RC Helikopterlerde 6S ve 12S Elektronik Konfigurasyon Seçimi, Artı ve Eksileri

İlker Sönmez

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.drilkersonmez.com
İlgi Alanı
Heli
Bu konumuzda son zamanlarda sıkça sorulan hangi modelde hangi konfigurasyon, 6s mi yoksa 12s mi, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarına kısa ve özet bir şekilde cevap vermeye çalışacağız.

Tahmin edileceği üzere, Pal uzunluğu arttıkça motorun yenmesi gereken hava direnci artmaktadır. Aynen arabalarda 90 km hıza kadar hava direncinin hızın karesiyle artması 90 km den yüksek hızlarda hızın küpü ile artması gibidir. Arabalarda 90 km geçiş noktası olduğu gibi helikopterlerde de 600 mm pal geçiş noktasıdır. Bu fizik kurallarının doğası ile belirlenir , bizim karar verdiğimiz bir şey değildir.

12S konfigürasyonlar da motorlar ortalama 44 voltta çalışır , 6S konfigürasyonlarda 22 voltta çalışır. Motor güç birimi olan watt geçen amperin voltla çarpılması sonucu oluşur. Özetle 12S sistemeler ve motorlar daha düşük amper akımlarında daha fazla güç ve tork üretirler. 600mm pal boyu fiziki sınırımızın üzerine çıktığımızda modelin atik ve bayılmadan uçması için bu yüksek güçlü motorlara ihtiyacımız olur. Tabi ki 6S 2800 watt bir motorla da 600mm palli bir model uçar ancak zorlandığında belirgin şekilde devir kaybeder. Dünyanın kabul ettiği değerler kabaca 600 paller için 3200-4000 watt arası güç 700 boyutunda modeller için 4000-5000 wattlık motorlardır.

12S setup avantajları ekstra tork ve güçdür. Dezavantajları maliyet ve iki lipo kullanma ihtiyacıdır. Mesela bir 5000 mah pil yerine iki adet 3300 mah pil almak gerekir. Her uçuştan sonra bir yerine iki pil şarj etmek gerekir. O yüzden 550-570 boyutu gibi her iki konfigürasyonunda kullanılabileceği modeller popülerdir. Yalnız 12S setup yapılacak modelin pil yerleştime bölümünün geniş olmasına dikkat edilmelidir. Alttan kaydırarak pil yüklemeli kitler bu konuda daha rahat kullanım sunmaktadır. Mesela Goblin 570 , Synergy E5 , KDS Innova vs. Align trex 550 de iki pili yan yana burun tarafına koymak gereklidir. Aşağıdaki resimde olduğu gibi:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu yerleşim ağrılık merkezi ayarlamada ve pil seçiminde zorluklara sebep olabilir.

550-570'lik bir modeli 6S kullanmak ve bundan tat alabilmek için iyi bir motor- ESC- pil üçlüsü tercih edilmelidir. Motor 22V da gerekli gücü üretebilmeli , ESC ve pil oluşan yüksek akımı verebilmeli , aktarabilmelidir. 6S sistemeler daha çok akım çektiği için esc ve pilleri daha çok zorlarlar.

Bu rutin konfigürasyonlar dışında örn: 7S , 8S gibi uçuranlarda var ancak bunlar bambaşka bir başlık olur.

Bu yazı aşağıdaki konudaki mesajdan alınarak Yönetim tarafından yeni konu olarak paylaşılmıştır.

BENZER KONU:
Yeni Model Topluyorum. 12S mi Yoksa 14S mi ? Tavsiyeniz :

7S , 8S Konfigurasyon Hakkında

DenizSERT' Alıntı:
Şimdi bu vesileyle 570 setupıma katıldıgını görüyorum doğrumudur :) bide 6-8s kullanım açısından ne düşündüğünü de öğrenebilirmiyim 550-600 lük modelleri.

570 yeni bir kavram ve test edilmesi gerekiyor. Ancak 6S 12S karşılaştırmalı videoları arasında 12S lehine gözle görülür bir fark var. Pilotaja da bağlı olabileceği için birinci elden kullananların yorumlarına bakmak lazım.

Modeli 8S kullanmak tabi mümkün ancak ekonomik değil. En büyük sıkıntı bu setupları kullananların çok az olması , alacağın 700-800 kv motorların ikinci eli hemen hemen hiç yok .

Örnek olarak headspeed hesaplamada 8S pil , goblin 500/570 ana dişli , 22t pinion , hedef kafaturu 2500-2600 , governor vbar seçince motor kilovatının 700 olması gerekiyor.

