Rc Elektrikli Uçak Toplama Hakkında.

golge1710

Yeni Uye
Merhaba arkadaşlar.Elimde basit bir helikopterden kalma iki adet 800 mah 7.4 v lipo batarya şarj aleti mevcut.yeni aldığım wing dragon uçağımında kumandası var.şimdi bir model yapmak istiyorum en uygun fiyata bu bataryaları kullanarak nasıl bir sistem toplarım.parçalar marka ve modelleri ne olabilir.forumda aradım ama şöyle mesela fiyat olarak mesela beş sınıfa ayrılmış parça listesi şeklinde bir konu bulamadım.en düşük ten en yükseğe doğru sistem tavsiyeleri olsa tıpkı bilgisayar forumlarındaki gibi.sanırım çok faydalı olurdu.Burada tecrübeli arkadaşlarımızdan biraz daha yardım bekliyorum doğrusu.hatta bir sistemin nasıl toplandığını video olarak yükleseler çok güzel olurdu.

Ramazan Bey elinizdeki piller ile yapacağınız uçak mikro sınıfa gireceğiz, elinizdeki kumandanın alıcısı ağır ve uçak uçmaz. Uçak konusunda çok da tecrübeli değilim, belki de öyle bir plan varsa size uygun, arkadaşlarımız paylaşacaklardır.

Fakat en uygun listelerden birisi şu, o da 3S pil ile çalışıyor. Bir de dediğiniz şekilde listeler oluşturmak pek de mümkün değil. Çünkü aralarında öyle çok büyük farklar olacak listeler değiller.

Özür dilerim Tam anlatamadım.Şunu demek istiyorum.
Şimdi benim bu konuda hiç tecrübem yok.halen simülasyonda çalışıyorum.
Yani şunu demek isytiyorum.basit bir model uçak yapsam farzedelimki uçağın aerodinamiğinde sorun yok.Fakat en ucuz parçaları seçip monte etsem bu uçak uçarmı.mesela modelin toplam ağırlığı na göre hangi motor hangi motora hangi esc.hangi servo..yani bu konuda parça gruplandırması demek istedim.toplam ağırlığı 500 gr olan model ile 1100 gr olan modele aynı motor olurmu o motora herhangibir esc olurmu.yazarak pekte anlatılamıyor.Şöyle bir örnek vereyim ben yıllardır kendi bilgisayarımı kendi ihtiyacıma göre kendim topluyorum.Fakat ben bilgisayar işi ile profesyonelce ilgilenmiyorum.her bir parçanın özelliklerini yorum ve değerlendirmelerini performans testini inceliyorum.Sonrada diğer bileşenlerle uyumunu gözden geçirip satın alıyorum ve montajını yapıyorum.bu güne kadar gerek kendime gerek arkadaşlarıma topladığım bilgisayarlar hep stabil ve uzun ömürlü oldu.ama sizde bana hak verirsiniz sanırım model uçak parçalarıyla ilgili değerlendirme yok denecek kadar az.

Bu işin bilgisayar toplamaya benzemediğini söyleyerek başlayayım. :) "Nereden biliyorsun" derseniz her ikisini de senelerdir yapıyorum. Oradan biliyorum. :)
Elde olan birtakım malzemeye bazı başka malzemeler de ekleyerek uçabilen bir uçak yapmak, ancak bu konuda belirli bir deneyim düzeyine erişmiş kişiler için makul bir yaklaşım olur. Siz ise hiç deneyiminiz olmadığını yazmışsınız. Benim önerim şu:
- Önce kendi kendinize bu işle gerçekten ilgilenip ilgilenmediğinizi sorun. Eğer öylesine birşeyler yapıp arkanızı dönecekseniz hiç bulaşmayın.
- Eğer gerçekten ilgili iseniz önce bilinen, denenip uygulanmış birşeylerle işe başlayın. Sonra zaten çalışan sistem üzerinde bazı değişiklikler yaparak deneyim kazanın.
- Bunları yaptıktan sonra hala canınız çekerse şu an elinizdeki parçalara geri dönüp onlardan bir eser yaratmaya çabalayın.
Kolay gelsin.

