neticesinde hsp ye daha sıcak bakıyorum şuan . Ama hala araştırıyorum . İyi forumlar .. :)

Rc Drift Arabası yardım

Bu araştırmalar sonrası bence en doğru kararı vereceksiniz Anıl Bey :thumbup: Nihai karar ve sonrası görüşlerinizi de mutlaka bekliyoruz ;)

Rc Drift Arabası yardım

Hala araştırmam sürüyor . Kullanıp değerlendirenlerin yazılarını okuyorum . Hobi mağazalarını arayıp bilgi alıyoyum . Şuan araştırdığım markalar : Himoto , carisma , hsp , turningy .. Bunları profesyonellik,fiyat,parça durumu,performans olarak değerlendirip sizlerle paylaşacağım . Sadece şu markayı aldım demeyeceğim aldığım markayı neden aldığımı diğerlerini neden elediğimi sebepleriyle buraya yazacağım . Çünkü araştırken gördüğüm kadarıyla benim gibi bu konuyu merak eden birçok insan var ama istedikleri bilgiyi , karşılaştırmayı bulamıyorlar . Bu konuda birçok modelciye faydası olacak karşılaştırmayı yapacağım . Herkese teşekkür ederim . İyi forumlar .. ;)

Rc Drift Arabası yardım

anil altinkaya' Alıntı:
Sadece şu markayı aldım demeyeceğim aldığım markayı neden aldığımı diğerlerini neden elediğimi sebepleriyle buraya yazacağım . Çünkü araştırken gördüğüm kadarıyla benim gibi bu konuyu merak eden birçok insan var ama istedikleri bilgiyi , karşılaştırmayı bulamıyorlar . Bu konuda birçok modelciye faydası olacak karşılaştırmayı yapacağım . Herkese teşekkür ederim . İyi forumlar .. ;)
Sana zahmet olacak ama inan senden sonra bu hobiye başlayacak arkadaşlar için bulunmaz bir kaynak olacak :thumbup: İşte forumun güzelliği de bu. Herkes kendi bilgisi çercevesinde başkalarına yardımcı oluyor %p

Şimdiden eline sağlık Anıl, teşekkürler :bravo:

Rc Drift Arabası yardım

anil altinkaya' Alıntı:
Hala araştırmam sürüyor . Kullanıp değerlendirenlerin yazılarını okuyorum . Hobi mağazalarını arayıp bilgi alıyoyum . Şuan araştırdığım markalar : Himoto , carisma , hsp , turningy .. Bunları profesyonellik,fiyat,parça durumu,performans olarak değerlendirip sizlerle paylaşacağım . Sadece şu markayı aldım demeyeceğim aldığım markayı neden aldığımı diğerlerini neden elediğimi sebepleriyle buraya yazacağım . Çünkü araştırken gördüğüm kadarıyla benim gibi bu konuyu merak eden birçok insan var ama istedikleri bilgiyi , karşılaştırmayı bulamıyorlar . Bu konuda birçok modelciye faydası olacak karşılaştırmayı yapacağım . Herkese teşekkür ederim . İyi forumlar .. ;)
Örnek bir davranış anıl. :bravo:

Birbirimize yardımcı olmaya çalışırsak ancak bu hobinin tadını çıkarabiliriz. ;)

Rc Drift Arabası yardım

Araştırmalarımı yaptım bilgilerimi topladım geldim .
Karşılaştıracağım markalar : Carisma , Himoto , Hsp , Turningy ..