4S iki tane pili seri bağlayacaksın ancak daha sonra bu pilleri nerede kullanacaksın gibi bir sürü sorun var. Ben genelde pillerimi diğer modellerde de kullanabileceğim şekilde ayarlıyorum. Hatta Gaui X5 için ayrı pil almayayım diye modele 4500 mah sığdırmak için kaç takla attığımı okumuşsundur. Pil işi gerçekten masraflı. Bizim ana makinalarımız 700'ler olduğu için 700'de kullanılamayacak pillere yatırım yapmamalı diye düşünüyorum. Sırf bu yüzden 570 için 12S setup yerine yüksek güçlü bir 6S setup düşünüyorum.

Mevcut filo programım şöyle:

Gaui X5 : Scorpion 4020-910KV 1850 watt - 520 pal - stock 100 amp LV esc
Goblin 570: KDE Direct 600xf-1100 3000watt - 570 pal - Castle 120 HV (130LV ile arasında pek fiyat farkı olmadığından ilerde 12S setuplarda kullanılabilir diye tercih ediyorum)
Gaui X7 : Quantum 4530-500 KV 5000 watt - 700 pal - Castle 160 HV

Hepsinde 4500-5000 mah 45C pil kullanılacak. Özetle hep ilerisini düşünerek standart bir düzen oluşturma taraftarıyım. 8S bayağı bir standart dışı olduğu için daha sonra elimizde atıl olarak kalma ihtimali yüksek. Performans olarak verimli olabilir ancak tamamen zarar edilecek bir setup.

Maliyet olarak bakılınca 8S setupda kullanabileceğin motor HK 4025-730kv motorun gücü 2600 watt , fiyatı 170 USD , mevcut 6S pilleri kullanabileceğin 600xf-1100 3000 watt motorun fiyatı 215 USD. Arada 45 USD fark var. Elindeki pilleri bilmiyorum ama 4S pil yoksa onlara vereceğin para 45 USD den fazla olacaktır.

Bu arada benim bilmediğim joker bir motor varsa farklı sonuçlar oluşabilir.

Bu mesaj Yönetim tarafından aşağıdaki orjinal konudan taşınmıştır.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Deniz gerçi baştan belirtmiş "Extrem" setup diye ama henüz bu konularda yeni kafa patlatan birisi olarak neden 12S yerine 8S seçtiğini anlamadım doğrusu. Senin mantıkla gidersek en avantajlı olan 12s olmuyor mu :rolleyes:
Yaklaşık 3-4 haftadır fırsat buldukca Helifreak'deki Goblin 570 konularını ve özellikle seçilen konfigurasyonları takip ediyorum. İçlerinde Bert Kemmerer bulunduğu yaklaşık 20 kişi kendi konfigurasyonlarını paylaşmışlar ve aralarından hiç 12s,6s ve belki 1 tane 14s harici başka bir konfigurasyon görmedim.
Acaba sen 8s tercih ederken önemli bir dezavantaj olacak bir noktayı mı gözden kaçırıyorsun diye düşünmüyor değilim. ???

Abi ben şahsen 600 lük bile olmayan makinaya 12s takma taraftarı degilim. Bunun nedeni gereksiz ağırlık ve masraf olarak açıklanabilir. Benim logo 600 ü hatırlarsanız 6s ile verdiği performans göz kamaştırıyor idi. Aynı setup goblin 630da anca basic 3d ye yetiyor olsa da kds hard3d ye geliyordu nedeni goblinin cnc işçiliğinin hat safada olmasından dolayı agır bir model olması. Şimdi zaten agır olan bir modele büyük esc büyük motor ve büyük pil takmanın mantıgı nedir ben bunu anlamadım. Üreticiler 8 s stick lipo üretmiyor diye direk 6yada12s yapmaya gerek yok 570 bu motor esc ile 6s de bile harika performans vereceğini düşünüyorum biz bunu 8s yaparsak ağırlıgı sadece 40-50 gram artttırıp adeta sinek gibi olacaktır.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

• Beğen
Tepkiler: kenan özendi

DenizSERT' Alıntı:
Abi ben şahsen 600 lük bile olmayan makinaya 12s takma taraftarı degilim. Bunun nedeni gereksiz ağırlık ve masraf olarak açıklanabilir. Benim logo 600 ü hatırlarsanız 6s ile verdiği performans göz kamaştırıyor idi. Aynı setup goblin 630da anca basic 3d ye yetiyor olsa da kds hard3d ye geliyordu nedeni goblinin cnc işçiliğinin hat safada olmasından dolayı agır bir model olması. Şimdi zaten agır olan bir modele büyük esc büyük motor ve büyük pil takmanın mantıgı nedir ben bunu anlamadım. Üreticiler 8 s stick lipo üretmiyor diye direk 6yada12s yapmaya gerek yok 570 bu motor esc ile 6s de bile harika performans vereceğini düşünüyorum biz bunu 8s yaparsak ağırlıgı sadece 40-50 gram artttırıp adeta sinek gibi olacaktır.
Deniz fikirlerini bizimle paylaştığın için teşekkürler ama zannedersem bir yerlerde yanlış var gibi :rolleyes: Şöyle ki şimdi LOGO 600 bakarsak :