Sümer abimizin tavsiyelerine aynen katılıyorum %p

Sadece biraz daha açıklama yapayım. (Aslında bu mesajı yazarken Sümer abimiz çoktan cevap vermiş, ben de silmeye kıyamadım :D)

Ramazan Bey ben sizi anlıyorum ama teknik olarak böyle hazır reçeteler çıkarmak bana göre nerede ise imkansız. Isterseniz ana detayları size kısaca özetleyeyim :

- Bir uçağın ağırlığı, kanat alanı, kanat yapısı en önemli parametreleri oluşturur.
- Bu kritik parametrelere dikkate alınarak Pervane- Motor - ESC- Pil seçimi yapılır. Fakat bu seçim o kadar da basit değildir.
- Uçuş stili ve beklentisi de bu seçimleri birinci dereceden etkiler
- Uçağa uygun servo seçimi ise en kolay olanı olsa gerek.

Örneğin aynı plandan iki kişi aynı uçağı farklı malzemeler kullanarak yapmak istese, toplam ağırlık değişeceği için elektronik seçimleri değişkenlik gösterebilir. Şimdi durum bu olunca bu tür hazır reçeteler ne yazık ki yapılamıyor.

Size tavsiyem öncelikle uçtuğu test edilmiş planları ve elektronikleri tercih etmeniz. Daha sonra zaman içerisinde tecrübe edindikçe ve aşağıdaki konular yardımı ile kendi uçaklarınızı dizayn edebilirsiniz.

Ynt: Rc Elektrikli Uçak Toplama Hakkında.

100TL den 100 bin TL ye hatta dahada yukarilara kadar donanim var , nasil bi liste olusturulabilirki ?

bil bilgisayar maksimum kac bin tl dirki ?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Mesut AKIN' Alıntı:
100TL den 100 bin TL ye hatta dahada yukarilara kadar donanim var , nasil bi liste olusturulabilirki ?

sizce bir bilgisayar maximum kaçbin tl ye kadar çıkabilir.emin olun korkunç rakamlara çıkabilir.aslında ne demek istediğimi tam olarak anlatamıyorum ama.Hepiniz sağolun ki şöyle bir fikir olustu bende.şimdilik daha önce uçtuğu kanıtlanmış modelleri inceleyerek işe başlayayım.Gerçi aklımda olan şu an daha henüz uçurmadığım ve halen simulasyon çalışması aşamasında olan uçağımdaki parçaları da ileride kullanabilirim.ama bir yandanda yavaş yavaş kendi modelimi yapayım diyorum.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu işin bilgisayar toplamaya benzemediğini söyleyerek başlayayım. :) "Nereden biliyorsun" derseniz her ikisini de senelerdir yapıyorum. Oradan biliyorum. :)
Elde olan birtakım malzemeye bazı başka malzemeler de ekleyerek uçabilen bir uçak yapmak, ancak bu konuda belirli bir deneyim düzeyine erişmiş kişiler için makul bir yaklaşım olur. Siz ise hiç deneyiminiz olmadığını yazmışsınız. Benim önerim şu:
- Önce kendi kendinize bu işle gerçekten ilgilenip ilgilenmediğinizi sorun. Eğer öylesine birşeyler yapıp arkanızı dönecekseniz hiç bulaşmayın.
- Eğer gerçekten ilgili iseniz önce bilinen, denenip uygulanmış birşeylerle işe başlayın. Sonra zaten çalışan sistem üzerinde bazı değişiklikler yaparak deneyim kazanın.
- Bunları yaptıktan sonra hala canınız çekerse şu an elinizdeki parçalara geri dönüp onlardan bir eser yaratmaya çabalayın.
Kolay gelsin.
sümer bey tavsiyenize uyacağım sanırım.Bu işle ilgilenip ilgilenmediğime gelince tahmin bile edemezssiniz.Bu iş bir anlık bir heves değil benim için.uzun yılların rüyası diyebilirim.Bilemiyorum sizlerin ekonomik durumunu ama ben şahsen yıllardır İzmirde model uçak mağazalarının camekanlarına dakikalarca bakardım.sonrada içimi çekip giderdim.şimdilik işin ucundan tutacak kadar durumu düzelttik.umarım devamınada gücüm yeter.