Carisma M14 : Araç arkadan itişli . Ayrıca süspansiyon yağlı değil . aracın yanında verilen kumanda 27mghz .Parça sıkıntısı yok fakat bu fiyata daha iyi ürünler bulunabilir . Bu yüzden carisma yı eledim . Fiyatı 236 tl .
Satışı topmodelte yapılıyor :

Himoto : Himoto araçlarda 1/10 ölçekten daha küçüğünü bulamadım . Ben de 1/10 istemiyorum . Himoto araçlar hoşuma gitti fakat ben küçük ölçekli araçları istiyorum . Çünkü ölçek büyüyünce parça fiyatıda büyüyo .. Yanında verilen kumanda 2.4ghz. Pil 7.2v 2000mah. Himoto 1/10 araç Fiyatı 330tl .
Satışı Promodelhobby yapılıyor :

Turningy 1/16 Drift : Türkiyede pek kullanan yok . Kullanıcısı çok az . Satışı hobbyking te yapılıyo . Aracı araştırdığımda pek önerilmediğini dayanımının az olduğunu öğrendim . Sürekli dişli sıyırdığını söylüyorlar . Aracı kullanıma hazır bi şekilde almak için kargoyla birlikte 300tl kadar tutuyor (2.4 kumanda 2s 1300mah pil nanotechle birlikte). Yalnız işte yurtdışında olup bi de öyle araç hakkında iyi şeyler görmediğim için bunuda eledim .
Satışı hobbykingten yapılıyor : Araç :
Kumanda :
Pil :

Hsp 1/18 Drift : Bu dört modelin en iyisinin hsp olduğuna karar verdim . Tabiki çok pahalı modellerle karşılaştırmıyorum . Minumun para max. zevk kuralına bağlı olarak bu açıklamayı yapıyorum . Hsp 1/18 aracın fiyatı 210tl (2s 1100mah pil ve 2.4ghz kumanda ile birlikte) . Erenhobiyle görüştüm parça desteğini sağlayacaklarını söylediler . Ayrıca yurtdışından da hsp parçası getirilebilecek yerler var : helipal.com da aracın bütün parçaları var fiyatları da uygun . Aynı zamanda hobbyking te 1/18 araçların parçalarıyla karşılaştırdım . Parçalar birbirini tutuyor . Aynı büyüklükte üretilmiş. Bu durumlara baktığım zaman hsp çok uygun göründü gözüme . Çünkü fiyat düşük performansının fiyatını karşıladığını görüyorum . Bi de parçasını bulabileceğim farklı alternatifler elimde olunca tadından yenmez oldu cidden . Elimdeki modeli satınca hsp almayı düşünüyorum . Aracı alıp kullandığımdada yine bu başlık altına araçla ilgili merak edilen(şuan benimde merak ettiğim) detayları yazacağım ..

Satışını erenhobi yapıyor :
Satışını helipal da uapıyo :

Rc Drift Arabası yardım

Anil eline sağlık özel bir inceleme olmuş, emeğine sağlık :thumbup: :bravo: Sana zahmet incelemesini yaptığın ürünlerin linklerini de paylaşır mısınız. ;)

Sonra ben onlara gerekli resimleri ilave eder ve "EKONOMIK RC DRIFT Araç Incelemesi" şeklinde konu başlığını değiştirerek konuyu sabitlerim ;)

Rc Drift Arabası yardım

Eline sağlık Anıl. :bravo:

Merakla eline ulaştığı zaman edineceğin tespitleri merak ediyoruz.
Biraz da foto ve video olursa tadından yenmez. :laugh:

Rc Drift Arabası yardım

Mehmet abi , Türker abi düzenledim istediğniz şekilde . Araçlar küçük modeller olduğu için pek tercih edilmiyor ve pek güzel videolar bulamadım . Var bişeyler de çok içime sinmedi. Yine de video da bulursam eklerim . Dua edin biran önce arabamı satıp drifte başlayayım :) İyice heyecanlanmaya başladım . Çok teşekkür ederim iyi forumlar .. :saygilar:

Rc Drift Arabası yardım

anil altinkaya' Alıntı:
Mehmet abi , Türker abi düzenledim istediğniz şekilde . Araçlar küçük modeller olduğu için pek tercih edilmiyor ve pek güzel videolar bulamadım ...
Artık senin videolarını izleriz inşallah Anıl. ;)