Özellikleri ise : Rotor diameter: 1350mm to 1450mm
Rotor blades: 600/620 mm
Main gear ratio: 7,1 to 10,6 Mod. 1
Weight: 3,4 kg and up
Battery: 10S LiPoly

Goblin 630 bakarsak :

Main blade length: 600 to 630mm
Weight including electronics 3220g (excluding batteries).

Şimdi buna göre LOGO 600 ve Goblin 630 hemen hemen aynı pal uzunluğuna sahip. Ağırlıkları da aynı :rolleyes: Fakat Goblin 630 üreticisi 12S setup tavsiye ederken, LOGO 600 için 10S (ilk defa fark ediyorum, detayları bilmiyorum) tavsiye ediyor.

Benim tarzımı biliyorsun. Genelde %99 üretici ne tavsiye ediyor ise onu kullanma taraftarıyım. Bana göre zaten üreticiler en optimum çözümü bize sunuyorlar, yani en azından ben o şekil düşünüyorum.

Ama senin yenilikçi/ maceracı tarzını (senin deyiminle "Extrem") da takdir etmiyor değilim ;) Bunun için zaman ve para da harcayarak değişik şeyler denemeyi seviyorsun ve seni mutlu ediyor :) Şahsen ben bunu yapamam, belki de yaşlandığımızdan olabilir :laugh:

Ilker hocam eline saglık, guzel bir özet olmuş. Bu arada müsait bir zamanında 7s, 8s ile ilgili kısmı da dinlemek isteriz :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ynt: RC Helikopterlerde 6S ve 12S Elektronik Konfigurasyon Seçimi, Artı ve Eksileri

Mehmet abi Denizin logo 600 dedigi model asil KDS innova 550 , ben onu DFC ye cevirdim flaybarlidan , sen o modeli yakindan gordun , KDS 550 de , 600 luk modellerde kullanilabilen setup vardi , Deniz o modele KDS 600 kuyruk borusu ve kayisi takti , bide logo canopisi takti model kendini Logo 600 sanmaya baslamis demekki :D

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ynt: RC Helikopterlerde 6S ve 12S Elektronik Konfigurasyon Seçimi, Artı ve Eksileri

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi Denizin logo 600 dedigi model asil KDS innova 550 , ben onu DFC ye cevirdim flaybarlidan , sen o modeli yakindan gordun , KDS 550 de , 600 luk modellerde kullanilabilen setup vardi , Deniz o modele KDS 600 kuyruk borusu ve kayisi takti , bide logo canopisi takti model kendini Logo 600 sanmaya baslamis demekki :D

:lollol: :lollol: :lol: :lol:...............Deniz bu işte gayet güzel ilerleyen bir kardeşimiz , şahsen ben çok takdir ediyorum , keşke O'nun yaşlarında olsaydım da , forumlardaki abilerim beni şamar oğlanı yapsalar da hiç alınmazdım.Deniz de böyle yapıyor ve hakikaten bizim sevgi ve şevkat duygularımızı gönülden hakediyor...Bravo Deniz , ben olsam Mesut abinin bu sözüne , 600 copterx'i Goblin'e çevirirdim artık........ :halay: :halay: :lollol:

Hakan abi Deniz bunu diger konuyada yazmis zaten :D

Mesut AKIN' Alıntı:

Yapma yaaa , ben ne zaman kaçırdım...... :lollol: :lollol: .............
İlker hocama da saygısızlık ettim özür dilerim , bu konuyu biraz fazla meşgul ettim galiba...... :( :embarras:

:D

https://www.rckolik.com/index.php?topic=4349.0
SAB Goblin 570 Kit Unboxing - Kutu Açma / Urün Inceleme

Ilker abi eline saglik oncelikler bilgi ve fikirlerini bizimle paylastigin icin ...
Ukalalik olmaz ise bende kendi fikir ve tecrubemi paylasmak isterim ...