Arkadaşlar birde internette şöyle bir kanat yapımı buldum.bana çok kolay geldi sizce bu kanat işe yararmı.gerçi kanadı yapan bey serbest uçuşta deniyor bana oldukça stabil geldi siz ne düşünüyorsunuz.

dostum ben de bu işe yeni başladım. yıllardır simülasyonda "oyun" gibi zaman geçirirdim fakat bir ağabeye modelinde yardımcı olup uçuşunu gördükten sonra günün en az 3-4 saatini bu işe ayırır oldum. arkadaşların da dediği gibi çok fazla değişken olduğu için hazır listeler veya "uçak toplama sihirbazı" gibi şeyler pek mümkün değil. ama bu hobiye sahip olan insanlar deyim yerindeyse peygamber gibi. belki bir kaç malzemeye uygun sistem ortaya çıkarılamaz ama en azından modelinin iskeletini ortaya çıkarırsan elindeki malzemelerin bu modele uygunluğunu veya uygun parça önerilerini her adımda sorabilirsin. pillere ve kumandaya göre uçak modeli aramaktansa bütçeni belirleyip buna uygun model ve parçalar araştırmak daha mantıklı.

Mesut AKIN' Alıntı:

iş yerinde cray cx1 kullanıyoruz. bizimkini 32bin dolara aldık ama seçilen opsiyona göre 150bin dolara kadar çıkıyor. bu sadece iç donanım fiyatı. som altından kasaları da var o zaman 1.5milyon dolara satılıyormuş. :)

Ramazan bey, madem İzmirdesiniz, bu işler ile uğraşan kimseler ile bir araya gelmeye çalışın, uçuş yapanları görün, modelleri inceleyin. Gerçeğini görün ve kafanızda değerlendirin. Önce, Sümer beyin dediği gibi yapın. Belli bir deneyim sahibi olmadan, sıfırdan uçan bir model yapmak oldukça zordur. Hatta, çok deneyimli bir arkadaşımın plandan değişiklik yaparak yapmış olduğu bir modelin uçuşundaki başarısızlığı bir türlü çözemedik. Eğer illa kendim yapacağım diyorsanız, parça kit bulmaya çalışın, ama en basitinden olsun, inşaatı anlayın. Yalnız ucuza da gelmiyecektir! (Ben parça kitten yaparım, çünkü inşaatı da severim)

Videodaki kanat inşaatı elbette işe yarar. Ama göründüğü kadar basit olduğunu sanmıyorum. Örneğin, üst parçayı kıvırırken, kanadın altını oluşturan kısmın düz kalmasını nasıl sağlıyor? Öte yandan, kendinden yapışkanlı o bantlarla çalışmayı ben pek kolay bulmuyorum, değdiği yere yapışıyor, düzeltme imkanı vermiyor.

Seçim sizin, isterseniz deneyin ve sonucu burada paylaşın!

O bantlari kullanmanin cok basit yontemleri var.hata yapmadan bantlamak icin yuzeyi hafif islatiyorsunuz daha sonra yapisyiracaginiz banti monte ediyorsunuz daha sonra varsa hatalari duzeltiyorsunuz bu esnada bant yapismiyor.isiniz bittikten sonra bir muddet kurumaya birakiyorsunuz.bu yazsicaginda kurumasi cok kisa sure.sonunda bant hatasiz bir sekilde yapisiyor.alt kismin duz kalmasina gelinca masa ustunde yapiyorsunuz zatenuclardan silikonla yapistirinca zaten sabitleniyor.alt kismin sisme sansi yok zaten ust kismin ovalligi alt kismi geriyor.yani kanat kanat bu sekilde oldukca performansli gorunuyor.ek olarak katin ic kisminin poliuretan kopukle doldurulabileceginide dusundum.boylelikle kanat in sekli sabitkalmakla birlikte ezilme vekirilmala karsida dayanikli olacagini dusunuyorum.poliuretan kopuk kirilmaya oldukca dayanikli ve cok hafif bir madde.

ramazan danış' Alıntı:
O bantlari kullanmanin cok basit yontemleri var.hata yapmadan bantlamak icin yuzeyi hafif islatiyorsunuz daha sonra yapisyiracaginiz banti monte ediyorsunuz daha sonra varsa hatalari duzeltiyorsunuz bu esnada bant yapismiyor.isiniz bittikten sonra bir muddet kurumaya birakiyorsunuz.bu yazsicaginda kurumasi cok kisa sure.sonunda bant hatasiz bir sekilde yapisiyor.alt kismin duz kalmasina gelinca masa ustunde yapiyorsunuz zatenuclardan silikonla yapistirinca zaten sabitleniyor.alt kismin sisme sansi yok zaten ust kismin ovalligi alt kismi geriyor.yani kanat kanat bu sekilde oldukca performansli gorunuyor.ek olarak katin ic kisminin poliuretan kopukle doldurulabileceginide dusundum.boylelikle kanat in sekli sabitkalmakla birlikte ezilme vekirilmala karsida dayanikli olacagini dusunuyorum.poliuretan kopuk kirilmaya oldukca dayanikli ve cok hafif bir madde.
Ramazan Bey , kanadın boş olması dezavantaj değil , aksine avantaj, hafif olur .Uçakta hele hele köpük uçakta gramlar bile çok önemli.Bu bakımdan , o kanadın taşıyacağı ağırlık belli ve zaten köpük uçak olacağı için sağlamlığı da gayet yeterli bana göre.
Poliüretan köpüğü kanadın her yerinde aynı yoğunlukta kullanmanız mümkün değil , kanadı bir kalıp içine alıp da , öyle doldurursanız belki mümkün ama maliyet zaten uçar.Öbür türlü poliüretan köpük bazı yerde az kalır , bazı yerinde öyle şişer ki ,bu durum kanadın yapısını bozar.Ben inşaatlarda fazla sıkılan poliüretan köpük yüzünden , terazisi kaçmış , şakülü bozulmuş onlarca kapı kasası gördüm.5cmx20 cm kalınlığında ağacı bile rahatca bükebilen kontrolsüz bir güçten bahsediyorum.Yine de bu işin adı hobi , tecrübe etmek ve sonucunu öyle görmek gerek.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Ramazan Bey , kanadın boş olması dezavantaj değil , aksine avantaj, hafif olur .Uçakta hele hele köpük uçakta gramlar bile çok önemli.Bu bakımdan , o kanadın taşıyacağı ağırlık belli ve zaten köpük uçak olacağı için sağlamlığı da gayet yeterli bana göre.
Poliüretan köpüğü kanadın her yerinde aynı yoğunlukta kullanmanız mümkün değil , kanadı bir kalıp içine alıp da , öyle doldurursanız belki mümkün ama maliyet zaten uçar.Öbür türlü poliüretan köpük bazı yerde az kalır , bazı yerinde öyle şişer ki ,bu durum kanadın yapısını bozar.Ben inşaatlarda fazla sıkılan poliüretan köpük yüzünden , terazisi kaçmış , şakülü bozulmuş onlarca kapı kasası gördüm.5cmx20 cm kalınlığında ağacı bile rahatca bükebilen kontrolsüz bir güçten bahsediyorum.Yine de bu işin adı hobi , tecrübe etmek ve sonucunu öyle görmek gerek.
evet aslında şişme basıncını bende düşünmedim değilçok yüksek sıkıştırma gücü var.Ama yinede ucuz bir malzemeyle denemyi düşünüyordum.sonucunu görmek istiyorum açıkçası.öncelikle mukavva kartonda deneyip nasıl bir basınç yapacak göreyim diyorum.gerçi dediğiniz gibi herkez ağırlığı azaltmaya çalışırken bu biraz garip olabilir.belki kanadın kalıbını alçıya çıkarıp taşan kısmı düzgünce traşlıyabilirsek biraz daha dayanıklı kanat yapılabilir.denemek lazım.

Model uçak işine gircekseniz bana göre balsa ile tanışın. Ben de yeni başladığımda strafor depron malzemelerle bir şeyler yapmaya çalıştım. Ama hiç hoşuma gitmedi. .depronun zımprası gerçekten çok iğrenç bir şey. Balsa işlemesi çok zevkli. Ve yaptığınız modele gerçekten değer katıyor. Balsanın tek kötü yanı kırım esnansında göreceği zarar. Ancak onuda iyi elektronklerle min seviyeye indirebilirsiniz.