Oncelikle denizin kendini logo600 carbon upgrade diye soyledigi model mesut abininde belirttigi gibi esasinda kds550 model denizin ellerinde logo 600 gorunumune yaklasti tabi yapilan aksesuarlar ile ;) ve model benım tıtanX50 den bıle hafıf tuy gıbı ve cok kıpır kıpırdı da bu yuzden durmuyordu yerınde , yanı denızın cevırdıgı model standart larda olmadıgı ıcın normal kıyas konusunda dahıl etmek ne kadar mantıklı olur bılmıyorum ... boş kit agırlıklarını bakıp kıyas yapmak orjınal kıtlerın tabı daha mantıklı gibi ....

Soyle bi mevzu var goblin 630 adinda da belli oldugu uzere cevirdiği pal mm ve uretim olarak 12s belki 10s veya 8s olabilir ( git gide dusurmemın sebebı lıpo setuplarını elındekı ekıpmana veya pıle göre düşündügümden ) ama biz battal ile baya konustukdan sonra denemek den bisey olmaz diyip bunu 6s setup yaptik begenmez ısek motoru başka bir projede kullanır 12s motor setupına cevrılırdı en nıhayetınde sonuca kullandıgımız esc 6s-12 s desteklıyor ( yep 120HV ) , bu fantezinin sebebine gelince battal da goblin 770 var bende de goblin 700 var , ben benim kahrimi ceken X50 yide 6s setup yaptim , battal ile konusurkende guzel setup yaparsak extreme 3D olmasada sport 3D hareketleri cikartabilecek hal alir diye dusunduk , cunku goblın uçuşunun hastasıyız dedeee :D :D :D...

Tabi surda bi nokta var benim gob700 de kullandigim piller pulse 65c gens 60c , keza battalinda oyle , dedikdi zaten extreme bir makinemiz var , benim x50 6s de kullandigim gibi sanada gob630 6s setup yapalim 600 mm pal takalim evet 600 luk modellerden agir bir makine olucak 630 ama alet 600 luk degil 630 luk bız 600 mm takarak en azından pal mm ufaltarak hava dırencını dusurup en azından bıraz daha rahatlatabılır diye düşündük ;)

Boylelikle extreme makinalarda kullandigimiz yuksek C li pilleride 6s setup yaptigimiz makinelerde paslasarak kullaniriz diye dusunduk cunku maksat daha fazla pratige ihtiyac duydugunda elde olan muhummati daha efektif kullanmak gibi dusunduk model de 600 luk e goblinde cidden fena da ucmuyor cogu modelciyi doyuracak performansa fazlasi ile sahip halde ...
Boylelikle 12s gob ucmadiginda 6s ile daha fazla ucus daha az maliyet hesabina gittik , yoksa tek model gob630 olsa bende 12s im verdigi hayvansi gucu isteyebilirdim ama pil maliyeti acisindan belli bir sure 6s kullanirdim .. tek goblin alicak olsam onuda gob700 alirdim ;)

Birde soyle bir mevzu var goblin cift aktarma ve kayisli diger aletlerde devirle belli bir akiskanlik serilik kazanabiliyor model ama tork lu motor ile cok farkli oluyor model degerını veya kıymetını o zaman cok ıyı anlıyorsunuz ...

Ben gob700 de 750 mx ile scorpion 4530 540 kv lik motor arasindaki farki evet fiyat kalite cok fark var , şu bı gercek goblıne pancar motoru taksanız bıle ucuyor sapıtmıyor duzgun gyro ayarlarında model her turlu low rpm ( lımıtlerıne kadar ) uçabılıyor o yuzden sıkıntı yok yuksek rpm de ucuyor , ama hareketlerde artık stıck hareketlerını daha yumusak yapıyorsunuz makıne bogulmasın yıgılmasın dıye , ama scorpıon 4530 540 kv motoru takınca ( world speed champ. serisi ) modelin dunyası değişti ki cogu kullanıcı georges van gensen mı neydı scorpıonun patronu face de sordugumda bu motoru tavsıye etmedı gob700 ıcın , 520 kv olanı tavsıye ettı cunku cok guclu , torkundan dolayı motor blogu parçalamış , kafa devrı duzgun ayarlanmadıgı zamanlarda overspeed yapabılecek bır motor :D ludwıng dı sanırım Tsa ıle ucan elaman bu motor ıcın helı kıller dıyor ;) ama bu aygırı ehlileştirmek sizin elinizde bu aygır ehlileşince ayarlarınıda oturtunca , 25 abartı mı olur ama *bam bam dibine vurduk havada ;)

Su anda konusurken stabillik on plana aldıgımdan yanı 6s ıle max stabıllık saglayabılecegım daha net hareketler vsvsvs dolayı ben x50 kullaniyorum ama dedigim gibi kullandigim piller 60c , zipyler 35c idle 1 de ucuyorum piller cok isiniyor diye ve hemen şismeye baslıyorlar 6s 600 luk makinede performans istiyorsa abiler kaliteli gercek degeri 45c altinda olmayan piller tercih etmeleri lazim ... ki 45c lik ile 60c lipo pil arasında X50 de fark edilir bir şekilde fark var ..

bknz -->> bam bam

isimin cıkış yeri cakmaktaş cizgi filiminde barnie moloz taşın oglu bambam , sinirlendiginde sinirlendigi sey ne olursa olsun ayagından veya sapından tutup bır saga bır sola bam bam bam bam diye vurması :D:D

helıkopter ile birleştigi nokta ise elavator TICTOC un bam bamın yaptıgı gıbı kuyruk nerdeyse sabıt bam bam bam dıye tıctoc yapması :D :D

bu terım normalde yok arkadaşlar tamamıyle benım taktıgım bır ısım , yenı arkadaşlar bambam diye ogrenmesın :D :D sonra bıze saydırırlar arkamızdan kım ogrettı bunu size diye :D :D

Mesut AKIN' Alıntı:

Sen söyleyince hatırladım üstad ;)

byedz' Alıntı:
Ilker abi eline saglik oncelikler bilgi ve fikirlerini bizimle paylastigin icin ...
Ukalalik olmaz ise bende kendi fikir ve tecrubemi paylasmak isterim ...
............
Böyle girişleri takdir ediyorum :thumbup: Zaten forumların amacı da bu değil mi :) Kendi düşünce ve fikirlerimizi paylaşmak, ama bunun illaki %100 doğru olması da gerekmiyor.

Bazen doğru bildiklerimizin de aslında yanlış ya da eksik olduğunu, başkalarının paylaştığı fikirlerden çıkarmıyoruz ;) Esas olan bariz bir eksik bilgimiz var ise bu konuda ısrar etmemek olmalı. Yani en azından ben bu şekilde davranmaya çalışıyorum, ne kadar becerebildiğim tartışılır tabii ki :laugh: Neyse çok uzaktım kusura bakmayın.

Ediz kardeşim değerli tecrübelerini bizlerle paylaştığın için tekrar teşekkürler :)
Son kısımdaki pil konusunda ne yazık ki acı tecrübeler sonrası seninle kesinlikle aynı fikirdeyim. AZ ama SAĞLAM ve KALITELI pil şart.

son msj ımı( bundan bir onceki ) duzenledım bır daha konu biraz mındar oluyor gibi oldu buda genel kultur bılgısı ılker abı gıbı teknık bir bilgi veremıyoruz malesef :D

buda bambam vıdeosu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

hahahahahah :D :D

Konuyu büyük bir keyifle takip ettim. :bravo:

Bu forumu seviyorum. :laugh: Herkesin eline, fikrine, katkısına sağlık. :thumbup:

Ben bu zamana kadar 6S'den büyük bir konfigurasyonla uçmadım. Birgün büyük bir 12S elektrikli helikopter toplamaya karar verirsem bu konudan faydalanacağıma eminim. :agreed:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Deniz fikirlerini bizimle paylaştığın için teşekkürler ama zannedersem bir yerlerde yanlış var gibi :rolleyes: Şöyle ki şimdi LOGO 600 bakarsak :

Özellikleri ise : Rotor diameter: 1350mm to 1450mm
Rotor blades: 600/620 mm
Main gear ratio: 7,1 to 10,6 Mod. 1
Weight: 3,4 kg and up
Battery: 10S LiPoly

Goblin 630 bakarsak :

Main blade length: 600 to 630mm
Weight including electronics 3220g (excluding batteries).

Şimdi buna göre LOGO 600 ve Goblin 630 hemen hemen aynı pal uzunluğuna sahip. Ağırlıkları da aynı :rolleyes: Fakat Goblin 630 üreticisi 12S setup tavsiye ederken, LOGO 600 için 10S (ilk defa fark ediyorum, detayları bilmiyorum) tavsiye ediyor.

Mehmet abi konuyu okuyordum ama senin bir yerlerde yanlışın var gibi... Logo 600 ün ağırlığı pilsiz 2.3-2.6 kg civarında... Mikadonun verdiği o ağırlık, RTF ağırlık... Goblin630 un ağırlığı pil dahil 4.5kg ları buluyor.

600sx 600/620 pal çevirirken, 600se de bu 690 pallere kadar çıkıyor. Model hafif olunca güçlü motor/esc ikilisiyle çevirebildiği palde yelpaze de genişliyor.